Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paula Niziołek

Kim jest influencer i czym się zajmuje? Influencer marketing zwiększy zasięgi marki

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Na pewno kojarzysz przynajmniej jedną osobę, która jest popularna w mediach społecznościowych. 100 tysięcy? Milion? A może 150 milionów obserwujących? Takie liczby są dla nich osiągalne. Osoby z tego typu zasięgami posiadają wiele możliwości, dlatego nie brakuje firm, które są chętne z nich skorzystać. W tym artykule wyjaśnimy - kim jest influencer i jak nawiązać z nim współpracę. Sprawdź, dlaczego warto reklamować się u internetowych gwiazd!

Kim jest influencer?

 

Influncer (ang. influence - wpływ) - z definicji to osoba, wpływająca na swoich odbiorcach, dzięki zasięgom na popularnych portalach społecznościowych.  Bardzo często jest również twórcą treści oraz zdjęć czy filmików. Te osoby nawiązują kontakt z fanami, najczęściej pod dodawanymi postami oraz budują zaangażowanie i trwałe relacje, dzięki organizowanym konkursom, czy live’om. Content udostępniany przez influencera bawi, informuje, łączy oraz inspiruje. To wszystko sprawia, że popularne marki i firmy bardzo chętnie nawiązują z nimi współpracę. Ich zaangażowanie potrafi wpłynąć na decyzje zakupowe obserwatorów.

 

Podział influencerów

 

 Liderów społeczności dzieli się zazwyczaj na dwie główne grupy - mikro- i makro- influencerów. Ale te kategorie można podzielić jeszcze bardziej, w zależności od liczby osób, jaka ich obserwuje. Zatem jakie są rodzaje influencerów?

 

 • Nano-Influencerzy

Posiadają od 1000 do 10 000 obserwujących. Są to twórcy internetowi, którzy angażują niewielką publiczność, jednak mimo tego są skuteczni, dzięki bardzo ukierunkowanemu contentowi. Ze swoimi odbiorcami tworzą silne relacje i mogą wykazywać większe zaangażowanie. Najczęściej rozliczają się za pomocą barteru.

 

 • Mikro-Influencerzy 

Ich liczba obserwujących zaczyna się od 10 000 i kończy na 50 000. Mają nieco wyższy status wśród szerszej publiczności. Mikroinfluencerzy są wybierani najczęściej przez małe i średnie firmy. Obecnie współpraca z mikroinfluencerami jest uznawana za najkorzystniejszą, pod względem relacji korzyści i kosztów za reklamowanie produktu lub usługi.

 

 • Influencerzy średniego szczebla

Mają od 50 000 do 500 000 obserwujących. Mogą pochwalić się dużą liczbą odbiorców i wysokimi zasięgami. Jednak współpraca z nimi jest już bardziej kosztowna niż w przypadku mikroinfluencerów.

 

 • Macro-Influencer

Liczba ich obserwujących zaczyna się od 500 000 i kończy się na 1 000 000. Są to już bardzo popularne gwiazdy mediów społecznościowych z ogromnymi zasięgami. Współprace z nimi są dosyć kosztowne, jednak potrafią umiejętnie wpływać na decyzje zakupowe swojego grona odbiorców.

 

 • Mega-Influencer

Są to liczby, nieosiągalne dla wielu influencerów, zaczynają się od 1 000 000 i kończą na 5 000 000 obserwujących, co stawia ich w kategorii podobnej do celebrytów, a nawet są tak bardzo często nazywani. Ich wiarygodność jest wysoka, dlatego warto włączyć ich do swojej strategii marketingowej.

 

 • Gwiazdy

Posiadają ponad 5 000 000 obserwujących. Są to znane, światowe osobistości z prestiżowym kontem na portalu społecznościowym. Ze względu na szerokie grono odbiorców,  prowadzą wysokobudżetowe kampanie reklamowe. Na współpracę z nimi mogą liczyć największe firmy na świecie takie jak np. Coca-Cola, Mercedes czy Channel.

 

 

Ranking najpopularniejszych osób na Instagramie

Instagram jest jednym z głównych miejsc do nawiązywania współprac innych marek z influencerami. To właśnie tam, zobaczymy zdjęcia reklamowe oraz produktowe, z niemałą liczbą polubień. Kto ma najwięcej wyświetleń na Instagramie w 2023 roku?

 

 • Christiano Ronaldo - 609 M

 • Lionel Messi - 489 M

 • Selena Gomez - 430 M

 • Kylie Jenner - 399 M

 • Dwayne "The Rock" Johnson - 392 M

 

Najwięksi YouTuberzy

YouTube to kolejna platforma odpowiednia do zawierania nowych współprac. Popularni YouTuberzy są w stanie zarobić niemałe pieniądze. Jest to uwarunkowane tym, że dostają wynagrodzenie nie tylko od reklamodawcy, ale również od samego portalu. Którzy influencerzy mają najwięcej subskrypcji na YouTube?

 

 • MrBeast - 203 M 

 • Kids Diana Show - 114 M

 • PewDiePie - 111 M

 • Like Nastya - 108 M

 • Vlad and Niki - 103 M

 

Kto ma najwięcej wyświetleń na TikTok?

TikTok, zyskuje popularność w zaskakująco szybkim tempie. Sama aplikacja ma ponad miliard aktywnych użytkowników na całym świecie. A kto może pochwalić się największą liczbą fanów na TikTok w 2023 roku?

 

 • Khaby Lame - 162.1 M

 • Charli D'Amelio - 151.3 M

 • Bella Poarch - 93 M

 • Addison Rae - 88.5 M

 • MrBeast - 87.9 M

 

Jak widać Instagram przoduje w rekordzie liczby obserwujących. Jest to spowodowane tym, że TikTok to w miarę nowa platforma i nie zdążyła jeszcze zdobyć aż takiej popularności na całym świecie. Zdecydowanie łatwiej jest śledzić codziennie życie ludzi na Instagramie niż na YouTube. A może już niedługo pojawi się kolejna nowa platforma bijąca wszystkie inne na głowę?

 

Zasięgi influencerów a stawki - ile kosztuje współpraca?

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć najpopularniejsze osoby w internecie? Jakie są najczęstsze stawki influencerów? Oczywiście większość z nich zobowiązuje kontrakt, który nie pozwala na dzielenie się informacją o kwocie swoich zarobków, jednak jak wiadomo, w  internecie znajdziemy wszystko.

 

 • Nano-influencer - to maksymalnie 30 dolarów za post. Bardzo często rozliczany jest jedynie barterowo lub za pomocą programu afiliacyjnego.

 • Mikro-influencer - to już 100 - 150 dolarów za jeden wpis. Często dodatkiem jest również paczka PR’owa lub program afiliacyjny. 

 • Influencer średniego szczebla - może on liczyć już co najmniej na 500 dolarów za post, a nawet więcej. Oczywiście paczka PR’owa, to również element wynagrodzenia.

 • Macro-influencer - ta osoba za jednego posta może liczyć na 1000 dolarów i więcej.

 • Mega-influencer z liczbą ponad 1 milion obserwujących, to forma współpracy tylko dla największych firm, gdyż jeden to kwota kilku tysięcy dolarów za post. 

 • Celebryci - w tym przypadku cena za post, zależna jest od tego jak bardzo dana osoba jest rozpoznawalna. W przypadku Christiano Ronaldo jest to aż 600 K dolarów za jeden post. 

 

Jak zarabia influencer?

 

Istnieje kilka form współpracy z influencerami i nie każda polega tylko na wynagrodzeniu za post. Jakie z nich możemy wyróżnić?

 

Promocja produktów

Ten rodzaj współpracy jest najbardziej popularny w przypadku nano i micro-influencerów. Polega na wygenerowaniu specjalnego kodu, bądź linku dla influencera. Dzięki każdej zrealizowanej płatności, otrzymuje on swoją ustaloną prowizję. Przykładem może być osoba prowadząca zajęcia fitness i promująca na swoim kanale stroje konkretnej marki. 

 

Współpraca z marką

Może mieć charakter jednorazowy lub stały. Jest to rodzaj współpracy dla influencerów z największą liczbą obserwujących o dużych zasięgach.

Przykładem są znani piłkarze, wokaliści czy osoby prowadzące swoje instagramowe życie. Bardzo często tego typu współpraca jest łączona z kampanią reklamową w TV lub na innych portalach. Wtedy rozliczana jest od posta lub stałą miesięczną stawką.

 

Instagram Shoutout

Ten rodzaj współpracy polega na wymianie, do której dochodzi po oznaczeniu danego konta na profilu osoby popularnej. Polega ona na przekierowaniu swoich odbiorców na podlinkowane konto. To idealny sposób na szybki i prosty zarobek, gdyż nie wymaga on dużego nakładu pracy. Cena oczywiście zależna jest od ilości osób obserwujących dane konto. 

 

W jakich kategoriach tematycznych pracują influencerzy?

Większość wpływowych osób należy do pewnej grupy, która opiera się na podobnych działaniach i zasadach. Jakie są najpopularniejsze kategorie tematyczne, w których tworzą influencerzy?

 

 • Gamerzy (streamerzy) - transmisje na żywo z gier wideo, porady dla graczy, konsole do unboxingu, recenzje gier (np.recenzja gry Minecraft)

 • Comedy - czyli parodie, filmiki humorystyczne  lub żarty (np. spróbuj się nie zaśmiać)

 • Parenting - porady dla rodziców, vlogi (np. dzień z życia samotnej matki)

 • Zdrowie - wellness, medytacja, odżywianie, fitness, filmy instruktażowe (np. jak medytować)

 • Beauty - odzież, stylizacje, kosmetyki, tutoriale (np. jak zrobić makijaż na wesele)

 • Lifestyle - vlogi z codziennego życia (np. moja poranna rutyna)

 • Technologia - unboxing i recenzje, poradniki, testy smartfonów, laptopów i innych produktów, poradniki (np. jak wymienić ekran w telefonie)

 • Podróże -  podróżnicy, fotografowie, poszukiwacze przygód, urban exploring (np. vlogi z opuszczonych domów)

 • Motoryzacja -  miłośnicy samochodów, relacje z rajdów i wyścigów (np. testy najnowszego Volvo)

 • Muzyka - teledyski, covery, własne kompozycje, poradniki (np. jak nauczyć się grać na gitarze)

 

Co to jest Influencer CGI?

 

Influencer CGI to postać wygenerowana komputerowo za pomocą technologi CGI w celu zyskania popularności i zdobycia dużej liczby obserwujących. Twór ma być źródłem przynoszenia zysków z przeprowadzanych z nim współprac. Każde jego zdjęcie, czy też film jest tworzony w taki sposób, aby niczym nie wyróżniał się od tych nakręconych przez zwykłych ludzi. 

Sposób współpracy z danym Influencerem CGI, nie różni się praktycznie niczym. Może z wyjątkiem tego, że nie pojawi się osobiście na evencie, nie wystąpi w telewizji czy nie przeprowadzi żadnej kampanii offline. 

Najpopularniejszą influencerką wygenerowaną komputerowo jest obecnie Lil Miguela, posiada obecnie aż 3 M obserwujących. Nieco mniej znaną, ale również popularną influencerką CGI jest @Bermudaisbae - z liczbą 239 K followersów na koncie. 

Ich nienaturalny i wygenerowany wygląd, wcale nie jest przeszkodą dla firm, chcących nawiązać z nimi współpracę. Obecnie w internecie można znaleźć informację na temat stawki Lil Miqueli, która podobno wynosi aż 8 K za jeden post, a ona „sama” może pochwalić się współpracą z taką firmą jak, chociażby Dior.

Tworzenie sztucznie wykreowanych postaci jest trochę przerażające. W miarę rosnącej popularności tego typu tworów zwykły użytkownik może się nie zorientować, że obserwowana przez niego osoba, tak naprawdę… nie istnieje. 

Jednak jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla firm. Dzięki niemu są w stanie w bardzo wygodny sposób przeprowadzać wszelkie kampanie reklamowe. 

Z upływem czasu na pewno przekonamy się o tym czy ten trend z nami zostanie. Być może ludzie nie będą zainteresowani obserwowaniem robotów i ich sztucznie wykreowanego życia.

 

Na czym polega Influencer Marketing? Warto podjąć się współpracy z influencerami?

 

Influencer marketing jest rodzajem działań sprzedażowych w mediach społecznościowych. Wykorzystuje on wzmianki o produktach i zasięgi influencerów - osób, które są postrzegane jako eksperci w swoim otoczeniu. Influencer marketing opiera się na zaufaniu, które influencerzy zbudowali dzięki swoim zwolennikom, a rekomendacje od nich służą jako forma dowodu społecznego dla potencjalnych klientów.

Jednak w dzisiejszym świecie twórcy z niszowymi zasięgami często oferują firmom większą wartość, niż Ci z milionem obserwujących. Mniejsza grupa odbiorców jest bardziej oddana i zaangażowana. To właśnie dlatego współpraca z mikroinfluencerami jest bardzo opłacalna dla małych i średnich firm.

Ciekawym faktem jest to, że obecnie współpracę z influencerami podejmuje się, aż o 300% częściej niż w poprzednich latach a coraz większa liczba firm, deklaruje, że ten rodzaj marketingu jest najbardziej wiarygodny i skuteczny. 

Najczęściej wybieranymi platformami do tego rodzaju współprac jest Instagram, TikTok, YouTube oraz Facebook. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak współpracować z influencerami?

 

Jak każde działanie marketingowe, współpraca z influencerami i mikroinfluencerami powinna być dobrze zaplanowana i ukierunkowana. Nie osiągniesz sukcesu, wysyłając darmowe rzeczy do każdego, kto o nie poprosi. Dlatego tak ważne jest, aby wcześniej odpowiednio się do tego przygotować.

 

Dlaczego Twoja firma potrzebuje wpływowych gwiazd internetu?

Zacznijmy od tego, że odbiorcy, ufają bardziej rekomendacjom niż zwykłym reklamom w telewizji. Faktem jest, że społeczeństwo zaczyna coraz bardziej ignorować wszelkie banery i bilbordy. Dzieje się tak dlatego, że są za bardzo przesiąknięci informacjami i bodźcami, z tego powodu reklamodawcom jest bardzo ciężko zdobyć ich uwagę, nawet na sekundę. Obecni konsumenci są bardziej świadomi i wolą dokonywać wyborów samodzielnie. Przed samym zakupem bardzo często sięgają po porady znajomych, oglądają recenzje na YouTube, czy kierują się tym, co nosiła, lub czego używała ich ulubiona gwiazda.

Kiedy współpracujesz z influencerem, przyciągasz do swojej sieci jego odbiorców, co znacznie powiększa grono Twoich potencjalnych klientów. Jednak aby tak się stało, należy wyszukać odpowiedniego influencera, który udostępnia treści, związane z Twoją branżą. Przecież ciężko byłoby zainteresować fanów gier, kosmetykami do włosów. 

 

Jak znaleźć influencerów do współpracy?

Aby znaleźć odpowiedniego influencera do współpracy, musisz zastanowić się jakimi tematami, hasztagami i filmami mogliby być zainteresowani Twoi odbiorcy. Przykład?

 

Powiedzmy, że prowadzisz własny sklep internetowy, sprzedający kosmetyki naturalne, najlepiej takie bez konserwantów, bez SLS-ów i nietestowane na zwierzętach. W Twoim asortymencie znajdują się odżywki, szampony do włosów, kremy i płyny do kąpieli. Pierwszy krok, jaki musisz zrobić, to ustalić kto jest Twoim odbiorcą.

Najprawdopodobniej będą to głównie kobiety w wieku 16-40, zainteresowane tematem kosmetyków naturalnych, wyglądem, pielęgnacją, być może również medycyną naturalną.

Teraz zastanów się, gdzie możesz je znaleźć? Na jakim kanale? Czy będzie to Instagram, YouTube czy może TikTok lub Facebook? Jakie konta mogą obserwować? Jakich hasztagów mogą szukać?

 

Zapewne będą to konta różnego rodzaju influencerów z branży beauty, ale nie tylko. Mogą to być również profile obrońców praw zwierząt lub osób promujących medycynę naturalną. Kosmetyki dla świeżo upieczonych mam? - odpowiedzią są kanały parentingowe. A może kanały lifestyle? Należy się zastanowić i zrobić naprawdę porządny research. 

 

Dla usprawnienia pracy warto korzystać z prostej tabelki w Excelu. Stwórz listę influencerów nadających się do współpracy i zdobądź do nich kontakt. Najczęściej współprace ustala się mailowo, jednak niektórzy posługują się wyłącznie kontem na profilu społecznościowym. 

 

Jak rozpocząć współpracę z influencerem w social mediach?

 

Określ swój budżet

Na samym początku, określ jaki budżet jesteś w stanie przeznaczyć na współpracę z influencerami. Czy Twoją firmę stać na to, aby współpracować z największymi influencerami, czy może z mikroinfluencerami? Jakiego rzędu to będą wydatki? Wtedy będziesz wiedział, o jakim zasięgu influencerów możesz szukać.

Przy wyborze kieruj się znaną zasadą:

100 $ x 10 000 obserwujących + dodatki w formie barteru = wydatek

To pozwoli Ci określić, na jakie zasięgi możesz liczyć. Pamiętaj jednak, że stawki różnią się nieco od siebie, w zależności od tego, z jakiego portalu jest dany influencer. Inaczej ceni się filmy na YouTube, inaczej krótkie video na TikToku, inaczej zwykły post na Instagramie a jeszcze inaczej samą wzmiankę na Instagram Stories. 

Jeśli Twojej firmy nie stać na żadne wynagrodzenie, warto nawiązać współpracę barterową z influencerem o znacznie mniejszych zasięgach. W zamian za wzmiankę o Twojej firmie lub dedykowany post możesz wysłać mu tzw. paczkę PR’ową z produktami, które będzie mógł promować. 

Przykład? Prowadzisz restaurację. Zaproś influencera na kolację, w zamian za relację z oznaczeniem na Instagramie. Posiadasz myjnię samochodową? Zaproponuj mu pakiet darmowych usług za zwyczajne polecenie Twojej firmy. On zyska darmową usługę, a Ty reklamę. 

Dobrym rozwiązaniem są również programy afiliacyjne, oferujące prowizję od każdego klienta, którego „przyprowadził” dany influencer. W tym przypadku świetnie sprawdzają się kody rabatowe, których użycie możesz potem zliczyć. Ten rodzaj współpracy również nie wymaga wkładu finansowego, a może przyciągnąć do Ciebie wielu nowych klientów.

 

Współpracuj z influencerem

 

Bardzo ważne, aby współpracując z influencerami nie zostawiać ich samych sobie. Warto ustalić grafik udostępniania treści, wysłać wszystkie potrzebne materiały oraz pozostać z nimi w stałym kontakcie.

Influencer bazuje na własnych zasięgach i treściach, dlatego pozwól mu się wykazać. Nie możesz ingerować w styl, czy rodzaj contentu, który udostępnia. Pamiętaj, że to on w tym momencie jest twórcą. Nigdy nie zaakceptuje umowy, w której jego marka stanie się niespójna z tym co udostępnia. 

Oczywiście warto przekazać mu swoje wytyczne, lub oczekiwania, ale nie możesz od niego wymagać, że stworzy treść od A do Z zaplanowaną przez Ciebie. 

 

Śledź wyniki kampanii

Określ cele jakie chciałbyś uzyskać, dzięki podjętym współpracom. Pamiętaj, że nie musi być to od razu sprzedaż. Może na samym początku warto dać znać innym, że Twoja firma w ogóle istnieje. Zapisuj wszystkie zmiany, które zauważyłeś, a na końcu zbadaj korzyści. 

Czy zauważyłeś wzrosty sprzedaży? Czy może zdobyłeś więcej polubień na firmowym koncie? Więcej wyświetleń Twojej strony internetowej? Pamiętaj - budowanie świadomości marki jest bardzo istotne i każdy wygenerowany ruch jest dla Ciebie cenny. 

Zbadaj efekty i zastanów się, czy chciałbyś rozwinąć daną współpracę. Być może warto zwiększyć częstotliwość działań lub zmienić danego influencera na bardziej odpowiedniego dla Twojej firmy. 

Czy warto pracować z influencerami?

Rynek zmienia się drastyczne i wiemy o tym nie od dziś. Najnowsze pokolenia coraz rzadziej oglądają telewizję, czytają prasę czy słuchają radia. Zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie, są bardzo dynamiczne i coraz trudniej trafić do niego poprzez zwykłą reklamę czy bilbord. Influencer marketing, odnosi obecnie największe sukcesy i jest wykorzystywany przez wiele światowych marek. Sumy, jakie przeznaczają one rocznie na tego typu kampanie są ogromne tak samo jak zyski. Idąc za ich przykładem, nawet najmniejsza firma powinna spróbować tej formy marketingu. 

A jeśli jesteś ciekawy jak jeszcze możesz poprawić wyniki swojej sprzedaży koniecznie zapoznaj się z artykułem: 25 trików na promocję Twojej firmy w sieci!

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

23 września 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: