Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

pozycjonowanie lokalne - local seo

Własne miejsce w internecie to obecnie standard nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Co więcej, teraz coraz bardziej popularne staje się prowadzenie strony osobistej — bloga, portfolio czy wirtualnego CV.

Takie witryny to klucz do budowania rozpoznawalności własnej osoby lub marki, ponieważ to w sieci znajdują się odbiorcy i klienci. Podczas podejmowania decyzji o założeniu strony zawsze pojawiają się najważniejsze pytania: ile kosztuje strona internetowa? Jak ją stworzyć?

Najlepszą odpowiedzią jest: TO ZALEŻY! Niemal wszystko sprowadza się do kilku czynników, które można opisać ogólnym zwrotem: poziomem profesjonalizmu.

Co wpływa na koszt strony internetowej?

Prowadzisz międzynarodową firmę czy piszesz bloga kulinarnego – próg wejścia dla obu opcji jest jednakowy. Jedyna zmienna to Twoje oczekiwania. Jeżeli postanowisz, że ma to być bardzo rozbudowany portal kulinarny z dziesiątkami podstron, będzie to zdecydowanie większy koszt niż witryna-wizytówka dużej korporacji mieszcząca się w obrębie jednej strony.

W branży tworzenia witryn na zlecenie nie ma dużych promocji i masowych wyprzedaży (chyba że mówimy o gotowych szablonach). Cena rośnie proporcjonalnie do Twoich wymagań ze względu na ilość elementów, które chcesz mieć.

Ilość czynników, które wchodzą w skład ostatecznej wyceny, mogą być niemal nieograniczone i z tego względu nie ma możliwości podania stałego kosztu dla budowy strony. Wszystko zależy od wyżej wspomnianego celu stworzenia strony www. Nie myl tego z celem prowadzenia Twojej witryny. Głównym założeniem jest to, czy będzie ona miała dwie podstrony, które nie wymagają aktualizacji czy może osiem, do których trzeba stale wracać, robi dużą różnicę.

Z tego powodu wiele osób decyduje się na bardziej wygórowaną cenowo (ale wygodniejszą) opcję budowy witryny przez firmę zewnętrzną.

Dołącz do ponad 150 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Ile kosztuje zlecenie stworzenia strony internetowej?

Jak wspominałam wyżej – nie da się tego określić jednym zdaniem.

Zasadniczo, można podzielić to na trzy kategorie: całkiem tanio, dość drogo i bardzo drogo. Oczywiście to zależy od Twoich możliwości finansowych, ale moim subiektywnym zdaniem tak się to dzieli.

Proste witryny typu one page (czyli bez żadnych podstron), które odpowiadają na absolutnie podstawowe wymagania można znaleźć już od 700 zł wzwyż. Bazuje ona jednak na gotowych szablonach i nie jest unikatowa, kompletnie ginąc w fali podobnych stron. Brakuje jej wielu funkcji, które są obecnie uważane za standardowe takie jak responsywność czy możliwość edycji poszczególnych elementów.

Do kategorii dość drogo zaliczamy strony między 1000 i 3000 zł, które posiadają podstrony, wyświetlają się poprawnie na urządzeniach mobilnych i mają system CMS, czyli System Zarządzania Treścią, który pozwala na samodzielne i bezpłatne aktualizowanie witryny bez znajomości programowania. Czasami mogą być też przygotowane pod pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.

Każdy koszt powyżej 3000 zł uznaję za bardzo drogo. Jednak to wcale nie jest negatywna cecha. To strony w pełni profesjonalne, dopasowane do potrzeb, zoptymalizowane pod wyszukiwarki i przygotowane zgodnie z UX. Są responsywne, unikatowe i oryginalne. Ich ceny mogą przekroczyć nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jeżeli te koszty Cię przerażają, spokojnie. Mam dobrą wiadomość: można też zrobić strony samemu.

Najtańsze miejsca na serwerach zaczynają się od 6 zł za miesiąc, jednak nie ma tutaj co kłamać – po roku ta cena zwiększa się o kilkaset procent

Jak założyć stronę internetową własnoręcznie?

Możesz tu podążać dwoma bardzo różnymi ścieżkami – bez ponoszenia kosztów lub odpłatnie.

Serwisy, które nie narzucają żadnych kosztów są głównie skierowane do blogerów – takie jak Wordpress.org (nie mylić z wordpress.com, o którym będzie zaraz), Blogger.com, czy Tumblr.com.

Nie masz tam wiele możliwości poza samym pisaniem bloga. Są bazy szablonów dostępne za darmo, jednak nie wyróżnisz się przy ich pomocy. Oczywiście nie jest to opcja dla profesjonalnej firmy, bo nie ma możliwości darmowej rejestracji własnej domeny, jedynie personalizowanie subdomeny danego serwisu. Do tego dochodzi kiepska optymalizacja pod wyszukiwarki i zazwyczaj ograniczone miejsce na wirtualnym dysku.

Takich strony nie można też „ulepszyć” na płatne wersje – można jedynie przenosić je na inne serwisy, co jest bardzo praco- i czasochłonne.

Zakładanie swojej strony poprzez takie serwisy jest dobrą próbą, czy rzeczywiście warto inwestować w swój pomysł. Przekonasz się, czy prowadzenie własnej witryny to dobry pomysł, czy regularnie piszesz artykuły lub, czy czujesz się na siłach, aby własnoręcznie ją prowadzić i aktualizować.

Opcją pośrednią między bezpłatną i płatną są często kreatory stron takie jak WebWave.

Oferują one kompletnie darmowe, własnoręczne wykonanie strony bez wiedzy na temat kodowania. Dzięki funkcji drag&drop można stworzyć responsywną stronę w jeden wieczór. W przeciwieństwie do innych rozwiązań z tej kategorii, gdzie trzeba mieć mniejsze lub większe doświadczenie w dziedzinie kodowania. Można wykonać niesamowicie profesjonalne i zaawansowane witryny, które zlecone kosztowałyby kilka tysięcy złotych ze względu na swoją unikatowość.

W darmowych wersjach WebWave oferuje jedynie losową domenę zbudowaną na swojej subdomenie. Jednak jest to opcja pośrednia, gdyż (w przeciwieństwie do poprzednio wspomnianych serwisów) strony w WebWave można przenieść na płatną opcję w każdej chwili. Dlatego też zakładanie i prowadzenie swojej witryny na WebWave jest wygodniejsze na dłuższą metę.

Można też rozpoczynać od razu od płatnych opcji. Jeżeli czujesz się pewnie lub zakładasz stronę swojej firmy możesz to zrobić poprzez kreator stron lub np. Wordpress.com. W przeciwieństwie do .org ten Wordpress jest najbardziej znanym na świecie CMS, poprzez który możesz stworzyć swoją stronę. Samo rozpoczęcie korzystania z CMS jest darmowe, jednak wymaga od Ciebie dużego zaangażowania i umiejętności. Oraz własnego wkładu pieniężnego.

Jakie są dodatkowe koszta poza stworzeniem strony?

Hosting

Zlecenie stworzenia szablonu to tylko jeden z wielu kroków, zanim Twoja witryna powstanie.

Aby mogła ona mieć miejsce w Internecie musi być ona umieszczona na odpowiednim serwerze hostingowym. Aby ona mogła istnieć, potrzebujesz określonej wirtualnej powierzchni, gdzie możesz umieścić wszystkie pliki, które są potrzebne do jej stworzenia. To miejsce jest na stałe podłączone do internetu, dzięki czemu Twoja witryna jest dostępna cały czas.

Hosting musisz odpowiednio dopasować pod Twoją stronę. Takie aspekty jak ilość baz danych, pojemność konta i transfer to zmienne, które właśnie muszą współgrać z celem witryny.

Najtańsze miejsca na serwerach zaczynają się od 6 zł za miesiąc, jednak nie ma tutaj co kłamać – po roku ta cena zwiększa się o kilkaset procent. Jest to tani chwyt marketingowy, na który łapie się większość społeczeństwa skuszona ceną. Dlatego hosting przeznaczony na średniej wielkości stronę powinien zamykać się między 200 – 500 zł rocznie. Wtedy masz pewność stałej ceny i dobrych parametrów.

Domena i certyfikat SSL

Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie domeny. Tutaj pojawia się dokładnie ten sam chwyt marketingowy co w przypadku hostingu. Własny adres można mieć nawet za darmo. Jednak koszt jej odnowienia po roku to czasami ponad 400 zł! Przy rejestracji za 9,99 zł w innym serwisie cena za tę samą usługę po roku spada średnio do 45 zł. Oczywiście wszystko jest też zależnie od rozszerzenia, które wybierzesz. Ceny przeze mnie podane dotyczą większość rejestracji w .pl i .com.

Wraz z domeną można otrzymać w pakiecie certyfikat SSL. Pisałam o nim w artykule na temat prowadzenia sklepu internetowego. Certyfikat SLL chroni przesyłanie poufnych informacji, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i przede wszystkim potwierdza wiarygodność strony. Jest kluczowy przy tworzeniu profesjonalnej witryny, ponieważ aż 84% osób rezygnuje z zakupu, jeżeli go nie ma. Istnieje kilka różnych typów tego certyfikatu, jednak na potrzeby małego sklepu lub strony firmowej wystarczy najbardziej podstawowa wersja. Jej cena to średnio około 100 zł rocznie.

 

Gotowy szablon do kupienia

Jeżeli Twój wybór padł na zlecenie zaprojektowania oryginalnej strony www już wiesz z jakimi kosztami będziesz się liczyć. Jednak, jeżeli planujesz kupić gotowy szablon dostępny w internecie możesz dużo zaoszczędzić. Przychodzi to jednak kosztem braku unikalności, gdyż kilka tysięcy innych stron ma ten sam szablon co Ty.

Jednak ilość dostępnych szablonów w internecie jest niemal nieograniczona, a z każdą sekundą pojawiają się nowe. Jak wszędzie tak i tutaj są ukryte koszty. Piękne i responsywne strony pod Wordpress dostępne są już od 200 zł, ale jeżeli chcesz, aby były one zoptymalizowane pod SEO czy zgodne z RODO jest to dodatkowy wydatek rzędu aż 1300 zł. Jeżeli uważasz, że nie jest to potrzebne to jedyna rzecz, którą musisz kupić to wtyczki niezbędne  do pracy szablonu.

Wordpress, mimo iż z pozoru jest darmowym CMS to, aby móc z nim profesjonalnie pracować trzeba zazwyczaj przygotować się na zakup zewnętrznych wtyczek. Oczywiście nie ma na to reguły, jednak to właśnie one są najbardziej rozbudowane i najczęściej używane.

Czy nasz kreator stron to lepsze rozwiązanie?

W WebWave nie płacisz za poszczególne elementy. W jednej, stałej cenie masz wszystkie wyżej wymienione rzeczy.

Za 25zł miesięcznie masz możliwość zarówno stworzenia własnej strony bez żadnych ograniczeń, jak i wybrania jednego z wielu dostępnych szablonów, które są zoptymalizowane pod SEO, oraz w pełni responsywne.

Nie ma również żadnych dodatkowych kosztów w postaci zewnętrznych wtyczek. Nasz zespół stale tworzy nowe funkcje, o których piszemy niemal co tydzień. Wszystkie są (i zawsze będą) dostępne za darmo. Dodatkowo każdy użytkownik ma możliwość dodawania swoich propozycji nowych opcji w kreatorze, a my postaramy się je stworzyć w najbliższej przyszłości. Dajemy również opcję głosowania czy wprowadzone nowości mają zostać czy nie.

Również nie musisz się martwić ani o domenę z rozszerzeniem .pl, ani o hosting – oba są darmowe w naszym Pakiecie Premium. Oczywiście certyfikat SSL również w to wchodzi.

Nie jesteśmy jedną z tych firm, o których pisałam wcześniej. Dajemy gwarancję stałej ceny po roku za nasz Pakiet Premium.

 

Wybór należy do Ciebie

Cena stworzenia swojej strony może być zarówno niesamowicie niska, jak i kuriozalnie wysoka. Wszystko sprowadza się do tego, o czym mówiłam w pierwszym akapicie – czego oczekujesz od własnej strony internetowej. Warto sprawdzić wszystkie opcje, opracować budżet, poznać rynek i oferty.

Koniec końców to Twoja strona. Ty musisz zdecydować się w jakim stopniu indywidualna i profesjonalna ona będzie.

 

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Julia Mądraszewska

 

09 maja 2019

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Ile kosztuje strona internetowa w 2019 roku?

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI