Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Webdesign i rynek po koronawirusie: 
wyjdź naprzeciw zmianom

Już teraz mówi się, że epidemia koronawirusa zmieni rynek pracy. Przewiduje się, że wydarzenia ostatnich tygodni dotkną przede wszystkim małe i średnie firmy, które spodziewają się spadku obrotów i problemów ze znalezieniem pracowników.

Z drugiej strony epidemia dobitnie pokazała, jaką wartość ma w dzisiejszych czasach obecność w sieci. Wymusiła także na firmach szybsze zaadoptowanie się do pracy zdalnej. Te dwa czynniki sprawiają, że przed webdesignerami otwierają się nowe perspektywy.

Chociaż baza twoich dotychczasowych klientów może się zmienić, są duże szanse, że zasilą ją zupełnie nowe firmy, zdecydowane na wejście w obszar e-commerce. Już dziś przygotuj się na zmiany i wykorzystaj nowe szanse, jakie niosą.

 

Jak przekonać nowego klienta?

 

Stan zamrożenia gospodarki przekłada się na znaczący spadek obrotów i straty. Firmy, które do tej pory nie próbowały sprzedaży towarów i usług przez internet, będą próbowały nadrobić zaległości w tej dziedzinie, aby szybciej ustabilizować dochody.

Żeby przekonać do siebie ten typ klienta, potrzebujesz kilku zmian w swoim portfolio online. Postaw na twarde dane: informacje „po wdrożeniu projektu nowej strony wzrost sprzedaży o x%” zawsze robią lepsze wrażenie niż enigmatyczne sformułowanie „sukcesy jako webdesigner”.

W najbliższej przyszłości takie informacje mogą zdecydować o tym, czy klient wybierze właśnie twoją ofertę. Najszybciej, jak możesz, zaprzyjaźnij się ze zbieranie danych, mierzeniem efektów i wskaźnikiem zwrotu z inwestycji (ROI).

 

Nowy klient webdesignera i jego potrzeby

 

Wśród twoich nowych klientów pojawią się z pewnością firmy, które do tej pory nie przywiązywały wagi do swojej obecności w sieci. Przygotuj się zatem na negocjacje, w których bardziej niż zwykle w cenie będzie kompleksowa usługa.

Klient może zatem oczekiwać, że „strona internetowa” w rzeczywistości będzie „stroną www zintegrowaną z platformą sprzedażową, formularzem zamówień, wtyczkami do szybkich płatności, blogiem i podpięciem do mediów społecznościowych”, najlepiej również zoptymalizowaną pod kątem SEO.

Kreator stron, taki jak WebWave, to świetne narzędzie właśnie do obsługi tego rodzaju klientów. Dzięki nim nie musisz poświęcać czasu na naukę kodowania określonych rozwiązań, ale skoncentrujesz się na zdobywaniu lub szlifowaniu dodatkowych kompetencji, których może potrzebować nowy zleceniodawca.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Twoja największa szansa: kompleksowe usługi

Jeśli korzystasz z WebWave wiesz, że tworzenie stron www nie wymaga umiejętności kodowania, aby osiągnąć spektakularne efekty. Druga strona tego medalu może podobać ci się mniej: firmy, szukające obniżenia kosztów mogą spróbować samodzielnie zaprojektować stronę w kreatorze.

Twoją szansą jest więc zaproponowanie usługi kompleksowej, tak aby oprócz samej witryny klient zyskiwał dodatkowe korzyści. Wykorzystaj zatem konieczność przebywania w domu i chwilowy zastój, aby zdobywać nowe umiejętności w takich dziedzinach jak:

  • projektowanie UX/UI

  • audyt i optymalizacja SEO

  • integracja platform sprzedażowych

Wskazówka: Dowiedz się, jak zrobić landing page i jak założyć sklep internetowy. Wiele firm poszukuje specjalistów z tymi umiejętnościami!

Przygotuj się na pracę zdalną

 

To dobra wiadomość dla wszystkich webdesignerów, którzy słyszeli, że klient „woli kogoś bliżej siebie, jakby trzeba było się spotkać, pogadać”.

Projektowanie stron www może być pracą całkowicie zdalną i właśnie epidemia koronawirusa przekonuje do tego zleceniodawców.

Warto wykorzystać ten moment, aby zapoznać się bliżej z narzędziami do organizacji spotkań online, do komunikacji i do pracy w grupie. Nie ograniczaj się tylko do Skype, Zoom i Trello.

Twoi nowi klienci to firmy rzucone bez ostrzeżenia na głęboką wodę pracy z domu, mogą więc mniej biegle poruszać się między różnymi platformami.

Dobre wrażenie zrobisz, jeśli będziesz mógł dostosować się do komunikacyjnych wymagań klienta i gładko przejść do dalszej współpracy – to pierwszy wyznacznik twojego profesjonalizmu.

 

Cena ma znaczenie: jak utrzymać swoje stawki i nie zniechęcać klientów

 

Do tej pory wśród zleceniodawców można było zauważyć dwie tendencje: z jednej strony chęć do ograniczania kosztów zatrudnienia, z drugiej – przekonanie, że efektywnie można pracować tylko z biura. Wypadkowa tych czynników sprawiała, że firmy chętniej zlecały wykonanie strony www lub sklepu online innej firmie, choćby jednoosobowej.

Wraz z kryzysem firmy nabierają zaufania do pracy zdalnej, ale również mniej chętniej będą otwierały nowe etaty i zawierały umowy cywilnoprawne z freelancerami, które łączą się z ponoszeniem kosztów pracodawcy.

Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na otwieranie firmy, aby zachować konkurencyjność na rynku pracy zdalnej. Szansą dla webdesignerów jest alternatywne rozwiązanie, jakie proponuje Useme: jeśli nie prowadzisz firmy, w serwisie możesz legalnie wystawić fakturę VAT dla swojego klienta.

 


 

Chociaż baza twoich dotychczasowych klientów może się zmienić, są duże szanse, że zasilą ją zupełnie nowe firmy, zdecydowane na wejście w obszar e-commerce. Już dziś przygotuj się na zmiany i wykorzystaj nowe szanse, jakie niosą.

 


Webdesign po koronawirusie: przygotuj się na zmiany

Jak przetrwać na rynku po pandemii i dostosować się do nowej sytuacji? Przede wszystkim dopasuj swoją ofertę do nowego typu klientów: firm, które będą szybko nadrabiały barki w swojej nieobecności w sieci oraz firm, które będą szukały szybkiego zwrotu z inwestycji.

Kluczem do sukcesu będą dla ciebie kompleksowe usługi, praca zdalna i… niskie koszty zatrudnienia. Teraz oprócz umiejętności tworzenia stron www w cenie będą również wszystkie twoje umiejętności, które prowadzą do powstania kompleksowego produktu.

Niewiele wskazuje na to, abyśmy szybko wrócili do stanu sprzed pandemii, dlatego warto już teraz dopasowywać się do zmian na rynku usług, również w dziedzinie webdesignu.  

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

07 maja 2020

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: