Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

czy plik pdf da się otworzyć na telefonie

Dobre menu – tego potrzebuje Twoja strona www 

14 czerwca 2018

Menu strony jest pierwszą rzeczą, którą widzi na stronie użytkownik.

Chociaż mało kto zwraca na nie uwagę, to jest jak sztućce – mało kto się zastanawia nad nimi dopóki nie chce zacząć jeść.

Wtedy dobrze wiedzieć, który widelec jest do czego.

Jeśli popatrzysz w ten sposób na menu strony to szybko dojdziesz do wniosku, że obowiązuje w nim zasada KISS – keep it simple, stupid (czyli, w wolnym tłumaczeniu: zachowaj prostotę, głuptasie).

Bo każdy umie zrobić menu na stronie.

Ale żeby zrobić je dobrze, trzeba wiedzieć jak.

 

Czym jest menu i dlaczego potrzebuje go każda strona www?

To nie będzie żadne odkrycie: menu to podstawa każdej strony internetowej. W praktyce – to ważny element jej kręgosłupa (czyli nawigacji). Jeśli budujesz strony www, to pamiętaj: menu jest dla wielu użytkowników przeźroczyste. Ale kiedy chcą z niego skorzystać – muszą wiedzieć jak. I gdzie je znaleźć.

Menu porządkuje informacje i pomaga poruszać się po stronie internetowej. Zazwyczaj umieszcza się je na górze każdej z podstron. To trochę psychologia (zaczynamy czytać tekst od góry i idziemy w dół), a trochę dobra praktyka. O tych nieco gorszych praktykach napiszę później.

 

Nawigacja na stronie – menu to podstawa

Jeśli jedziesz samochodem w dłuższą i nieznaną trasę, to pewnie włączasz nawigację lub zabierasz mapy drogowe. To bardzo dobra decyzja – dzięki nim łatwiej trafisz do celu. Teraz pomyśl w ten sposób o stronie internetowej.

Celem użytkownika jest znalezienie informacji lub zrobienie czegoś konkretnego (zakup, zapis, itp.). Menu ma mu w tym pomóc. Pomyśl o menu jako o zbiorze drogowskazów – ma pomóc użytkownikowi osiągnąć cel.

Innymi słowy – menu jest elementem nawigacji na stronie internetowej. Bardzo ważnym elementem :).

 

Menu pomaga uporządkować stronę

To rzecz, o której często się zapomina, ale jest absolutnie kluczowa: na stronie musi być porządek. Każdy z jej elementów musi odpowiadać na konkretne pytania i pomóc użytkownikowi osiągnąć cel. Menu jest efektem takiego porządku, ale też pomoże Ci go wprowadzić :).

Menu informuje użytkownika na samym początku, co znajdzie na stronie. Standardem jest umieszczenie w menu czterech głównych elementów, na przykład: oferta, aktualności, o nas i kontakt.

Te cztery rzeczy informują użytkowników, gdzie muszą przejść, żeby coś znaleźć. W WebWave mamy trzy elementy w głównym menu. Tyle wystarczy, żeby użytkownik, który szuka konkretów – znalazł je od razu.

porządkowanie treści na stronie - dobre menu to podstawa

Jak zrobić dobre menu?

Wspomniane cztery elementy to standard – jasne. Dostosujesz je oczywiście do swoich potrzeb, bo przecież nie każdy ma jakąś ofertę.

Ta liczba elementów jest idealna. Pięć? OK, ale czy na pewno każdy z nich odpowiada na konkretną potrzebę użytkownika? Więcej? To już tłok.

W pamięci krótkotrwałej przechowujemy około 7 elementów (plus-minus dwa). Czyli w najgorszym wypadku pięć to już bardzo dużo. Użytkownik zapamięta, że w menu strony jest kilka elementów.

Jeśli będzie ich mniej niż 5, to jest spora szansa na to, że zapamięta wszystkie. Tak działa ludzki mózg i projektując menu musisz o tym pamiętać.

Dołącz do 100 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Dobre wykorzystanie tych czterech elementów w menu pozwoli Ci utrzymać uwagę użytkownika. Będzie pamiętał, że tam na górze są odnośniki do interesujących podstron.

Pamiętaj, że w pamięci krótkotrwałej użytkownika mają się jeszcze znaleźć informacje, które chcesz mu przekazać. Dlatego cztery jest idealną liczbą elementów w menu.

Małym pro tipem może być potraktowanie logo na stronie jako odnośnika do strony głównej. Dzięki temu nie musisz dodawać do menu elementu „strona główna”. Użytkownicy przywykli do tego, że gdy klikną w logo, to przejdą na stronę główną. To już jeden element mniej! Takie zgrabne menu bez kłopotu zrobisz w WebWave – również „hamburgera” dla widoków mobilnych!

jak zrobić dobre menu na stronie

Menu na górze, menu na dole

Menu zawieszone na dole strony www było jeszcze niedawno bardzo ciekawym trendem w web designie. Wyglądało efektownie, ale trochę kulał przez nie user experience.

Użytkownik po prostu mógł nie wiedzieć, o co chodzi. To wynika z przyzwyczajeń i tego, jak przyswajamy informacje. Większość populacji chłonie informacje od góry do dołu i od lewej do prawej (tak, jak czyta się tekst, chociaż ostatnio widać wyraźnie, że użytkownicy łatwiej wchłaniają informacje od góry do dołu – wyśrodkowane).

Dlatego menu na górze jest rozwiązaniem nudnym jak łyżka z prawej strony talerza. Ale za to równie praktycznym. Strona www ma być łatwa w obsłudze, więc projektując menu sięgaj po sprawdzone i proste rozwiązania. Menu na górze strony jest takim rozwiązaniem.

Ale to wcale nie oznacza, że strona może mieć tylko jedno menu! Zwłaszcza gdy masz do zaoferowania użytkownikom więcej informacji. Bardziej rozbudowane menu możesz stworzyć w formie odnośników w stopce strony.

 

Menu w stopce strony

Stopka strony to bardzo ciekawe miejsce – to często ostatni element, który widzą użytkownicy. W stopce strony często szuka się informacji o osobie stojącej za stroną: kontaktu, adresu i linków.

Tam możesz też umieścić dodatkowe, bardziej rozbudowane menu. Może rozszerzać tematy głównego menu lub dać możliwość przejścia na inne podstrony. Menu w stopce strony WebWave pozwala szybciej przejść na inne strony ze świetnymi materiałami :).

Takie rozwiązanie bardzo dobrze wpływa na nawigację na stronie i pozwala utrzymać uwagę użytkowników. Do tego pomaga im lepiej zorientować się w strukturze Twojej strony. Menu w stopce pokazuje co jeszcze masz do zaoferowania. W WebWave zrobisz je kilkoma kliknięciami i dodasz na stałe jako element stopki.

 

Wpływ menu na SEO?

Menu może poprawić SEO strony. Tak w dużym skrócie. Dlatego w poprzednim akapicie pisałem o dodatkowych linkach w stopce. Gdy oferujesz coś, czego będą szukać użytkownicy w wyszukiwarkach, to możesz wykorzystać dodatkowe menu w stopce do pozycjonowania się na konkretne frazy. Zwłaszcza jeśli konkretna fraza pasuje do tego, co robisz.

Na przykład, jeśli prowadzisz warsztat samochodowy, w menu na górze wystarczą trzy odnośniki: oferta, cennik, kontakt. Te rzeczy będą interesować użytkowników. Za to w menu w stopce strony możesz dodać trzy pola tekstowe, które rozwijają to, co sygnalizujesz w głównym menu.

Jeśli specjalizujesz się w konkretnych gałęziach mechaniki, to umieść je w tej części strony. Nazwy tych specjalizacji to najczęściej słowa kluczowe, które wyszukują użytkownicy. Więc… warto nad tym popracować.

Na pewno nie zaszkodzi :). Więcej o świetnych praktykach SEO i o samym pozycjonowaniu dowiesz się na naszym darmowym szkoleniu on-line lub z artykułów o SEO w bazie wiedzy.

jak zrobić dobre menu na stronie www

Złe praktyki tworzenia menu

Menu na stronie powinno być komunikatywne. Czyli nie warto bawić się w wymyślanie koła na nowo. Użytkownik musi wiedzieć, gdzie się przeniesie, gdy kliknie na link. Chociaż czasem kusi Cię, żeby zrobić coś wyjątkowego, to… nie warto. Tworzenie stron internetowych jest jednak dosyć konserwatywnym zajęciem ;). 

Złe menu na stronie to takie, które nic nie mówi. Niedawno trafiłem na stronę, gdzie mogłem przejść do podstron sygnalizowanych w menu jako „poczuj się jak w domu”, „dowiedz się więcej o zwierzętach” i tak dalej. Nic mi to nie mówiło (a szukałem akurat agroturystyki na wakacje). Zamknąłem zakładkę i szukałem dalej. To był po prostu zły interfejs.

Złe menu to też takie, które jest niesłowne. Czyli na górze strony stoi jak wół „oferta, cennik, kontakt”, a na podstronach tych informacji nie ma. Dlatego wspomniałem o porządkowaniu treści i o tym, że menu w tym bardzo pomaga.

Gdy widzisz coś takiego na stronie, to raczej nie szukasz dalej, chyba że odczuwasz silną determinację. Użytkowników nie wolno narażać na takie nieprzyjemności.

Zbyt rozbudowane menu, też jest kłopotem. Zwłaszcza takie z wieloma rozwijanymi elementami. Łatwo się w nim pogubić, a do tego – jest za duże.

Rzadko kiedy strona potrzebuje więcej niż czterech elementów w głównym menu. Jeśli potrzebuje ich więcej, to warto się zastanowić, jak opisać jej strukturę inaczej lub wykorzystać odnośniki w stopce strony.

No i ikony. Menu w formie samych ikon to w 99% przypadków zły pomysł. Tak, widziałem też dwa projekty, w których to dawało radę. Ale to były raczej specyficzne przypadki. Ikony są świetne na stronie, bo skupiają uwagę, ale ich znaczenie definiuje towarzyszący tekst.

Same ikony rzadko kiedy znaczą coś konkretnego. Dlatego w menu zawsze będzie wygrywał zrozumiały i prosty tekst.

Nie warto też dodawać do strony desktopowej menu mobilnego (hamburgera). To jeszcze niedawno był całkiem mocny trend. Zweryfikowali go jednak użytkownicy, którzy po prostu nie mogli znaleźć informacji na stronie.

Dlatego ten trend pojawił się na komputerach i wrócił z powrotem na urządzenia mobilne. Tam działa doskonale.

Taką połowicznie złą praktyką jest menu pionowe. Jego dużą zaletą jest to, że mieści się w nim więcej elementów i każdy z nich zachowuje swoją czytelność. Z drugiej strony użytkownicy szukają menu na górze, a nie z lewej lub prawej strony ekranu. Dlatego tylko sygnalizuję ten kłopot, bo niektóre zastosowania takiego menu sprawdzają się świetnie (na przykład na stronach urzędów).

 

Na koniec – zasada KISS

I tu pojawia się wspomniane na początku tekstu clouzasada KISS. Proste menu, które jasno komunikuje co jest na stronie, to dobre menu. Gdy użytkownik od początku wie, gdzie ma szukać informacji, to już połowa sukcesu.

Jak widzisz, zrobienie dobrego menu, dzięki któremu każda strona www będzie jeszcze lepsza, może być proste. Samo menu na pewno powinno takie być ;). W WebWave stworzysz dowolne menu – pionowe, poziome i mobilne. Dostosujesz jego wygląd i układ do swoich potrzeb bez kodowania. Wystarczy kilka kliknięć i gotowe.

Może spróbujesz zrobić idealne menu w naszym kreatorze stron internetowych?

Interesujesz się robieniem stron internetowych i chcesz dowiedzieć się więcej o tym, z czym do twarzy ma strona www? Koniecznie przeczytaj te teksty:

 

Polecany artykuł w temacie strony internetowe - czytajCo umieścić w stopce strony www

Polecany artykuł w temacie strony internetowe - czytajJak stworzyć dobrą stronę internetową?

Polecany artykuł w temacie strony internetowe - czytajProjektowanie stron internetowych

 

Autor: Bartek Raducha. Prowadził i konsultował projekty stron internetowych w sektorze kultury. Pracując w agencji reklamowej prowadził i współprowadził projekty stron dla klientów (m.in. Beko, Bonduelle Food Service czy Froneri Polska). W WebWave - człowiek od marketingu i nie tylko. 

Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT