Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor:  Paula Niziołek

Najlepsze narzędzia SEO - darmowe i płatne. Czym jest audyt SEO strony i jak z niego korzystać?

Być może dopiero zaczynasz swoją przygodę z SEO i chciałbyś dowiedzieć się, jakich narzędzi warto użyć, aby jak najlepiej wypozycjonować Twoją stronę.

Możesz być pewien, że dzięki dobrej optymalizacji witryny zaczniesz zdobywać nowych klientów i staniesz się prawdziwym specjalistą SEO. Jednak warto być świadomym, że SEO to ciągły proces, który na bieżąco musisz kontrolować - śledzić zmiany w algorytmach oraz dostosowywać swoje treści. W poniższym artykule poznasz najlepsze narzędzia SEO, które zdecydowanie ułatwią Ci to zadanie. Na początek przyjrzymy się samemu zagadnieniu i wyjaśnijmy, dlaczego dbanie o SEO na stronie internetowej jest tak ważne. 

 

Co to jest SEO i pozycjonowanie?

 

SEO (czyli Search Engine Optimization) - to szereg działań mający na celu zoptymalizowanie strony internetowej tak, aby była ona w stanie osiągnąć jak najlepszą pozycję w wyszukiwarkach typu Google.

Składa się z dwóch elementów. Pierwszy z nich to poznanie potrzeb i zainteresowań potencjalnych odbiorców oraz dopasowanie treści tak, aby były dla nich angażujące i interesujące. Kolejnym jest przekonanie wyszukiwarki do tego, aby pokazywała Twoją stronę na pierwszych pozycjach w swoich wynikach. Za elementy, które podlegają optymalizacji SEO, uważa się: treść, strukturę strony, warstwę techniczną i wizualną, użyteczność oraz profil linków. Odpowiednie zadbanie o strategię SEO przyczyni się do wzrostu ruchu na stronie oraz przyniesie nam wiele korzyści.

W tym celu warto skorzystać z odpowiednich narzędzi do pozycjonowania. W internecie znajdziemy ich wiele – część jest płatna, część darmowa. Poniżej znajdziesz najlepsze narzędzia SEO, które pomogą Ci w optymalizacji strony www.

 

Audyt SEO strony - co to?

 

Czym jest audyt SEO strony? To analiza ruchu organicznego w witrynie, który można sprawdzić zarówno za pomocą sprawdzonych narzędzi płatnych, jak i bezpłatnych narzędzi SEO. Możesz zrobić to samodzielnie, bądź skorzystać z usługi zaawansowanego specjalisty SEO, który zajmuje się takimi rzeczami na co dzień. Dzięki temu na dalszych etapach można zaplanować idealną kampanię SEO. 

 

Wyszukiwarka Google - najpopularniejsze narzędzie SEO

 

Ku zdziwieniu niektórych na pierwszym miejscu uplasowała się wyszukiwarka Google - darmowe narzędzie SEO. To dzięki niej, w bardzo prosty i szybki sposób, sprawdzimy najpopularniejsze słowa kluczowe, pozycję naszej strony po wpisaniu konkretnych haseł oraz zbadamy pozycjonowanie naszych konkurentów z branży.

W tym celu warto skupić uwagę na podpowiedziach wyświetlanych przez Google podczas wpisywania danego słowa kluczowego oraz na podobnych wyszukiwaniach użytkowników, które znajdziemy w dolnym pasku przeglądarki.

 

 

Google Search Console - analiza linków na Twojej stronie

 

Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych darmowych programów, z których powinien skorzystać każdy. Google Search Console to bardzo przydatne narzędzie, które pozwoli Ci kontrolować najważniejsze parametry wpływające na widoczność Twojej witryny. To tutaj sprawdzisz indeksację strony, błędy oraz otrzymasz zbiór raportów i narzędzi, które pomogą Ci zaplanować skuteczną strategię.

 

 

Google Search Console to bezpłatna usługa. Aby móc z niej skorzystać, należy posiadać konto Google oraz zweryfikować witrynę poprzez dodanie kodu lub potwierdzić ją poprzez Google Analytics. Poprawne korzystanie z niej znacznie przyspiesza proces pozycjonowania.

 

Google Analytics - płatne narzędzie SEO od Google

 

Kolejne bardzo przydatne oraz darmowe narzędzie od Google. Pozwala na śledzenie statystyk stron internetowych m.in. w zakresie ruchu na stronie oraz generować różnego typu raporty. Dzięki niemu dowiemy się nawet, z jakich urządzeń korzystają użytkownicy odwiedzający naszą stronę oraz poznamy ich wiek czy lokalizację.


Warto dodać, że Google Analytics jest kompatybilny z innymi narzędziami Google. Jest szczególnie przydatny dla prowadzących E-commerce, ponieważ gotowe raporty, można wykorzystać do zwiększenia sprzedaży.

 

Senuto

 

To polskie narzędzie i zdecydowanie jedno z najpopularniejszych w branży SEO. Oprócz obserwacji i analizy widoczności naszej wyszukiwarki w Google możemy również śledzić naszą konkurencję i dowiedzieć się, na jakich słowach kluczowych się pozycjonują. W zależności od wybranego pakietu Senuto stworzy też dla nas osobny content na podstawie big data i machine learning - czyli analizie dokonanej przez sztuczną inteligencję. Dzięki Api Senuto zintegrujesz inne narzędzia, jak np. Google Analytics czy Search Console oraz zautomatyzujesz pracę nad lepszym pozycjonowaniem.

 

 

Senuto możemy testować za darmo przez 14 dni. Po tym okresie jego koszt to 39 zł lub nawet 799 zł miesięcznie - w zależności od wybranego pakietu.

 

Ubersuggest

 

To idealne narzędzie do analizy słów kluczowych. Zdecydowanie zadba o SEO Twojej witryny. Jest bardzo proste i intuicyjne. Właśnie w nim dowiemy się, dzięki którym frazom nasza strona jest wyświetlana w wyszukiwarce. Ubersuggest podpowie nam też, o jakich tematach warto pisać, by poprawić SEO. W raporcie otrzymamy również informację o konkurencji, CPC i trendach sezonowych. 

 

 

Korzystając z niego za darmo, mamy dostęp jedynie do podstawowych funkcji. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości, konieczne jest wykupienie jednego z planów premium. Za indywidualny zapłacimy 59 zł miesięcznie, a za rozbudowany pakiet agencyjny 199 zł.

 

Semstorm - narzędzie do analizy konkurencji

 

Głównym celem tego narzędzia jest analiza konkurencji oraz monitorowanie pozycjonowania strony. W Semstorm otrzymamy raporty dotyczące kondycji witryny oraz jej pozycji na wybrane słowa kluczowe. Ciekawym jest fakt, że dzięki funkcji Asystent Contentu, stworzymy też treści dla naszych użytkowników w edytorze Google, podczas gdy Semstorm wskaże wszystkie błędy i trudne fragmenty tekstu oraz wygeneruje dla nas słowa kluczowe. Dzięki niemu dokładnie prześledzimy inne witryny i porównamy pozycje naszych głównych fraz w porównaniu do fraz konkurencji w wybranych przez nas lokalizacjach i dla dowolnego okresu.

 

 

Semstorm to idealne narzędzie, zarówno dla osób zajmujących się e-commerce, jak i większych firm. Jednak za ten program musimy zapłacić. Kiedy korzystamy z darmowego planu, nasze możliwości są ograniczone do minimum. Cena za pakiet starter to 99 zł miesięcznie, a konta agencyjnego 499 zł.

 


 

Odpowiednia optymalizacja przyczyni się do zwiększenia ruchu na naszej stronie. Dlatego tak ważne jest korzystanie nawet z kilku narzędzi jednocześnie.

 


 

Google Trends

 

To jedno z najbardziej niedocenianych przez użytkowników narzędzi. Dzięki niemu całkowicie za darmo dowiemy się, jakie tematy są obecnie popularne, jakie są najczęściej zadawane pytania w Google oraz o zainteresowaniach użytkowników w wybranym czasie i lokalizacji. Trends dostarczy nam również informacji o słowach kluczowych. W prosty sposób otrzymamy raport o błędach oraz sugestię, co powinniśmy poprawić na naszej stronie.

 

 

Jest to bardzo prosty i darmowy program, dzięki któremu pozostaniemy na bieżąco z trendami i popularnymi wyszukiwaniami użytkowników 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Majestic SEO - narzędzie SEO do analizy linków

 

To bardzo popularne narzędzie do sprawdzania jakości linków przychodzących. Majestic dostarcza nam dane o słowach kluczowych, analizuje wyniki wyszukiwań oraz klikalności konkretnych słów kluczowych. Narzędzie zaprezentuje nam zarówno bieżące, jak i wcześniejsze dane.

 

 

Program jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Skorzystamy z niego zarówno w wersji płatnej, jak i darmowej (ale w bardzo okrojonej formie). Nie należy on do najtańszych - plan początkowy to koszt 47€ miesięcznie.

 

Surfer SEO

 

Płatny, ale za to bardzo pomocny w analizie artykułów blogowych program. Pomaga stworzyć strategie naszych treści oraz dobrać odpowiednie słowa kluczowe w zaledwie kilka minut. Narzędzie perfekcyjnie zidentyfikuje luki w tekstach i wskaże wady strukturalne. W Surfer SEO przeanalizujemy wyniki wyszukiwań, sprawdzimy prędkość ładowania strony oraz otrzymamy wygenerowany raport ze wskazówkami, co warto poprawić. 

 

 

To narzędzie nie oferuje planu darmowego. Możemy skorzystać z wersji Trial za 1$. Plan podstawowy to koszt 42$, a za najdroższy plan biznes zapłacimy już 166$ za miesiąc.

 

Ahrefs - narzędzie SEO do analizy

 

Jeden z najbardziej polecanych programów SEO na świecie. Możliwości, jakie daje Ahrefs, są ogromne. Jest on w stanie wskazać, które części witryny wymagają ulepszeń, dzięki czemu możemy zapewnić sobie najlepszą pozycję w wyszukiwaniach Google. To narzędzie do analizy struktury linków posiada największą bazę danych, która pokrywa każdy kraj. Uzyskamy w nim informację o liczbie wszystkich linków przychodzących oraz o tym, które linki zawierają atrybuty dofollow, a które nofollow.

 

 

Korzystanie z programu nie należy do najtańszych. Plan Lite z podstawowymi funkcjami to koszt 99$, natomiast plany wyższe to kolejno 179$, 399$ oraz 999$.

 

Screaming Frog SEO Spider

 

Bardzo cenione przez profesjonalistów narzędzie do skanowania witryn. Pozwala nam uzyskać informację o z duplikowanej treści, złych przekierowaniach oraz błędnych linkach. Wykorzystuje w tym celu nagłówki, meta znaczniki, obrazy czy kody strony. Za główną zaletę Screaming Frog uważa się szybkość, z jaką można przeanalizować stronę www, zarówno własną jak i konkurencji.

 

 

Plusem jest, że skorzystamy z tego narzędzia za darmo - w nieco okrojonej wersji. Koszt wykupienia licencji do opcji rozszerzonej to 149£ rocznie.

 

Answer the Public a pozycjonowanie stron

 

Ostatnim narzędziem w zestawieniu jest Answer the Public.  Jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich blogerów oraz copywriterów. Po wpisaniu wybranego słowa kluczowego otrzymamy szereg propozycji fraz w formie pytań, które możemy wykorzystać jako dobrze pozycjonujący się tytuł artykułu.

 

 

Używanie tego narzędzia jest bezpłatne, jednak ma pewne ograniczenia. Aby korzystać z niego w pełni, należy wykupić jeden z pakietów, których ceny zaczynają się od 99$ za miesiąc.

Najlepsze narzędzia SEO do monitorowania - podsumowanie

Odpowiednia optymalizacja przyczyni się do zwiększenia ruchu na naszej stronie. Dlatego tak ważne jest korzystanie nawet z kilku rodzajów narzędzi jednocześnie. Jeśli już zdecydujemy się na któreś z nich, pamiętajmy, że to nie wystarczy. W działaniach SEO bardzo ważny jest content - czyli to, jakie treści zamieszczamy. Konieczne będzie zbudowanie profesjonalnie wyglądającej i responsywnej strony.

A co w przypadku kiedy nie potrafimy jej sami zaprogramować? Zawsze możemy skorzystać z kreatora stron www, dzięki któremu stworzymy stronę za pomocą funkcji złap i upuść, a zacząć będziemy mogli od gotowego szablonu lub pustej kartki. 

  

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

17 czerwca 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: