Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka

Design Thinking - co to i jak go wykorzystać

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Podejmując kolejne kroki w rozwoju firmy, tworząc nowy produkt, zakładając stronę internetową. W każdym z tych przypadków staramy się, aby wszystko było idealne. Na podstawie własnych przekonań tworzymy i wprowadzamy swoje projekty w życie. Niestety często podczas tego całego procesu zapominamy o ludziach, naszych odbiorcach. Czego chcą i potrzebują? Z czym się zmagają i jakie rozwiązania najlepiej im się sprawdzają? 

Sposobem na otrzymanie najlepszych rezultatów w takim przypadku może okazać się design thinking. Co to za metoda? Jak powstała? Jakie ma zalety? 

Sprawdźmy to!

 

Design thinking - co to jest?

 

Design thinking to kreatywna metoda tworzenia nowych produktów i usług...ogólnie rzecz biorąc rozwiązań. Opiera się ona na głębokiej analizie problemu i zrozumieniu odbiorcy. Mottem design thinking jest ,,doing not talking”- nie możemy zatrzymać się tylko i wyłącznie na etapie mówienia. Aby otrzymać efekty trzeba działać. Przedsięwzięcie to kilkuetapowy proces, który prowadzi do twórczego rozwiązania problemu. 

 

Skąd wzięła się metoda twórczego rozwiązywania problemów?

 

Za początek design thinking możemy określić przełom lat 80’ i 90’. Jednak samo pojęcie i potrzeba zmian pojawiła się wcześniej. Najprawdopodobniej jako pierwszy tego zwrotu użył Bruce Arche, w swojej książce „Experiences in Visual Thinking”

To jednak na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii, podjęto pierwsze konkretne kroki. Do głównych twórców design thinking zaliczany jest David Kelley. Był on profesorem na przed chwilą wspomnianej uczelni i współzałożycielem IDEO

Znaczącym punktem wdrażania metody myślenia projektowego jest powstały w 2004 roku na Uniwersytecie Stanforda Instytut Designu, znany też pod nazwą d.school. Jego europejskim odpowiednikiem jest założone w Poczdamie HPI School of Design Thinking.  

 

Dlaczego wprowadzono design thinking? 

Po prostu konieczna była zmiana systemu pracy między klientem a osobą wykonującą projekt.

Przykładowo: Wcześniej niektóre firmy przychodziły z niemalże gotowym produktem, który trzeba było jedynie oprawić lub zareklamować i w międzyczasie okazywało się, że wykryte mankamenty nie są już możliwe do naprawienia. Zdarzało się również, że coś miało duży potencjał, ale w związku z tym, że jego niedopracowany model był już w zbyt zaawansowanej fazie produkcyjnej nie było szansy na wprowadzenie udoskonaleń. Mogło być też tak, że firma zleciła wykonanie jakiegoś produktu i obydwie strony nie przekazały sobie zbyt dużej ilości informacji, a co za tym idzie ostateczny wynik pracy nie był zadawalający, ale było już zbyt późno na zmiany.

Teraz, zanim powstanie ostateczny ‘produkt’ najpierw musi on być dokładnie przemyślany i opracowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie wyciągnąć z projektu jak najwięcej potencjału. 

Przy pomocy design thinking powstają nowe produkty i usługi dla takich firm jak Apple, Shimano czy General Electric.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Etapy design thinking

Empatia

Empatia jest umiejętnością wczucia się w czyjąś sytuacje, zrozumienia, dlaczego jest tak, a nie inaczej.

To też powinniśmy właśnie zrobić podczas tego etapu- poznać sytuacje naszego odbiorcy, jego potrzeby, potrzeby i przekonania. 

Możemy to zrobić na wiele sposobów. Wszystko zależy, do czego wykorzystujemy design thinking. Prowadząc sklep z wózkami dla dzieci i planując stworzenie nowego modelu, możemy zapytać o opinię naszych obecnych konsumentów- może to być sondaż, formularz, mail lub zwykła rozmowa twarzą w twarz. Ważne jest, żeby dojść do zalążka potrzeby. Nie bójmy się zadawać pytań- “Dlaczego?” (a później, dlaczego właśnie ten powód itd.)

Rozumiejąc potrzeby i trudności, z jakimi się zmaga nasz odbiorca, jesteśmy w stanie namierzyć główny problem i przejść do jego rozwiązywania. 

 

Definiowanie problemu

Kiedy rozumiemy już naszego odbiorcę- wiemy, czego potrzebuje, co ma, a czego mu jeszcze brakuje. Jak zapatruje się na dany temat. Posiadając te szczegóły, jesteśmy w stanie lepiej określić źródło problemu, który należy teraz wziąć pod rozwagę. 

 

Generowanie pomysłów

Analogicznie. Kolejnym krokiem w design thinking po ustaleniu problemu jest  szukanie dla niego rozwiązań. Najlepiej w takich sytuacjach sprawdzi się tzw. burza mózgów całej ekipy pracującej nad danym projektem. Ważne jest, by podejść do tego z otwartą głową- dość spontanicznie. Nie musimy się jeszcze zastanawiać czy dany pomysł jest dobry, czy też zły, ani nastawiać na wybór tego, który należy do nas. Podajemy po prostu pomysły, które mogą pomóc rozwiązać ustalony problem.

 

Prototypowanie

W etapie prototypownia nie musimy tworzyć wielkich funkcjonalnych projektów- wystarczą bardzo podstawowe, które przedstawią wstępny zarys danego rozwiązania. Może to być, chociażby projekt z kartonu. Oczywiście w przypadku przedsięwzięć biznesowych może to być nawet storyboard sporządzony na zwykłej kartce papieru. 

W tym momencie nie mamy sprawić, że będzie to już działać, a mamy przekonać się, czy takie rozwiązanie ma swoją rację bytu- czy okaże się przydatne dla użytkownika i czy pomoże w realizacji naszego celu. 

Dzięki takiemu podejściu nie zmarnujemy swojej pracy na projekt, który ostatecznie okaże się niepraktyczny i wykorzystamy nasze możliwości w 100%.

 

Testowanie

To czas w całym procesie design thinking, w którym, jak sama nazwa wskazuje, testujemy nasze efekty pracy, a raczej nie my, tylko osoby, dla których to powstało. W ich ręce oddajemy nasz ‘produkt’ i sprawdzamy jak i czy w ogóle sprawdza się on w rzeczywistości. 

 


 

Dzięki temu, że skupiamy się bardziej na odbiorcy, nasze przedsięwzięcia lepiej spełniają jego oczekiwania.

 


 

Kiedy i kto może stosować design thinking?

 

Metodę design thinking wykorzystujemy na wiele sposobów. Teoretycznie może sprawdzić się w każdym przypadku. Z pewnością poleca się stosowanie jej w momencie większych przedsięwzięć, szukających rozwiązań danego problemu. Przykładem może być, chociażby zakładanie nowej marki lub rebranding…ale przy projektowaniu strony internetowej także warto skorzystać z design thinking. 

Nie ma też ograniczeń co do tego kto może korzystać z tego rozwiązania- może to być korporacja, agencja, lokalna firma, agencja, a nawet osoba prywatna. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas przechodzenia przez etapy ‘myślenia projektowego’ bardzo przydaje się praca zespołowa, gdzie każdy wniesie coś innego.

 

MVP a Design Thinking

 

MVP, czyli Minimum Viable Product, to wersja ‘produktu’ np. strony internetowej, która jest w wystarczająco dobrym stanie, aby mogła spełniać oczekiwania użytkowników w każdym aspekcie.

Możemy wykorzystać go do testów. Przekazując go w ręce użytkownika ma on szansę wyrażania swojej opinii. Dzięki temu jesteśmy w stanie przekonać się czy potrzebne będzie wprowadzenie jakichkolwiek poprawek.

 

 

Zalety metody Design Thinking

 

Poznaliśmy znaczenie i etapy, jakie zawiera w sobie design thinking..ale czy ta metoda naprawdę się opłaca? 

Otóż tak. Do jej zalet można zaliczyć m.in.: 

  • Zwiększenie prawdopodobieństwa stworzenia innowacyjnego projektu- design thinking wymaga od nas szukania nowych rozwiązań 

  • Lepsze dopasowanie ‘produktu’ do potrzeb- wykorzystując empatię lepiej dostrzegamy potrzeby odbiorcy

  • Unikanie błędnych założeń i skupienia się na faktycznych informacjach

  • Opłacalność przedsięwzięcia -dokonując analizy metodą design thinking i testowanie wstępnych prototypów zminimalizuje koszta i uchroni nas przed stratami w przedsięwzięciach, które nie okazały się dobrym rozwiązaniem. 

 

Proces Design Thinking w projektowaniu stron internetowych 

 

Samo stworzenie strony nie powinno być trudne, jednak proces projektowy, koncepcja etc. mogą przysporzyć niektórym kłopotu. Niezależnie od tego czy witrynę tworzymy dla siebie, czy na zlecenie musimy zastanowić się, nad tym dla kogo ona powstaje. Oczywiście należy uwzględnić grupę docelową i personę (jeśli taką mamy), ale chcąc wyróżnić się spośród innych, a jednocześnie nie zatracając właściwej funkcjonalności strony, warto przejść przez etapy design thinking. Pozwala nam to spojrzeć na niektóre kwestie znacznie szerzej i otworzyć się na nowe pomysły. Podczas fazy testowej oddając bazowy projekt strony internetowej w ręce potencjalnych użytkowników, jesteśmy w stanie uzyskać ich feedback i wprowadzić poprawki. Jeśli zrobilibyśmy to dopiero po kompletnym zakończeniu całego przedsięwzięcia, mogłoby się okazać, że wymagane zmiany zmusiłyby nas do przearanżowania całej witryny. Dzięki design thinking zaoszczędzimy czas i pieniądze (jeśli projekt zleciliśmy agencji lub freelancerowi).

Metodologia Design Thinking: Podsumowanie

Realizowanie zadań i tworzenie projektów przy pomocy design thinking wciąż przyciąga nowych zainteresowanych. Dzięki temu, że skupiamy się bardziej na odbiorcy, nasze przedsięwzięcia lepiej spełniają jego oczekiwania. To prawda, że cały proces może okazać się dość pracochłonny, ale zaoszczędza nam problemów w dalszych etapach działania. Mogłoby się wydawać, że metoda, jaką jest design thinking, sprawdzi się tylko i wyłącznie w przypadku powstawania nowych produktów, ale to nie prawda. Można ją wykorzystywać również w innych przedsięwzięciach, nawet takich, w których nie powstaje nic materialnego- namacalnego. Tak naprawdę jej zastosowanie jest uniwersalne. Musimy jednak pamiętać o tym, żeby podejść do tego z otwartą głową. 

Chcesz przekonać się, jak design thinking sprawdzi się w Twoim przypadku? Wypróbuj tę metodę, tworząc stronę internetową!

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

02 grudnia 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: