Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paula Niziołek

5 błędów na stronie internetowej, które popełniasz

wizytówka-google

Stworzyłeś własną stronę internetową, ale nie jesteś do końca zadowolony z efektu? Posiadasz małą grupę odbiorców, ale poza tym nic się nie dzieje? A może sam wygląd witryny nie spełnia Twoich oczekiwań? Możliwe, że popełniłeś jeden, z najczęściej popełnianych błędów na stronach internetowych. Przyjrzyj się uważnie swojej witrynie i dokonaj kilku zmian, dzięki którym poprawisz jej wygląd i zwiększysz ilość odwiedzin na Twojej stronie.

Zanim zaczniesz, przeczytaj i obejrzyj przygotowane przez nas zestawienie 5 błędów, które prawdopodobnie popełniasz, prowadząc stronę internetową i dowiedz się, co możesz zmienić!

 

 

Błędy na stronach internetowych

 

1. Niedbały wygląd strony

Brak spójnej kolorystyki, kiepska jakość zdjęć, niedopasowane grafiki czy tekst napisany ciurkiem - przeglądając strony internetowe można trafić na wiele takich przypadków.  Na samym początku użytkownik ocenia wygląd, dopiero potem treść, dlatego pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. Aby zachęcić odbiorcę do pozostania na Twojej stronie, masz dosłownie kilka sekund, dlatego zwróć uwagę na pewne aspekty.

 

a) kolorystyka strony 

W pierwszej kolejności przyjrzyj się kolorystyce. Witryna, na której tło jest w kolorze jaskrawej żółci, nie jest dobrym pomysłem. Nie pasujące do siebie kolory, zbyt duża ich ilość oraz brak spójności - to bardzo częste błędy popełniane przez twórców stron internetowych. Kolorystyka powinna być spójna i nie razić w oczy. Pomocne może okazać się stworzenie palety barw, jakimi będziesz posługiwać na swojej witrynie. Bez problemu znajdziesz darmowe aplikacje, które ułatwią Ci to zadanie. 

Podczas tworzenia strony warto sugerować się zasadą 60/30/10, która mówi nam o odpowiednich proporcja kolorystycznych. Ta reguła obejmuje tło, bazę i akcenty. Warto trzymać się trzech stałych barw, aby nie przesadzić z ich ilością oraz różnorodnością.

b) zdjęcia i grafiki

Koniecznie zadbaj o profesjonalne zdjęcia i grafiki. Słabej jakości materiały oraz ich nieodpowiednie rozmiary, nie będą prezentować się dobrze. Pamiętaj o ich optymalizacji, oraz używaniu odpowiednich formatów. Pliki graficzne należy wstawiać w formatach jpg, gif lub png. Wpłynie to pozytywnie na szybkość ładowania strony.

Co ważne, w przypadku kiedy potrzebujesz profesjonalnych zdjęć na swoją stronę, nie musisz w tym celu zatrudniać specjalisty. Dzięki darmowym aplikacjom proste grafiki zrobisz sam, a gotowe fotografie znajdziesz w banku zdjęć WebWave. 

c) wygląd tekstu

Nie zapominaj, aby zwrócić uwagę na wygląd czcionek i tekstów. Dostosuj ich rozmiar. Treści muszą być czytelne dla użytkownika, dlatego nie mogą być napisane ciurkiem. Zadbaj o nagłówki i wyróżniki. Możesz zamieszczać też infografiki. Wybierz dwa lub trzy rodzaje czcionek i trzymaj się ich. Dzięki temu zachowasz spójność na swojej stronie.

Pracując nad wyglądem strony, warto zainspirować się innymi. W tym celu zrób research i przejrzyj strony najwyżej pozycjonowane w Google. Nad popularnymi witrynami pracuje sztab profesjonalistów, którzy znają na rzeczy. Pewne elementy możesz zaczerpnąć właśnie od nich.


 

2. Brak unikalnych treści, czyli kopiowanie 1:1

Błędem popełnianym przez właścicieli większości stron internetowych, jest kopiowanie tekstu 1:1. Taka witryna stanie się duplikatem, a Google z pewnością zauważy i wychwyci tego typu praktyki. Warto inspirować się i czerpać informację z innych stron www, natomiast samo kopiowanie może tylko zaszkodzić. Staraj się, aby treści były unikalne i były oparte na danych ze sprawdzonych źródeł. 

Nie zapomnij  też o SEO. Ma ono wpływ na pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarkach, dlatego w artykułach używaj słów i haseł kluczowych. Z pomocą przyjdą Ci darmowe programy, takie jak Google Search Console czy Google Trends. Dzięki nim zweryfikujesz, które wyrazy oraz zwroty warto wykorzystywać i które warto przemycić do artykułu. Jeśli chcesz jeszcze bardziej zagłębić się w temat pisania tekstów pod SEO - koniecznie sprawdź ten artykuł.

 

3. Brak wersji mobilnej

Niejednokrotnie możemy trafić na strony, które na telefonie wyglądają po prostu źle. Elementy się rozjeżdżają, teksty są zbyt małe i nie ma szans, żeby je przeczytać. Obecnie większość ruchu internetowego przejęły urządzenia mobilne, takie jak telefony czy tablety. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Telefon mamy zawsze przy sobie, a rozmiar ekranu pozwala na swobodne przeglądanie stron internetowych, kupowanie biletów online, czytanie artykułów lub oglądanie filmów. Dlatego dopasowanie Twojej strony www do różnego rodzaju urządzeń jest tak ważne.

W przypadku korzystania z WebWave to zadanie masz ułatwione. Na górze panelu webmastera znajdują się ikony, dzięki którym wybierzesz dowolny widok i zobaczysz to, co użytkownicy po wejściu na Twoją stronę. Responsywna witryna dopasowuje swój wygląd w zależności od urządzenia, na jakim jest otwarta, a Ty sam z łatwością dostosujesz szczegóły, co do 1px. Co ciekawe każdy z trybów RWD możesz opublikować osobno. Jeśli któryś z nich nie jest jeszcze gotowy, po prostu zrobisz to później. 

Tworząc stronę responsywną trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze staraj się zadbać o minimalizm. Strona z małą liczbą elementów jest przyjazna z punktu widzenia użytkownika oraz co ważne, pozwoli na jej szybsze ładowanie. W przypadku grafik warto stosować formatu SVG, który umożliwia zapisanie grafiki w formie wektorowej. Dzięki temu obrazy będą wyglądały dobrze bez względu na rozdzielczość ekranu. Ważna jest też wielkość elementów oraz rozmiar tekstu. Wszystkie elementy powinny być na tyle duże, żeby dało się w nie bez problemu kliknąć. Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł o tym, jak stworzyć responsywną stronę www

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

4. Lekceważenie e-mail marketingu

Jednym z 5 błędów, które prawdopodobnie popełniasz, prowadząc stronę internetową, jest brak wykorzystania możliwości płynących z e-mail marketingu. Newsletter, to jeden z najlepszych sposobów informowania swoich odbiorców o nowych ofertach i usługach. Dzięki spersonalizowanym mailom możesz dotrzeć do konkretnej grupy odbiorców i jednocześnie zyskać ich zaufanie. 

Szybkim sposobem na zbudowanie bazy mailingowej jest zamieszczenie prostego formularza na stronie z prośbą o wpisanie adresu e-mail, w zamian za otrzymanie atrakcyjnych treści. Może to być prosty e-book lub kupon rabatowy na Twoje usługi, lub produkty. Posiadając bazę adresów,  możesz wykorzystywać możliwości e-mail marketingu i docierać do swoich odbiorców, wtedy kiedy chcesz. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością wiadomości. W innym wypadku Twoi czytelnicy bardzo szybko Cię zablokują.

 

5. Mało intuicyjna strona

Ostatnim najczęściej popełnianym błędem, jest mało intuicyjna i skomplikowana nawigacja na stronie. Każdy użytkownik, który zbyt długo będzie błądził, po prostu zrezygnuje z jej przeglądania lub dokonania zakupów. Cała nawigacja powinna być zaprojektowana tak, aby była dla niego jak najprostsza. 

Kluczowe jest menu - musi być proste i zrozumiałe. Nie przytłaczaj odbiorców zbyt dużą ilością zakładek. Unikaj też wieloetapowej nawigacji, to może skomplikować drogę użytkownikowi i w efekcie nie znajdzie on tego czego szuka. Staraj się trzymać się standardów. Zawsze możesz zobaczyć, jak prezentuje się menu najpopularniejszych serwisów na świecie i sugerować się nimi.

Postaraj się przeanalizować cały proces poruszania się po witrynie oraz zacznij myśleć jak Twój odbiorca. Zadbaj też o łatwy powrót na stronę główną. W tym celu możesz wykorzystać logo, użytkownicy często klikają w nieintuicyjnie. Pomocne może okazać się rozrysowanie planu na kartce papieru, lub w specjalnie stworzonych do tego aplikacjach, które znajdziesz w internecie.

 


 

Newsletter, to jeden z najlepszych sposobów informowania swoich odbiorców o nowych ofertach i usługach.

 


 

Podsumowanie: korzystaj ze źródeł wiedzy, by uniknąć błędów na stronach internetowych

Właśnie poznałeś 5 błędów, które prawdopodobnie popełniasz, prowadząc stronę internetową. Teraz wiesz, co możesz poprawić, aby Twoja witryna mogła prezentować się znacznie lepiej. Zadbana i profesjonalna strona www, pozwoli Ci na powiększenie grona swoich odbiorców i zwiększenie konwersji. Możesz być pewien, że zauważysz różnice, po wprowadzeniu powyższych zmian.

Błędy, najczęściej wynikają z niewiedzy, dlatego podczas tworzenia własnej witryny warto sięgnąć po profesjonalne materiały edukacyjne. Jednym z nich jest nasz darmowy E-book, w którym znajdziesz szczegółowe informacje o tym, jak samodzielnie stworzyć profesjonalną stronę www, poznasz tajniki web designu oraz zobaczysz jak w praktyce wykorzystać możliwości kreatora stron internetowych WebWave.

 


 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

10 czerwca 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: