Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data aktualizacji: 21 grudnia 2023

Autor: Paula Niziołek

Jak zaprojektować nawigację sklepu internetowego?

wizytówka-google

Popularność sklepów internetowych cały czas rośnie. Nic w tym dziwnego, że w sieci pojawia się coraz więcej stron www, dzięki którym zrobimy zakupy bez wychodzenia z domu. Możliwe, że sam zastanawiasz się nad założeniem strony e-commerce lub właśnie ją tworzysz. W tym przypadku musisz pamiętać o tym, aby w rozsądny sposób zaplanować wygląd menu i sposób kategoryzacji produktów. Jeśli dobrze nakierujesz użytkownika na interesujący go artykuł, prawdopodobnie zostanie on Twoim klientem. Właśnie dlatego potrzebujesz dobrej nawigacji, niezależnie od rodzaju biznesu, jaki prowadzisz.

 

Jak to zrobić? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się jak dobrze zaprojektować nawigację własnego sklepu internetowego oraz na co zwrócić uwagę przy jej tworzeniu.

 

Najważniejsze to mieć plan!

 

Nie zabieraj się za tworzenie sklepu, jeśli jeszcze nie zaplanowałeś wszystkich jego elementów. Pomyśl co dokładnie i w jakim miejscu powinno się znajdować. Bardzo ważna jest kolejność. Pamiętaj, że największą uwagę przyciągają pozycje z początku i z końca listy. Ogromne znaczenie ma również to, jakie etykiety umieścisz w menu. Odpowiednie nazwy wpłyną pozytywnie na SEO, a co za tym idzie, Twoje produkty będą bardziej widoczne dla użytkowników w wyszukiwarkach. 

Po rozpisaniu wszystkich elementów czas przystąpić do pracy!

 

Zacznij od menu

 

Przed rozpoczęciem kategoryzacji, warto skupić się na samym menu. To właśnie na nie w pierwszej kolejności trafią Twoi użytkownicy. Jest kilka możliwości, jakich możesz użyć. Sprawdź je i wybierz najlepszą dla siebie.

 

Poziome

Ten rodzaj menu, wykorzystywany jest zwykle przy mniejszych sklepach. Pamiętaj, że z uwagi na jego położenie, nie umieścisz tam nieskończonej liczby zakładek. Użyj go w momencie, kiedy nie masz zbyt wielu artykułów. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj menu, jest obecnie najbardziej popularny, nie tylko wśród sklepów internetowych.

 

Pionowe

W przypadku dużej ilości produktów warto zdecydować się na pionowy układ. Pozwoli to na dokładniejszą kategoryzację artykułów oraz da nam większe pole do popisu. Jednak, jeśli nadal nie wiesz którego rodzaju menu użyć, zawsze możesz połączyć dwa i główne kategorie umieścić w poziomym menu, a podkategorię zaprojektować w pionowym.


Hamburger Menu

W skrócie - rozwijane menu, które nie jest od początku widoczne na stronie. To rozwiązanie jest bardzo często stosowane na mobilnych witrynach e Commerce ze względu na swoją responsywność. Użytkownik zobaczy je dopiero po kliknięciu w ikonę. Najczęściej są to trzy linie obok siebie, umieszczone w kwadracie. Jednak w tym wypadku warto brać pod uwagę, kto znajduje się w naszej grupie odbiorców. Większość internautów doskonale zna tę ikonę, jednak nadal znajdą się osoby, dla których to rozwiązanie nie będzie zrozumiałe. Wtedy warto dodatkowo umieścić napis ‘’MENU’’.


Sticky Menu

Warto rozważyć użycie Sticky Menu. Jest to przyczepiony poziomy pasek, który użytkownik będzie widział zawsze bez względu na przejawianie strony. To rozwiązanie z pewnością ułatwi mu do niego dostęp i usprawni poruszanie się po witrynie. W obecnych czasach jest to bardzo popularne rozwiązanie i często stosowane przez właścicieli wielu stron i sklepów internetowych. Minusem jest to, że przyklejone menu zajmie trochę miejsca na stronie, jednak i na to jest rozwiązanie. W tym przypadku możesz ustawić menu tak, aby przyczepione było tylko w momencie przewijania strony w górę, nie w dół. Wtedy odwiedzający ją użytkownik, zobaczy tylko produkty i treści znajdujące się na dole, jednak kiedy zdecyduje się na powrót, to po przewinięciu w górę menu pojawi się ponownie i  użytkownik z łatwością wybierze inną kategorię.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Kolejny krok, czyli kategoryzacja sklepu online

Na ten etap warto poświęcić trochę więcej czasu. Odpowiednia kategoryzacja produktów jest bardzo ważna oraz przełoży się na ich sprzedaż, dlatego należy rozważyć następujące kwestie.

 

Przemyśl nazwy kategorii

Nazwy muszą być popularne i nieskomplikowane. Tutaj liczy się prostota. Użytkownik ma sekundy na podjęcie decyzji, dlatego od razu powinien znaleźć, to czego szuka. Nie używaj też zbyt ogólnego nazewnictwa jak np.: okrycia wierzchnie, czy dom. 

 

Stwórz drzewo kategorii 

Przechodząc do samej kategoryzacji, możemy zacząć budować tzw. drzewo kategorii. W tym celu możesz użyć Excela lub zwykłej kartki papieru. Pamiętaj, im mniej kategorii tym lepiej. Nie rozpraszaj użytkownika zbyt dużą możliwością wyboru. 

Kategoryzacja powinna składać się z kategorii, podkategorii ew. pod-podkategorii oraz produktu. W przypadku dużego sklepu przykład może prezentować się w następujący sposób:

 

>Ogród
>Meble ogrodowe
>Zestawy wypoczynkowe>Parasole ogrodowe>Meble balkonowe

 

Kolejną kategorią obok mebli ogrodowych, mogą być np. rośliny, które również podzielimy na inne podkategorie itd. Jednak pamiętaj o tym, aby się nie rozdrabniać. Rozdzielenie zestawów wypoczynkowych jeszcze na mikro-kategorie takie jak: drewniane, plastikowe, małe, duże - nie sprawdzą się.
 

Zadbaj o jak najprostszą drogę do produktów

Istotne jest, aby zaprezentować użytkownikowi najprostszą i najszybszą drogę do produktu, którego aktualnie szuka. Warto też przejść przez wszystkie podkategorie i zastanowić się w jaki sposób myśli nasz klient. W zależności od grupy docelowej ten proces może wyglądać inaczej. W tym celu można zasugerować się najbardziej popularnymi sklepami dedykowanymi do danych odbiorców, jednak nie należy kopiować wszystkiego 1:1.

 

Miej na uwadze SEO

Podczas tworzenia nazw kategorii i artykułów, zawsze analizuj potencjał słów kluczowych. Dzięki temu artykuły będą lepiej widoczne w wyszukiwarkach i zwiększy się szansa, że Twój potencjalny klient trafi właśnie na Twoją stronę. To jakich fraz używasz, jest bardzo istotne. Jeśli skierujesz użytkownika na same meble, zaczniesz konkurować z ogromną liczbą stron. W przypadku, kiedy będą to meble ogrodowe, będzie to skierowane do konkretnej grupy odbiorców i dzięki temu będzie Ci łatwiej do nich dotrzeć. 

Jeśli potrzebujesz odpowiedniego narzędzia do zbadania słów kluczowych, możesz skorzystać z darmowego Planera Słów Kluczowych Google, Google Trends lub Ubersuggest - w podstawowej wersji. Jednak jeśli jesteś użytkownikiem kreatora WebWave, będziesz mógł bez problemu skorzystać z darmowego, wbudowanego analizatora SEO, który przeprowadzi Cię przez cały proces krok po kroku. Dzięki niemu zobaczysz, co dokładnie musisz zrobić, żeby Twoja strona znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania Google.

 

Wyszukiwarka produktów

Aby ułatwić użytkownikowi znalezienie artykułu, warto zastosować wyszukiwarkę produktów. W przypadku większych sklepów sprawdzi się to idealnie, w przypadku tych mniejszych - nie ma konieczności stosowania tego rozwiązania. Ta opcja pozwala klientowi zaoszczędzić sporo czasu i szybciej znaleźć, to czego szuka. W sklepie tworzonym w WebWave wyszukiwarkę produktów dodasz w bardzo prosty sposób.

 


 

Istotne jest, aby zaprezentować użytkownikowi najprostszą i najszybszą drogę do produktu, którego aktualnie szuka. 

 


Zacznij działać

Jak widzisz, tworzenie planu sklepu internetowego składa się z kilku kroków. Dzięki dobrej nawigacji sprawdzisz, że Twoi klienci będą mogli swobodnie poruszać się po stronie i nie przestaną do Ciebie wracać. Stwórz plan, zaprojektuj nawigację i zacznij zarabiać w sieci!

Co w przypadku, kiedy nadal nie wiesz, na jakiej platformie go stworzyć? Z pomocą przyjdzie Ci kreator stron internetowych WebWave. Jeśli chcesz zrobić to szybko, zawsze możesz wykorzystać szablony stron www przygotowane specjalnie z myślą o sklepach internetowych. Każdy z nich możesz dowolnie modyfikować, aby dostosować go do swoich potrzeb. Możesz też zacząć od zera, i zaprojektować stronę dokładnie taką, jak chcesz - z dokładnością do jednego piksela. Poznaj wszystkie możliwości kreatora sklepu WebWave!

 

 

Jeśli nie masz jeszcze swojej strony, sprawdź nasz kurs tworzenia stron internetowych z certyfikatem i naucz się obsługi kreatora WebWave - aplikacji, w której stworzysz własną stronę i sklep internetowy bez kodowania.

 


 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

21 grudnia 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: