Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Bartek Raducha

Tworzenie stron www – o czym musisz pamiętać?

Wiesz jak zrobić stronę intrenetową?

Tak? Nie?

Przymierzasz się? Też dobrze :).

Niezależnie od tego, na jakim etapie przygody z tworzeniem stron www jesteś, zawsze warto coś udoskonalić.

Czasem drobne rzeczy mogą Ci pomóc budować strony www, na widok których ludzie powiedzą tylko „wow”.

 

Podstawa robienia strony www – jasny cel

 

Przede wszystkim musisz pamiętać o celu strony. To początek tworzenia strony www. Jeśli tego celu nie ma, to Twoi odbiorcy nie będą wiedzieli, co mają zrobić. Takie bezcelowe strony najczęściej są bardzo ładne.

Zachwycają projektem. Tylko że często w projekcie zapomina się o użytkowniku. I celu strony.

Tworzenie stron www to też zrobienie dobrego menu. Musi być użyteczne. Jest oczywiście zestaw „dobrych praktyk” przy tworzeniu menu. Jednak w większości przypadków obowiązuje jedna zasada; nie kombinuj.

Menu i cała nawigacja na stronie www mają pomóc użytkownikom, a nie utrudniać im życie. Więc jeśli chcesz bawić się w kreatywne elementy menu, to… może lepiej nie.

Gdy widzisz na górze strony „strona główna, oferta, aktualności, kontakt”, to wiesz od razu, o co chodzi. Wiesz, w co kliknąć. Trzymaj się tej zasady, a Twoi użytkownicy docenią tak zrobioną stronę :).

Ta zasada oczywiście da się rozciągnąć. W końcu tworzenie stron www to proces, w którym powtarzasz konkretne działania. Zaczynasz od celu. Skoro cel jest jasno pokazany na stronie, a menu prowadzi prosto do niego prosto, to przełóż to podejście na resztę strony.

Coraz częściej mówi się, że ideałem strony www jest landing page. Wiadomo na nim od razu o co chodzi. Otwiera się strona, masz call-to-action, coś klikasz i gotowe. Nie ma niepotrzebnych ozdobników. Jest sam cel.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Minimalizm przy tworzeniu stron www

Dlatego w tworzeniu stron internetowych ważna jest zasada prostoty. Dzisiaj mówi się na to „minimalizm przy projektowaniu stron www”, ale chodzi o to samo.

Strona ma jasno pokazywać cel. To ważne dla Ciebie i dla użytkownika. On czegoś szuka, Ty chcesz, żeby to znalazł. Możecie się spotkać w połowie drogi.

A możesz też przywitać go z informacją „pewnie tego szukasz”. Najlepiej w pierwszym ekranie.

W WebWave robimy kreator stron internetowych. Pierwszą rzeczą, którą widzisz na naszej stronie głównej, jest zaproszenie do stworzenia strony www.

To tak, jakby po wejściu do restauracji kelner od razu zaprowadził Cię do stolika z Twoim ulubionym daniem. Ciepłym i dobrze doprawionym.

Tak warto tworzyć strony www.

Czyli kiedy robisz stronę internetową i zaczynasz się zastanawiać „ale jak ja się w tym połapię”, to znaczy, że jest źle. Skoro Ty się gubisz, to znaczy, że Twoi użytkownicy pogubią się o wiele wcześniej.

Robiąc stronę internetową pamiętaj o przestrzeni. Kolejną dobrą zasadą przy tworzeniu stron www jest eliminowanie rzeczy. Tak, dobrze widzisz: wyrzucanie elementów ze strony.

Popatrz – na tej wysokości artykułu został już tylko tekst. O niego chodzi. Odbiorca nie potrzebuje wodotrysków. Każda rzecz, która odciąga odbiorcę od celu jest do wyrzucenia.

Nawet rzeczy, które pomagają Ci osiągnąć cel strony powinny być dobrze przemyślane. Pamiętaj: mniej znaczy więcej.

Treść na Twojej stronie www musi być czytelna. Tworzenie strony www zakłada wybór dobrych krojów liter. Czyli fontów.

Przyjęło się, że w internecie najlepsze są te bezszeryfowe (czyli bez kreseczek na końcach, na przykład Lato, którym jest napisany ten tekst). Rozmiar? Im większy, tym lepiej. 20 pikseli to minimum.

Pamiętaj, że ładna typografia strony www – czyli dobrze dobrane fonty – mają duży wpływ na wrażenie użytkowników. Czyli musisz o nich pamiętać tworząc stronę www.Napisałem już, że robienie strony to w gruncie rzeczy powtarzanie. Zaraz zobaczysz dlaczego ;).

Tworzenie stron www – o czym musisz pamiętać?

Ustal zasady działania i się ich trzymaj

 

Konsekwencja na stronie www jest bardzo ważna. Jeśli na wszystkich podstronach używasz jakiegoś układu – to dobrze. Tak zbudowana strona internetowa będzie sprawiała wrażenie dopracowanej. A dopracowana strona www, z jasno określonym celem, wzbudza zaufanie. Zaufanie użytkowników przekłada się na osiągnięcie Twojego celu.

Dlatego powtarzanie konkretnych układów, schematów i elementów nie jest złe. Jest nawet bardzo dobre. Zwłaszcza gdy zastanawiasz się jak dobrze stworzyć stronę www. Takie podejście do idealny punkt wyjścia :).

 

Standardowe rozwiązania – istota tworzenia strony www

 

Tak jak napisałem – trzymaj się sprawdzonych rozwiązań. Wiem, często chcesz zrobić coś wyjątkowego i innowacyjnego na stronie.

Tak powstają powalające projekty stron www, w których nie ma miejsca dla użytkownika. Jeśli zależy Ci na realizacji celu strony – postaw na sprawdzone rozwiązania.

Gdy użytkownik będzie wiedział o co chodzi, poczuje się na Twojej stronie www jak w domu. Będzie wiedział, czego od niego chcesz. A gdy będzie to wiedzieć, to szybciej osiągnie Twój cel. O to w końcu chodzi. 

Jakie grafiki na stronę www?

Obrazki powinny być proste. Tworzenie strony www zawsze kusi, żeby powkładać jakieś ładne grafiki. Zwłaszcza gdy dobierzesz się do darmowego stocka ze zdjęciami. Ładnymi zdjęciami. Wtedy masz ochotę wrzucić je wszystkie!

Tu niestety też obowiązuje zasada: czy te grafiki przybliżają Twojego użytkownika do realizacji Twojego celu? Czy są konkretne, związane z tematem strony? To ważne pytania, zwłaszcza przy tworzeniu strony www.

Często łatwiej jest zrobić pierwszą wersję strony, poczekać kilka dni i dopiero wtedy wrócić do niej. Najprawdopodobniej załamiesz się na widok pierwszego projektu. Nawet jeśli wydawał się całkiem fajny.

Dlatego warto najpierw zrobić jakąś stronę, a po jakimś czasie brać się za jej poprawianie. Kilka dni wystarczy, żeby nabrać dystansu. W ten sposób łatwiej dopracować projekt.

Pamiętaj – projektowanie stron internetowych i ich tworzenie to proces. Żadna strona od pierwszej wersji nie była idealna. Nawet strona główna Google zmieniała się przez lata ;).

Dlatego łatwe tworzenie kopii zapasowych strony oraz przepinanie hostingu i domeny między wersjami stron www jest tak ważne. Możesz tworzyć kolejne wersje jednej strony. Z pewnością to docenisz. A może chcesz zobaczyć, jak łatwe jest tworzenie strony www w WebWave?

 

Zainteresował Cię temat tworzenia stron www? Koniecznie przeczytaj te teksty: 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

17 maja 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: