Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

najbrzydsze strony www

Link baiting – co to jest i dlaczego to skuteczna strategia pozyskiwania linków i ruchu?

25 października 2018

Linkbaiting, w najprostszym ujęciu, jest to strategia mająca na celu zdobycie wartościowych linków do strony, za które nie trzeba płacić.

Nazwa terminu wzięła się z połączenia słów „link” oraz „baiting”, co przetłumaczyć można jako „nęcenie” (od „bait”, czyli „przynęta”).

Jednocześnie brakuje jednolitej i niebudzącej sporów definicji link baitingu.

Działania podejmowane w jego ramach mogą być od siebie bardzo odległe i nie dać się spiąć w jednolitą strategię.

W zależności od sytuacji i charakteru firmy link baitem może być wartościowy i wiele wyjaśniający wpis na blogu, kontrowersyjny komentarz lub świeży news.

W tekście wyjaśnię do czego służy link baiting i dlaczego warto się nim zająć.

 

Jakie korzyści daje link baiting

Żeby zrozumieć dlaczego link baiting jest tak atrakcyjny, należy osadzić go w kontekście pozostałych działań SEO.

W dużym uproszczeniu – jednym z najważniejszych kryteriów wpływających na pozycję strony w wyszukiwarce Google są odnośniki z innych witryn.

Im bardziej wartościowa strona linkuje do pozycjonowanego serwisu, tym więcej dany link jest wart i tym większy wpływ na pozycję strony będzie miał.

Oznacza to, że jeden link z uznanego serwisu może być dla firmy wart więcej niż dziesiątki linków z mało uczęszczanych blogów.

Co więcej, za linki niskiej jakości Google może również ukarać stronę nakładając filtr (czyli spychając ją w daleko w wynikach wyszukiwania) lub nawet blokadę (usunięcie z wyników wyszukiwania).

link baiting jak go wykorzystać

Kolejną zaletą link baitingu jest darmowe pozyskiwanie ruchu z popularnych serwisów internetowych. Tym samym firma nie tylko poprawia swoją pozycję w wynikach wyszukiwania, ale również uzyskuje dodatkowych użytkowników.

Oznacza to, że link baiting jest najbardziej zgodnym z wytycznymi Google działaniem SEO i jednocześnie takim, które nie wymaga wiedzy programistycznej oraz wtajemniczenia w działanie algorytmów wyszukiwarki.

Co więcej, link baiting, oprócz wpływu na pozycjonowanie strony, pozytywnie wpływa na opinię marki oraz buduje jej widoczność w mediach (czyli publicity).

 

Anatomia link baitingu

Każdy content marketer stawia sobie za cel stworzenie materiału, który będzie spełniał wymagania treści link baitingowej.

Jednak aby było to możliwe, konieczne jest spełnienie kilku warunków.

Idealna treść do link baitingu musi być:

  • aktualna – materiał powinien wpisywać się w trendy i zainteresowanie odbiorców, najlepiej poprzez odpowiedź na aktualne wydarzenia;

  • wartościowa – autor powinien zadbać o unikatową wiedzę pokazywaną w tekście, która realnie przyda się czytelnikom bądź przyniesie im inną korzyść, na przykład ich rozbawi lub wzruszy;

  • interesująca – sama forma treści powinna być odpowiednia. W zależności od preferencji grupy docelowej może to być teks, film, podcast, infografika lub zdjęcie – ważne, żeby było skuteczne.

Dołącz do ponad 120 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Link baiting – przykłady

W wielu przypadkach link baitem jest po prostu najlepszy post na danym blogu lub platformie.

W polskim internecie mogę wskazać dwa przykłady linkbaitów (co ciekawe – oba powiązane z wyborami parlamentarnymi).

Satyryczny portal „Aszdziennik” opublikował zestawienie kandydatów na urząd prezydenta w formie kart postaci z gry Baldur’s Gate II. Wydana w 2000 roku gra zyskała status kultowej, a wielu dzisiejszych trzydziestolatków wspomina ten tytuł z wielkim sentymentem.

Prezentacja kandydatów w formie postaci z tej gry pozwoliła z jednej strony odwołać się do sentymentów, a z drugiej w odkrywczy i świeży sposób ich przedstawić. Dzięki zabawnym komentarzom, odwołującym się zarówno do gry jak i do bieżącej polityki, materiał był powszechnie udostępniany, komentowany i wskazywany jako jeden z najlepszych w całej historii portalu.

Roman Zaczkiewicz, autor bloga „Szarmant”, dotyczącego męskiej mody. przeprowadził analizę ubioru kandydatów na prezydenta. W swoim wpisie komentuje zarówno mocne strony jak i niedociągnięcia związane ze stylizacją każdego z kandydatów.

Aby nie pominąć żadnego z uczestników debaty. do wpisu zaprosił także specjalistkę od damskiego ubioru, aby przeanalizowała również ubiór Magdaleny Ogórek. Wpis był wielokrotnie cytowany przez różne media jako odkrywcza, niestandardowa a przy tym prawdziwie ekspercka analiza.

 

 

Podsumowanie

Linkbaiting jest najbezpieczniejszą i jednocześnie najskuteczniejszą metodą budowania pozycji w wyszukiwarce.

Jest również najbardziej etyczna, a jej efektem jest powstanie treści najwyższej jakości oraz realne rozwiązywane problemów użytkowników.

I właśnie dlatego jest to niezwykle wartościowy element strategii SEO dla każdej firmy.

Strona w WebWave będzie doskonałym miejscem, w którym umieścisz swoją treść. Spróbujesz? 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Konrad Budek

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog