Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na:


Kreator WebWave.

Oferta. 

Materiały. 

Firma.

Zawsze starannie planujemy nowe funkcje dla kreatora WebWave. Jeśli masz jakieś sugestie, nad czym powinniśmy dalej pracować, śmiało skontaktuj się z nami przez e-mail lub zagłosuj na naszym forum

17 grudnia 2020

Imię i nazwisko autora

Glassmorphism - trend w web designie na 2021?

Glassmorphism zdobywa coraz większą popularność wśród web designerów. Na czym polega to podejście do projektowania? Czy stanie się wiodącym trendem w roku 2021? W tym wpisie bliżej przyjrzymy się temu zagadnieniu. 

 

 

 

 

Czym jest Glassmorphism

Glassmorphism to sposób projektowania, w którym część elementów jest półprzezroczysta. Sprawiają one wrażenie, jakby były stworzone z matowego szkła. Dzięki temu projekt nabiera głębi. Glassmorphism kontrastuje w tym aspekcie z popularnym od jakiegoś czasu flat designem, w którym rezygnuje się z wrażenia trójwymiarowości. 

Poza wrażeniem przenikania, glassmorphizm wyróżnia zastosowanie obłych krawędzi, cieni i cienkich obramowań. Te cechy sprawiają, że projekt wygląda lekko.

Jako tło najczęściej wykorzystuje się gradient lub wielokolorową grafikę. Taki wybór potęguje wrażenie przejrzystości i sprawia, że “szklane” elementy bardziej się wyróżniają.

Glassmorphism wyewoluował z neumorphizmu, który zyskał popularność kilkanaście miesięcy wcześniej. Mówiąc w skrócie, neumorphizm to podejście skupiające się przede wszystkim na kolorystyce projektu. Jego poszczególne elementy są tu utrzymane w bardzo zbliżonej tonacji. Najczęściej dominują tu pastele i barwy w odcieniach przełamanych szarością. 

Taki styl projektowania spotkał się z uznaniem ze względów estetycznych. Ma jednak jeden poważny mankament. Neumorfistyczne projekty są mało użyteczne z punktu widzenia osób, które cierpią na problemy ze wzrokiem. Niski kontrast sprawia, że czasami trudno jest dostrzec przyciski czy inne elementy interaktywne, które zlewają się z tłem. 

Glassmorphizm, dzięki możliwości zastosowania szerszej palety kolorystycznej, do pewnego stopnia eliminuje ten problem. Tekst, ikony czy przyciski są w przypadku tego stylu dużo lepiej widoczne. 

 

 

Dołącz do 311 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 
 

 

Glassmorphism a web design w 2021

Glassmorphism nie jest całkowicie nowym trendem. Zbliżony efekt można było zauważyć na szerszą skalę w systemie Windows Vista, który miał premierę w roku 2013. Przez kolejne lata pojawiał się na wielu stronach i w aplikacjach. Niedawno został użyty między innymi w aktualizacji Windowsa 10. 

W ciągu ostatniego roku popularność projektów z wykorzystaniem tego efektu znacznie wzrosła. Portale takie jak Behance czy Pinterest pełne są bazujących na nim inspiracji. 

Sam termin został użyty po raz pierwszy na blogu projektanta UI Michała Malewicza w drugiej połowie listopada 2020. Od tego czasu da się zauważyć obecność frazy “Glassmorphism” w wyszukiwarce Google. Jej popularność rośnie, co może zapowiadać, że w przyszłym roku glassmorphism stanie się jednym z zauważalnych trendów w designie. 

 

 

 

 

Jak wykorzystać glassmorphism na stronie stworzonej w WebWave

Efekt “śnieżnej szyby” da się uzyskać w większości popularnych programów graficznych, takich jak na przykład Adobe Xd, Sketch czy Figma. Można do tego wykorzystać również kreator WebWave. 

W tym celu wystarczy wykorzystać kilka funkcji pamiętając przy tym o wykorzystaniu Panelu Warstw. Można na przykład zastosować gradient czy rozmycie zdjęcia w tle, a także przezroczystość elementów.

 

Glassmorphism to sposób projektowania, w którym część elementów jest półprzezroczysta. Sprawiają one wrażenie, jakby były stworzone z matowego szkła. Dzięki temu projekt nabiera głębi.

 

Podsumowanie

Glassmorphism to trend zyskujący na znaczeniu i ma szansę stać się jednym z wiodących w roku 2020. Projekty z jego wykorzystaniem zyskują popularność na Behance, Pintereście i innych portalach z inspiracjami dla designerów. 

Czy glassmorphism to tylko chwilowa moda, czy może podejście, które zmieni sposób projektowania na najbliższe lata? W tej chwili trudno odpowiedzieć na to pytanie. Z całą pewnością warto jednak trzymać rękę na pulsie i śledzić rozwój tego ciekawego trendu.

 

 


 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

 

Autor: Jan Chmielowski

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się