Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Konrad Budek

Data publikacji: 22 grudnia 2023

Link baiting - dlaczego jest skuteczny w pozyskiwaniu linków? 

Brakuje jednolitej i niebudzącej sporów definicji link baitingu. Ale jest zgoda, co do jego celu - stworzenie takiego materiału marketingowego, który będzie na tyle atrakcyjny dla userów, by Ci byli skłonni linkować do niego albo dzielić się nim. W efekcie pozyskujemy linki. W tekście wyjaśnię do czego służy link baiting i dlaczego warto się nim zająć.

 

Czym jest skuteczny link baiting?

Linkbaiting, w najprostszym ujęciu, jest to strategia w ramach pozycjonowania strony www, mająca na celu zdobycie wartościowych linków do strony, za które nie trzeba płacić. Każda strona internetowa potrzebuje linków.

Nazwa terminu wzięła się z połączenia słów „link” oraz „baiting”, co przetłumaczyć można jako „nęcenie” (od „bait”, czyli „przynęta”).

Jednakże, by być bardziej precyzyjnym, link baiting (dosł. "przynęta na linki") to proces tworzenia treści, którego jedynym celem jest nakłonienie użytkowników do linkowania do niej lub dzielenia się nią. Celem link baitingu jest stworzenie jak największej liczby linków przychodzących do strony internetowej.

Chodzi o tworzenie angażujących treści, w których czytelnik znajdzie coś wartościowego. Przykłady linkbaitów to najświeższe wiadomości, szokujące obrazy, infografiki, kontrowersje, humor, materiały edukacyjne i aplikacje. Jeśli treść ma dużą wartość dla czytelników, będą oni bardziej skłonni do udostępnienia linku.

 


 

PS Jeśli nie masz jeszcze swojej strony, sprawdź nasz kurs tworzenia stron internetowych z certyfikatem. Wykorzystując gotowe szablony stron www zbudujesz swoją stronę w jeden weekend.
 


 

 

Jakie korzyści daje wartościowy link baiting

 

Żeby zrozumieć dlaczego link baiting jest tak atrakcyjny, należy osadzić go w kontekście pozostałych działań SEO. W dużym uproszczeniu – jednym z najważniejszych kryteriów wpływających na pozycję strony w wyszukiwarce Google są linki dofollow z innych witryn. Im bardziej wartościowa strona linkuje do pozycjonowanego serwisu, tym więcej dany link jest wart i tym większy wpływ na pozycję strony będzie miał.

Oznacza to, że jeden link z uznanego serwisu może być dla firmy wart więcej niż dziesiątki linków z mało uczęszczanych blogów.

Co więcej, za linki niskiej jakości Google może również ukarać stronę nakładając filtr (czyli spychając ją w daleko w wynikach wyszukiwania) lub nawet blokadę (usunięcie z wyników wyszukiwania).

link baiting jak go wykorzystać

Kolejną zaletą link baitingu jest darmowe pozyskiwanie ruchu z popularnych serwisów internetowych. Tym samym firma nie tylko poprawia swoją pozycję w wynikach wyszukiwania, ale również uzyskuje dodatkowych użytkowników.

Oznacza to, że link baiting jest najbardziej zgodnym z wytycznymi Google działaniem SEO i jednocześnie takim, które nie wymaga wiedzy programistycznej oraz wtajemniczenia w działanie algorytmów wyszukiwarki.

Co więcej, link baiting, oprócz wpływu na pozycjonowanie strony, pozytywnie wpływa na opinię marki oraz buduje jej widoczność w mediach (czyli publicity).

 

Anatomia link baitingu

 

Każdy content marketer stawia sobie za cel stworzenie materiału, który będzie spełniał wymagania treści link baitingowej.

Jednak aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie kilku warunków.

Idealna treść do link baitingu musi być:

  • aktualna – materiał powinien wpisywać się w trendy i zainteresowanie odbiorców, najlepiej poprzez odpowiedź na aktualne wydarzenia;

  • wartościowa – autor powinien zadbać o unikatową wiedzę pokazywaną w tekście, która realnie przyda się czytelnikom bądź przyniesie im inną korzyść, na przykład ich rozbawi lub wzruszy;

  • interesująca – sama forma treści powinna być odpowiednia. W zależności od preferencji grupy docelowej może to być teks, film, podcast, infografika lub zdjęcie – ważne, żeby było skuteczne.

 

Należy pamiętać, że link baiting to proces wymagający czasu i stałego zaangażowania w dostarczanie treści. Nie ważne, co ostatecznie wybierzemy: tworzenie wpisów gościnnym, czy tworzenie info grafik. Marketing ten nie przyniesie efektów od razu z dnia na dzień. Musimy uzbroić się w cierpliwość i trzymać wysoki poziom merytoryczny w swoich treściach. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Link baiting – przykłady

W wielu przypadkach link baitem jest po prostu najlepszy post na danym blogu lub platformie.

W polskim internecie mogę wskazać dwa przykłady linkbaitów (co ciekawe – oba powiązane z wyborami parlamentarnymi).

Satyryczny portal „Aszdziennik” opublikował zestawienie kandydatów na urząd prezydenta w formie kart postaci z gry Baldur’s Gate II. Wydana w 2000 roku gra zyskała status kultowej, a wielu dzisiejszych trzydziestolatków wspomina ten tytuł z wielkim sentymentem.

Prezentacja kandydatów w formie postaci z tej gry pozwoliła z jednej strony odwołać się do sentymentów, a z drugiej w odkrywczy i świeży sposób ich przedstawić. Dzięki zabawnym komentarzom, odwołującym się zarówno do gry jak i do bieżącej polityki, materiał był powszechnie udostępniany, komentowany i wskazywany jako jeden z najlepszych w całej historii portalu.

Roman Zaczkiewicz, autor bloga „Szarmant”, dotyczącego męskiej mody. przeprowadził analizę ubioru kandydatów na prezydenta. W swoim wpisie komentuje zarówno mocne strony jak i niedociągnięcia związane ze stylizacją każdego z kandydatów.

Aby nie pominąć żadnego z uczestników debaty. do wpisu zaprosił także specjalistkę od damskiego ubioru, aby przeanalizowała również ubiór Magdaleny Ogórek. Wpis był wielokrotnie cytowany przez różne media jako odkrywcza, niestandardowa a przy tym prawdziwie ekspercka analiza.

Podsumowanie - nie ma SEO bez link baitingu

Linkbaiting jest najbezpieczniejszą i jednocześnie najskuteczniejszą metodą budowania pozycji w wyszukiwarce.

Jest również najbardziej etyczna, a jej efektem jest powstanie treści najwyższej jakości oraz realne rozwiązywane problemów użytkowników.

I właśnie dlatego jest to niezwykle wartościowy element strategii SEO dla każdej firmy.

Strona w WebWave będzie doskonałym miejscem, w którym umieścisz swoją treść. Spróbujesz? 

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

22 grudnia 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: