Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data publikacji: 15 stycznia 2024

Sprawdzone sposoby na darmowy marketing

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Darmowy marketing internetowy jest równie ważny, co reklamy płatne. Co ciekawe, potrafi przynieść jeszcze lepsze efekty. Z jakich elementów się składa? Z jakich narzędzi korzysta? Tego dowiesz się z tego artykułu.

 

Czym jest marketing? 

 

Według amerykańskiego ekonomisty Philipa Kotler’a  pojęcie to definiuje zarządzanie korzystnymi, a więc przynoszącymi zysk relacjami z klientem. Celem marketingu jest wytworzenie określonych wartości dla klientów i otrzymywanie w zamian określonych wartości od klientów”.

 

Jakie znaczenie ma marketing internetowy?

 

Słowo marketing kojarzy się z promowaniem swojej działalności lub z przedsięwzięciami biznesowymi. To jednak nie wszystko.  W rzeczywistości działania marketingowe składają się z wielu drobnych elementów,  które kreują wizerunek i pomagają zdobywać szersze grono odbiorców.

 

Czy warto zainwestować swój czas i siły w darmowe formy marketingu dla Twojej firmy? Oczywiście. Możesz reklamować się skutecznie i zupełnie za darmo. 

 

Jeszcze lepiej zadziała połączenie go z niektórymi odpłatnymi kanałami i narzędziami.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Formy darmowej reklamy w internecie

Social media 

Korzystanie z różnych kanałów social mediów to jedna z powszechniejszych metod darmowego marketingu. Pozwala na działanie na wielu płaszczyznach. Poza tradycyjnym contentem i budowaniem tym samym więzi ze swoimi obecnymi odbiorcami, umożliwia również dotarcie do nowych użytkowników. W jaki sposób?

Możesz do tego wykorzystać kampanie promujące swoją działalność jako całość lub jakiś jej odłam. Jeśli nie chcesz poświęcać na nie dodatkowych funduszy, opracuj ciekawą koncepcję i wdróż ją na swoje profile. Oryginalne treści, które zaciekawią społeczność, mają szansę zyskać więcej polubień, komentarzy i udostępnień, a co za tym idzie…trafić do szerszej publiczności. 

Reklamę na facebooku czy Instagramie wykorzystaj je również do kreowania wizerunku marki. Najpierw jednak zastanów się, czy chcesz pokazywać się tylko i wyłącznie od strony eksperckiej, czy dasz wgląd również w zaplecze swoich działań i relację codzienności. 

 

Viral marketing

To pewnego rodzaju odłam darmowej promocji w social mediach. Opiera się na działaniach w czasie rzeczywistym, dlatego tak istotne jest bycie na bieżąco z trendami kreowanymi w sieci oraz tymi poza nią.

Wystarczy, że użyjesz powiązanych z nimi hashtagów i spróbujesz je odtworzyć. Podejdź do tematu kreatywnie, zyskasz szansę na dołączenie do grona promowanych materiałów. Pamiętaj przy tym, by nawiązać do swojej działalności. Zrobiła tak np. pizzeria Domino’s podążająca za popularnym motywem z serialu Squid Game- zamiast wycinania kształtu z plastra wykonanego z cukru i sody postanowili użyć do tego pizzy. 

Strona internetowa 

Poza social mediami niezwykle przydatną formą darmowego marketingu jest prowadzenie strony internetowej. Masz tu do dyspozycji wiele różnych form dotarcia do czytelników.

Jeśli chcesz jedynie zaprezentować siebie i swoją ofertę (cennik, godziny otwarcia itp.) w zupełności wystarczy strona w formie wizytówki. 

Ale gdy chcesz nakłonić odbiorcę do wyboru naszej propozycji spośród całej reszty, postaw na dedykowany landing page lub kompletną stronę z prowadzonym blogiem. Podejmuj tam tematy związane ze swoją działalnością lub potrzebami użytkowników.

Nawet w przypadku prowadzenia sklepu internetowego, ale nie warto tym samym rezygnować z dodatkowego contentu. Zwłaszcza że to właśnie on pozwala wypozycjonować określone treści, a także uświadamiać i budować więź z czytelnikami. 

 


 

W kreatorze stron www WebWave wykonasz swoją bezpłatną stronę internetową z wykorzystaniem gotowych szablonów stron internetowych. Sprawdź koniecznie nasz kurs tworzenia stron internetowych aby dowiedzieć się jak wykonać ją prosto, szybko i przyjemnie!

 


 

Pozycjonowanie i optymalizacja

Witryna firmowa, blog, sklep. W każdym z tych przypadków warto postarać się o wypozycjonowanie swoich treści. Najprościej będzie to zrobić na blogu, ponieważ to na nim umieszcza się najbardziej rozbudowane wpisy. Dlatego też warto go posiadać, niezależnie od tego, jaki format strony jest dla Ciebie tym przewodnim. 

Zadbaj, by znalazły się tam:

  • słowa kluczowe i ich tzw. ogony,

  • linkowania do swoich poprzednich materiałów,

  • przekierowywanie do innych stron,

  • meta tytuły i meta opisy,

  • dane strukturalne.

 

Jeśli Twoje wpisy znajdą się na pierwszych stronach wyszukiwarki Google, przyciągną nowych odbiorców. Najprawdopodobniej będą oni zainteresowani Twoją ofertą, ponieważ już wykonali pierwszy krok – wpisali hasło, na którym pozycjonowała się Twoja strona. 

 

 

E-mail marketing

Mailingi to wciąż jedna z czołowych form marketingu. Mogą one promować określoną funkcję lub ofertę albo  streszczać najważniejsze informacje, które mogły ominąć użytkowników (newsletter). 

Jeśli jednak Twoja skrzynka z kontaktami nie jest jeszcze wystarczająco zapełniona, zastosuj metodę “coś za coś” -zapis do newslettera w zamian za audiobook, e-book, czy rabat na pierwsze zakupy.  

 

Udział w przedsięwzięciach 

Przedsięwzięcia organizowane w szczytnych celach to kolejna forma marketingu za darmo. 

Zapropononuj swój produkt w formie nagrody lub pomóż w ogólnej organizacji wydarzenia (np. stworzeniu plakatów promujących). Przyniesie Ci to wiele korzyści. Zyskasz pozytywne opinie, dotrzesz do szerszego grona odbiorców i... poczujesz satysfakcję z faktu, że bierzesz udział w czymś ważnym. 

 

“Coś za coś”

Kolejna forma, która nie wymaga od Ciebie żadnego wkładu. Jak sama nazwa wskazuje, polega przede wszystkim na wymianie. 

 

Barter

Jest to współpraca, przy której strony publikują swoje treści u siebie nawzajem. Jeśli prowadzisz biuro podróży, możesz taką wymianę artykułów zaaranżować z ośrodkiem wypoczynkowym, restauracją lub chociażby sklepem z akcesoriami plażowymi. Obydwie strony tej formy darmowego marketingu umieszczają w swoich treściach link przekierowujący do swojego partnera.  

 

Program afiliacyjny 

To forma współpracy zawarta między firmą, a osobą, która ją promuje na swoich kanałach. Influencer otrzymuje procent uznaniowy od realizacji zakupu pochodzącego bezpośrednio z jej strony lub np. kodu rabatowego. 

Przykładem takiego Programu Partnerskiego jest oferta WebWave – Polecaj i zarabiaj. 

 

Korzystanie z kontaktów 

Zapewne masz w swoich kontaktach kogoś, kto jest w stanie Cię polecić lub wskazać drogę do dalszych działań. Mogą to być znajomi ze szkoły, poprzedniej pracy lub mediów społecznościowych. Jeśli znajomy podjął się polecenia Twojej działalności, ponieważ ma do Ciebie zaufanie, to warto to wykorzystać! 

 

Opinie i referencje

Masz już grono zadowolonych klientów? Pochwal się ich opiniami lub referencjami! Umieść je na stronie internetowej, social mediach i innych kanałach. Pamiętaj jednocześnie, że nie każdy zadowolony klient wystawi Ci pochlebną notkę.

Czasem warto samemu to zasugerować, np. prosząc o ocenę na Google. 

 

Oprawa graficzna a skuteczna promocja

 

Marketing to nie tylko słowa i działania. To również aspekty wizualne. Dlaczego? Z kilku powodów:

  • uwagę przykuwają treści, które są estetyczne i nieprzeładowane samym tekstem;

  • obrazy pomagają w wypozycjonowaniu strony lub konkretnego artykułu dzięki nadaniu im meta tytułów i opisów;

  • treści są lepiej przyswajane i zapamiętywane;

  • dobrze wykonane i użyte logo lub maskotka firmowa potrafią budować renomę i wyróżnić na tle konkurencji.

 

A co jeśli nie możesz pozwolić sobie na zbyt duże wydatki? Skorzystaj z banków zdjęć i ikon, które znajdziesz także w kreatorze WebWave. 

Istnieje jeszcze jedno ciekawe marketingowe zastosowanie darmowych banków z grafikami. Jakie? Umieszczasz w nich własne zdjęcia, na których widać Twój produkt. Gdy ktoś wykorzysta obraz, automatycznie trafisz do jego odbiorców. 

Darmowy content marketing: podsumowanie

Jest wiele sposobów na skuteczny i darmowy marketing. Możesz go też połączyć z tym wymagającym inwestycji np. Google Ads). W ten sposób zyskasz jeszcze większe zasięgi i grono odbiorców. 

 

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

14 października 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: