Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

jak dodać przycisk do strony

Co to jest Viral i jakie ma zastosowanie w marketingu?

18 lipca 2019

Data aktualizacji: 14 lipca 2021

Viral, to treści, które rozprzestrzeniają się po Internecie z szybkością, z jaką żadna reklama nie mogłaby konkurować. Dlatego też nazywane są często marketingiem wirusowym. Są nieodłącznym elementem każdych mediów społecznościowych i mogą się od siebie różnić, zależnie od portalu, na którym się pojawiają. Choć koncepcje mogą być proste, to stworzenie ich należy do jednych z najtrudniejszych zadań w zawodzie twórcy treści internetowych. Co to dokładnie jest viral i jakie ma zastosowanie w marketingu?

 

Co to jest viral?

 

Viral to największe marzenie każdego social media ninja, właściciela firmy, twórcy internetowego czy nawet influencera. Prędkość, z jaką treści viralowe rozprzestrzeniają się po internecie, jest zadziwiająca i niemal niemożliwa do zdobycia poprzez tradycyjną reklamę. 

Choć nie każdy może zdawać sobie sprawę z tego, co to dokładnie jest viral, to każdy miał z nim już do czynienia. Viral to nic innego jak treść, która w bardzo krótkim czasie staje się popularna i jest udostępniana przez użytkowników, często na całym świecie. Najbardziej popularną formą virala jest wideo. Przypomina on działanie wirusa - wędruje do coraz to większej liczby osób i rozprzestrzenia się bardzo szybko, stając się coraz to bardziej popularnym. 

Jednym z pierwszych internetowych treści, o których stało się głośniej w realnym, polskim świecie był pająko-pies Wardęgi, o którym mówiono nawet w telewizji śniadaniowej. Dlatego nawet ci, którzy z internetem nie mają wiele do czynienia, nie mogą się przed nimi uchronić.

Jakie są przykłady viralu?

 

Przykłady viralu można wymieniać w nieskończoność, dlatego wyszczególnimy tych kilka najbardziej popularnych z ostatnich lat: 

 

 

 

Virale na TikToku

 

Obecnie szczególną rolę w viralu odkrywa TikTok. Jest to główne narzędzie do rozpowszechniania tego typu treści. Swoją popularnością przebił już Twittera czy Snapchata, gdyż obecnie znajduję się na nim ponad 500 milionów użytkowników z całego świata. Publikowane na nim wideo można podzielić na viralowe, czyli te powtarzana przez wielu twórców oraz oryginalne. Główne rodzaje treści viralowych na TikToku to:

 

  • Wyzwania - czyli nagranie filmu polegające na powtórzeniu czegoś, co zrobił autor w oryginalnym wideo. Ten trik jest bardzo często wykorzystywany przez wokalistów, w celu wypromowania swojego utworu. Wystarczy wymyślić oryginalny układ taneczny do swojej piosenki i czekać aż inni zaczną go powtarzać i udostępniać.

  • Udawanie - nic innego jak lip-syncing, czyli poruszanie ustami i udawanie śpiewania lub ogrywania popularnych scen z filmów, lub do nagrań innych twórców z TikToka.

  • Taniec i ruchy - demonstrowanie ciekawych ruchów, gestów bądź układów tanecznych i zachęcanie do ich powtarzania.

 

Do innych form virali należą również żarty życia codziennego, zapoczątkowane w popularnej wcześniej aplikacji Vine, filmy DIY - czyli „zrób to sam” oraz różnego rodzaju tutoriale z makijażami, fryzurami czy sprawami codziennymi. 

Przykładem jednego z najpopularniejszych virali ostatniego roku są filmiki z układem tanecznym do piosenki Cardi B – „WAP” ft. Megan Thee Stallion. Bardzo charakterystyczny, a nawet odrobinę agresywny taniec, stał się hitem i królował na karcie #dlaciebie.

 

Co to jest Viral Marketing?

 

Wiele firm, zauważyło ogromny potencjał, jaki niesie za sobą viral. To właśnie dzięki niemu nawet zupełnie nieznana firma jest w stanie w bardzo krótkim czasie, dotrzeć do ogromnej liczby użytkowników. Wiele marek decyduje się nawet na założenie profili na TikToku i cykliczne nagrywanie filmików, w celu dotarcia do młodszych odbiorców.  

Viral Marketing, czyli marketing wirusowy, to często strategia firmy, ale także dzieło przypadku. I chociaż w sytuacji kiedy viral nie był planowany i często może to się odbić negatywnie na firmie, to z pewnością bardzo szybko zyska ona rozgłos. 

Dużym plusem viral marketingu jest to, że nie potrzeba wydawać na niego ogromnych sum, a cały mechanizm promocji napędza się sam. Dzięki temu możemy ograniczyć wydawanie sporych kwot na reklamę. 

Marketingiem wirusowym mogą być nie tylko filmy, ale także grafiki, memy lub slogany, które później mogą przejść do codziennego języka. Zapewne pamiętasz hasło zapoczątkowane przez grupę Żywiec -  „prawie robi wielką różnicę” lub „a świstak siedzi i zawija je w te sreberka” wymyślone przez Milkę. 

Dołącz do ponad 384 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Jak stworzyć viral?

 

Oczywiście nie ma gotowej instrukcji krok-po-kroku, jak możesz stworzyć treści, które podbiją internet. Jednak im więcej viralów zobaczysz, tym więcej widzisz elementów, które są dla nich wspólne. Choć może wydawać się to absurdalne, to istnieje osoba, która zawodowo zajmuje się tego rodzaju marketingiem. Nazywa się Jonah Berger i jest profesorem na uniwersytecie w Pensylwanii. Jest ekspertem od marketingu wirusowego, wpływu społecznego i tego, jak produkty tworzą idee i normy zachowania. Nawet on nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, czyli: jak stworzyć viral? Jednak, aby było łatwiej, warto trzymać się poniższych zasad.

 

Poznaj swoich odbiorców

 

Przede wszystkim - dokładnie poznaj swoją grupę docelową. Choć są virale, które cieszą wszystkich, to najczęściej stają się one popularne przypadkowo. Największą szansę na umyślne spowodowanie tego masz wtedy, gdy dokładnie znasz grupę, do której kierujesz swój content. Inne rzeczy będą bawić nastolatków, a inne rodziców z dziećmi. To, jak te grupy spędzają czas w sieci, co ich bawi, co chętniej udostępniają dalej, czy nawet, w jaki sposób konstruują zadania - to wszystko jest ważnym aspektem podczas tworzenia treści. Użytkownik musi sam być zainteresowany przekazywaniem dalej informacji, stąd musi być to stworzone idealnie pod niego.

 

Emocje biorą górę

 

Musisz wywołać zainteresowanie. Spraw, żeby każda osoba, która zobaczy daną treść, poczuła jakąś emocję. Po wybraniu grupy docelowej zapoznaj się z contentem, który niedawno otrzymał miano viralu. Sprawdź, czy emocje przekazywane w tych treściach się na siebie nie nakładają, a jeżeli tak - wiesz już, w jakim kierunku musisz iść. Wiesz, co dobrze działa w danej grupie. Mogą to być rzeczy typu nietypowe zestawienie kontrowersyjnych sytuacji, szokowanie nieświadomych uczestników, czyli pranki (wcześniej wspomniany Wardęga), czy też treści nostalgiczne lub z humorem. Oczywiście - nie ma tutaj dobrych i złych odpowiedzi. Młodzi ludzie mają bardzo abstrakcyjne poczucie humoru i, mimo że 30-letnia kobietę również może to bawić, to niekoniecznie będzie chciała się tym dzielić ze swoimi znajomymi. A w końcu właśnie to jest podstawą tej strategii. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się, jak stworzyć treści viralowe, pamiętaj o emocjach. Posty, które ich nie wywołują, mają niewielką szansę na wybicie się.

 

Pozytywne działa lepiej niż negatywne

 

Jak już ustaliliśmy, emocje są bardzo istotnym składnikiem treści wirusowych. Jednak jak wskazują statystyki, znacznie częściej chcemy dzielić się dalej tym, co budzi w nas pozytywne odczucia. Mimo że we wiadomościach słyszymy głównie o negatywach, to sami mówimy więcej i chętniej o radosnych informacjach.

 

Niech pomocne treści będą z Tobą

 

Temat contentu, który jest przydatny dla Twoich użytkowników, poruszaliśmy już w artykule na temat treści SEO friendly, jak i odpowiadając na pytanie “po co pisać bloga na stronie firmowej?”. Z obu tych wpisów wynika, że najlepszy content to ten, który wnosi coś nowego w życie Twojego użytkownika. Największe zasięgi zdobywają treści, które są na tyle użyteczne, że człowiek czuje potrzebę podzielenia się nimi np. na grupie tematycznej lub w swoim środowisku. Jednak nie każda treść nadaje się do tego, aby dzielić się wiedzą.

 

RTM, czyli marketing czasu rzeczywistego

 

To jeden z najbardziej wymagających typów tworzenia treści w internecie, bo wymaga nie tylko kreatywności, ale też szybkiej reakcji. W teorii RTM jest bardzo prosty - musisz nawiązywać tematyką do tego, co aktualnie się dzieje. Wydarzenia, informacje, memy - wszystko, co niespodziewanie obiega internet jest idealnym podkładem do stworzenia takiego contentu. Twój główny przeciwnik to czas, ponieważ dodanie czegoś o kilka godzin za późno może skutkować zerowym zainteresowaniem. Drugi konkurent to wszystkie firmy, które tak samo jak Ty czekają, aż stanie się coś, do czego można ciekawie nawiązać.

Takie treści są wyjątkowo dobrze udostępniane dalej ze względu na ich świeżość i aktualną tematykę. Ciekawym przykładem może być kilkugodzinna awaria Facebooka, podczas której nie wyświetlały się zdjęcia.

 

Jaka forma treści nadaje się na viral?

 

Na to pytanie istnieje jedna konkretną odpowiedź - im coś jest prostsze w odbiorze dla użytkownika, tym większa szansa, że to udostępni. W tej chwili króluje format wideo ze względu na jego dostępność i prostotę w rozprzestrzenianiu - jeżeli nie znasz języka, w którym dany viral jest publikowany, na pewno za chwilę pojawi Ci się kolejny z gotowymi napisami. Internet aktualnie stawia mocny nacisk na treści wideo, ponieważ od zawsze byliśmy do nich przyzwyczajeni dzięki telewizji. Takie treści osiągają niesamowite rezultaty, ponieważ są wszędzie dostępne i nie wymagają przemieszczania się na dodatkowe strony.

W przeciwieństwie do prostoty odbioru wideo, treści takie jak artykuł czy podcast wymagają więcej „poświęcenia” od użytkownika. W szczególnie tyczy to podcastów, które wymagają wiele pracy, aby stać się viralem. Artykuły, które mogą pochwalić się mianem treści wirusowych, można podzielić na dwie główne kategorie:

 

  • Bardzo ogólny temat, który nie jest kierowany do konkretnej grupy osób, często z clickbaitowym, zabawnym tytułem (patrz: Buzzfeed)

  • Wpis ekspercki, który porusza wartościowy temat i w odpowiedni sposób opisuje go, jednocześnie dodając nowe informacje lub kontrowersyjne opinie

 

Dlatego też, jeżeli masz dostępne środki i masz możliwości, decyduj się na tworzenie formy wideo. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na łatwe udostępniania. Pamiętaj też o dodaniu znaków wodnych, ponieważ coraz częściej obserwuje się kopiowanie całego wideo i ponowne publikowanie go na Facebooku, bez podawania autora. Nie daj się okraść z własnego viralu!

Virale, czyli treści, które rozprzestrzeniają się po Internecie z szybkością, z jaką żadna reklama nie mogłaby konkurować.

 

Czy viral się opłaca? 

 

Skoro już wiemy co to jest viral i jak go stworzyć, warto przyjrzeć się jego korzyściom. Tak samo, jak świetnie napisane treści, dobry viral oznacza rozpoznawalność na rynku, zapisanie w świadomości użytkowników, czy zwiększenie ruchu na stronie lub kanale. A to wszystko sprowadza się do jednego: znacznego wzrostu konwersji. 

Życzymy każdemu, kto prowadzi swój biznes lub promuje własną działalność, lub swoją osobę w sieci, aby choć raz udało mu się stworzyć viral. Oczywiście ten pozytywny. 

Ktoś kiedyś powiedział: ,,Obojętnie jak mówią, byleby nazwiska nie przekręcali”. I jest w tym doza prawdy, w szczególności, gdy mówimy o darmowej, bardzo szybko rozprzestrzeniającej się reklamie. Udało Ci się kiedyś stworzyć takie treści?

Jeżeli nie, to zacznij od stworzenia własnej strony internetowej - w końcu użytkownik musi gdzieś wylądować po tym, jak znajdzie Twój viral. Lub raczej viral znajdzie jego.

 

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Julia Mądraszewska, Paula Niziołek

 

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog