Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 11 min.

Data publikacji: 18.05.2023

Google Analytics 4 - narzędzie do analityki internetowej. Poznaj podstawy GA4

Google Analytics to jedno z najpopularniejszych narzędzi jakie oferuje Google. To co dodatkowo za nim przemawia, to fakt, że mamy do niego darmowy dostęp. Jak wyglądały początki popularnego narzędzia do analityki? Co przyniosą ze sobą zmiany nowej usługi GA4 i kiedy możemy się ich spodziewać? Sprawdźmy to! 

 

Google Analytics i GA4 - co to


Google Analytics to darmowe narzędzie analityczne, które pozwala na monitorowanie ruchu we własnym sklepie internetowym, stronie czy blogu oraz zbieranie danych dotyczących użytkowników. Już w 2020 roku Google wprowadziło nową wersję - Google Analytics 4 (znane też pod skrótem GA4). Oferuje ona szereg ulepszeń, ale też i całkiem nowe spojrzenie na niektóre aspekty analityczne.  W lipcu 2023 roku GA4 ma stać się oficjalnym rozwiązaniem dla każdego kto korzysta z narzędzia od Google. Wgląd do usługi Universal Analytics (UA) również będzie dostępny, ale nie będzie zbierał już nowych informacji. 

 

Ewolucja Google Analytics - od Urchina do zaawansowanego Google Analytics 4

 

Początki Urchina i przejęcie przez Google

Zacznijmy odd tego, że Aalytics nie jest oryginalnym projektem Google. Urchin Software Corp. to firma specjalizująca się w analizie internetowej i to ona stworzyła narzędzie przeznaczone do analizy internetowej o nazwie Urchin on Demand. W kwietniu 2005 roku Google wykupiło firmę i produkt został przemianowany na Google Analytics.

 

Uruchomienie Google Analytics jako usługi hostowanej

Pierwsza wersja Google Analytics została uruchomiona w listopadzie 2005 roku i miała ona formę usługi hostowej, która umożliwiała firmom (dostępna dla klientów na podstawie subskrypcji) śledzenie ruchu na swoich witrynach internetowych.

 

Wprowadzenie Universal Analytics

W październiku 2012 roku Google wprowadziło Universal Analytics (UA) jako nową wersję platformy. UA przyniósł szereg usprawnień w stosunku do poprzedniej wersji, w tym lepsze śledzenie wielokanałowe i dostosowywalne zmienne użytkownika. Poza tym umożliwiono też integrację z innymi narzędziami Google, takimi jak Google Ads.

 

GA4 (Google Analytics 4)

W październiku 2020 roku Google wprowadziło GA4 (Google Analytics 4) jako najnowszą wersję platformy. Przyniosło to znaczące zmiany w modelu danych, przechodząc od śledzenia stron i celów do śledzenia zdarzeń i parametrów. Nowy model danych w GA4 umożliwia bardziej elastyczne i szczegółowe śledzenie interakcji użytkowników. Śledzenie wielokanałowe jest już wbudowane, co ułatwia obserwowanie użytkowników na różnych platformach i kanałach marketingowych. Poza tym nowy wariant wykorzystuje machine learning. Umożliwia to proste generowanie automatycznych raportów, identyfikowanie kluczowych zdarzeń i analizowanie trendów.

 

Jak działa nowa wersja Google Analytics - przykłady zastosowań

 

Monitorowanie wydajności witryny

Google Analytics umożliwia monitorowanie kluczowych metryk witryny, takich jak liczba wizyt, czas przebywania na stronie, współczynnik odrzuceń etc. Dzięki niemu możemy również śledzić źródła ruchu, takie jak organiczne wyniki wyszukiwania, kampanie reklamowe, media społecznościowe itp.

 

Analiza efektywności kampanii marketingowych

Narzędzie dostarcza dane na temat konwersji, ROI (Return on Investment) i efektywności kampanii reklamowych. Użytkownicy Analyticsa mogą śledzić, które źródła ruchu i kampanie przynoszą najlepsze rezultaty, a następnie dostosować swoje strategie marketingowe.

 

Segmentacja i personalizacja

Google Analytics pozwala na segmentację użytkowników na podstawie różnych parametrów, takich jak geolokalizacja, zachowanie na stronie, wartość transakcji itp. Dzięki temu można dostosować treści i oferty dla różnych grup użytkowników, co prowadzi do lepszej personalizacji i większego zaangażowania.

 

Badanie zachowań użytkowników na stronie

Analytics umożliwia analizę zachowań użytkowników na stronie, takich jak ścieżki nawigacji, interakcje z elementami strony, czas spędzony na stronie itp. Dzięki temu można zidentyfikować obszary strony, które wymagają optymalizacji lub udoskonalenia, aby poprawić doświadczenie użytkownika.

Analiza konwersji i embetowania treści

Dla firm, które udostępniają treści lub materiały do pobrania, Google Analytics umożliwia śledzenie konwersji i embetowania treści na innych stronach. W ten sposób możemy dowiedzieć się, które treści są najbardziej popularne i przynoszą najwięcej ruchu i konwersji, co pozwala dostosować strategie tworzenia i promocji treści.

 

Testowanie i optymalizacja strony

Analytics integruje się z narzędziami do testowania, takimi jak Google Optimize, umożliwiając firmom przeprowadzanie testów A/B i wielowariantowych - testowanie różnych wersji stron, układów, tytułów, przycisków etc., a następnie mierzenie ich wpływu na wskaźniki konwersji i zaangażowanie użytkowników.

 

Monitorowanie aplikacji mobilnych

GA oferuje również możliwość monitorowania i analizy aplikacji mobilnych. Istnieje opcja śledzenia liczby pobrań aplikacji, zachowania użytkowników w aplikacji, konwersji oraz wielu innych danych

 


 

Dlaczego Google Analytics? - przewaga nad innymi narzędziami

 

Integracja z ekosystemem Google

Google Analytics oferuje głęboką integrację z innymi narzędziami Google, takimi jak Google Ads, Google Tag Manager, Firebase, BigQuery itp. Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z pełnego ekosystemu Google do zarządzania swoimi kampaniami marketingowymi i analizy danych.

 

Rozległe możliwości raportowania i analizy

Google Analytics zapewnia szeroki zakres funkcji raportowania i analizy, które umożliwiają użytkownikom dogłębne zrozumienie danych dotyczących ruchu na stronach internetowych, zachowań użytkowników, konwersji i innych kluczowych metryk. Jeśli więc masz w planach prowadzenie własnej strony internetowej, sklepu czy bloga, korzystanie z Google Analytics może okazać się świetnym pomysłem.

 

Dostępność darmowej wersji

Chyba kluczowy tutaj czynnik. Google Analytics jest po prostu darmowy. Czyni go to dostępnym dla szerokiego spektrum użytkowników, w tym dla małych firm i witryn osobistych.

 

Aktualizacje i wsparcie Google

Jako produkt Google, Analytics otrzymuje wsparcie techniczne i aktualizacje. Przedsiębiorstwo aktywnie pracuje nad ulepszaniem i rozwijaniem platformy, aby dostarczać użytkownikom nowe funkcje i rozwiązania.

 

Ewentualne “wyzwania” przy Google Analytics

 

Konfiguracja i śledzenie

Wdrożenie Google Analytics może wymagać pewnego nakładu pracy związanej z konfiguracją i umieszczeniem kodu śledzenia na stronach internetowych lub w aplikacjach. Niewłaściwie skonfigurowane śledzenie może prowadzić do błędnych danych i utrudnić interpretację wyników.

 

Analiza i interpretacja danych

Właściwa interpretacja danych wymaga pewnych umiejętności analitycznych i wiedzy na temat metryk i wskaźników, szczególnie jeśli mówimy o gromadzeniu dużej ilości informacji. Dla nowych użytkowników Google Analyticsmoże może to być przytłaczające. GA4 ma zmienić do tego podejście i zminimalizować prawdopodobieństwo gromadzenia i analizowania niepotrzebnych danych na rzecz skupienia się na kluczowych wskaźnikach. 

 

Google Analytics - alternatywy 

Google Analytics nie jest jedyną platformą analityczną dostępną na rynku. Istnieje wiele innych narzędzi, które oferują podobne funkcje analityczne. Do tych popularniejszych możemy zaliczyć m.in: 

 • Adobe Analytics

 • Matomo (dawniej Piwik)

 • Mixpanel

 • Hotjar

 • Kissmetrics

 • Snowplow

Osoby, którym na liście brakuje Ahrafsa od razu informujemy, że co prawda (Ahrefs) jest to narzędzie SEO, ale skupia się głównie na analizie linków i działań związanych z pozycjonowaniem stron internetowych. Nie będzie więc bezpośrednią alternatywą dla Google Analytics, ale  może stanowić wartościowe uzupełnienie w obszarze optymalizacji SEO.

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Podstawowe różnice między GA4 a poprzednimi wersjami

 

Nowy model danych w GA4

GA4 wprowadza nowy model danych, który opiera się na "zdarzeniach" i "parametrach". Zamiast tradycyjnego śledzenia stron i celów, GA4 skupia się na rejestrowaniu różnych zdarzeń, które występują na stronie internetowej lub w aplikacji. Zdarzenia mogą obejmować takie działania jak przeglądanie strony, kliknięcie przycisku, wypełnienie formularza itp. Parametry pozwalają na bardziej szczegółowe określenie tych zdarzeń, na przykład źródła ruchu, identyfikatorów użytkownika, wartości transakcji etc.

Wbudowane śledzenie wielokanałowe w GA4

GA4 oferuje wbudowane śledzenie wielokanałowe, które umożliwia śledzenie interakcji użytkowników na różnych platformach i kanałach marketingowych, dając pełniejszy obraz ich ścieżek konwersji. Dzięki temu możemy uzyskać bardziej kompleksowe dane na temat zachowań użytkowników i ich interakcji w jakie wchodzą z naszą marką.

 

Automatyczne raporty i analiza oparta na uczeniu maszynowym w GA4

GA4 wykorzystuje techniki uczenia maszynowego (częściej spotkamy się z angielską wersją tego określenia, czyli ,,machine learning”)do analizy danych i generowania automatycznych raportów. System automatycznie identyfikuje kluczowe zdarzenia i trendy w naszych danych, takie jak np. popularne strony, przyciski, które najczęściej są klikane, czy ścieżki nawigacji, które prowadzą do konwersji. Ponadto, GA4 oferuje też prognozy dotyczące konwersji, które mogą nam pomóc zrozumieć, jakie działania marketingowe mają największe szanse na sukces.

 

Bezpieczeństwo i ochrona prywatności 

GA4 ma przykładać większą uwagę do ochrony prywatności użytkowników. Wprowadzono funkcje, takie jak anonimizacja IP, która pomaga zachować prywatność użytkowników poprzez zamazywanie części adresów IP w danych analitycznych. Poza tym Analytics oferuje również wyraźniejsze opcje dotyczące zgody na śledzenie, co pomaga spełnić wymagania związane z prywatnością i ochroną danych, takie jak chociażby RODO.

 

Czy Google Analytics 4 będzie lepszy? 

 

Oczywiście trudno odpowiedzieć na to pytanie definitywnie, ale raczej większość specjalistów przejawia pozytywne nastawienie. Opinia na ten temat może też być indywidualna i zależeć m.in. od potrzeb/preferencji każdej firmy oraz tego jak dalej narzędzie będzie się rozwijało. Analytics 4 wprowadza wiele nowych funkcji i poprawek, które mogą być przydatne dla niektórych użytkowników, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę prywatności i analizę wielokanałową.

Z pewnością dla osób, które były przyzwyczajone do wcześniejszego wariantu migracja z UA na GA4 z początku może być wyzwaniem. Nie wszystkie funkcje z poprzednich wersji są tu dostępne. Musimy tutaj zmienić trochę swoje myślenie (i nastawienie) - tak naprawdę uczymy się nowego narzędzia. 

Wielu ekspertów zaleca pozostawienie Universal Analytics - m.in. dla porównania - po to aby móc sprawdzić czy ustawienia w nowej wersji są poprawne. 

 


 

Jak skonfigurować Google Analytics 4 - instrukcja konfiguracji

 

Krok 1 - Utworzenie konta Google Analytics

 • Przechodzimy na stronę Google Analytics i logujemy się na swoje konto Google.

 • Jeśli nie mamy jeszcze konta Google Analytics, musimy kliknąć  "Zarejestruj się" i postępować zgodnie z pojawiającymi się na ekranie instrukcjami  

 

Krok 2 - Utworzenie właściwości GA4

 • Po zalogowaniu się na swoje konto Google Analytics, przechodzimy do panelu administracyjnego i klikamy na ikonę w prawym górnym rogu.

 • Wybieramy odpowiednią kolumnę (jeśli posiadamy wiele kont) i klikamy  "Utwórz właściwość".

 • Wypełniamy nazwę właściwości, np. nazwę swojej strony internetowej lub aplikacji mobilnej.

 • Wybieramy odpowiednią przestrzeń, np. "Strona internetowa" lub "Aplikacja".

 • Klikamy "Dodaj właściwość".

 

Krok 3 - Konfiguracja ustawień właściwości

 • Wybieramy utworzoną właściwość GA4 z listy.

 • Przechodzimy do zakładki "Dane strumieniowe".

 • Klikamy "Utwórz nowy strumień danych" i podajemy jego nazwę 

 • Wybieramy odpowiednie źródło, np. "Strona internetowa" lub "Aplikacja".

 • Wprowadzamy adres URL swojej strony internetowej lub identyfikator aplikacji mobilnej.

 • Wybieramy strefę czasową i walutę raportowania.

 • Wybieramy opcje związane z ochroną danych, takie jak włączanie anonimowego trybu adresów IP.

 • Klikamy "Utwórz strumień danych".

 

Krok 4 - Pobranie kodu śledzenia GA4

 • Po utworzeniu strumienia danych, klikamy na nazwę strumienia danych, aby otworzyć jego ustawienia.

 • W sekcji "Konfiguracja pomiaru" należy kliknąć "Instalacja i konfiguracja", a następnie następnie "Menedżer Tagów".

 • Teraz postępujemy zgodnie z instrukcjami, aby dodać kod śledzenia GA4 do swojej strony internetowej lub aplikacji mobilnej.

 

Krok 5 - Weryfikacja poprawności śledzenia

 • Po zaimplementowaniu kodu śledzenia, należy sprawdzić, czy działa on poprawnie. - Możemy tutaj skorzystać z narzędzi wspierających takich jak chociażby Google Tag Assistant

 

Krok 6 - Dostosowanie raportów i celów

 • Wracamy do panelu administracyjnego GA4 i konfigurujemy preferencje raportów według swoich własnych potrzeb.

 • Definiujemy cele, które chcemy śledzić, takie jak konwersje, rejestracje użytkowników, transakcje etc. (Sekcja "Cele")

 

Krok 7 - Konfiguracja dodatkowych funkcji oraz integracje

 • Warto przejrzeć dostępne funkcje GA4 i zdecydować, które z nich chcemy włączyć.

 • Konfigurujemy integracje z innymi narzędziami i platformami, takimi jak Google Ads, Google BigQuery, Google Data Studio itp., aby uzyskać pełniejszy obraz swoich danych i zoptymalizować swoje działania marketingowe.

 

Krok 8 - Monitorowanie danych i analiza wyników

 • Po procesie konfiguracji  GA4 możemy zacząć monitorować dane w panelu Google Analytics, przeglądać raporty, dostosować widoki informacji etc. 

 

Informacje dotyczące tego jak podłączyć Google Analytics do strony www stworzonej w WebWave znajdziemy w materiale na Bazie wiedzy -> Badaj ruch na stronie www - Google Analytics

 

Czy Google Analytics 4 to dobre rozwiązanie dla małych firm?

 

Google Analytics od momentu swojego powstania znacząco wpłynęło na sposób, w jaki firmy analizują i optymalizują swoje działania w marketingu. Dzięki narzędziom analizy dostarczanym przez Google Analytics, firmy mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat swoich witryn internetowych, takie jak liczba wizyt, źródła ruchu, zachowanie użytkowników itp. Dane te pozwalają firmom lepiej zrozumieć swoją audytorię, monitorować efektywność kampanii marketingowych i podejmować lepsze decyzje biznesowe.

Jeśli jednak chodzi o samo spojrzenie wykorzystania GA4 w prowadzeniu małego biznesu, to mamy tutaj wiele czynników przemawiających za tym rozwiązaniem. Jest to w dużym stopniu powtórzenie tego co zostało powiedziane wcześniej, więc tutaj postawimy tylko na zwięzłe podpunkty. 

 • Dostęp do darmowego narzędzia analitycznego (ograniczamy swoje wydatki)

 • Prosty i przejrzysty interface 

 • Prosty proces konfiguracji (ogólnodostępne instrukcje)

 • Możliwość łączenia danych z różnych źródeł, takich jak strona internetowa, aplikacje mobilne czy e-commerce

 • Śledzenie konwersji i celów biznesowych, w tym monitorowanie zakupów, wypełniania formularzy i subskrypcji.

 • Szczegółowa analiza zachowań użytkowników, umożliwiająca zrozumienie ścieżek, czasu spędzonego na stronie i wskaźników odrzutów.

 • Personalizacja raportów i wykresów, dostosowanych do potrzeb biznesowych.

 • Integracje z narzędziami Google, takimi jak Google Ads i Google Data Studio, dla pełniejszego wykorzystania danych i zoptymalizowania działań marketingowych

 • Oszczędność czasu dzięki automatyzacji 

 • Prognozy i sugestie w podejmowaniu kolejnych kroków 

Google Analytics 4 – podsumowanie 

Google kontynuuje rozwój Google Analytics, dodając nowe funkcje i usprawnienia, aby sprostać rosnącym potrzebom użytkowników. Jak można się domyślać GA4 jest teraz dla Google priorytetem i otrzymuje regularne aktualizacje, aby dostarczać jeszcze bardziej zaawansowanych możliwości analitycznych.Przewiduje się (aby nie powiedzieć, że jest to wręcz pewne), że Google będzie dalej inwestować w rozwój technologii uczenia maszynowego, co pozwoli na jeszcze bardziej automatyzowane i inteligentne analizy w przyszłości. Szczególnie w dobie tak prężnego rozwoju sztucznej inteligencji i jej masowego wykorzystywania. 

 

Autor: Kaja Rowicka 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

18 maja 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: