Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Dotarcie na najwyższą pozycję w rankingach wyszukiwania jest trudne.

Wymaga to odpowiednio przygotowanej strategii, zoptymalizowanych czynników off-page i on-page SEO, angażującej treści i mnóstwa innych czynników.

Ponadto świat marketingu internetowego stale się rozwija i wszystkie praktyki, również te dotyczące SEO, się zmieniają.

Niektóre rzeczy, aktualne jeszcze kilka lat temu, mogą dziś działać na naszą niekorzyść i powodować stopniowe znikanie naszej witryny z wyników wyszukiwania.

 

Google i inne wyszukiwarki stale aktualizują swoje algorytmy, które definiują pozycje w rankingach. Jeśli nie będziemy nadążać z postępującymi zmianami możemy dalej wykonywać pracę, która nie przynosi żadnych korzyści od kilku lat. Poniżej przedstawiamy Wam 5 praktyk związanych z SEO, które dzisiaj są kompletnie nieaktualne i których należy się wystrzegać.

Przestarzałe techniki Search Engine Optimatization:

 

Naszpikowanie słów kluczowych

Kiedy wyszukiwarki wyłapywały tylko proste zależności jak np. gęstość słów kluczowych, niemal nieograniczone ich umieszczanie było bardzo popularne. Marketerzy tworzyli całą masę tekstów o niemal zerowej jakości, byle tylko przebić się na szczyt wyników wyszukiwania.

Od 2011 roku, po wprowadzeniu przez Google algorytmu Panda, na szczęście to już nie działa, a na dodatek pokazuje odbiorcom naszą firmę w złym świetle.

Oczywiście słowa kluczowe są ważnym czynnikiem pozycjonującym, jednak wyszukiwarki nie lubią stron, których treść została stworzona przede wszystkim w celu ich promowania. Zależy im na prezentowaniu użytkownikom stron z wartościową treścią, dlatego takie witryny będą czerpały korzyści z rankingów.

Obecne algorytmy potrafią dostrzec różnicę między treścią stworzoną naturalnie dla czytelnika, a taką naszpikowaną słowami kluczowymi, która ma na celu uzyskać jedynie wyższą pozycję w rankingu. Jeśli przesadzimy z ilością słów kluczowych, obróci się to przeciwko nam.

Uwaga! Nasz wpis może zawierać doskonałe rozmieszczenie i gęstość słów kluczowych, ale jeśli ma 300 czy 400 znaków, nie przyniesie nam korzyści. Tworzenie stron i artykułów z myślą o SEO jest potrzebne, ale należy poświęcić trochę czasu by stworzyć treści wysokiej jakości. Należy zwracać także uwagę na:

  • angażujące tytuły, które posiadają sens, a nie jedynie frazy kluczowe;

  • metaopisy informujące o zawartej treści;

  • podtytuły, które wskazują właściwy temat sekcji, a nie są kontenerem do umieszczania słów kluczowych np. w tagach H2, H3.

 

Kupowanie linków i systemy ich wymiany

Linki zwrotne (ang. backlinks), czyli linki z innych stron prowadzące do naszej witryny, są jednym z ważniejszych czynników SEO. W Internecie jest cała masa firm, która oferuje wiele linków zwrotnych za odpowiednią opłatą.

Coś co teoretycznie ma poprawić naszą pozycję może w rzeczywistości pociągnąć nas na dno. Oczywiście w krótkim okresie być może zauważymy zwiększony ruch na stronie, ale w dłuższej perspektywie to się po prostu nie opłaca.

W 2012 roku Google wprowadził algorytm o nazwie Penguin, który zatrzymuje strony kupujące i sprzedające linki. Może wydawać się, że kupno zaledwie kilku linków sprawi, że będziemy poza radarem Pingwina, ale to nieprawda. Odnalezienie nienaturalnych wzorców dla stron jest naprawdę łatwe i po zidentyfikowaniu odpowiedniego linka wystarczy za nim podążać w celu wykrycia kolejnych powiązanych stron.

Dołącz do ponad 110 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Kotwice w linkach

Umieszczenie dokładnych słów kluczowych w tekstach kotwiczących zarówno linków wewnętrznych, jak i zewnętrznych, potrafiło kiedyś zrobić ogromną różnicę w wynikach wyszukiwania. Jeśli chcieliśmy wypozycjonować "najlepszy kreator stron www", wystarczyło umieścić na stronie jak najwięcej zakotwiczonych fraz najlepszy kreator stron www.

Marketerzy zaczęli jednak nadużywać tego zjawiska i Google zaczął uznawać je za nienaturalne. Dzisiaj za nadmiernie optymalizowany tekst w kotwicach możemy obniżyć swój ranking. Zamiast tworzenia treści pod wyszukiwarki powinniśmy zająć się pisaniem dla ludzi. Oczywiście możemy bez obaw używać dłuższych zwrotów i podobnych fraz kluczowych, które tylko naturalnie pasują do naszej treści.

kreator stron www

 

Osobne strony dla osobnych fraz

Dawniej tworzenie osobnych podstron dla poszczególnych odmian słów kluczowych było niezwykle popularne. Jeżeli dana firma wynajmowała osobom trzecim pojazdy, mogła pozycjonować się pod frazy "wypożyczalnia samochodów" czy "wypożyczalnia aut". Takie myślenie było uzasadnione, bowiem można było niezależnie kierować ruch na daną frazę i zapewnić wyszukiwarkom więcej stron do indeksowania.

Dzisiaj jednak takie działanie negatywnie wpływa na użyteczność strony www, na której bardzo zależy wyszukiwarkom. Google jest bardziej zainteresowany intencją użytkowników niż techniczną optymalizacją, dlatego taka struktura nie przynosi efektu.

Wyszukiwarka wie, że "samochód" i "auto" oznaczają to samo, dlatego nie ma potrzeby tworzenia pod nie osobnych podstron czy wpisów. Serwisy, które kontynuują takie działania, są traktowane jako manipulujące, co obniża ich pozycję w rankingach. Taka praktyka oznacza również duplikowanie treści, co jeszcze bardziej obniża wartość strony. W praktyce należy konsolidować podobne frazy kluczowe zamiast optymalizować każdą z odmian osobno.

 

Nadmierne blogowanie i komentowanie

Spamowanie komentarzami i linkami na przeróżnych forach czy blogach działało zanim Google upowszechnił atrybut "nofollow" w 2013 roku. Gościnne wpisy w renomowanych serwisach powiązanych z naszą branżą są oczywiście nadal bardzo dobrym sposobem na zwiększenie czytelności portalu.

Jeżeli jednak umieszczamy po kilka czy nawet kilkanaście podobnych wpisów miesięcznie w miejscach, które w rzeczywistości nijak nie są powiązane z naszą działalnością, wyszukiwarki to zauważą.

Podobnie ma się sprawa z komentarzami. Po umieszczeni adresu URL naszej witryny w komentarzach niektórych stron możliwe było poprawienie pozycji w rankingach wyszukiwarek.

Obecnie jest to strata czasu, bowiem bezużyteczne i krótkie komentarze z doklejonym linkiem nie mają żadnej wartości SEO i frustrują innych użytkowników, co może przynieść odwrotne skutki do zamierzonych.

Przykładowo kilkadziesiąt komentarzy "kupcie produkt XXX + URL" nie spowoduje, że więcej ludzi go kupi, a prędzej ich zniechęci. Zamiast tego powinniśmy postawić na rozsądne i wnikliwe komentarze, a własne treści powinniśmy promować tylko wtedy, kiedy naprawdę są bardzo trafne. W dłuższej perspektywie takie działania przyniosą więcej korzyści aniżeli losowy link w dyskusji.

 

Podsumowanie

Dobre rozwiązania SEO zwiększają ruch na stronie, poprawiają rankingi wyszukiwania i pozwalają odnieść większe sukcesy. Google jako hegemon internetowy stale napędza zmiany i innowacje, dzięki którym marketerzy i specjaliści muszą szukać nowych sposobów na poprawę pozycji wyszukiwania.

Dawne strategie SEO były krótkotrwałe i manipulacyjne, jednak dzisiaj Search Enginge Optimization nie jest tym, czym było kilka lat temu. Nie wystarczy już spamować linkami, umieszczać słów kluczowych w każdym możliwym zdaniu czy sztucznie zdobywać zwrotne linki do strony. Mimo to, przestarzałe praktyki nadal są bardzo często używane. Jeśli dostrzegliście powyżej, że nadal stosujecie niektóre z nich, to dobra okazja, aby dokładniej przejrzeć i zaktualizować zawartość swojej witryny.

Jeżeli znacie jeszcze jakieś techniki SEO, które od dawna nie mają zastosowania, a z którymi nadal się spotykacie, dajcie znać w komentarzach. Jeśli macie do nas jakieś pytania, również pozostajemy do dyspozycji.

Więcej na temat SEO i jego wykorzystania, elementów on-page i off-page przeczytacie w tekstach SEO vs SEM część 1 oraz część 2.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o SEO? Koniecznie przeczytaj też te teksty:

Autor: Paweł Krzywina. Webdeveloper, dziennikarz, pr-owiec. 5 lat doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, z zawodu także dziennikarz biznesowy. Miłośnik języka polskiego, nowych technologii, literatury i sportu.

przestarzałe seo czyli jak nie pozycjonować stron
30 listopada 2017

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

Przestarzałe SEO, czyli 5 praktyk, które straciły na wartości

 

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona internetowa za darmo? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
tel. +48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

PL

EN

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Zacznij Teraz

RO

Porozmawiaj z nami na czacie.

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie