Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka

Kim są Twoi klienci? Określ grupę docelową i poznaj sposoby na zwiększenie sprzedaży!

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Pisząc książkę, tworząc film, prowadząc własną działalność, czy projektując stronę internetową…W każdym z tych przypadków powinniśmy zastanowić się, dla kogo dokładnie to robimy, do kogo chcemy dotrzeć ze swoim przekazem?

Tutaj wkracza właśnie grupa docelowa. Pojęcie, które raczej jest większości znane, ale czy wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak ten jeden aspekt może zmienić naszą koncepcję i ostateczne rezultaty, jakie otrzymamy? Poznanie potencjalnego klienta, może poprawić strategię marketingową i zwiększyć dochód!

 

Grupa docelowa - co to? Poznaj swoich klientów!

 

Powiedzieliśmy sobie, że jest to określenie, które jest dość jasne, ale mimo wszystko dla formalności warto sobie je przybliżyć trochę dokładniej, aby stało się bardziej precyzyjne. 

Grupa odbiorców inaczej zwana targetem to klienci, którzy potencjalnie mogliby być zainteresowani naszą usługą, produktem etc. To przede wszystkim do nich kierujemy kampanie i inne działania marketingowe oraz sprzedażowe, tak aby np. stworzona przez nas reklama wydała się im przekonująca i zachęciła do wyboru naszej marki. 

 

 

Oferta, a grupa docelowa

 

Na określenie grupy docelowej wpływa kilka czynników. Zanim jednak przejdziemy do kompletowania poszczególnych charakterystyk, należy zastanowić się nad specyfiką naszej firmy, oferty lub samej usługi, czy też produktu

Zastanówmy się:

 • Co sobą reprezentujemy

 • Dlaczego robimy to co robimy?

 • Co odróżnia nas od pozostałych?

 • Czego można od nas oczekiwać? 

 • Co my sami chcemy swymi działaniami osiągnąć?

 

Znając odpowiedzi na te pytania, znacznie prościej przejdziemy przez proces określania (doprecyzowywania) naszej grupy docelowej.

 

Wyznaczniki grupy docelowej 

 

Jeśli zdefiniowaliśmy już siebie, to teraz przyszła pora na naszych odbiorców. Bazową pomoc w określaniu grupy docelowej, stanowią następujące kryteria:

 

Kryteria geograficzne

Jak sama nazwa wskazuje w przypadku tego kryterium pod uwagę bierzemy miejsce zamieszkania członków naszej grupy docelowej

 • państwo, województwo etc.

 • miasto czy wieś

 • wielkość wsi lub miasta pod względem powierzchni

 

Kryteria demograficzne

Tak samo jak w przypadku kryteriów geograficznych, do ich wyznaczania powinniśmy skorzystać z różnych danych statystycznych.

Dodatkowo, jeśli takowe posiadamy, należy uwzględnić też te dane demograficzne, dotyczące Twoich odbiorców, którzy już są lojalni wobec produktu. 

Na kryterium demograficzne składają się m.in:

 • kondycja finansowa

 • wiek

 • płeć

 • narodowość

 • wiara

 • wykształcenie

 • zawód 

  • własna działalność

  • freelance

  • zatrudnienie u pracodawcy

i wiele więcej 

 

Kryteria behawioralne

Ten zakres określa zachowanie/nastawienie, jakie wykazuje grupa docelowa względem naszej oferty. Czy zależy im na niskiej cenie, więc zawsze czekają na promocje? Może oczekują konkretnej funkcjonalności (która dopełni dany produkt lub usługę), a której brakuje im u pozostałych. To czy są z nami już od dawna i wykazują dużą ‘wierność’ wobec naszej działalności, również może pomóc nam w określeniu grupy docelowej…nawet jeśli nie ogólnej, to chociażby konkretnej kampanii reklamowej. 

Samo nastawienie wobec firmy może dużo mówić- pozytywne, neutralne, negatywne… Oczywiście w przypadku tego pierwszego będzie nam znacznie prościej, nad drugim będziemy musieli trochę popracować, a co do trzeciego może być różnie- na pewno należy sprawdzić przyczynę i przygotować wnioski. Jeśli jesteśmy w stanie zmienić nastawienie tych osób na lepsze, to z pewnością warto spróbować. 

 

Kryteria psychograficzne

W tym przypadku, określenie konkretnej grupy jest mniej skonkretyzowane, nie mamy na to twardych statystyk, ale często kryteria psychograficzne są konieczne do ulepszenia lub wyboru stylu naszego komunikatu, zdefiniowania nastawienia do zakupu produktu lub realizacji innego naszego celu

Mowa tutaj o takich wyznacznikach jak: 

 • styl życia 

 • wyznawane wartości

 • osobowość

 

Powyższe kryteria należą do najpopularniejszych jeśli chodzi o kwestie ustalanie grupy docelowej. Nie oznacza to jednak, że każdy musi stosować je wszystkie. Najważniejsze jest to, by skupić się na tych, które są dla nas ważne i będą miały przełożenie na nasz komunikat.

 

Dodatkowe metody sprawdzania i analizy grupy docelowej

 

Poznaliśmy już główne kryteria służące do doboru grupy docelowej. Teraz przyszedł czas na to, by sprawdzić, z jakich materiałów możemy korzystać, aby otrzymać jak najrzetelniejsze informacje co do naszych odbiorców. 

 

Statystyki sprzedaży 

Prowadząc własną platformę e-commerce, oferując sprzedaż stacjonarną, czy nawet poprzez strony z ogłoszeniami, jesteśmy w stanie sprawdzić jakim zainteresowaniem cieszą się konkretne egzemplarze. Nie tylko możesz wysnuć wnioski co do oczekiwań swoich konsumentów, ale też lepiej zrozumiesz jaki produkt, bądź też usługa przykuwa ich największą uwagę i w co warto zainwestować. 

Poza tym, w niektórych przypadkach mamy również możliwość sprawdzenia kto dokładnie korzysta z naszej oferty - czy są to osoby młodsze, starsze, z przewagą mężczyzn lub też kobiet etc.

 

Ruch na stronie

Jeśli posiadamy własną stronę internetową, możemy regularnie sprawdzać jej ruch (a przynajmniej powinniśmy). Dlatego też należy zadbać o posiadanie aplikacji, która będzie go mierzyć lub po prostu stworzyć stronę za pomocą narzędzia, które daje nam to udogodnienie automatycznie (czego WebWave jest dobrym przykładem).

Co warto monitorować, czyli jakie informacje przydadzą nam się w ustalaniu takiej grupy docelowej, a później też sprawdzaniu jej ‘zadowolenia’?  

Analizując jakie materiały cieszą się najlepszym, a jakie najgorszym odbiorem (np. na podstawie wyświetleń organicznych) jesteśmy w stanie ustalić, co ludzie chcą wiedzieć i na jakie tematy warto pisać, aby dotrzeć do nowych klientów, którzy będą chcieli skorzystać z Twoich produktów i usług. 

 

Ruch na konkretnych platformach social media

Jak dobrze wiemy, media społecznościowe odgrywają niezwykle istotną rolę w obecnych czasach, dlatego też warto działać na wielu kanałach. W związku z tym, że każdy z nich jest trochę inny, liczba użytkowników również będzie różna. Dla niektórych działalności lepiej sprawdzą się platformy typu Instagram, dla kolejnych Facebook, a dla innych LinkedIn. 

Oczywiście jesteśmy w stanie dowiedzieć się tego, co będzie najbardziej opłacalne, na podstawie chociażby reakcji lub polubień konta, ale aby uzyskać bardziej rzetelne informacje, należałoby sprawdzić też jaki wpływ wywiera dany serwis na np. ruch na stronie, zakup usługi lub produktu etc. 

To dotyczy jednak działań w momencie, gdy prowadzimy już własne social media. Z kolei jeśli najpierw ustalamy grupę docelową, a wdrażanie dalszych kroków dopiero planujemy, to jesteśmy w stanie przewidzieć, w których miejscach jest większa szansa na spotkanie naszego targetu.

 


 

Ustalenie grupy docelowej, to jeden z pierwszych kroków, jakie należy wykonać, posiadając własną działalność.

 


 

Core target

 

Określiliśmy już swoją grupę docelową. Czy to oznacza, że swoje treści, produkty etc. musimy zawsze kierować do tego samego zbioru osób? Oczywiście, że nie. W niektórych swoich akcjach marketingowych możemy celować w zupełnie inne grono lub zawęzić grupę docelową. W tym drugim przypadku mowa właśnie o core target, czyli bardzo sprecyzowanej części głównych odbiorców naszych treści. 

 

Grupa docelowa, a persona

 

Pojęcie grupy docelowej już znamy, ale istnieje jeszcze coś takiego jak persona.

Co to takiego? 

Jest to dokładna charakterystyka naszego klienta. Na podstawie szczegółów, jakie posiadamy na temat swojej oferty i oczekiwanej grupy docelowej jesteśmy w stanie stworzyć naszego idealnego odbiorcę. Sam opis nie musi być długi, ale powinien posiadać szczegóły, które pozwolą nam lepiej wyobrazić sobie taką jednostkę - np. kobieta, 30 lat, mieszka w Warszawie, prawnik w małej kancelarii, w związku, interesuje się modą i marketingiem…etc.

Określenie grupy docelowej jest konieczne. Bez tego ani rusz, ale jeśli np. chcemy jeszcze łatwiej tworzyć content, treści reklamowe, nowe produkty, to dużo łatwiej jest nam kierować je do konkretnej osoby.

Taki sposób dotarcia do faktycznych odbiorców daje znacznie lepsze rezultaty. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Korzyści określenia grupy docelowej - skuteczny marketing

Dzięki dokładnemu sprecyzowaniu grupy docelowej i świadomości jej potrzeb, zainteresowań, pochodzenia, przekonań czy chociażby wieku lub płci jesteśmy w stanie znacznie lepiej dopasować do nich nasze działania, które na końcu najprawdopodobniej przyniosą  wiele korzyści. Jakich?

 

Forma i miejsce komunikatu

Znając nasz główny target, znacznie prościej jest nam się z nim porozumiewać, wobec czego naprawdę warto określić i lepiej poznać swoich klientów. To duże ułatwienie. 

Może nam się to przydać w przypadku prowadzenia social mediów oraz regularnego tworzenia contentu na stronie internetowej. 

Sposób dobierania słów, język jakiego używamy, oficjalna/ nieoficjalna forma wypowiedzi- odpowiednie dobranie tych elementów potrafi pomóc w nawiązaniu lepszej więzi z odbiorcami oraz przekazaniu im naszego komunikatu.

Dodatkowo, wiedząc do jakiej grupy kierujemy treści, na jakich kanałach ją znajdziemy, możemy tworzyć i promować reklamy, które faktycznie trafią do właściwych osób, i tym samym staną się bardziej efektywne.

 

Zrozumienie 

W momencie gdy określimy swoją grupę docelową, a następnie stworzymy do tego persony, będzie nam dużo łatwiej zrozumieć naszego odbiorcę (np. klienta), jego oczekiwania oraz potrzeby. 

Poza tym umożliwi nam to ustalenie ewentualnych elementów, które warto poprawić w ofercie. Dostosowanie swoich produktów do potrzeb szerokiej grupy odbiorców może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

 

Spójność

Posiadając grupę docelową, zarówno w przypadku mniejszych i większych działalności pozwala uniknąć rozbieżności. Komunikat, określony content, produkty (lub usługi)...wszystko to pozostaje na pewnym poziomie spójne, ponieważ ma wspólnych odbiorców i jest kierowane stricte do tych osób.

 

Większa efektywność 

Na tę korzyść składa się wiele aspektów (także wcześniej wymieniona forma i miejsce komunikatu, zrozumienie oraz spójność). Tak jak już sobie nie raz powiedzieliśmy, grupa docelowa pomaga ukierunkować i sprecyzować działania, obrać konkretną stylistykę, a także zaoszczędzić- np. dzięki temu, że nie inwestujemy czasu i pieniędzy w reklamy, które nie są w stanie dotrzeć do naszych odbiorców. 

Jeśli dopilnujemy tych czynników, to będziemy w stanie zwiększyć nasze zasięgi, ruch na stronie, czy też np. sprzedaż. 

 

 

 

Strona internetowa, a analizowanie grupy docelowej

 

Projektując stronę www, należy pamiętać o tym, dla kogo ona powstaje, kto z niej będzie korzystał. Odpowiednie dopasowanie web designu potrafi sprawić, że odbiorca znacznie przychylniej spojrzy na naszą ofertę.

Dlaczego? Każdy ma inny gust, przyzwyczajenia itp. Jednak w momencie gdy zabierzemy się za projekt z myślą o konkretnej grupie docelowej, będziemy w stanie zaplanować styl i kolorystykę strony, metodę jej nawigowania, czy nawet stosunek treści tekstowych do tych graficznych. Nie dość, że usprawni to naszą pracę nad tworzeniem witryny, to najprawdopodobniej pomoże w osiągnięciu jeszcze lepszych rezultatów. 

Poznaj potrzeby klientów - podsumowanie

Ustalenie grupy docelowej, to jeden z pierwszych kroków, jakie należy wykonać, posiadając własną działalność, zakładając stronę, własny sklep internetowy lub np. tworząc film. 

To jej członkowie powinni być głównymi odbiorcami. W związku z tym ‘produkt’, który oferujemy, powinien spełniać ich oczekiwania/ potrzeby, na tyle by chcieli z niego skorzystać. 

Target wyznaczamy, opierając się na co najmniej kilku kryteriach. Oprócz tych podstawowych możemy również ustalić takie, które szczególnie charakteryzują zakres naszej działalności. W ostatecznym rozrachunku najważniejsze jest to, by mieć swoją grupę docelową i pamiętać o niej podejmując wszystkie działania marketingowe.  


 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

25 listopada 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: