Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Strona internetowa dla rożnych grup wiekowych

Nawigacja strony www – dobra, czyli jaka

07 kwietnia 2016

Intuicyjna nawigacja jest jednym z podstawowych elementów idealnej strony www.

Na co należy zwrócić uwagę na etapie jej projektowania?

 

Na początek najważniejsze – rodzaje menu na stronie

Menu to praktycznie jeden z fundamentów strony www – dzięki niemu użytkownik nie tylko może przejść do interesujących go sekcji, ale również dowiaduje się, na jakich komponentach opiera się cała strona. Szkoda tylko, że projektowanie dobrego menu często stanowi nie lada wyzwanie…

 

Jaka strona, takie menu

Wygląd i budowę menu w dużej mierze determinuje forma serwisu. W zależności od tego czy ma być on rozbudowanym portalem, czy też prostą stroną-wizytówką, menu musi umiejętnie dostosować się do potrzeb strony. Naturalnie im będzie ona prostsza, tym prostsze powinno być i samo menu.

 

Menu pionowe czy poziome?

Wbrew powszechnym opiniom podział menu na pionowe i poziome nie jest wcale tożsamy z podziałem na gorsze i lepsze. Budowa menu musi być po prostu dostosowana do potrzeb całego serwisu.

dobre menu na stronie internetowej

Prawdą jednak jest, że forma pozioma przysparza mniej trudności przy implementacji stron responsywnych i od razu pokazuje użytkownikowi pełną zawartość serwisu. By takie menu okazało się jednak czytelne, muszą zostać spełnione dwa warunki.

Po pierwsze menu poziome nie powinno zawierać zbyt wielu zakładek, tj. głównych kategorii – zaleca się, aby poprzestać na pięciu. Po drugie, warto również pamiętać, że powinno ono składać się z maksymalnie dwóch poziomów rozwijania. Jeśli będzie ich więcej, użytkownik może się zwyczajnie pogubić.

Jeśli mamy do czynienia z rozbudowanym drzewem kategorii, menu pionowe zyskuje małą przewagę, ponieważ pozwala zamieścić więcej pozycji – użytkownikowi łatwiej będzie odnaleźć się w gąszczu kategorii ustawionych jedna pod drugą, niż w poziomym rzędzie.

rodzaje menu na stronach internetowych

Dedykowane menu do każdej podstrony

Webdesignerzy, którzy stają przed wyzwaniem wdrożenia na stronie rozbudowanego drzewa kategorii czasem stosują jeszcze jedno sprytne rozwiązanie. Jakie?

Projektują dedykowane menu do określonych podstron. W takim przypadku strona główna może mieć menu jedynie z podstawowymi kategoriami. Po przekierowaniu użytkownika na interesująca go podstronę, konkretna kategoria może zostać szczegółowo rozbudowana.

Dołącz do 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

W kreatorze stron internetowych WebWave stworzysz własną stronę www z pełną swobodą. Zacznij od czystej karty lub wykorzystaj jeden z darmowych szablonów.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Jedna strona internetowa, dwa menu

Im bardziej czytelne menu, tym łatwiejsza wędrówka po stronie www. A im bardziej intuicyjna podróż po stronie, tym większa szansa, że użytkownik zainteresuje się naszą ofertą. Nie bez powodu więc niektórzy webdesignerzy decydują się wdrożyć na stronie obie formy menu – poziome i pionowe.

W takim wypadku menu poziome gra główne skrzypce – pełni rolę podstawowej nawigacji. Menu pionowe pozwala zaś na bardziej szczegółową prezentację sekcji oraz na filtrowanie oferty.

dobra nawigacja na stronie www

A może… hamburger?

Proste hamburger icon wykorzystuje coraz większa liczba serwisów. Jednak taki rodzaj menu kryje w sobie dwie pułapki. Po pierwsze istnieje grupa użytkowników, którym zwyczajnie nie chce się klikać w menu, by je rozwijać.

Trzeba przyznać, że taki rodzaj nawigacji wymusza u nich podjęcie dodatkowego kroku. Co jednak bardziej problematyczne, część użytkowników nie rozpoznaje ikony ukrytego menu (warto zamieścić więc obok nazwę - „menu”).

menu mobilne na stronie

Pionowe, poziome, podwójne – zawsze sukces tkwi w prostocie

Projektowanie stron internetowych pozwala na kreatywność i nieszablonowe rozwiązania, zarówno w obszarze projektowania grafik, jak i układania treści.

Projektując menu warto postawić na sprawdzoną prostotę. Doświadczenie pokazuje, że nie ma co silić się na długie poetyckie sformułowania czy hiper kreatywne nazwy.

Co więcej, nawet najbardziej imponujące ikonki nie zastąpią, wszystko mówiącego od razu słowa. Gwarantujemy, że to właśnie prostota pomaga zaoszczędzić czas wiecznie spieszącym się userom.

W tym miejscu warto również zaznaczyć, że bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie kolejności kategorii w menu. Najlepiej, by miały one takie rozłożenie, jakiego intuicyjnie spodziewa się użytkownik. By taki układ stworzyć, warto mieć z tyłu głowy przykłady z życia wzięte, czyli powtarzające się reguły, które spotykamy na odwiedzanych przez nas na co dzień stronach www.

 

Mała stopka, duże możliwości

Stopka strony jest obszarem strony, na którym można zamieścić wiele istotnych informacji. Niemniej jednak, jeśli nie mamy pomysłu na kreatywną nawigację w tej sekcji, zawsze można wykorzystać utarte standardy.

Na stronach wizytówkowych firm zazwyczaj w tym obszarze pojawiają się odnośniki do kontaktu, regulamin serwisu, linki partnerskie, a także drzewo kategorii.

Bardzo często użytkownicy spodziewają się zobaczyć tam również przekierowania do kanałów na mediach społecznościowych, a także przyciski do ofert pracy, o ile firma rekrutuje na nowe stanowiska.

menu w stopce strony

Nawigacja kafelkowa

Czytelność i prostota to duże atuty nawigacji kafelkowej. Wykorzystując ten rodzaj nawigacji można za pomocą dobrej jakości grafik lub zdjęć przenieść jednym kliknięciem użytkownika do interesującej go sekcji strony.

Jeśli na stronie zostaną zastosowane duże symbole, użytkownik będzie mógł bardzo łatwo i intuicyjnie nawigować po takim układzie. Nawigacja kafelkowa sprawdza się przede wszystkim na witrynach, na których bardzo istotna jest zawartość graficzna, np. na stronie z portfolio autora.

dobre menu na stronie html

dobre menu na stronie internetowej

 

Klucz do „nawigacyjnego sukcesu”

Projektując witrynę internetową trzeba pamiętać, że dobra nawigacja strony nie kończy się na menu i stopce – owszem są one jej ważną częścią, ale nie jedyną.

Cała nawigacja strony www powinna zostać zaprojektowana tak, by jak najbardziej przewidzieć intuicyjne ruchy użytkownika. Dlaczego jest to takie ważne? Dzięki dobrej nawigacji umiejętnie połączymy w całość wszystkie podstrony, pokażemy użytkownikom, w którym miejscu witryny się znajdują i pomożemy odnaleźć im interesujące ich sekcje.

 

Garść porad przy projektowaniu nawigacji

1. Zadbaj o pole marginesu klikalnych obszarów

Elementy, które po kliknięciu mają przenieść użytkownika do nowej sekcji, bądź wyświetlić dodatkowe informacje, powinny mieć odpowiednio szerokie pole klikalności.

Użytkownik bowiem nie powinien być zmuszany do tego, by precyzyjnie trafiać w drobny element. Wręcz przeciwnie, pole przekierowujące powinno być odpowiednio szerokie, tak by z łatwością przenieść usera tam, gdzie chce się znaleźć.

Jeśli korzystasz z kreatora stron WebWave to w bardzo prosty sposób ustawisz co do piksela każdy element swojego menu. Tutaj znajdziesz podpowiedzi jak zrobić menu strony internetowej.

 

2. Zadbaj o łatwy powrót do strony głównej

Niezależnie od tego, w którym punkcie witryny znajduje się użytkownik, powinien mieć zawsze możliwość łatwego powrotu do strony głównej – najlepiej za pomocą jednego kliknięcia.

Istnieje prosta metoda, która mu na to pozwoli, i co najważniejsze oczywista również dla samego usera. Wielu użytkowników intuicyjnie klika w logo firmy, warto więc z tego miejsca przekierować ich od razu na home.

 

3. Na koniec… myśl jak użytkownik

Zapomnij na chwilę, że jesteś specjalistą. Na tym etapie projektowania przyda się tok rozumowania przeciętnego gościa stron internetowych. Zapomnij o własnych oczekiwaniach i miej na uwadze, że nie każdy użytkownik sprawnie surfuje po stronach.

 

Proste wnioski, czyli dobre menu strony internetowej

Dobra nawigacja pozwala użytkownikom szybko odnaleźć interesujący ich obszar witryny – a jeśli przejdą szybko do sekcji, której poszukują, nie zdążą się znudzić i nie uciekną z naszej strony.

Wniosek jest więc bardzo prosty – im lepiej zaprojektowana nawigacja, tym mniejszy współczynnik odrzuceń witryny, a dłuższy średni czas jej odwiedzin. Nie warto więc nawigacji traktować po macoszemu i próbować zaoszczędzić nieco czasu i energii na jej projektowaniu.

Niestety pójście na skróty może się nas zemścić w postaci mało funkcjonalnego efektu końcowego. Dlatego planując nawigację, poświęćmy jej tyle uwagi i cennych minut, ile tylko będzie potrzeba.

Lub zbuduj własną stronę internetową bez kodowania :)

Zainteresował Cię temat projektowania stron internetowych? Koniecznie przeczytaj te teksty:

 

Fot. Scorise.com

Aut.: Milena Antoniak (Scorise)

 

Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT