Autor: Bartek Raducha
Każdy chce, żeby jego strona internetowa była jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.
Pewnie wiesz, że pozycjonowanie, czyli dostosowanie strony do potrzeb użytkowników i algorytmów wyszukiwania, jest pewną sztuką.
Wymaga wiedzy i doświadczenia, a przez to wyboru skutecznych technik SEO.
Jest jeden istotny podział tych technik: na black hat i white hat SEO.
Różnią się między sobą, jednak ich cel jest jeden: jak najwyższa pozycja strony w wynikach wyszukiwania.
Co nie zmienia jednego: efekty (i konsekwencje) stosowania tych technik są różne.
I mogą skończyć się zbanowaniem strony przez algorytmy wyszukiwarek lub karą w postaci spadku w wynikach wyszukiwania.
Zobacz co warto robić na swojej stronie, żeby pokazała się wyżej w wynikach wyszukiwania. A czego… lepiej nie.
White hat SEO to w wolnym tłumaczeniu „SEO pod jasnym kapeluszem”.
Chociaż to brzmi dziwnie, to oddaje ideę tej techniki.
Wszystkie działania wpływające na pozycję strony w wynikach wyszukiwania są jasne. Nie ma „małego druczku”, a użytkownicy mogą skorzystać z tego, co jest na stronie.W praktyce – te strategie opisuje Google w publikowanym co jakiś czas dokumencie Quality Guidelines (omówienie aktualnej wersji znajdziesz tu).
dobry wybór słów kluczowych związanych z tematyką strony;
optymalizacja metatagów (czyli tytułów i opisów stron);
tworzenie dobrej jakości (unikalnych) treści na stronie i stosowanie LSI keywords;
optymalizacja strony pod kątem klikalności (czyli click-through rate);
optymalizacja kodu strony i jej user experience;
pozyskiwanie jakościowych linków kierujących do strony;
dostosowanie stron do potrzeb urządzeń mobilnych;
dodawanie zgodnych z treścią opisów alternatywnych obrazów;
przemyślane linkowanie wewnętrzne (cornerstone content);
korzystanie z narzędzi do strukturyzowania danych na stronie (np. Schema);
ogólnie: zrobienie czegoś lepiej niż konkurencja.
Jeśli popatrzysz na te strategie z praktycznego punktu widzenia, to każda z nich pozytywnie wpływa na relację między użytkownikiem a stroną.
Na dobrze zaprojektowanej stronie łatwiej znaleźć odpowiedź na konkretne pytania. Zwłaszcza jeśli ta odpowiedź jest w treści i zaspokaja ciekawość.
Z kolei optymalizacja strony pod kątem szybkości ładowania sprawia, że na załadowanie treści czeka się mniej. Znacznie ułatwia życie użytkowników? Oczywiście.
Podobnie ma się sprawa z optymalizacją metatagów – to one pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Są „obietnicą”, którą strona składa użytkownikowi. Najlepiej, jeśli jest spełniana. Na przykład w tekście.
Każda z technik white hat to bardzo obszerny temat, dlatego wymieniam je tylko sygnałowo.
Zastanawiasz się nad własną stroną internetową, ale obawiasz się że będzie to za trudne? Podstawy pracy w kreatorze stron www WebWave znajdziesz w naszym kursie tworzenia stron internetowych. Dzięki darmowym szablonom stron internetowych stworzysz projekt dopasowany do twoich potrzeb. I to w kilka chwil!
Black hat SEO (analogicznie: „SEO pod czarnym kapeluszem”) to działania, które mają w krótkim czasie przynieść efekt, czyli poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania.
Można powiedzieć, że to trochę droga na skróty. A wiadomo, kto drogi skraca, ten do domu na noc nie wraca. Tak przynajmniej mówi powiedzenie.
Wśród technik, które zaliczają się do black hat SEO należy wymienić:
upychanie słów kluczowych gdzie się da, też w kodzie (czyli keyword stuffing);
linki ze stron o szemranej reputacji;
ukrywanie linków w tekście;
ukrywanie tekstu na stronie (czyli białe na białym lub tekst o rozmiarze 0);
kopiowanie treści z innych stron (czyli kradzież treści, bez zgody autora ani informacji o miejscu pierwotnej publikacji);
publikowanie automatycznie wygenerowanych treści;
kupowanie linków;
maskowanie (ang. cloaking), czyli pokazywanie w wynikach wyszukiwania strony, która przekierowuje automatycznie na zupełnie inną stronę lub nie ma na niej wyszukiwanej treści;
przeoptymalizowanie metatagów i treści na stronie (związane z keyword stuffing).
A to tylko kilka technik black hat SEO. Jest ich znacznie więcej.
Większość z nich sprowadza się do jednego: wprowadza użytkowników w błąd i przekierowuje na stronę, na której nie ma nic wspólnego z zapytaniem. Albo nie ma nic ciekawego do zaoferowania w tym konkretnym temacie.
W lipcowym Quality Update pojawia się jeszcze więcej przykładów takich technik, jednak są one jednoznacznie określone jako nieetyczne. I mogą – mówiąc wprost – przynieść więcej szkody niż pożytku. Zwłaszcza na dłuższą metę.
Różnica jest dosyć prosta to wychwycenia. Jeśli jakaś technika wprowadza użytkowników w błąd – jest to black hat (w dużym skrócie).
Strategie spod znaku białego kapelusza są bardziej praco- i czasochłonne, a ich efekty – oddalone w czasie.
Po kilku tygodniach stosowania ich strona nieznacznie ruszy w wynikach do góry (ale tylko jeśli praca nad SEO jest robiona z głową). Zwłaszcza jeśli konkretna strona będzie oferowała coś lepszego niż konkurencja.
W przypadku black hat SEO efekty pojawiają się bardzo szybko. Strona dostaje masę linków ze stron zapleczowych, zaczyna pojawiać się w większej liczbie wyszukań. Ale użytkownicy mogą poczuć się oszukani lub wprowadzeni w błąd.
To dotyczy zwłaszcza maskowania treści i upychania masy słów kluczowych w nic nie dający tekst. A w praktyce – każdej z wymienionych w poprzednim akapicie technik black hat.
Jeśli korzystasz z black hat i nagle Twoja strona znika z wyników wyszukiwania lub spada na sam dół, to najprawdopodobniej dostała bana.
Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste
Tak, te techniki działają. Między innymi dlatego są tak popularne. Jednak stosowanie ich ma krótkie nóżki.
Innymi słowy – chociaż strona może podskoczyć szybko do góry w wynikach wyszukiwania, to algorytmy wyszukiwarek mogą wyłapać te niefajne techniki.
Wtedy na stronę mogą być nałożone kary. Oczywiście – największym zagrożeniem jest ban od algorytmów wyszukiwarek: automatyczny lub nałożony ręcznie.
Innymi słowy: jeśli korzystasz z tych technik i nagle Twoja strona znika z wyników wyszukiwania lub spada na sam dół (podobnie jak statystyki ruchu organicznego), to najprawdopodobniej dostała takiego bana.
Jeśli różnica jest mniejsza, to można mówić o obniżeniu pozycji (karnej). Wtedy warto zrezygnować z technik black hat. I jeśli strona oferuje coś fajnego, to najprawdopodobniej wróci na wyższe pozycje.
Każdy rodzaj kary od Google wymaga pracy na stronie. Poprawienia jej, odpuszczenia black hat i zrobienia czegoś w kierunku white hat.
Jak wspomniałem – black hat SEO daje efekty bardzo szybko. Między innymi dlatego ta technika może być kusząca.
Na dłuższą metę to strategie white hat dają lepsze rezultaty. Zwłaszcza że algorytmy wyszukiwarek są coraz lepsze i skuteczniej wychwytują niesportowe techniki optymalizacji strony.
Do tego chętnie „nagradzają” wartościowe treści wyższym miejscem w wynikach wyszukiwania. I to bardzo często stabilnym miejscem na górze.
A lepiej jest dojść do wysokiej pozycji w SERP-ach powoli i ją utrzymać dłużej niż zdobyć ją szturmem, a potem szybko się z niej zawinąć.
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.