Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paweł Krzywina

Biała przestrzeń w tworzeniu stron internetowych

jak wybrać nazwę bloga

Przestrzeń jest jednym z głównych czynników uwzględnianych w projekcie strony internetowej. W dzisiejszych czasach wiele osób skanuje, a nie przegląda strony www, przewijając je w pośpiechu i skupiając się tylko na wybranych fragmentach. Niektóre strony internetowe, poprzez natłok treści i elementów graficznych skutecznie rozpraszają uwagę swoich czytelników.

Najlepszą praktyką, aby zainteresować odwiedzających, jest prostota, którą możemy uzyskać dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu whitespace, czyli tzw. pustej przestrzeni. A ta wcale nie musi oznaczać zmarnowanego miejsca.

 

Wielu właścicieli stron internetowych chce umieścić na nich jak najwięcej informacji, co jest złym rozwiązaniem.

Strona www musi być przede wszystkim przejrzysta, czytelna i łatwa w użyciu, dlatego więcej nie znaczy lepiej.

Zamiast niepotrzebnego bałaganu whitespace pomaga nam stworzyć bardzo dobry, zrównoważony projekt.

Zastanawiasz się jak zrobić stronę internetową spełniającą powyższe kryteria? Poniżej przedstawiam informacje dlaczego i w jaki sposób powinniście korzystać z pustej przestrzeni na swojej witrynie.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

White space: co to?

Biała przestrzeń rzecz jasna nie oznacza samych białych, pustych przestrzeni na naszej stronie www. Mogą być one kolorowe, żółte, niebieskie itp., ale nie mogą mieć żadnych elementów graficznych i tekstowych. 

Pustą czy białą przestrzenią  nazywamy obszary w układzie graficznym, które po prostu nic nie zawierają. To termin projektowy używany do określenia pustki wokół lub wewnątrz elementów projektu.

 

To niezaznaczony obszar pomiędzy różnymi elementami strony internetowej (grafikami, kolumnami, tekstem, marginesami itp.), który daje widzom pewne przerwy wizualne podczas przeglądania witryny i ułatwia im skupienie.

Pusta przestrzeń poprawia nie tylko estetykę, ale rzeczywiście ma wpływ na to jak ludzki mózg przetwarza nowe materiały. Zbyt wiele informacji lub grafik umieszczonych na niewielkiej przestrzeni (i bez żadnego odstępu) może doprowadzić do zmęczenia, przez które nasz mózg nie przyswoi podanych informacji.

 


 

Pusta przestrzeń poprawia nie tylko estetykę, ale rzeczywiście ma wpływ na to jak ludzki mózg przetwarza nowe materiały.

 


 

Biała przestrzeń w skali mikro i makro

 

Pustą czy białą przestrzeń możemy podzielić na dwie części – mikro i makro. Każda z nich posiada własną charakterystykę i odpowiada za inne funkcje.

 

Mikro whitespace

Mikro whitespace jest często zbyt mały, by był zauważony przez wszystkich, ale jest niezwykle istotny w utworzeniu dobrego projektu strony.

Ma on głównie wpływ na czytelność treści i przejrzystość zawartych informacji. Mikro biała przestrzeń dotyczy głównie niewielkich obszarów pomiędzy mniejszymi elementami naszego szablonu – literami, akapitami, interlinią itp.

 

Makro whitespace

Makro whitespace odnosi się do dużych przestrzeni między głównymi blokami szablonu i ich otoczenia. Jednym z najlepszych przykładów jest główna strona Google, którą możemy opisać jako białą przestrzeń skupiającą uwagę na najważniejszej funkcji – polu wyszukiwania.

whitespace na stronie internetowej

Duże przestrzenie są rzecz jasna bardziej zauważalne niż mikro i są wykorzystywane do określenia ogólnego układu naszej witryny.

 

Korzyści wynikające z białej przestrzeni

Odpowiednio wykorzystana biała przestrzeń uatrakcyjnia inne obszary strony.

Zbyt mała jej ilość może stać się przytłaczająca dla czytelnika, który nie będzie wiedział na czym powinien się skupić.

Jeśli strona jest zaśmiecona, a użytkownik nie widzi jasnego celu, prawdopodobnie po chwili ją opuści.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści wynikające z wykorzystania pustej przestrzeni.

 

Podkreśla wezwanie do działania

Zazwyczaj głównym celem naszej strony jest nakłonienie użytkowników do podjęcia konkretnego działania – rejestracji, wysłania formularza czy zapisania się na newsletter.

Czasami najprostszym sposobem na wyróżnienie jest powiększenie np. obrazka czy przycisku.

Jednak jak możecie zauważyć na naszym przykładzie, skupienie uwagi użytkownika na najważniejszym dla nas elemencie może być skuteczne poprzez wykorzystanie pustej przestrzeni.

whitespace na stronie internetowej

Poprawia czytelność

Gdy użytkownik trafia na jakąkolwiek stronę internetową powinien wiedzieć czego może oczekiwać i otrzymać powód do dalszego jej przeglądania.

Pusta przestrzeń między akapitami, blokami tekstów czy wokół elementów graficznych pomaga ludziom zrozumieć sens treści i przyczynia się do lepszego odbioru strony.

whitespace na stronie internetowej

Źródło: www.spotify.com

 

Poprawia estetykę

W obecnych trendach webdesignu panuje minimalizm i estetyka, której sami jesteśmy oddani.

Pusta przestrzeń może w bardzo efektowny sposób pomóc upiększyć witrynę, tak jak ma to miejsce w przypadku portfolio Tomka Słupskiego (witryna stworzona w WebWave).

whitespace na stronie internetowej

Źródło: www.tomekslupski.com

Działa jako separator

Pusta przestrzeń skutecznie oddziela niepowiązane w naszym projekcie elementy.

Możemy ją wykorzystać do oddzielania obrazów i sekcji, co także poprawi układ wizualny witryny.

Właściwe użycie whitespace ułatwi zrozumienie czytelnikowi kolejnych elementów strony.

przykład zastosowania whitespace na stronie www

Źródło: www.paypal.com/pl/home

Podsumowanie

Whitespace nie tylko równoważy treści na naszej stronie internetowej, ale także może prowadzić odwiedzających przez kolejne jej elementy.

Głównym celem naszej strony powinno być dostarczenie czytelnikom odpowiedniej dla nich treści w przejrzysty i nieskomplikowany sposób.

Zbyt duża ilość multimediów i tekstu nie stworzy jasnego przekazu.

Należy pamiętać, że pusta przestrzeń nie kradnie nam miejsca, a umożliwia odpowiednie funkcjonowanie innych obiektów strony.

A czy Wy zwracacie uwagę na pustą przestrzeń? Potraficie odnaleźć się na stronach z dużą liczbą elementów i treści? Jaki powinien być złoty środek? Zapraszamy do dyskusji i komentarzy.

 

Koniecznie przeczytaj również: 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

26 października 2017

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: