Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski

Nazwa domeny - jak wybrać, by robić dobrze biznes?

Domena to, mówiąc w skrócie, adres strony www. Umożliwia ona łatwe odnalezienie witryny w internecie. Wpisanie jej w okno przeglądarki automatycznie przenosi w odpowiednie miejsce w sieci. Przykładowo, wpisując www.webwavecms.com trafisz na naszą stronę główną. 

Więcej na temat, co to jest domena internetowa i jej technicznych aspektów domeny przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów. Z kolei teraz skupimy się na tym, jak wybrać jej nazwę w taki sposób, żeby zachęcić odbiorców do odwiedzenia strony, sprawić, żeby ją zapamiętali i wracali na nią w przyszłości.

 

Czy używać subdomeny www?

 

Subdomena, czyli www., była do niedawna obowiązkowym elementem domeny. Dlatego użytkownicy są przyzwyczajeni do wpisywania adresu strony zaczynając od tych trzech liter. 

Trzeba przy tym pamiętać, że domena bez subdomeny będzie prowadzić do innej strony, niż z subdomeną. Oznacza to, że wpisując w przeglądarce  www.webwavecms.com i webwavecms.com trafimy na dwie różne witryny. Dlatego, jeśli chcesz skorzystać z obu adresów dla jednej strony, musisz zadbać o przekierowanie. 

Takie rozwiązanie ma jedną ważną zaletę - niezależnie od tego, czy użytkownik wpisze adres strony z subdomeną, czy bez zawsze trafi na naszą witrynę. 

Z drugiej strony posiadanie dwóch adresów może powodować problemy w pozycjonowaniu domeny. Ruch z linków prowadzących z podstron będzie wtedy podzielony, przez co wyniki SEO się pogorszą. Dlatego również w tym przypadku trzeba pamiętać o przekierowaniu. 

 

Nazwa domeny - najważniejszy element domeny internetowej

 

Ta część domeny będzie wyróżniać Twoją witrynę - to właśnie na jej stworzenie trzeba poświęcić najwięcej czasu. Powinieneś przy tym zwrócić uwagę na kilka aspektów. 

 

Postaw na oryginalność 

Idealna domena, idealna nazwa domeny, powinna natychmiast budzić skojarzenia z Twoją stroną. Jeśli prowadzisz biznes, dobrze jest po prostu wpisać tu nazwę firmy. Możesz też użyć słów kojarzących się z Twoją działalnością czy tematyką strony.

 

Nie udawaj znanych marek

To najlepszy sposób na zniechęcenie użytkowników. Niektórzy właściciele stron liczą na zdobycie użytkowników poprzez nadawanie witrynom nazw kojarzących się z popularnymi adresami. Nie warto rejestrować domeny z nazwą facebook czy youtube. W ten sposób jedynie zdenerwujesz osoby, które pomyliły się przy wpisywaniu adresów popularnych serwisów i przez przypadek trafiły na Twoją stronę.

 

Nie przesadzaj z liczbą znaków

Długie i skomplikowane nazwy nie sprawdzą się dobrze. Po pierwsze, trudno je zapamiętać. Po drugie, łatwo popełnić błąd przy ich wpisywaniu. Pamiętaj, żeby nie utrudniać użytkownikowi odnalezienia Twojej witryny w internecie. Z technicznego punktu widzenia maksymalna długość nazwy to 63 znaki, jednak w większości przypadków są one znacznie krótsze. Najczęściej mieszczą się w przedziale od 4 do 30 znaków. 

 

Pamiętaj o łatwym zapisie i łatwej wymowie

Nie stosuj trudnych nazw, których wymowa różni się od zapisu. Na ten aspekt musisz zwrócić szczególną uwagę, jeśli kierujesz swój komunikat do klientów zagranicznych. 

 

Unikaj liczb i znaków specjalnych

Większość domen składa się wyłącznie z liter. To kolejna cecha ułatwiająca użytkownikom wpisywanie adresu strony. Trudno zapamiętać gdzie w adresie znajduje się strona.

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Nazwa domeny a odpowiednie rozszerzenie

Rozszerzenie to ostatni element domeny. Pojawia się po nazwie i rozpoczyna się kropką. Najpopularniejsze rozszerzenie to .com. To właśnie do niego przyzwyczajeni są użytkownicy z całego świata. Powinieneś go użyć, zwłaszcza jeśli kierujesz swój komunikat do użytkowników zagranicznych. Jeśli działasz na rynku lokalnym, wybierz rozszerzenie odnoszące się do niego. W przypadku polski - .pl, Nieniec - .de itp. Możesz też użyć domeny drugiego poziomu, czyli na przykład com.pl.

Istnieją też domeny funkcjonalne. .org będzie odnosić się do organizacji pozarządowych, .edu do witryn związanych z edukacją. 

Ostatnio coraz popularniejsze są rozszerzenia odnoszące się do konkretnych nisz rynkowych, na przykład .hotel. Warto z nich skorzystać, ponieważ są jeszcze stosunkowo mało popularne i łatwiej je połączyć z wybraną przez nas nazwą, która może być już niedostępna na przykład z rozszerzeniem .com.


 

Żeby zachęcić odbiorców do odwiedzenia strony, sprawić, warto żeby ją zapamiętali i wracali na nią w przyszłości

 


 

Podsumowanie

Wybór nazwy domeny dla naszej strony internetowej to ważne zadanie. Użytkownicy będą trafiać na naszą stronę wpisując ją w wyszukiwarce. To jeden z najważniejszych elementów procesu budowania strony internetowej. 

Trzeba też pamiętać, że stworzenie domeny jest częścią brandingu, czyli budowania świadomości marki. Chodzi o utrwalenie w głowach konsumentów jej pozytywnego wizerunku. Ten efekt osiąga się działając na wielu polach jednocześnie. Oprócz samej domeny trzeba zwrócić uwagę między innymi na nazwę marki, logo, hasło reklamowe czy przekaz i wygląd materiałów promocyjnych. 

Warto więc poświęcić na wybór domeny nawet kilka dni. Dzięki temu uda Ci się zbudować świadomość marki, przyciągnąć użytkowników, sprawić, że zapamiętają Twoją witrynę i chętnie na nią wrócą.

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

05 grudnia 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: