Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Układ strony głównej - projektowanie stron internetowych

Układ strony głównej – dlaczego jest tak ważny?

26 lipca 2018

Strona główna, jak nazwa wskazuje, to najważniejszy element strony www.

Na niej sygnalizujesz najważniejsze treści. Im wyżej są na stronie, tym są ważniejsze.

Najczęściej to od niej zaczyna się tworzenie stron internetowych.
Ale czy tak zawsze musi być?

Zobacz jak stworzyć stronę główną, która pomoże Ci utrzymać uwagę użytkowników.

 

Co powinno znaleźć się na stronie głównej?

Oczywiście – najważniejsze rzeczy. Gdy bierzesz się za projektowanie strony internetowej, musisz określić cel. Potem musisz określić tematykę poszczególnych podstron i dostosować je do potrzeb potencjalnych odbiorców (czyli stworzyć persony).

Jeśli wcześniej wykonasz tę pracę, to samo zaprojektowanie strony głównej nie zajmie Ci dużo czasu. A na pewno – będzie łatwiejsze.

Strona główna powinna sygnalizować najważniejsze rzeczy, które znajdą użytkownicy na pozostałych podstronach. To brzmi jak sztampa, ale jeśli masz w głowie tę wytyczną, łatwiej Ci eliminować treści. Gdy wypiszesz i ułożysz wszystko w logiczną całość, będzie Ci łatwiej zapanować nad dalszym procesem.

Tak, dobra strona główna to taka, na której nie ma zbyt wiele treści. Wiem, brzmi to dziwnie, ale serio, to rozwiązanie sprawdza się najlepiej.

 

Mniej znaczy więcej – minimalizm na stronie głównej

Powiedzmy, że tworzysz stronę warsztatu samochodowego. Na stronie głównej użytkownicy powinni znaleźć najważniejsze informacje o usługach, które świadczysz. Warto je podzielić na bloki tematyczne.

Wiesz pewnie, jakie są najmocniejsze strony Twojego biznesu. Jeśli specjalizujesz się w konkretnej dziedzinie mechaniki samochodowej – niech to będzie pierwsza informacja, którą zobaczą użytkownicy.

Staraj się eliminować niepotrzebne treści. Jedno zdanie opisujące to, co oferujesz zrobi robotę doskonale. Nie warto bawić się w punktowanie. Gdy dodasz do tego zdania nagłówek i przycisk przekierowujący na podstronę, która opisuje szerzej temat, Twoi użytkownicy już po przejrzeniu strony głównej będą wiedzieć, co masz oferujesz.

projektowanie stron internetowych - układ strony głównej

Dobra prezentacja treści na stronie głównej

Warto dzielić treści na poziome segmenty. Ładne zdjęcie w tle tekstu, najlepiej zrobione przez Ciebie, świetnie zrobią robotę.

Nie muszą być idealne, ale nie powinny krzyczeć z daleka „jestem z darmowego banku zdjęć”.  

Poziome segmenty mają też dodatkową zaletę – łatwiej je ogarniesz. Gdy każdy z nich sygnalizuje jeden z tematów podstron, to szybko się okaże, że potrzebujesz tylko kilku segmentów, które opisują skrótowo Twoją ofertę.

Dla użytkownika, który szuka konkretu, to bardzo ważne. On znajdzie to, czego szuka, czyli Twoich usług lub informacji na stronie www.

Na stronie głównej najważniejsze rzeczy daj na górę. Te mniej ważne (albo – nie kluczowe) daj niżej. Eksponuj najmocniejsze strony.

Zostaw też kontakt na stronie głównej, nawet jeśli dubluje się z tym ze stopki strony www.

Pamiętaj o nagłówkach i dobrym doborze fontów. Te pierwsze pomagają szybciej skanować wzrokiem tekst, a te drugie – po prostu nie przeszkadzają przy czytaniu. Więcej o wyborze dobrych fontów na stronę www znajdziesz tu.

Ważny jest też sam układ. W internecie – jako użytkownicy – odchodzimy od klasycznego czytania.

Czyli nie biegniemy wzrokiem za tekstem od lewej do prawej, ale częściej skanujemy go przez środek strony. Dlatego kolejne segmenty strony głównej powinny być wyśrodkowane.

Dołącz do 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą responsywne strony www za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując darmowe szablony stron www.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Twoja strona internetowa powinna być responsywna

Strona główna, jak cała Twoja strona, powinna być responsywna. Tu nie ma zmiłuj.

Utrzymanie „środkowego” układu strony głównej sprawi, że łatwiej Ci będzie przygotować wersję responsywną.

Bo o ile na komputerze środkowanie treści nie jest jeszcze tak popularne (chociaż wciąż jest bardzo ważne), o tyle utrzymanie wyśrodkowania na urządzeniach mobilnych jest koniecznością.

Dlatego tworząc wersję responsywną strony zmniejszasz ilość pracy, której potrzebujesz do wykonania całej strony www.

Pamiętaj, że w WebWave stworzysz stronę responsywną bez kodowania – wystarczy że przesuniesz elementy i dostosujesz ich wielkość dla każdego z widoków RWD.

 

Jak pisać na stronie głównej?

Jasno, prosto i konkretnie.

Strona główna to nie miejsce na elaboraty. Ma być na niej konkret, konkret i – jeśli masz wątpliwości – konkret.

Najważniejsze informacje dobrze prezentują się jako nagłówek i jedno zdanie pod spodem. Nagłówek sygnalizuje temat, tekst pod nim opisuje najważniejsze tematy. Tyle wystarczy, żeby przekazać użytkownikowi kluczowe informacje.

Pozostaje jeszcze kwestia pisania. Jeśli chcesz pisać o social proof, czyli zadowolonych klientach, to warto ugryźć temat nieco inaczej.

Zamiast ogólników, warto pokazać konkret. Na przykład „każdego miesiąca samochody odbiera xy zadowolonych klientów”.  Coś w ten deseń.

Dobrze jest też pisać o klientach lub o konkretnych usługach. Gdy to brzmi nienaturalnie – pisz po prostu o tym, co robisz. „Specjalizujemy się w samochodach francuskich, ale jeśli przyjedziesz czymś innym – na pewno znajdziemy rozwiązanie” – takie zdanie brzmi prawdziwie.

Zwłaszcza jeśli możesz liczyć na dobre opinie swoich klientów, a warsztat faktycznie szuka rozwiązań :).  

Strona główna to nie miejsce na elaboraty. Ma być na niej konkret, konkret i – jeśli masz wątpliwości – konkret.

Rekomendacje na stronie głównej

Jeśli masz zadowolonych klientów – poproś ich o rekomendację. To kolejny social proof, który pomaga zdobywać użytkowników.

Zazwyczaj daje się go na dół, ale czasem warto od tego odejść. W niektórych branżach opinie użytkowników są kluczowe (wspomniana mechanika samochodowa), więc warto dać rekomendacje wyżej.

Warto też zdobyć rekomendacje użytkowników samodzielnie. Niektóre portale z opiniami oczekują pewnych kwot za „pożyczenie” opinii użytkowników.

Do tego gdy zrywasz z nimi umowę, to nie możesz już cytować opinii o Twojej firmie. Dlatego warto poprosić ludzi o zdanie na Twój temat.

Chętniej się nim podzielą, gdy zapewnisz im jakiś – nawet niewielki – rabat na przyszłe usługi.

 

Podsumowanie

Strona główna powinna odpowiadać na kluczowe pytania użytkownika. Warto o tym pamiętać tworząc stronę internetową firmy.

Jeśli nie masz pomysłu na to, jak powinna wyglądać dobra strona główna, to zawsze możesz skorzystać z któregoś z darmowych szablonów stron www lub zainspirować się najlepszymi projektami i zrobić własną stronę internetową od podstaw w WebWave. Oczywiście – bez kodowania. Spróbujesz?  

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Bartek Raducha. Prowadził i konsultował projekty stron internetowych w sektorze kultury. Pracując w agencji reklamowej prowadził i współprowadził projekty stron dla klientów (m.in. Beko, Bonduelle Food Service czy Froneri Polska). W WebWave - człowiek od marketingu i nie tylko. 

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog