Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

jak dodać przycisk do strony

Web design czyli coś więcej niż ładna strona internetowa

01 czerwca 2017

Jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie z hasłem „dobry web design”?

Ładny, atrakcyjny, kolorowy?

Ludzie często traktują witrynę jako formę sztuki i rzeczywiście web design może być postrzegany jako sztuka cyfrowa.

Należy mieć jednak na uwadze, że projektowanie stron internetowych to znacznie więcej niż sam wygląd.

Uwaga! Poniższy artykuł jest rozwinięciem wpisu „Zły design strony internetowej - czego unikać i na co zwrócić uwagę?” - który przeczytasz tutaj. Ze względu na duże zainteresowanie tekstem, ciekawe komentarze oraz dyskusje na Facebooku, postanowiliśmy rozwinąć nasze myśli w tej dziedzinie. Jeżeli trafiliście na ten artykuł w pierwszej kolejności, to dla lepszego zgłębienia tematu, zapoznajcie się także z poprzednim wpisem.

Projektowanie stron internetowych obejmuje kod strony, jej użyteczność, funkcjonalność i wiele więcej. Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze elementy składające się na skuteczny web design.

 

Kod strony internetowej

Przeglądarki internetowe czytają kod strony i na jego podstawie generują to co widzi końcowy użytkownik na swoim komputerze czy urządzeniu mobilnym. Poprawny kod jest zatem bardzo ważny, ponieważ błędy w nim zawarte mogą spowodować jego błędną interpretację przez przeglądarki i strona internetowa wyświetli się inaczej niż zaplanował to sobie webmaster.

Czytelny i przejrzysty kod strony ma przede wszystkim znaczenie dla programistów, którzy chcieliby w tym kodzie wprowadzać zmiany. Póki jest on poprawny gramatycznie to jego struktura nie ma większego znaczenia z punktu widzenia wyszukiwarek internetowych.

Dołącz do ponad 230 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Google, na przykład, nie zwraca uwagi na samą strukturę kodu strony, a bardziej na treść oraz pewne znaczniki, które muszą się w nim znaleźć. Co więcej zminimalizowany kod strony stanowi tak niewielką część (w kilobajtach) całej strony, że jest praktycznie pomijany w porównaniu np. z filmami, zdjęciami czy innymi multimediami.

Kod, czyli HTML, CSS czy JS, można pisać ręcznie. Trzeba jednak pamiętać, że stworzoną przez siebie stronę internetową należy przetestować. Sprawdzić czy wyświetla się poprawnie na różnych urządzeniach (komputer, telefon, tablet) i czy przeglądarki internetowe (Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge itd.) nie mają żadnych problemów z jej wyświetlaniem.

Stronę internetową można stworzyć także bez kodowania korzystając z kreatora stron www WebWave. Dzięki temu rozwiązaniu mamy pewność, że kod stworzony przez naszą aplikację będzie poprawny gramatycznie, zgodny z wszystkimi przeglądarkami, a także będzie prawidłowo wyświetlał stronę www na komputerach i wszystkich urządzeniach mobilnych.

 

Użyteczność strony internetowej

Użyteczność oznacza, że nowi użytkownicy z łatwością mogą poruszać się po Waszej witrynie i bez problemu znajdują interesujące ich treści. Warto zadać sobie pytanie czy odwiedzający Waszą witrynę łatwo się na niej odnajdują? Czy mogą przejść z jednej strony do drugiej, a potem wrócić do strony głównej? Tutaj możesz przeczytaj więcej o dobrej nawigacji na stronie www.

Użyteczna strona jest łatwa w obsłudze nie tylko przez ludzi, ale i przez wyszukiwarki. Z tego powodu warto stworzyć mapę i odpowiednią strukturę witryny. Dodajmy, że mapa strony sitemap.xml tworzona jest automatycznie przy publikowaniu stron w kreatorze WebWave i zawsze znajduje się pod adresem: twojadomena.pl/sitemap.xml.

 

Czytelność strony internetowej

Wielu właścicieli i twórców stron internetowych nie wie, że czarne litery na białym tle są najprostsze do odczytu. Choć czarne czy brązowe tło może wyglądać ciekawie i nowocześnie, to dla przeciętnego internauty jest po prostu niewygodne. Pamiętajcie o wyborze kolorów na swoje strony internetowe i zawsze wybierajcie ciemny tekst na jasnym tle.

 

Funkcjonalność strony internetowej

Funkcjonalność umożliwia łatwe i bezproblemowe interakcje. Nie dotyczy to wyłącznie stron sprzedażowych, ale tak naprawdę wszystkich witryn. Jeżeli prowadzicie np. własnego bloga, na którym użytkownicy mogą dodawać komentarze, powinno to działać poprawnie.

Problemy z funkcjonalnością mogą wpływać na SEO, a także w dłuższej perspektywie na ruch w serwisie. Odwiedzający, którzy natrafią na niedziałające i hamujące ich aspekty, prawdopodobnie już do Was nie wrócą.

Upewnijcie się, że wszystkie linki i odnośniki na stronie są prawidłowe, materiały do pobrania są aktualne i łatwo dostępne, a wyszukiwarka w witrynie działa poprawnie.

Podsumowując, web design to nie tylko atrakcyjność strony, ale przede wszystkim ogólna sprawność jej działania. Jeżeli poświęcicie odpowiednią ilość czasu by zająć się powyższymi elementami, Wasz projekt będzie kompletny i zadowoli potencjalnych klientów.

 

Mamy nadzieję, że ten tekst jeszcze bardziej naświetlił Wam istotę web designu. Zapraszamy do komentarzy i zadawania pytań. Zawsze warto sprawdzić możliwości WebWave :).

Koniecznie sprawdź inne artykuły:

Paweł Krzywina - Webdeveloper, dziennikarz, pr-owiec. 5 lat doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, z zawodu także dziennikarz biznesowy. Miłośnik języka polskiego, nowych technologii, literatury i sportu.

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog