Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski

Dlaczego nie warto rezygnować z działań marketingowych w czasie kryzysu

Pandemia Covid-19 i spowodowana nią przymusowa izolacja wywołały niemałe zamieszanie na rynku. Wielu przedsiębiorców z obawy przed kryzysem zaciska pasa zmniejszając budżety na marketing lub całkowicie rezygnując z promocji. Taka strategia najczęściej okazuje się zgubna. Można znaleźć przynajmniej kilka powodów, dla których nie warto rezygnować z działań marketingowych w czasie kryzysu. W tym wpisie przyjrzymy się kilku z nich i podpowiemy, jak ograniczyć koszty i jednocześnie zyskiwać nowych klientów. 

 

Unikniesz kłopotów

 

Mniejsze wydatki na marketing to mniejsza liczba nowych klientów. Mniejsza liczba nowych klientów to z kolei niższe przychody, a więc jeszcze mniejsza pula środków na marketing. 

Rezygnując z działań promocyjnych łatwo wpadniesz w spiralę, która prowadzi do bankructwa. Oczywiście to czarny scenariusz, który może, ale nie musi stać się rzeczywistością. Z pewnością jednak można stwierdzić, że jeśli zaniedbasz działania marketingowe w czasie kryzysu, trudno będzie Ci wyjść z dołka. 

 

Łatwiej dotrzesz do odbiorców

 

Kiedy inni zmniejszają budżety bądź zamrażają kampanie, Twój przekaz może być bardziej widoczny. Jeśli wszyscy dookoła ograniczają działania marketingowe, ilość komunikatów, która dociera do przeciętnego użytkownika zmniejsza się. Dlatego kryzys możesz potraktować nie tylko jako zagrożenie, ale też szanse na wybicie się. 

 

Możesz liczyć na zmniejszenie kosztów

 

Kiedy konkurencja zmniejsza wydatki na promocję, firmy oferujące powierzchnię reklamową i usługi marketingowe tracą wielu klientów. W związku z tym często są zmuszone do obniżki cen. Dla Ciebie to okazja do wynegocjowania korzystnych warunków współpracy. 

Dzięki wynegocjowaniu dobrych stawek z partnerami masz szansę na zmniejszenie kosztów pozyskania pojedynczego klienta. W ten sposób nawet przy niższym budżecie masz szansę nie tylko na przetrwanie, ale też dalszy rozwój. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Marketing w czasie kryzysu - jak ograniczać koszty i nie stracić?

Przeanalizuj strategię marketingową

Przede wszystkim powinieneś przeanalizować swoją strategię marketingową pod kątem kosztów. Sprawdź, które działania mają najgorszy stosunek kosztów do efektów. 

Zrezygnuj z tych działań, w których koszt pozyskania jednego klienta jest najwyższy. 

Weź pod uwagę nie to, ile w sumie wydajesz, ale właśnie koszt pozyskania jednego klienta. Załóżmy, że prowadzisz kampanię w 2 kanałach.

W pierwszym z nich kosztuje Cię to tylko 500 zł miesięcznie, ale pozyskujesz z niej tylko 10 użytkowników, za jednego nowego klienta płacisz aż 50 zł. 

Na działania w drugim kanale wydajesz 1000 zł, ale dzięki niemu zyskujesz 100 dodatkowych klientów, więc koszt pozyskania klienta to tylko 10 zł. 

Dlatego bardziej opłacalne okazuje się prawdopodobnie zmniejszenie wydatków na kampanię w pierwszym kanale, mimo że w liczbach bezwzględnych kosztuje Cię on mniej, wydatki nie przekładają się na duże zyski.

 

Działaj w social media

Innym sposobem na skuteczny marketing niskim kosztem jest wykorzystanie mediów społecznościowych. Założenie firmowego profilu nic nie kosztuje, a niesie ze sobą wiele korzyści. Pomaga dotrzeć do nowych odbiorców a przede wszystkim umożliwia skuteczną komunikację z klientami. 

Publikując interesujące treści sprawisz, że użytkownicy sami chętnie będą komentować, lajkować i udostępniać Twoje wpisy. Dzięki temu trafisz do nowych odbiorców nie ponosząc dodatkowych kosztów. 

 

Prowadź blog

Tworzenie ciekawych i angażujących  postów na Facebooku czy Instagramie to jeden z elementów content marketingu. Polega on na prezentowaniu odbiorcom treści, które stanowią dla nich wartość. Korzystając z narzędzi marketingu treści nie tylko łatwiej dotrzesz do odbiorców, ale sprawisz, że sami będą ich poszukiwać i udostępniać znajomym. 

Jednym z bardziej skutecznych, a także mało kosztownych kanałów content marketingowych jest tworzenie bloga.  Dzięki merytorycznym i ciekawym wpisom przyciągniesz nowych użytkowników a Twoja strona zyska w oczach robotów Google. 

 

Marketing viralowy

Tworzenie treści viralowych to wyzwanie. Większość takich kampanii ginie w gąszczu komunikatów reklamowych. Jeśli jednak uda Ci się stworzyć naprawdę zaskakujący przekaz, trafisz nawet do milionów użytkowników w internecie ponosząc przy tym minimalne koszty. Dlatego warto poświęcić czas i środki na stworzenie treści, która może potencjalnie stać się viralem. 

 


 

Wielu przedsiębiorców z obawy przed kryzysem zaciska pasa zmniejszając budżety na marketing lub całkowicie rezygnując z promocji. Taka strategia najczęściej okazuje się zgubna. 

 


 

Podsumowanie

Kryzys nie jest dobrym czasem na ograniczanie działań marketingowych. W trudnych czasach walka o klienta staje się jeszcze ważniejsza. Trzeba jednak dokładnie przemyśleć strategię i wybierać najbardziej efektywne kanały, dzięki którym nie tylko skutecznie dotrzesz do odbiorców, ale zrobisz to ponosząc minimalne koszty. 

Jednym ze sposobów skutecznej promocji przy niskich wydatkach jest założenie strony internetowej z WebWave. Dzięki naszemu kreatorowi bez trudu samodzielnie zaprojektujesz działającą witrynę i opublikujesz ją w internecie. 

Co więcej, za samo stworzenie i opublikowanie strony w internecie nie zapłacisz ani złotówki. Pakiet Premium, który umożliwi nadanie stronie wybranego przez Ciebie adresu i skuteczną promocję witryny w sieci to wydatek tylko 30 zł netto miesięcznie. Wypróbuj możliwości naszego kreatora i stwórz stronę www dla swojej firmy już dzisiaj! 
 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

21 maja 2020

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: