Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski i Kaja Rowicka

Tworzenie stron www - jak i komu zlecić wykonanie strony internetowej?

jak wybrać nazwę bloga

Posiadanie własnej strony internetowej stało się na tyle powszechne, że informacja o tym już nie dziwi…i bardzo dobrze. W końcu nie trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, że każdy biznes potrzebuje strony internetowej. Nie dotyczy to jednak tylko i wyłącznie biznesu. Osoba prywatna również jak najbardziej może posiadać własną stronę i będzie ona pełnić dla niej rolę np. wizytówki (coś jak CV lub portfolio). Czy byśmy tego chcieli, czy też nie obecność w sieci to dzisiaj podstawa.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma czas na to, by zająć się stworzeniem strony internetowej. Nic straconego. W końcu jej wykonanie można zlecić komuś innemu. Jak zlecić stworzenie witryny? Na co zwrócić uwagę przy wyborze partnera, który wykona to zadanie? Jak przebiega cały proces? Czy warto odważyć się na samodzielne stworzenie strony? Sprawdźmy to!Jak zlecić wykonanie strony internetowej

Zanim złożymy zlecenie na stronę internetową

 

Jest przynajmniej kilka rzeczy, które należy ustalić zanim zlecimy wykonanie naszej strony. 

 

Czym ma być dla nas strona

Na początku całego przedsięwzięcia należy zastanowić się nad celem strony. Czy chcemy ją posiadać “tak po prostu”, czy ma ona spełniać dla nas jakąś rolę - chcemy się na niej przedstawić, w taki sposób jak nam się podoba, może chcemy dotrzeć do jakiejś określonej grupy odbiorców, jeśli tak to jakiej - kto będzie dla nas tzw. grupą docelową i co chcemy jej nią zakomunikować. 

Strona jest też ważnym elementem komunikacji marketingowej. Dlatego powinna być tworzona jako część większej wizji. 

Forma strony www

Kiedy już ustalimy powód, dla którego chcemy założyć własną stronę internetową i czym ma ona być dla nas możemy przejść do zastanowienia się nad jej formą. W przypadku małych firm usługowych często wystarczy prosta wizytówka z aktualną ofertą i danymi kontaktowymi. Jeśli jednak sprzedaż chcemy prowadzić bezpośrednio w sieci, musimy wtedy zbudować stronę internetową, która jednocześnie będzie pełniła rolę sklepu. W takim przypadku będziemy potrzebowali podstron z opisem poszczególnych ofert, regulaminu etc.  Oczywiście nie tylko w przypadku chęci prowadzenia działalności e-commerce nasza witryna może okazać się bardziej rozbudowana. Będzie tak również w przypadku chęci prowadzenia bloga, czy po prostu zbudowania wielopoziomowego contentu, chociażby np. z wyszczególnionymi galeriami zdjęć. 

 


 

Ważne, żeby cel i wstępnie przyjęta forma były jasne od samego początku i nie ulegały drastycznym zmianom podczas całego procesu powstawania strony www. 

 


 

Budżet na usługę freelancera 

To ile chcemy przeznaczyć na stronę internetową, to kwestia indywidualna, jednak tak naprawdę najwięcej zależy od tego, na jaką stronę internetową ostatecznie się zdecydujemy i komu zlecimy zaprojektowanie jej. Jak pokazaliśmy kiedyś w naszym case study dotyczącym wyceny strony internetowej możemy ustalić pewne widełki, ale niekoniecznie się one sprawdzą. Ceny też non stop się zmieniają. Jest to spowodowane zarówno dużym popytem na posiadanie strony internetowej, co może wpływać na wzrost cen, ale z drugiej strony sam rozwój narzędzi do ich tworzenia oraz liczniejsza grupa freelancerów i agencji, które podejmują się tego zadania sprawia, że z pewnością znajdziemy konkurencyjne oferty. 

Krótko mówiąc, nie da się powiedzieć “ile kosztuje strona internetowa”.  

Nieskomplikowany projekt oparty na szablonie może kosztować nawet poniżej 1000 zł. Zdarzają się jednak tak bardzo rozbudowane i oryginalne projekty z niestandardowymi elementami graficznymi, animacjami, sklepem internetowym etc. Jeśli do tego jeszcze dorzucimy pozycjonowanie treści pod kątem SEO i inne techniczne kwestie to przy takim przedsięwzięciu i renomowanym web designerze jesteśmy w stanie otrzymać kwotę rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy. 

Takie kwoty nie powinny jednak nikogo zniechęcać, ponieważ nie są one codziennością i spotkamy się z nimi przy naprawdę dużych i poważnych projektach. 

Sam cel również będzie miał wpływ na koszt strony, ponieważ może on przesądzić o jej poziomie skomplikowania, dlatego też ciągle powtarzamy, jak ważne jest jego klarowne określenie. Kiedy już ustalimy jakiś konkretny przedział cenowy, który będziemy w stanie poświęcić na naszą witrynę www możemy przejść do poszukiwań konkretnego zleceniobiorcy. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Tworzenie stron internetowych: komu zlecić? Jak wybrać wykonawcę?

 

Znalezienie dobrego specjalisty, który stworzy dla nas stronę, może okazać się sporym wyzwaniem i to nie ze względu na braki na rynku, ponieważ jeśli o to chodzi, to mamy do wyboru naprawdę wiele opcji - od początkujących freelancerów po duże firmy. To wręcz ta duża objętość rynku może czasem okazać się dla niektórych przytłaczająca. Szukanie nie jest proste.

Jak w takim razie znaleźć dobre rozwiązanie? Najlepiej zwrócić tutaj uwagę na portfolio online i przejrzeć projekty stworzone przez wybranego web developera - czy wyglądają one według nas estetycznie, czy byłby on w stanie wykonać projekt taki jakiego oczekujemy i czy stworzone przez niego strony w ogóle działają w poprawny sposób (aby to sprawdzić najlepiej się przez nie “przeklikać”). Sprawdzonym rozwiązaniem będzie wybór kogoś, kto tworzy witryny odpowiadające naszej stylistyce. W ten sposób szybciej zawęzimy naszą listę. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy skreślać tych specjalistów, którzy nie posiadają takich projektów w swoim portfolio (może ten nasz będzie tam pierwszy). Jeśli po ich pracach widać, że posiadają duże umiejętności i cieszą się pozytywną opinią, to również warto wziąć ich pod uwagę 

Jeśli nie macie jednak zbyt wiele czasu na poszukiwania, to kreator stron internetowych WebWave też przyjdzie z pomocą, ponieważ stworzyliśmy specjalną stronę internetową, na której można znaleźć sprawdzonych twórców. Web developerzy, których polecamy korzystają z kreatora WebWave a ich projekty zostały dokładnie przeanalizowane i wysoko ocenione przez nasz zespół. 

 

 

Brief do strony 

 

Jeśli już wybierzemy osobę (lub grupę osób np. w przypadku agencji), z którą chcemy współpracować i zlecić jej wykonanie naszej strony, to przyjdzie wreszcie pora na wspólne ustalanie szczegółów. Najlepiej sprawdzi się tutaj brief. Sami możemy zadecydować o jego stworzeniu już wcześniej, ale bardzo często proszą również o niego sami zleceniobiorcy - mogą mieć już nawet do tego dedykowany szablon. 

Dobry brief powinien zawierać podstawowe dane konieczne do zbudowania witryny:

  • Nazwę firmy, jej cel, misję oraz oferowane usługi;

  • Opis stron konkurencji i co nam się w nich podoba, a co z kolei już nie 

  • Cechy wyróżniające naszą ofertę, markę (zależy od zlecenia)

  • Grupę docelową

  • Typ strony, jaką chcemy zbudować (np wizytówka, landing page, blog portal);

  • Zakres prac, jakie będzie obejmowało zlecenie 

  • Przewidywany budżet.

 

Te informacje pomogą w szybkim rozpoczęciu współpracy i uniknięciu nieporozumień. Stworzenie profesjonalnego briefu pokazuje też, że jesteśmy godni zaufania. 

 

Uprawnienia do serwisu 

 

Zdarzają się zlecenia, w których właściciel strony nie tylko chce, aby wykonano za niego projekt, ale też kontynuowano prowadzenie całej witryny. Nie są to aż tak częste przypadki, ponieważ w takiej sytuacji koszta byłyby już stałe…ale są. Zazwyczaj po stworzeniu strony oddawana jest ona w ręce zleceniodawcy. Ważne jest więc aby dopilnować tego, by developer przekazał nam odpowiednie uprawnienia, które pozwolą nam na bieżące zarządzanie i edytowanie strony.  

 

Aktualizacje

 

Jeśli uzyskaliśmy już odpowiednie dostępy do edycji strony, pamiętajmy, aby z nich korzystać. Systematyczne aktualizowanie strony pozytywnie wpływa na jej pozycjonowanie. Część zmian, takie jak poprawki lub dodawanie treści tekstowych oraz graficznych będziemy mogli wprowadzać samodzielnie, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych modyfikacji konieczna będzie współpraca z web developerem - szczególnie jeśli witryna została wykonana za pomocą kodowania lub mało intuicyjnego narzędzia.  

Oczywiśce jeśli osoba, której zleciliśmy wykonanie strony korzysta z WebWave i otrzymaliśmy od niej pełne dostępy, to nawet trochę bardziej zaawansowane zmiany nie powinny stanowić większego problemu, a aktualizacje platformy i kopie zapasowe są wykonywane automatycznie, więc o to w zupełności nie musimy się martwić. 

 

Czy warto zlecać stworzenie strony internetowej

 

Zlecenie stworzenia witryny zewnętrznemu partnerowi to dobry pomysł, gdy dysponujemy dość sporym budżetem i zależy nam na czasie lub najzwyczajniej w świecie nie chcemy podejmować się tego zadania samodzielnie. 

Jeśli jednak jesteśmy w stanie zainwestować kilka chwil w wykonanie swojej strony, a nie zlecenie jej komuś innemu, to skorzystanie z kreatora WebWave będzie jak znalazł. To intuicyjne w obsłudze narzędzie, dzięki któremu z łatwością zbudujemy zarówno proste, jak i nawet złożone witryny. Mamy do dyspozycji kilka form tworzenia: darmowe szablony stron internetowych, gotowe elementy (menu, formularz, slider, galeria zdjęć etc.) i możliwość wykonania projektu samodzielnie - od początku do końca. 

Takie rozwiązanie ma kilka przekonujących zalet.

  • Po pierwsze, oszczędzamy pieniądze 

  • Po drugie, zyskujemy pełną kontrolę nad projektem i dalszym prowadzeniem swojej strony (m.in.  nie będziemy musieli tracić czasu na wymianę maili w przypadku wprowadzania większych zmian) 

  • Po trzecie, zdobywamy nowe umiejętności, które bardzo prawdopodobne przydadzą nam się w przyszłości.

Jak zlecić wykonanie strony www - podsumowanie

Zlecenie stworzenia witryny internetowej to proces wieloetapowy. W związku z tym warto się do niego dobrze przygotować. Porady zawarte w tym artykule powinny nam w tym pomóc. Można też rozważyć opcje samodzielnego wykonania strony. W wielu sytuacjach okaże się to dużo lepszym rozwiązaniem. Również pod względem finansowym. 

Korzystając z kreatora WebWave jesteśmy w stanie stworzyć witryny www w różnym stylu i o różnej formie (landing page, portfolio online, strona z blogiem etc. ). Wystarczy, że wybierzemy odpowiadający nam szablon lub opcję czystej karki, dzięki której wykonamy projekt od początku do końca samodzielnie. 

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

04 stycznia 2024

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: