Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok 12 min.

Data publikacji: 01.09.2022

15 narzędzi do projektowania dla grafika i web designera

Web design to połączenie wielu elementów. Znajdziemy tam dużo aspektów technicznych, ale i tych antycznych. Część pracy możemy wykonać samodzielnie, ale niektóre zadania będą od nas wymagały zaangażowania dodatkowych narzędzi. Poza tym możemy z nich też korzystać, aby ułatwić i skrócić cały proces wykonawczy. Jakie programy są warte uwagi? Które z nich to must have, a które przydatny dodatek projektowania graficznego? Do czego mogą nam się przydać poszczególne narzędzia i dlaczego warto z nich skorzystać? Sprawdźmy to!

Narzędzia do projektowania - tworzenie grafik

 

Photoshop

Adobe Photoshop to chyba najpopularniejszy narzędzie od Adobe oraz sam program do edycji cyfrowej. Umożliwia on zarówno tworzenie grafik koncepcyjnych, czy też np. kolaży (składających się z wielu zdjęć lub ich pojedynczych elementów), ale daje też również możliwość wprowadzania korekt w obrazach lub usuwania ich wad. Co za tym idzie, pozwala on na manipulowanie grafiką.

Wadą narzędzia Adobe Photoshop jest to, iż niestety jest ono płatne. Możemy wykupić go jako pojedyncze narzędzie lub wraz z dostępem do całego pakietu Adobe Creative Cloud. Ceny mogą różnić się w przypadku studentów, nauczycieli lub firm.  Photoshop posiada jednak tygodniowy okres próbny, więc mamy szansę przetestować go, zanim ostatecznie za niego zapłacimy. Warto zapoznać się wcześniej z działaniem tego typu narzędzia. - możemy do tego wykorzystać wspomniany okres próbny lub programy, które są jego odpowiednikami np. darmowa Photopea, którą uruchomimy z pozycji wyszukiwarki. 

 

Illustrator

Illustrator to kolejny program od Adobe. Służy on do tworzenia grafiki wektorowej. Narzędzie to najczęściej jest wykorzystywane m.in. do projektowania ilustracji, plakatów (mniejszych i większych formatów), ikon oraz jednego z ważniejszych elementów identyfikacji wizualnej marki, czyli logo. Niektórzy wykorzystują też tę platformę do tworzenia wstępnych szkiców projektowanych stron internetowych. 

Tak samo jak Photoshop, Adobe Illustrator oferuje siedmiodniową bezpłatną wersję próbną, a wersje płatną można wykupić jako pojedynczy program lub pakiet Creative Cloud. Tutaj ceny również różnią się w przypadku studentów, nauczycieli oraz firm.

 

Canva 

Sama Canva nie jest może programem, który będziemy wykorzystywali do tworzenia interface’ów stron internetowych, ale z pewnością znajdzie swoich sprzymierzeńców jeśli chodzi o tworzenie grafik/kompozycji na stronę (chociażby miniaturek na bloga) lub postów na social media (opcja połączenia z kontami Instagram i Facebook). Program działa na zasadzie "przeciągnij i upuść". Posty i ilustracje na stronę to nie jedyne projekty, jakie możemy tam wykonać. Niektórzy stosują też to narzędzie do bardziej zaawansowanych zadań, jak plakaty, czy okładki. W swoich zbiorach Canva posiada zdjęcia (z Pexels i Pixbay), wektory i ilustracje, ikony, fonty, filtry etc. Poza tym istnieje również możliwość wykorzystywania gotowych szablonów. Prace możemy zapisać m.in. w najpopularniejszych formatach takie jak PNG, GIF, JPG, PDF, SVG, MP4 etc.

Canva ma darmową wersję, ale aby uruchomić nowe funkcje, należy wykupić plan premium. 

 

InDesign

InDesign'u można używać wraz z innymi programami Adobe, ale posiada trochę inny "język" niż ten, który wykorzystywany jest np. w Photoshopie i Illustratorze. Najlepiej sprawdza się w przypadku plakatów, prezentacji oraz dokumentów o dużej zawartości obrazu.

Program ten oferuje gamę narzędzi, które pokrywają się z jego zastosowaniem: zmianę rozmiaru, zawijanie tekstu, lokalizację kolorów, warstwy oraz możliwość stworzenia "stylu domowego" (swojego szablonu, bazy), który pozwoli nam zapewnić spójny branding. W oprogramowaniu trudno jest jednak czasem znaleźć odpowiednie ustawienia, a zapisywane pliki mogą być dość ciężkie.  

 

Figma 

Figma jest narzędziem wykorzystywanym to standardowego projektowania, ale też prototypownia stron internetowych oraz aplikacji. Narzędzie, w swoim zakresie należy do jedno z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Pozwala na prace zarówno w trybie online jak i offline. Zmiany, które są wprowadzamy, zapisywane są  automatycznie, dzięki czemu nie musimy obawiać się utraty swojej pracy. Figma daje też opcje grupowego prowadzenia projektu. Dużym plusem może być również możliwość manipulowania podglądem - ustawienie przybliżenia do pojedynczego detalu, maksymalne oddalenie etc. 

Zastosowanie 

 

 

Banki zdjęć 

Banki zdjęć to przydatne serwisy zarówno dla wprawionych grafików, jak i osób, które chcą uzupełnić swoją stronę o dodatkowe grafiki wysokiej jakości. Na ryku znajdziemy wiele tego typu rozwiązań. Jedne z nich są w pełni lub częściowo płane, a z kolei inne darmowe. 

 

Pexels

Pexels to platforma oferująca ponad milion najwyższej jakości zdjęć każdej kategorii. Podczas pobierania mamy możliwość wyboru rozmiaru danego obrazu. Tak jak większość tego typu rozwiązań możemy wybierać propozycje z poszczególnych kategorii lub tonów kolorystycznych. Istnieje opcja wyszukiwania w języku polskim, ale wpisując hasło po angielsku, zazwyczaj znajdziemy więcej ciekawych propozycji zdjęć. 

Wszystkie dostępne na witrynie prace z możliwością bezpłatnego pobrania są objęte licencją Creative Commons CC0, w której autor zrzeka się wszelkich praw i zezwala na użycie komercyjne, ale dostajemy też możliwość powiadomienia twórcy i "podziękowania mu" z pracę.

 

Unsplash 

Unsplash należy do jednej z najpopularniejszych platform w tej kategorii. Tak samo jak Pexels daje możliwość wyszukiwania m.in. po kolorze lub temacie. Dostępny jest on również w naszym kreatorze WebWave - darmowy bank zdjęć gotowych do użycia na stronie internetowej. Nie wymaga on wtedy wychodzenia poza obszar własnego projektu, a w związku z tym, że prace objęte są Creative Commons CC0, w której autor zrzeka się do nich wszelkich praw, możemy ich używać również do działań komercyjnych. 

 

Adobe Stock

Adobe Stock to usługa zdjęć stockowych, która jest płynnie zintegrowana z platformą Creative Cloud.

Znajdziemy tam co najmniej 60 milionów wysokiej jakości zdjęć, które są możemy pobrać bezpośrednio ze strony lub biblioteki programów pakietu Creative Cloud (czyli m.in. we wcześniej opisywanym Photoshopie, Illustratorze czy InDesign'ie). Zdjęcia na tej platformie oferowane są w ramach planów subskrypcyjnych - miesięcznych lub rocznych. Niektóre z nich dają możliwość dokonania 3 pobrań miesięcznie, a inne niecałego tysiąca. .

Poza standardowymi obrazami wysokiej jakości znajdziemy tam również te w wersji HD oraz inne formy mediów - m.in. filmy, szablony, modele 3D.

Jeśli chodzi o samo wyszukiwanie, to działa ono na zasadzie wprowadzania słów kluczowych, rozpoznawania obrazów, czy też "uczenia maszynowego".

 

 

Oprogramowanie dla grafików i web designerów

 

InVision

Cena: $7.95 za użytkownika na miesiąc (dostępny plan darmowy)

InVision Studio to oprogramowanie do prototypowania, które pozwala tworzenie wizualizacji projektów stron internetowych. Interakcja między poszczególnymi elementami pozwala wiarygodne testowanie doświadczeń użytkownika.

Jeśli tworzymy wiele prac (np. dla jednej marki), możemy również wykorzystać możliwość tworzenia elementów "wielokrotnego użytku" - wystarczy zapisać je w swojej bibliotece i użyć ich kiedy będą potrzebne w projekcie.

Tak samo jak w Figmie posiada opcje współpracy i feedbackowania przez innych członków zespołu. 

 

Google Web Designer

Google Web Designer to kolejne darmowe narzędzie od słynnego przedsiębiorstwa. Służy ono do tworzenia projektów interaktywnych oraz tych opartych na HTML5. Istnieje też możliwość edycji CSS i JavaScript. Narzędzie nie zapomniało o responsywności, więc prace powinny wyświetlać się prawidłowo na każdym urządzeniu. Warto jednak wspomnieć, że nie jest to program, który moglibyśmy nazwać kreatorem stron drag&drop.

 

 

 

Google Fonts i Google Icons

Google Fonts to biblioteka, która oferuje ponad tysiąc darmowych licencjonowane "rodzin" czcionek (krótko mówiąć - grup czcionek np. z wyróżnieniem różnych poziomów grubości). Znajdziemy tam zarówno te szeryfowe, jak i bezszeryfowe (oraz style wzorowane na piśmie ręcznym). Po wybraniu konkretnej pozycji możemy też otrzymać propozycje innych pasujących fontów. Jeśli chodzi o samo pobranie, to możemy wybrać pojedynczy font, ale też z cały zbiór. Wystarczy skopiować kod CSS lub HTML (albo też po prostu pobrać bezpośrednio na komputer). Jeśli nie chcemy tworzyć własnych ikon, możemy wykorzystać te, które oferuje Google. Otrzymujemy wybór kilku styli - zaokrąglone, z wypełnieniem etc. Jeśli jednak tworzymy projekt w WebWave wystarczy skorzystać z banku ikon, który znajduje się bezpośrednio w kreatorze. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Wykrywanie fontów graficznych

Czasem zamiast szukania nowego, musimy rozszyfrować, jaki font został zastosowany w danym projekcie - czy to na stronie, plakacie lub standardowej grafice. Oczywiście jeśli jest to tekst na stronie, to mamy szanse wyczytać to w kodzie, a najpopularniejsze wzory jesteśmy w stanie rozpoznać gołym okiem, ale nie zawsze mamy taką możliwość. Właśnie wtedy przydają nam się narzędzia, które pozwalają nam uzyskać informacje o foncie z danego projektu. 

WhatFont

To rozwiązanie jest dostępne m.in. dla Chrome, jak i Safari. Po tym jak zainstalujemy program, aby go uruchomić, musimy kliknąć ikonę rozszerzenia w pasku narzędzi przeglądarki. Następnym krokiem będzie wskazanie fontu. Wtedy narzędzie wyświetli nam jego nazwę. 

 

WhatTheFont

WhatTheFont działa bezpośrednio na stronie. W swojej bazie, którą przeszukuje, posiada ponad sto tysięcy stylów czcionek. Aby zidentyfikować font, należy wgrać plik (np. grafikę, screen), na którym jest widoczny i następnie wskazać jego położenie. Narzędzie posiada też wersje w postaci aplikacji na telefon - wykrywanie czcionek działa w tym czasie za pomocą aparatu. 

 

Adobe Color

Kolory na stronie, pojedynczej grafice, w projekcie logo etc. są bardzo ważnym aspektem nadawania charakteru. Nie dla każdego komponowanie palety barw będzie czymś prostym. Możemy jednak skorzystać ze sprawdzonych zasad ich zestawiania - kolory monochromatyczne, dopełniające, triada ect. Adobe Colors to platforma, na której znajdziemy gotowe palety, inspiracje, informacje o trendach z konkretnych dziedzin (oda, web design, reklama, telewizja, make up etc.) oraz koło kolorów. 

Motywy możemy zapisać w bibliotekach Adobe Creative Cloud i użyć ich w innych programach (np. Photoshop, Illustrator). Warto też wspomnieć, że Adobe Color pozwala korzystać ze sztucznej inteligencji, która uruchomiona w tle, odszukuje najlepsze połączenia kolorów w projektach.

 

 

Adobe Dreamweaver

Dreamweaver to kolejne narzędzie z zasobów Adobe. Służy on do budowania własnych stron internetowych. Możemy z niego korzystać posiadając zarówno system operacyjny Mac, jak i Windows. Współdziała z pozostałymi produktami Adobe, dzięki czemu możliwe jest współdzielenie obiektów Smart Objects i edycji oraz aktualizacji komponentów graficznych.Co ważne Dreamweaver to przede wszystkim rozwiązania dla stron powstających za pomocą kodowania. Podczas dokonywania edycji (kodu) mamy jednak możliwość podglądu treści w czasie rzeczywistym. W przypadku tego programu mamy możliwość skorzystania z 30-dniowego okresu próbnego. Później zasada jest taka sama jak poprzednio omówionych narzędziach od Adobe. 

 

Sketch

To rozwiązanie stworzone specjalnie z myślą o projektowaniu i tworzeniu prototypów interface'ów oraz aplikacji. Nie posiada on opcji tworzenia do druku. Jego pierwsza wersja pojawiła się w 2010 roku. Jest dostępny z poziomu przeglądarki. Minusem jest jednak to, że jest on ograniczony tylko i wyłącznie do posiadaczy komputerów z systemem MacOS.Tak jak Figma i InVision narzędzie umożliwia nam pracy grupową. Format, na jakim zapisywane są projekty to .sketch, ale istnieje też możliwość zmiany na PNG, JPG, SVG, PDF, TIFF, WebP  etc.

Bezpłatny okres próbny Sketch'a trwa 30-dniowy, a wykupiona licencja obowiązuje przez rok. Po tym czasie wciąż możemy korzystać z nieupgrade’owanej wersji - po prostu nie jesteśmy na bieżąco z funkcjami. 

 

 

Compress…

Kompresja plików pozwala na odciążenie strony internetowej. Nie zawsze mamy możliwość wykonania projektu i zapisania go w formacie, który jest lżejszy. Czasem też potrzebujemy zamienić dany format na inny i zamiast wchodzić specjalnie do edytora, możemy skorzystać z narzędzi takich jak Compress JPEG, Compress GIF etc, które zredukują wagę pliku nawet o 90%. Takie programy posiadają też czasem opcje przeformatowywania, co również czasem może nam się przydać. 


Polarr

Polarr to darmowy edytor zdjęć. Pozwala użytkownikom tworzyć różnorodne efekty fotograficzne poprzez nakładanie warstw, filtrów i masek. Oprogramowanie działa online, a także poprzez aplikacje (na Windows, Mac, iOS i Android).Darmowa wersja obsługuje wszystkie standardowe narzędzia - m.in. kadrowanie, zmianę rozmiaru, korektę kolorów, zniekształcenia, maski, winiety oraz opcje auto. Wersja płatna obejmuje m.in. dodatkowe filtry i warstwy.Zmiany, jakie dokonujemy w projektach, są regularnie update'owane i mamy dostęp do ich spisu. 

 

 

Badanie szybkości strony

Nieraz mówiliśmy o tym, że szybkość ładowania i ogólnego działania strony jest bardzo istotna - zarówno ze względu na komfort użytkownika, jak i pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Aby od ręki sprawdzić poziom konkretnego adresu, możemy wykorzystać internetowe narzędzia, które nam takie informacje udostępnią.  

PageSpeed Insights

PageSpeed Insights (PSI) raportuje wydajność strony na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych. Poza tym oferuje również sugestie, w jaki sposób możemy usprawnić daną stronę.

PSI dostarcza zarówno dane laboratoryjne (w środowisku kontrolnym), jak i terenowe. Te pierwsze mogą nam się przydać do usuwania problemów z wydajnością, a te drugie do uchwycenia rzeczywistego doświadczenia użytkownika.

 

 

Pingdom Website Speed Test

Na podobnej zasadzie jak PageSpeed Insights działa również Pingdom Website Speed Test. Jak widać na powyżej załączonej grafice, poza samym adresem URL możemy również wybrać lokalizacje, która będzie sprawdzana. 

 

Checklist Design

Checklist Design nie jest może typowym narzędziem. Jest to strona internetowa, która udostępnia nam listy kontrolne dla najlepszych praktyk projektowych m.in. tych tyczących się projektowania stron internetowych, brandu, komponentów UI.

Oczywiście takie check-listy możemy też stworzyć samodzielnie, ale warto sprawdzić propozycje jakie oferuje, ponieważ dostęp do list jest darmowy.

 

Poznaj niezbędne narzędzia grafika do web designu - podsumowanie aplikacji i stron internetowych

Narzędzi, które wykorzystujemy do tworzenia grafik, elementów wchodzących w skład web designu lub całych stron internetowych i aplikacji, znajdziemy na rynku naprawdę sporo. Część z nich może nam pomóc i usprawnić pracę, a inne z kolei mogą okazać się wręcz niezbędne - wiele zależy od profesji i typu projektu (np. czy jest to ilustracja na media społecznościowe, czy cały interface platformy www).Nie zawsze musimy zamykać się tylko i wyłącznie w jednym programie, ale mimo wszystko warto wybierać te, które dają szeroki wachlarz możliwości, a korzystanie z dodatkowych programów jest indywidualną preferencją. Ma to zalety zarówno pod względem wygody (nie musimy ciągle przemieszczać się z jednego narzędzia do drugiego) ale też i kosztów. 

W przypadku tworzenia stron, tak właśnie jest z kreatorami. W WebWave możemy stworzyć własną stronę internetową - zaczynając od projektu, poprzez zdjęcia, interakcje (animacje po scrollu), treści tekstowe etc. i kończąc na publikacji. 

 

Autor: Kaja Rowicka

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

31 sierpnia 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: