Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Jak pisać teksty na stronę internetową

Content marketing to jeden z najważniejszych trendów we współczesnym biznesie.

Wśród jego najważniejszych zalet wymieniany jest rewelacyjny wpływ, jaki regularne publikowanie treści dobrej jakości ma na pozycję firmy w wyszukiwarkach.

Elementem pracy nad dobrym tekstem jest wybór odpowiedniej frazy kluczowej, na którą ma się pozycjonować.

W zależności od branży, w której działa firma, jej pozycji na rynku oraz grupy docelowej, mogą to być zarówno frazy popularne jak i bardzo niszowe.

Jednak już na tym etapie pojawia się (bardzo) ważne pytanie – jak pisać dobry tekst do sieci?

W jakim stopniu powinien spełniać wymagania ludzi, którzy chcą go przeczytać, a w jakim robotów, które będą go indeksowały?

 

To pytanie jest tylko pozornie oczywiste. Wyszukiwarki internetowe są jednym z podstawowych narzędzi pracy oraz wyszukiwania informacji.

Zła optymalizacja strony czy metadanych sprawi, że nawet najlepszy tekst nie zostanie przeczytany.

Czy oznacza to jednak, że należy pisać przede wszystkim z myślą o robotach?

Nic bardziej mylnego.

Co nie zmienia faktu, że dobry tekst w internecie musi spełniać kilka założeń.

jak pisać w internecie webwriting

Zastanów się nad odbiorcą

Content marketing buduje most między odbiorcami (klientami), a firmą. Ci pierwsi mają konkretny problem do rozwiązania, a firma jest w stanie to rozwiązanie dostarczyć.

Wyzwania, jakie nasuwają się niemal natychmiast, to:

 • dotarcie do grupy docelowej,

 • przedstawienie treści w sposób, który trafi do przedstawicieli konkretnej grupy,

 • uzyskanie informacji zwrotnej.

 

Można to obejść dzięki dobremu poznaniu swoich odbiorców.

Każda firma posiada wiele informacji na temat klientów – dzięki danym z CRM-ów (customer relationship managment – systemom zarządzania relacjami z klientami), historiom rozmów i kontaktów, czy danym dotyczącym zapotrzebowania na produkty.

Wiedza o odbiorcach powinna być podstawą stworzenia strategii content marketingowej. Pomoże ona w lepszym dostosowaniu tworzonych treści do potrzeb odbiorców.

Ta wiedza pomaga odpowiedzieć na pytania takie jak:

 • jakich rzeczy poszukuje klient?;

 • z jakimi problemami się styka i jak możemy mu pomóc?;

 • skąd klient może się dowiedzieć o naszych usługach?;

 • w jaki sposób mogę przekonać go, że akurat moje usługi będą najlepszym rozwiązaniem?

Dołącz do 130 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Warto dodać, że odpowiedź na te pytania nie jest prosta. Widać to chociażby na przykładzie zróżnicowaniu rynku prasy tradycyjnej.

Zupełnie inne materiały kierowane są do młodych matek, inne do biznesu, a jeszcze inne do młodzieży.

Co więcej, każda z tych grup doskonale potrafi wyczuć, kto jest „jednym z nich” a kto jedynie się podszywa.

Jakby tego było mało, tworzenie dobrze dopasowanych treści jest jeszcze trudniejsze w przypadku grup hermetycznych: wąskiej branży, subkultury, itp.

Na to, czy konkretna treść dotrze do konkretnych użytkowników, składa się wiele elementów. Na przykład:

 • czy język tekstu jest faktycznie używany przez grupę docelową – o znaczeniu tego punktu przekona się każda marka, która w komunikacji do młodzieży napisze, że produkt jest „klawy” bez ironicznego puszczania oka;

 • czy materiał jest wiarygodny – managerowie z przyjemnością czytają zestawienia liczb, podczas gdy w branży parentingowej lepiej sprawdza się odwoływanie się do doświadczeń. Nie bez powodu większość redaktorek tego typu portali w swoich wizytówkach ma wpisane „mama kilku szkrabów”.

Dopiero po rozwiązaniu tych kwestii wskazana jest dalsza praca.

 

Tytuł – między SEO a chwytliwością

Najczęściej to właśnie tytuł jest pierwszą (a niekiedy i ostatnią) częścią artykułu, którą przeczyta odbiorca. Żeby zachęcić użytkownika do przejścia dalej, powinien być możliwie chwytliwy i intrygujący.

Z drugiej strony pojawia się pokusa, aby sięgnąć po znane z marnej jakości stron internetowych clickbaity – sformułowania, mające za zadanie wyłącznie przyciągnąć uwagę czytelnika, odwołujące się do emocji oraz pozbawione wskazówek dotyczących zawartości artykułu.

Dodatkowym wyzwaniem jest konieczność wplecenia w tytuł frazy SEO – wyrażenia, po wpisaniu którego tekst ma się pojawić w wyszukiwarce Google.

Tytuł powinien wskazać korzyść, jaką czytelnik odniesie z zapoznania się z tekstem, frazę oraz krótką zachętę. Jeśli to możliwe, powinna się tam pojawić cyfra (5 porad jak, 7 wskazówek itp.).

Treść – mięso, mięso, trochę warzyw

W internecie wystarczy tylko kilka kliknięć, aby przejść do innego materiału na ten sam temat. Lub całkowicie innego. Walka o uwagę użytkowników jest ogromna, a do boju stają zarówno tradycyjni wydawcy jak i blogerzy oraz influencerzy z mediów społecznościowych.

Właśnie dlatego konieczne jest zaprojektowanie treści z myślą o utrzymaniu uwagi odbiorcy. W tym celu najczęściej wykorzystywane są:

 • wyraziste nagłówki;

 • listy i wypunktowania;

 • cytaty, wytłuszczenia, kursywy;

 • multimedia.

Ze względu na łatwy dostęp do treści w internecie, użytkownicy coraz częściej czują przesyt i oczekują, że będą wiedzieli co znajduje się w materiale nawet po krótkim przeskanowaniu. Bez odpowiedniej organizacji treści użytkownicy porzucą artykuł.

 

Między storytellingiem a odwróconą piramidą

W przygotowywaniu tekstów do internetu ścierają się w tej chwili dwa wykluczające się wzajemnie porządki.

 • odwrócona piramida;

 • storytelling.

Pierwszy wywodzi się z dziennikarstwa newsowego i zakłada prezentowanie wszystkich najważniejszych informacji możliwie najwcześniej w tekście, a następnie rozwijanie kolejnych wątków.

Z kolei storytelling zakłada posługiwanie się narracją i budowanie historii poprzez dynamiczne odkrywanie kolejnych elementów i zachęcanie odbiorcy do podążania za nimi, bez odkrywania wszystkich kart na samym początku.

Wybór sposobu pisania zależy od grupy odbiorczej, tematu oraz umiejętności piszącego.

jak pisać w internecie webwriting

Przede wszystkim poprawnie

Niezależnie od wybranego stylu, narracji oraz warstwy językowej, dobry tekst w internecie powinien być przede wszystkim poprawny.

Nawet jeśli odbiorcy posługują się slangiem lub profesjolektem (hermetycznym językiem grupy zawodowej), stosowanie takiego słownictwa w materiale może znacznie utrudniać zrozumienie tekstu.

Jednak jeśli chcesz je umieścić, to postaraj się wyjaśnić jego znaczenie – w końcu to LSI keyword!

Wulgaryzmy, określenia slangowe oraz słownictwo specjalistyczne, poza skrajnie hermetycznymi tekstami, powinno być stosowane jak przyprawa – z umiarem i dużą ostrożnością.

Z kolei nawet najbardziej liberalna grupa odbiorców nie powinna otrzymywać materiału z błędami ortograficznymi lub interpunkcyjnymi – są one dowodem nie „luźnego podejścia” lub „autentyzmu” autora, lecz braku szacunku do odbiorcy.

 

Podsumowanie

Pisanie tekstów w internecie, choć ogólny poziom treści w tym medium jest niski, jest sporym wyzwaniem. Sztuka polega na stworzeniu materiału o jakości przewyższającej konkurencję, a nie dołożeniu kolejnego „średniaka”.

 

A może zrobisz stronę, na której umieścisz świetne teksty? 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Autor: Konrad Budek.

20 grudnia 2018

Blog

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

5 sprawdzonych pomysłów na webwriting, czyli jak pisać w sieci (i nie osiwieć)

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI