Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Jak pisać emaile, które konwertują?

Brief, czyli od czego zacząć pracę z klientem

19 maja 2016

Pierwszym punktem na drodze do stworzenia funkcjonalnej i jednocześnie odpowiadającej potrzebom klienta strony www zawsze powinno być przeprowadzenie rzetelnego briefu. Brief pomaga dokładnie zrozumieć cele klienta i nie rozminąć się z jego oczekiwaniami, co niestety często zdarza się początkującym web designerom.

 

 

Idealna recepta na brief – czy istnieje?

Przepis na idealny brief, który pozwoliłby uniknąć wszelkiego rodzaju niedomówień, z pewnością ułatwiłby pracę wielu web designerom. Niemniej jednak taka recepta prawdopodobnie nie istnieje – nie sposób, aby jeden brief zadowolił wszystkich. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że to właśnie dokładny przemyślany zestaw pytań pozwala ograniczyć ryzyko, że nasz tok myślenia i oczekiwania klienta będą miały zupełnie inny kierunek.

Wiele większych agencji marketingowych ma na swoich stronach udostępnione briefy – przejrzenie kilku przykładowych pozycji z pewnością pomoże zebrać w jednym miejscu wszystkie pytania, które chcemy zadać przeprowadzając wywiad z klientem. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych kwestii, dla których powinno znaleźć się miejsce w każdym briefie tworzonym dla serwisu www.

 

Poznajmy bliżej naszego Klienta

By stworzyć dobrą witrynę czasem nie wystarczą pobieżne informacje na temat tego, czym firma naszego klienta się zajmuje. Znacznie bezpieczniej jest poświęcić czas na bliższe poznanie jego oferty i specyfiki danej branży. Warto podpytać klienta także o mocne strony, które zdecydowanie wyróżniają go na tle konkurencji. I nie zapominajmy o sprecyzowaniu grupy docelowej. Nie próbujmy się domyślać - klient zazwyczaj dobrze wie, do kogo skierowana jest jego oferta. Dobrze już na wstępie wiedzieć, czy mamy zrobić stronę w guście nastolatków, czy też dla 30-letnich kobiet.

 

Porozmawiajmy o… pieniądzach

Zarówno prężne agencje, jak i freelancerzy zazwyczaj briefowanie klienta rozpoczynają od ustalenia budżetu. To bardzo rozsądne podejście, bowiem jeśli dowiemy się, ile pieniędzy klient może przeznaczyć na nową witrynę, będziemy mogli już na wstępie oszacować, liczbę godzin, którą jesteśmy w stanie poświęcić temu konkretnemu projektowi.

 

Kilka minut na analizę dotychczasowej strony

Klienci dzielą się na dwie grupy – na takich, którzy tworzą swoją pierwszą stronę oraz na takich, którzy robią to już po raz kolejny. Jeśli strona firmy/osoby, dla której pracujemy kiedyś już powstała, warto zadać na jej temat kilka kluczowych pytań. Bardzo często klienci decydują się na nową witrynę, ale jednocześnie zdążyli się już przywiązać do niektórych rozwiązań zastosowanych na starej wersji. Jeśli ustalimy, co według opinii klienta jest mocnymi stronami obecnej witryny, a co słabymi, znacznie ułatwi nam to stworzenie nowej perfekcyjnej strony www.

 

Oczekiwania wobec nowej strony

Najwyższa pora przejść do sedna – musimy się dowiedzieć, czego klient oczekuje od nowej strony. Ta część briefu powinna nam dostarczyć konkretnych informacji, jak ma wyglądać ostateczny projekt. Po pierwsze, warto ustalić główny cel, dla którego klient zdecydował się na stworzenie strony – np. czy strona ma sprzedawać, czy też tworzyć wizerunek eksperta reprezentowanej przez niego marki. Następnie warto zadać kilka pytań szczegółowych – o ewentualną preferowaną kolorystykę, trendy projektowe odpowiadające klientowi, linki do serwisów konkurencji, a także o przykłady stron internetowych, które szczególnie przypadły mu do gustu. Na tym etapie można także podsunąć wszelkie rekomendowane przez nas rozwiązania – w końcu klient ma prawo być kompletnie zielony w web designowym światku, a my jesteśmy specjalistami. Koniecznie ustalmy również, jakie nietypowe elementy klient chce mieć na stronie, np. czy przewiduje stworzenie bloga lub modułu pozwalającego zapisać się na newsletter.

 

Materiały do stworzenia projektu i pytania o kwestie techniczne

Nim przejdziemy do tworzenia projektu, warto dowiedzieć się również, czy otrzymamy od klienta jakieś materiały.  Wszelkie zdjęcia i grafiki mogą okazać się nie tylko bardzo pomocne, ale również ograniczyć wydatki związane ze stworzeniem nowej strony. Dobrze także na tym etapie ustalić, czy nasz klient posiada księgę znaku, bądź jakieś ścisłe wytyczne dotyczące wykorzystywania identyfikacji wizualnej marki.  Dopytajmy także, czy klient ma już wykupioną domenę i miejsce na serwerze.

 

Ustalenie deadline’u i osoby, z którą mamy się kontaktować

Niektórym może wydawać się to pytaniem na wyrost, ale jeśli ustalimy jedną osobę, z którą mamy kontaktować się przy tworzeniu projektu, być może unikniemy niespodziewanych komplikacji w trakcie późniejszej pracy. Powiedzenie „gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść” nie wzięło się znikąd. Wielu web designerów poznało na własnej skórze wątpliwe uroki sytuacji, kiedy to, przy tworzeniu projektu, kontaktowymi osobami decyzyjnymi było kilku pracowników obsługiwanej firmy, a każdy z nich co rusz chciał dorzucić swoje przysłowiowe trzy grosze. Tego typu projekty niestety nierzadko okazują się niekończącą się opowieścią.

Na końcu przeprowadzania briefu (lub na początku) ustalmy również ramy czasowe, które pomogą nam w realnym terminie domknąć projekt – tak żeby miał swój niedaleki koniec, lecz byśmy nie musieli go robić „na już, natychmiast”.

 

Podsumowanie

Nie ma co oszukiwać się, że dobry brief zagwarantuje nam, że nie będziemy musieli na projekcie nanosić poprawek i nie pojawią się żadne problemy na linii przyszłej komunikacji z klientem.

W każdej nowo utworzonej aktualności pokaże się wpisany tutaj tekst. Wpisz więc tutaj domyślną treść nowej aktualności lub instrukcję dodawania nowej aktualności dla Swojego klienta.

 


Milena Antoniak - content manager, kreatywna agencja marketingowa Scorise

Od kilku lat pisze opracowany pod kątem marketingowym content na strony internetowe, sklepy online i do newsletterów, podnosząc tym samym sprzedaż i budując pozytywny wizerunek firm w oczach klientów. Należy do zespołu agencji kreatywnej Scorise, która zajmuje się marketingiem internetowym – m.in. projektuje i wdraża strony, sklepy oraz aplikacje, zarządza kampaniami AdWords, opracowuje strategie i prowadzi komunikacje na kanałach social media.

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog