Data aktualizacji: 21 stycznia 2022
Autor: Kaja Rowicka, Bartek Raducha
Zapewne większość z nas jest świadoma tego, jak bardzo istotne jest SEO na stronie. Odpowiednio poprowadzone pozwala nam dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Istnieje też coś takiego jak local SEO. Czym jest dokładnie i co należy zadbać, żeby działało w odpowiedni sposób?
Sprawdźmy to!
Local SEO, czyli po prostu pozycjonowanie lokalne, to nic innego jak działania w wynikach wyszukiwania, które mają na celu pojawienie się strony w zapytaniach o konkretne usługi/informacje.
Jest to forma marketingu w wyszukiwarkach i pozyskiwania ruchu organicznego, która skupia się głównie na usługach świadczonych w konkretnym obszarze.
Określenie obszaru odbywa się na dwa sposoby: albo przez wpisanie odpowiedniej frazy w wyszukiwarkę („obiady domowe Bemowo”), albo przez lokalizację urządzenia, z którego wysyłane jest zapytanie a więc gdziekolwiek się ona znajdzie otrzyma wyniki, które będą dotyczyły obecnego położenia.- np. Znajdując się w Warszawie i wpisując frazę “fryzjer” powinny pojawić się propozycje, które są najbliżej nas.
Między innymi dlatego jednym z elementów local SEO jest dobór słów kluczowych, w którym pojawiają się sygnały wskazujące na konkretną lokalizację.
Większość ruchu w internecie to ruch mobilny, a więc to również dla takich odbiorców tworzymy stronę. Żyjąc w biegu, częściej korzystamy z telefonów, tabletów etc. Są po prostu bardziej praktyczne. Jeśli czegoś potrzebujemy lub chcemy po prostu coś szybko sprawdzić, to właśnie zazwyczaj będziemy to robić korzystając ze smartphone’a. Obecnie nie służy nam on już tylko jako komunikator. Możemy ustalić wizytę u lekarza, zamówić jedzenie, sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się jakiś fryzjer lub, czy np. to czy interesujący nas sklep jest otwarty.
Z perspektywy użytkownika najlepiej będzie jeśli będziemy mogli sprawdzić to szybko, więc wszelkie utrudnienia, takie jak długie ładowanie, niedostosowanie wyglądu ekranu do różnych odbiorników wpłynie na niekorzyść osoby posiadającej witrynę www. To samo tyczy się zadbania o local SEO. Jeśli tego nie zrobimy, to jako przedsiębiorcy możemy stracić potencjalnych klientów.
Takie hasła jak: „najlepsze makarony na krakowskim Kazimierzu”, „fryzjer Warszawa Włochy”, „hummus Gdańsk” mogą wydawać się dziwne, ale w rzeczywistości pomogą jednej i drugiej stronie.
Prowadząc lokalny biznes i chcąc znaleźć się w takich wynikach wyszukiwania, na temat local SEO powinniśmy wiedzieć trochę więcej.
Jednym z najważniejszych punktów, o które trzeba zadbać podczas SEO lokalnego jest dodanie strony do Google Moja Firma, a raczej Google Business Profile, bo tak teraz się nazywa.
W ten sposób strona internetowa zostaje umieszczana na Google Maps. Rezultatem jest to, że na mapie, która pojawia się w wynikach wyszukiwania, pojawia się nasza działalność.
Na Google Moja Firma umieszczamy również inne informacje, takie jak godziny otwarcia, lokalizacja, ocena itp. Są one wykorzystywane do podsunięcia użytkownikom najlepszej odpowiedzi na zadane pytanie.
Jakie jeszcze zalety ma jej posiadanie?
Po pierwsze - wizytówkę stworzymy za darmo, a pamiętajmy też, że im bardziej aktualne informacje, tym większa wiarygodność.
Do samego opisu możemy załączyć zdjęcia, które jeszcze bardziej pomogą. Poza tym mamy również wgląd do statystyk, dzięki którym dowiemy się, ile osób skorzystało z naszej wizytówki, a jeśli ktoś zostawił opinię albo komentarz, to oczywiście możemy odpowiedzieć.
Razem ze zmianą nazwy doszły również nowe rozwiązania biznesowe.
Dodania lub zaktualizowania informacji kontaktowych, godzin otwarcia, zdjęć etc. dokonamy teraz bezpośrednio z wyszukiwarki Google i Map Google.
Przygodę z local SEO warto zacząć od “ustalenia” jakie usługi świadczymy i próby przewidzenia czego będą szukać ludzie w naszej okolicy. Strategia SEO to podstawa.
Co wtedy należy zrobić?
Jak można wnioskować po poprzednich przykładach, powinniśmy połączyć zwrot określający specjalizację naszego biznesu (na przykład: szklarz) z miejscowością lub nawet dzielnicą (może być Zakroczym).
W ten sposób osoba szukająca np. szklarza w okolicy Zakroczymia na liście propozycji otrzyma też naszą.
Oczywiście nie zapominajmy też o stworzeniu profilu w Google Business Profile .
Na kod weryfikacyjny będziemy czekać maksymalnie kilka dni, a gdy już go wpiszemy, wszystko powinno być gotowe. Od czasu do czasu powinniśmy też sprawdzać, czy nie należy zaktualizować jakichś informacji- może godziny otwarcia uległy zmianie…a nawet lokalizacja. Chyba nie chcielibyśmy się znaleźć w skórze osoby, która przez błędne dane trafiła np. pod zły adres. Dla nas samych również nie jest to dobra reklama.
Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste
Tę formę pozycjonowania powinny zastosować przede wszystkim lokalne firmy, punkty oraz osoby prowadzące działalność w określonym obrębie. Optymalizacja SEO może zdziałać prawdziwe cuda!
Przykłady mogą być następujące:
apteka
restauracja/karczma/kawiarnia
bary/puby
warsztat samochodowy
lekarz np. dentysta
fotograf np. ślubny
wyroby rzemieślnicze
usługi kosmetyczne (makijaż, paznokcie etc.)
Do pozycjonowania lokalnego idealnie nadaje się strona internetowa. Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z wizytówki w Google, ale jej posiadanie nie spełni wszystkiego. W końcu umieszczane tam są tylko i wyłącznie podstawowe informacje. Dzięki stronie jesteśmy w stanie lepiej opowiedzieć o tym co mamy do zaoferowania.
Co powinno znaleźć się na jego stronie internetowej?
Patrząc pod kątem pozycjonowania stron, z pewnością będą to dobre słowa kluczowe, linki, zdjęcia, alty grafik, porządnie napisane teksty, kontakt, no i może jeszcze mapa Google. Nie zapominajmy też o dopilnowaniu responsywności strony.
Jeśli we właściwy sposób zadbamy o te elementy, to nasze local SEO na stronie powinno “być na poziomie”.
Jest jeszcze jeden ważny element, o którym często się zapomina, a zdecydowanie pomoże stronie wyróżnić się na tle konkurencji. Są to dane strukturalne. Więcej na ich temat możemy dowiedzieć się z jednego z naszych artykułów.
To dosyć prosty temat w teorii, jednak trochę trudniejszy w praktyce.
Ustalenie najważniejszych słów kluczowych jest bardzo istotne.
Idąc dalej za przykładem zakładu szklarskiego, warto umieścić na stronie frazę „szklarz Zakroczym”. Oczywiście możemy ją odmieniać. Zaczynamy od tytułu strony głównej oraz opisu np. „Usługi szklarskie, wstawianie szyb, renowacja okiennic, montaż okien plastikowych i drewnianych – szklarz [nazwa firmy] Zakroczym”. W ten sposób zadbaliśmy o nasze local SEO w meta-tagu.
Na samej stronie należy jednak dokładniej rozpisać nasze usługi. Sztuką jest zrobić to tak, żeby tekst miał sens i wygląda zgrabnie, a nie był tylko i wyłącznie ciągiem słów kluczowych.
Nie zapominajmy też o sekcji albo nawet całej podstronie, na której umieścimy dane kontaktowe. Możemy też dodać do tego formularz.
Aktualizowanie znajdujących się na niej informacji jest równie istotne, co tych na Google Business Profile.
Projektując stronę, nie możemy zapomnieć o jej nawigacji, czyli zarówno dobrym menu, jaki i stopce strony.
Kontynuując przykład szklarza z Zakroczymia- Powinien on umieścić w niej odnośniki do kolejnych podstron:
Oferta
Cennik
Kontakt i adres
Nie powinniśmy budować też projektu tylko i wyłącznie na tekście. Dodajmy też trochę form wizualnych, jak chociażby dobrze zoptymalizowane zdjęcia, które będą zajmowały niewiele miejsca i ładowały się szybko. Najlepiej, aby przynajmniej część z nich należała do nas i reprezentowały to co robimy.
Nawet samo przeglądanie obrazów na stronie podwyższy spędzony na niej czas, a to Google odbierze jako dobry.
Niestety strona z dużymi, a na dodatek nieskompresowanymi grafikami, potrafi ładować się dość długo. Dzisiaj większość użytkowników internetu oczekuje szybkich rezultatów, a swoje zapytania zazwyczaj wyszukuje, korzystając z telefonu.
W związku z tym szybka strona, dostosowana do urządzeń mobilnych, będzie idealna z prostego powodu: użytkownicy szybciej ją zobaczą. Dzięki temu też spadnie współczynnik odrzuceń i wzrośnie dwell time (czas oczekiwania) i poprawi się CTR. Będzie to istotny sygnał dla algorytmów wyszukiwarek.
To, jak i bezpieczny hosting, własną pocztę mailową etc. znajdziemy w kreatorze WebWave.
On-site SEO, to działania podejmowane bezpośrednio na stronie internetowej, czyli będą to treści tekstowe, graficzne, uwzględnienie fraz kluczowych, a także linki. Z kolei off-site SEO będzie dotyczyło czynności podejmowanych poza witryną www. Mogą to być, chociażby opinie klientów wyświetlane w Google, które zostawiają nasi użytkownicy/klienci. One też wpłyną na budowanie local SEO. Możemy nawet sami poprosić o nie klientów- byle nie nachalnie.
Zadowolony klient to doskonały ambasador naszej firmy. Jeśli okazałoby się, że wśród wielu pozytywnych wypowiedzi pojawiłaby się też ta negatywna, to możemy spróbować przełożyć to na własną korzyść. Jak? Zwyczajnie odpowiadając na nią, pokazać chęć rozwiązania problemu. Publiczne dogadanie się z niezadowolonym klientem lub odpowiednia reakcja na taką opinię jest doskonałą reklamą. Pokażemy w ten sposób nasze zaangażowanie i profesjonalne podejście.
Możemy postawić również na opinie i recenzje na stronach zewnętrznych- jest kilka portali, które zbierają komentarze i opinie o produktach, a przy okazji wysoko się pozycjonują i często są sugerowane jako pierwsze w wynikach wyszukiwania.
Lokalne portale są jak najbardziej wskazane.
Tak samo jak mówiąc o ogólnym pozycjonowaniu, tak też w przypadku tego lokalnego należy zwracać większą uwagę na wyszukiwanie głosowe. Mówiliśmy już o częstym korzystaniu z telefonu. Aby proces był jeszcze sprawniejszy, coraz częściej korzystamy np. z asystenta Google, Siri etc. Zauważmy też, że mówiąc, nasze sformułowania są inne, bardziej naturalne i dłuższe. Powinniśmy więc wziąć to pod uwagę podczas tworzenia treści na stronie.
Google uruchomił dwa projekty, które mają pomóc dziennikarzom wzbogacić swoje historie o lokalne dane i informacje. Są to Census Mapper i Common Knowledge
Wiadomości lokalne związane z zapytaniem użytkownika pojawiają się teraz na górze SERP. Jest też coś takiego jak Local Tweets, czyli lokalne publikacje i dziennikarze pojawiający się w wiadomościach za pomocą tweetów, a nie tylko opublikowanych historii.
Kiedy już zrobimy swoją stronę musimy też pamiętać o zgłoszeniu jej do Google Search Console oraz dodaniu do niej kodu śledzącego Google Analytics. W ten sposób będziemy mogli trzymać rękę na pulsie i dowiedzieć się więcej o swoich klientach oraz na jakie słowa kluczowe odpowiada nasza strona.
Te szczegóły pomogą nam przy optymalizacji konwersji lub ogółem optymalizacji strony.
Z kolei statystyki ruchu powiedzą nam o tym, z jakich urządzeń korzystają użytkownicy, jak wygląda konwersja, a także skąd nasz ruch jest większy- z wyników wyszukiwań w Google czy innych wyszukiwarkach, bądź reklam.
Dobrze. Szczegóły na temat pozycjonowania lokalnego już mamy. Teraz warto przełożyć to na działanie i stworzyć stronę kreatorze. W WebWave mamy gotowe szablony stron internetowych, gotowe elementy oraz możliwość stworzenia w zupełności własnego projektu.
Pamiętajmy też, aby regularnie sprawdzać reguły pozycjonowania lokalnego. Niektóre wymagania szybko ewoluują, a ich zaniedbanie może niekorzystnie wpłynąć na local SEO Twojej strony internetowej, także należy trzymać rękę na pulsie.
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.