Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka

Sprawdzone sposoby na darmowy marketing

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Darmowy marketing internetowy ma tak samo ważne zastosowanie jak ten w wersji płatnej. Co ciekawe potrafi przynieść jeszcze lepsze efekty. Z jakich elementów się składa i z jakich narzędzi korzysta? Tego dowiemy się wspólnie artykułu.

 

Czym jest marketing? 

 

Według jednego ze specjalistów w dziedzinie marketingu, amerykańskiego ekonomisty Philipa Kotler’a  pojęcie to definiuje zarządzanie korzystnymi, a więc przynoszącymi zysk relacjami z klientem. Celem marketingu jest wytworzenie określonych wartości dla klientów i otrzymywanie w zamian określonych wartości od klientów”.

 

Jakie znaczenie ma marketing i dlaczego warto zainwestować trochę czasu w jego darmową wersję?

 

Wiemy już, czym jest sam marketing i jak istotna jest w nim sama relacja z odbiorcami.

Zazwyczaj kojarzy nam się z promowaniem swojej działalności, czy też przedsięwzięciami biznesowymi. To jednak nie wszystko.  W rzeczywistości działania marketingowe składają się z wielu drobnych elementów,  które kreują nasz wizerunek i pomagają zdobywać szersze grono odbiorców.

 

Dlaczego więc warto zainwestować swój czas i wysiłek w darmowe formy marketingu? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta- ponosimy przy nich zerowe (bądź też ewentualnie znikome) koszta, a mimo wszystko osiągamy pożądane efekty. 

 

Oczywiście prowadząc swoją działalność możemy postawić na stosowanie wyłącznie darmowego marketingu, ale jeszcze lepiej zadziała połączenie go z niektórymi odpłatnymi kanałami/ narzędziami dzięki czemu podniesiemy naszą skuteczność. 

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Formy darmowego marketingu

Social media 

Korzystanie z różnych kanałów social mediów to jedna z powszechniejszych metod darmowego marketingu. Pozwala na działanie na wielu płaszczyznach. Poza tradycyjnym contentem i budowaniem tym samym więzi ze swoimi obecnymi odbiorcami, umożliwia również dotarcie do nowych użytkowników. W jaki sposób? Oczywiście możemy do tego wykorzystać kampanie promujące naszą działalność jako całość lub jakiś jej odłam. Jeśli nie chcemy poświęcać na nie dodatkowych funduszy, powinniśmy opracować ciekawą koncepcję i wdrożyć ją na swoje profile. Jeśli treści faktycznie będą oryginalne i zaciekawią społeczność, mają szansę zyskać więcej polubień, komentarzy i udostępnień, a co za tym idzie…trafi do szerszej publiczności. 

Dzięki temu, że social media dają nam szansę dotarcia do szerokiego grona użytkowników, powinniśmy wykorzystać je również do kreowania wizerunku- swojego, bądź też marki. Musimy jednak zastanowić się, czy chcemy pokazywać się tylko i wyłącznie od strony eksperckiej, czy może wolimy pokazać więcej ludzkiej części (np. zaplecze naszych działań, relacja z ‘codzienności’). Wiele profili stosuje ten zabieg, uwzględniając go w swoim marketingu.

 

Viral marketing

Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju odłam darmowego marketingu w social mediach. Opiera on się na działaniach w czasie rzeczywistym, dlatego tak istotne jest bycie na bieżąco z trendami kreowanymi w sieci oraz tymi poza nią. Zazwyczaj możemy dołączyć do nich bez większego problemu. Wystarczy, że użyjemy powiązanych z nimi hashtagów i oczywiście spróbujemy je odtworzyć. Jeśli podejdziemy do tematu kreatywnie, mamy szansę na dołączenie do grona promowanych materiałów. Zawsze warto jednak nawiązać do swojej działalności. Zrobiła tak np. pizzeria Domino’s podążająca za popularnym motywem z serialu Squid Game- zamiast wycinania kształtu z plastra wykonanego z cukru i sody postanowili użyć do tego właśnie pizzy. W komentarzach można było zauważyć wiele pochwał za marketing, co od razu dowodzi, że zabieg był udany. 

Strona internetowa 

Poza social mediami niezwykle przydatną formą darmowego marketingu jest prowadzenie strony internetowej. Możemy tu postawić na wiele różnych form dotarcia do czytelników.

W przypadku, gdy chcemy jedynie zaprezentować siebie i naszą ofertę (cennik, godziny otwarcia itp.) w zupełności wystarczy nam do tego strona w formie wizytówki. 

Jeśli jednak chcemy nakłonić odbiorcę do wyboru naszej propozycji spośród całej reszty powinniśmy zdecydować się na dedykowany w tym celu landing page lub kompletną stronę z prowadzonym blogiem, na którym podejmowane byłyby tematy związane z naszą działalnością lub potrzebami użytkowników.

Oczywiście można też od razu zdecydować się na stworzenie sklepu internetowego, ale nie warto tym samym rezygnować z dodatkowego contentu na stronie. Zwłaszcza że to właśnie on pozwala nam wypozycjonować określone treści, a co jeszcze ważniejsze uświadamiać i budować więź z czytelnikami. 

 


 

W kreatorze stron www WebWave wykonasz swoją bezpłatną stronę internetową z wykorzystaniem gotowych szablonów stron internetowych. Sprawdź koniecznie nasz kurs tworzenia stron internetowych aby dowiedzieć się jak wykonać ją prosto, szybko i przyjemnie!

 


 

Stworzenie strony samej w sobie jest darmowe, jeśli jednak chcemy postawić na własną domenę, możemy zdecydować się na jeden z pakietów premium, oferujących dodatkowe udogodnienia…a własny adres www daje na rok za darmo. 

 

 

Pozycjonowanie

Jedno z najpowszechniejszych form darmowego marketingu, bezpośrednio powiązane z posiadaniem własnej strony internetowej. Może to być witryna firmowa, blog lub np. sklep. W każdym z tych przypadków warto postarać się o wypozycjonowanie swoich treści. Oczywiście najprościej będzie właśnie w przypadku bloga, ponieważ to na nim umieszczamy najbardziej rozbudowane wpisy. Dlatego też warto go posiadać, niezależnie od tego, jaki format strony jest dla nas tym przewodnim. Pozycjonowanie strony składa się na kilka czynników, w których znaczenie mają:

  • słowa kluczowe i ich tzw. ogony

  • linkowania do swoich poprzednich materiałów

  • przekierowywanie do innych stron

  • meta tytuły i meta opisy 

  • dane strukturalne 

Dlaczego pozycjonowanie można nazywać darmowym marketingiem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, Jeśli nasze wpisy znajdą się na pierwszych stronach w wyszukiwarce, zaczną trafiać do nas nowi odbiorcy. Z góry też można podejrzewać, że będą zainteresowani tym, co mamy im do zaoferowania, ponieważ już wykonali pierwszy krok- wpisali hasło, na którym się wypozycjonowaliśmy. 

 

 

E-mail marketing

Jest to kolejny sposób dotarcia do stałych odbiorców, a także patent na zdobycie nowych. Mailingi to jedna z czołowych form marketingu. Mogą one promować określoną funkcję lub ofertę albo tak jak w przypadku newslettera streszczać najważniejsze informacje, które mogły ominąć naszych adresatów. Jeśli więc wiemy, w jaki sposób stworzyć skuteczny mailing i jak poszerzać sobie za jego pomocą bazę użytkowników, to możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy o jeden format darmowego marketingu do przodu.

Jeśli jednak wciąż nasza skrzynka z kontaktami nie jest jeszcze wystarczająco zapełniona, to warto zastosować metodę “coś za coś” -zapis do newslettera w zamian za audiobook, e-book, czy chociażby rabat na pierwsze zakupy.  

 

Udział w przedsięwzięciach 

Przedsięwzięcia organizowane w szczytnych celach, czy też te mające angażować społeczność to kolejna forma marketingu za darmo. Od tego, w jakiej akcji będziemy brali udział, zależeć będzie też to czy poniesiemy jakieś koszta.

Oczywiście poza wkładem finansowym możemy też zaproponować swój produkt w formie nagrody lub po prostu pomóc w ogólnej organizacji wydarzenia, czy chociażby stworzyć plakaty promujące. W tym przypadku może okazać się, że nie był to do końca darmowy marketing, ale może on nam mimo wszystko przynieść dużo benefitów. Poza samą budową opinii na nasz temat, mamy też szansę dotrzeć do grona osób, które o nas jeszcze nie słyszały…i co równie istotne, mamy świadomość, że braliśmy udział w czymś ważnym. 

 

“Coś za coś”

Kolejna forma, która nie wymaga od nas żadnego wkładu. Jak sama nazwa wskazuje, polega przede wszystkim na wymianie. Należeć może do niej:

 

Barter

Jest to współpraca, przy której strony publikują swoje treści u siebie nawzajem. Jeśli prowadzimy biuro podróży, możemy taką wymianę artykułów zaaranżować z ośrodkiem wypoczynkowym, restauracją lub chociażby sklepem z akcesoriami plażowymi. Obydwie strony tej formy darmowego marketingu umieszczają w swoich treściach link przekierowujący do swojego partnera.  

 

Program afiliacyjny 

Jest to forma współpracy zawarta między jakąś działalnością, a osobą, która ją promuje na swoich kanałach. Zazwyczaj otrzymuje ona procent uznaniowy od realizacji zakupu pochodzącego bezpośrednio z jej strony lub np. kodu rabatowego. Oczywiście można podważać to, że jest to darmowy marketing, ale prawda jest taka, że nie ponosimy tutaj kosztów, dopóki nie zobaczymy zysków. 

Przykładem takiego Programu Partnerskiego jest oferta WebWave- Polecaj i zarabiaj. 

 

Korzystanie z kontaktów 

Zapewne wielu z nas ma w swoich kontaktach kogoś, kto jest w stanie nas polecić lub chociażby dać nam wskazówki na dalsze działania. Mogą to być znajomi ze szkoły, z ubiegłej pracy, czy też Ci z mediów społecznościowych. Oczywiście nie jest to punkt wymagany. Obydwie strony nie powinny mieć z tym problemu. Jeśli znajomy podjął się polecenia naszej działalności, tylko i wyłącznie dlatego, że ma do nas zaufanie, to jak najbardziej warto z takiej możliwości darmowego marketingu skorzystać. 

 

Opinie/ referencje

Jeśli nasza działalność na własną rękę stawia dopiero pierwsze kroki, a mimo tego posiadamy już grono zadowolonych klientów (z ubiegłej pracy lub tej obecnej), to w takim wypadku warto uwzględniać opinie lub referencje. Możemy umieszczać je na stronie internetowej, social mediach i innych kanałach dotarcia do odbiorców. Należy też pamiętać, że nie zawsze zadowolony klient wystawi nam pochlebną notkę.

Czasem warto samemu to zasugerować- chociażby prosząc o ocenę na Google  (oczywiście bez natarczywości). 

Marketing składa się na wiele czynników. Liczą się w nim nie tylko słowa, ale i działania oraz cała oprawa wizualna.

 

Oprawa graficzna, a marketing

 

Marketing to nie tylko słowa i działania. Jak niemalże w każdym wypadku przydatne do tego okazują się jeszcze aspekty wizualne. Nie są one jedyną formą, ale na pewno stanowią doskonałe uzupełnienie. Dlaczego? Ma to co najmniej kilka przyczyn:

  • naszą uwagę przykuwają treści, które są estetyczne i nieprzeładowane samym tekstem 

  • obrazy pomagają w wypozycjonowaniu strony lub konkretnego artykułu dzięki nadaniu im meta tytułów i opisów

  • treści są lepiej przyswajane i zapamiętywane 

  • dobrze wykonane i użyte logo lub maskotka firmowa potrafią budować renomę i wyróżnić na tle konkurencji

 

Co jednak w przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie na zbyt duże wydatki poświęcone w tę stronę? Najlepiej skorzystać w tym celu z banków zdjęć i ikon, które znajdziemy także w kreatorze WebWave lub postawimy na własne umiejętności w tej dziedzinie. 

Istnieje jeszcze jedno ciekawe marketingowe zastosowanie darmowych banków z grafikami. Jakie? Umieszczamy w nich własne zdjęcia, na których widać nasz produkt. W momencie gdy ktoś wykorzysta nasz obraz automatycznie trafiamy do jego odbiorców. 

Podsumowanie

Jak mogliśmy się właśnie przekonać, istnieje wiele form marketingu, a ten darmowy jest równie korzystny. W sytuacji gdy nie chcemy jeszcze przeznaczać dużych środków na promowanie naszej marki, możemy skupić się właśnie na takich działaniach, jakie omówiliśmy w artykule. Oczywiście możemy również połączyć darmowy marketing, z tym wymagającym od nas jakiejś inwestycji. W ten sposób zyskamy jeszcze większe zasięgi i grono odbiorców. 

 

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

14 października 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: