Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Bartek Raducha

Data aktualizacji: 2 stycznia 2024

Cornerstone content – zbuduj strukturę swojej strony www

jak wybrać nazwę bloga

Cornerstone content to najważniejsze treści, jakie masz na swojej stronie internetowej.

To nimi chcesz się pochwalić. To z nich jesteś dumny.

Sam temat pochodzi z pogranicza content marketingu, blogowania i SEO, więc warto się nim zainteresować!

Zwłaszcza że wykracza daleko poza tworzenie struktury wewnętrznych linków na stronie, a dzięki cornerstone content Twoja strona może podskoczyć w wynikach wyszukiwania!

 

Co to jest cornerstone content?

 

Cornerstone to z angielskiego kamień, który stanowi podstawę rogu budynku; dosłownie: kamień węgielny. Content? Oczywiście chodzi o treść.

Czyli cornerstone content to najważniejsze i najlepsze treści na Twojej stronie internetowej. To także mocna i logiczna dla użytkownika struktura linków strony www.

Żeby zająć się tworzeniem struktury linków, musisz mieć co ze sobą łączyć. Czyli musisz mieć na swojej stronie treści, które połączysz tematycznie. Gdy masz już taką pulę, musisz wybrać najważniejsze z nich. Albo zacząć tworzyć je według pewnego klucza. Co to znaczy?

 

Jak wybrać cornerstone content?

 

Cornerstone content dotyczy najważniejszych tematów na stronie. Treści, które opisują jej kluczowe zagadnienia są idealnymi kandydatami na stanie się cornerstone content.

Dodatkową wskazówką przy wyborze jest też jakość. Wybrane treści powinny najlepiej opisywać to, co masz do powiedzenia. Ponadto powinny być łatwo dostępne i – co najważniejsze – podkreślać profesjonalizm Twojej strony.

Innymi słowy: strony, które wybierzesz jako cornerstone content powinny sprawiać doskonałe pierwsze wrażenie na użytkowniku, który na nie trafi.

Powinny być też najaktualniejszą i najlepszą częścią Twojej strony internetowej, dopracowaną pod każdym względem. I do tych stron mają odwoływać się inne strony.

Ale pamiętaj – cornerstone content nie musi być tekstem. To od Ciebie zależy w jakim formacie zaprezentujesz najważniejsze informacje.

 

Słowa kluczowe i cornerstone content

 

Zanim zaczniesz tworzyć strukturę wewnętrznych linków, zastanów się nad kluczowymi tematami swojej strony www.

Optymalnie będzie wybrać 4, góra 5. Jeśli skupiasz się na pozycjonowaniu strony na konkretne frazy, to powinny być one powiązane ze stronami zawierającymi cornerstone content.

Dodatkowo każda z takich stron powinna odpowiadać na konkretne potrzeby użytkowników. Jeśli skupiasz się na swoim blogu na kilku zagadnieniach – znajdź takie treści, które opisują zagadnienie szeroko.

Strony typu cornerstone content powinny być źródłem najważniejszych informacji o konkretnym zagadnieniu.

 

Jak wybrać strony do cornerstone content? 

 

Skoro prowadzisz stronę lub bloga o czymś, to na pewno na tym się znasz. A jeśli jeszcze tego nie robisz zobacz jak zrobić własną stronę internetowąjak założyć bloga.

Kosmetyki, motoryzacja? Niech kilka wybranych stron tłumaczy najważniejsze zagadnienia (skoro motoryzacja to na przykład kamienie milowe motoryzacji lub rodzaje napędów samochodów) i da użytkownikom wrażenie, że po dojściu do końca strony wiedzą więcej.

A do tego – mogą dowiedzieć się jeszcze więcej dzięki Twojej stronie. Takie wrażenie ma wywoływać cornerstone content.

Jako stronę z cornerstone content możesz wybrać artykuł, infografiki lub atrakcyjną wizualizację danych. Możliwości zastosowania cornerstone content jest bardzo dużo!

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak powinien być cornerstone content?

Tematy poszczególnych tekstów kluczowych powinny być powiązane z frazami, na które pozycjonujesz stronę.

Jeśli jeszcze nie masz doświadczenia w przepychaniu strony w górę wyników wyszukiwania, to cornerstone content może Ci w tym pomóc. Zwłaszcza jeśli połączysz najważniejsze treści na stronie z najważniejszymi frazami kluczowymi.

Do wyboru tych fraz możesz użyć Planera Słów Kluczowych Google lub innych narzędzi (na przykład Ubersugest). Zawsze możesz zapisać się na darmowe szkolenie z pozycjonowania stron, na którym Jędrek z WebWave wytłumaczy Ci krok po kroku jak zacząć pracę z SEO strony.

Gdy wybierzesz te frazy – zastanów się, które treści na Twojej stronie najlepiej im odpowiadają lub opisują. Jeśli nie masz takich stron, to pora je stworzyć :).

To mogą być artykuły blogowe, w których tłumaczysz kompleksowo jakiś temat. Albo strona z infografikami i diagramami, która opisuje konkretne zagadnienie.

Pamiętaj – użytkownik na końcu powinien czuć, że dowiedział się czegoś nowego lub ktoś pomógł mu uporządkować wiedzę, którą już posiada.

przykład struktury cornerstone content

Budowanie struktury linków na stronie

 

Gdy wiesz które strony zawierają cornerstone content – pora stworzyć strukturę linków.

Zamiast rozpisywać się o tym, jak to zrobić, wyobraź sobie taką sytuację: piszesz sporo na jakiś temat. W pewnym momencie zauważasz, że niektóre strony obejmują opisywane przez Ciebie tematy ogólniej, ale szeroko. Albo pokazują jakieś zagadnienie kompletnie.

To do nich powinny odwoływać się pozostałe strony.

Na przykład, gdy masz bloga o motoryzacji, to wspomnianym kandydatem na stronę z cornerstone content jest tekst o kamieniach milowych rozwoju motoryzacji.

W tym tekście znajdują się pewnie najważniejsze informacje. Użytkownik dowie się jak zmieniały się pojazdy – od pierwszej maszyny parowej do samochodów elektrycznych i na wodór.

Do tego tekstu powinny linkować wszystkie artykuły o podobnej tematyce na blogu. Czyli gdy piszesz konkretnie (i bardziej wyczerpująco) o każdym z rodzajów napędu – każda z tych podstron powinna linkować do tekstu o kamieniach milowych motoryzacji.

I odwrotnie – tekst o kamieniach milowych powinien odsyłać do stron, na których poszczególne zagadnienia są rozwijane. Bo dla kogoś wiedza ogólna może przecież nie wystarczać!

Taka struktura linków jasno informuje roboty wyszukiwarek, że konkretna podstrona jest naprawdę ważna. I że warto ją pokazać, bo zawiera informacje, do których odsyła wiele podstron.

 

Najpierw – zacznij poprawiać

 

Z cornerstone content wiąże się jeszcze jedna ciekawa rzecz. Po wyborze treści dobrze się im przyjrzeć i… poprawić.

Sam wiem doskonale, że gdy siadam do swoich starszych tekstów, to zawsze znajdę coś do poprawy. Zwłaszcza że kontakt z treściami po jakimś czasie jest okazją do krytycznego spojrzenia.

Popraw treści, które wybierasz do pełnienia roli cornerstone content. Spraw, że będą jeszcze lepsze. Dopracuj język, popracuj nad płynnością tekstu, jeśli trzeba – zaktualizuj.

Dopieść słowa kluczowe, pobaw się wyrażeniami z „wyszukań podobnych” z Google (czyli LSI keywords), uzupełnij wszystkie pola odpowiedzialne za SEO pod wybrane słowa kluczowe i ogółem: odpicuj tę stronę. To ona ma być jednym z kamieni węgielnych Twojej strony. Pamiętaj o tym, żeby strona internetowa była responsywna!

 


 

Popraw treści, które wybierasz do pełnienia roli cornerstone content. Spraw, że będą jeszcze lepsze. Dopracuj język, popracuj nad płynnością tekstu, jeśli trzeba – zaktualizuj.

 


 

Cornerstrone content a SEO

 

Wspomniałem też, że dobrze ogarnięty cornerstone content wpływa na pozycjonowanie strony internetowej. Tak, to prawda.

Wprowadzenie wewnętrznej struktury linków na stronie informuje roboty wyszukiwarek, że konkretne podstrony zawierają najlepsze treści. Wcześniej pisałem o tym, żeby była ona odpicowana. Taką stronę roboty Google dużo chętniej pokażą w wynikach wyszukiwania.

Dodatkowo każda z podstron, która linkuje do strony z cornerstone content, podbudowuje jej pozycję. Zwłaszcza gdy te podstrony pracują na jej pozycję dzięki tak zwanemu „długiemu ogonowi SEO”.

Chodzi w skrócie o to, że każda z podstron może pozycjonować się na nieco inne wyrażenia i dzięki temu wzmacniać pozycję stron, do których linkuje.

 

Cornerstone content dla firm?

 

Tak, cornerstone content to też dobra opcja dla firm. Każdy chyba wie, że prowadzenie bloga firmowego i budowanie opinii specjalisty przynosi dobre efekty.

Ludzie chętniej wybierają produkty, które dostarcza marka, którą uznają za specjalistyczną. Czyli jeśli tłumaczysz kolejne zagadnienia związane ze swoją branżą, to ludzie zobaczą, że znasz się na tym.

I chętnie skorzystają z Twoich usług.

Dlatego cornerstone content dla firm powinien być dobrze skrojony. Nie powinno być w nim „jesteśmy specjalistami, kup nasze kapcie”. Raczej coś o kapciach, historii obuwia lub o tym, dlaczego tanie kapcie z bazaru powodują nieprzyjemne odczucia zapachowe po całym dniu.

Możliwości jest dużo, a to Ty się znasz na temacie swojej strony. Podziel się swoją wiedzą, a użytkownicy (i algorytmy wyszukiwarek) na pewno to docenią.

Kiedy zabrać się za budowanie struktury linków: podsumowanie

Budowanie struktury linków na stronie możesz zacząć w każdej chwili. Niezależnie od tego, czy masz bloga z setkami fantastycznych tekstów, czy dopiero chcesz się zabrać za tworzenie stron www – koncepcja cornerstone content pomoże Ci wybić się w wynikach wyszukiwania i stworzyć stronę, po której użytkownicy będą poruszać się z przyjemnością.

Bo po kliknięciu w każdy z linków znajdą coś niezwykle ciekawego. Spróbujesz zrobić coś takiego?

 

Interesujesz się dobrym contentem na stronie? Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

02 stycznia 2024

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: