Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Paweł Krzywina

Data aktualizacji: 20 grudnia 2023

Dobry web design strony internetowej i jej elementy

wizytówka-google

Jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie z hasłem „dobry web design”?

Ładny, atrakcyjny, kolorowy?

Ludzie często traktują witrynę jako formę sztuki i rzeczywiście web design może być postrzegany jako sztuka cyfrowa.

Należy mieć jednak na uwadze, że projektowanie stron internetowych to znacznie więcej niż sam wygląd.

Uwaga! Poniższy artykuł jest rozwinięciem wpisu „Zły design strony internetowej - czego unikać i na co zwrócić uwagę?” - który przeczytasz tutaj. Ze względu na duże zainteresowanie tekstem, ciekawe komentarze oraz dyskusje na Facebooku, postanowiliśmy rozwinąć nasze myśli w tej dziedzinie. Jeżeli trafiliście na ten artykuł w pierwszej kolejności, to dla lepszego zgłębienia tematu, zapoznajcie się także z poprzednim wpisem.

Projektowanie stron internetowych obejmuje kod strony, jej użyteczność, estetykę, dobrane wizualnie fonty i wiele więcej. Web designer musi więc pamiętać nie tylko o pięknie, ale też prostocie, jeśli chce stworzyć naprawdę funkcjonalny i dobry projekt. Poniżej przedstawiamy Wam najważniejsze elementy składające się na skuteczny web design.

 


 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak stworzyć stronę internetową w kreatorze WebWave uwzględniając dobre praktyki web designu sprawdź nasz kurs projektowania stron internetowych.

 


 

Dobry web design strony internetowej, to...?

 

Kod strony internetowej: czy wpływa na User Experience?

 

Przeglądarki internetowe czytają kod strony i na jego podstawie generują to co widzi końcowy użytkownik na swoim komputerze czy urządzeniu mobilnym. Poprawny kod jest zatem bardzo ważny, ponieważ błędy w nim zawarte mogą spowodować jego błędną interpretację przez przeglądarki i strona internetowa wyświetli się inaczej niż zaplanował to sobie webmaster.

Czytelny i przejrzysty kod strony ma przede wszystkim znaczenie dla programistów, którzy chcieliby w tym kodzie wprowadzać zmiany. Póki jest on poprawny gramatycznie to jego struktura nie ma większego znaczenia z punktu widzenia wyszukiwarek internetowych.

Google, na przykład, nie zwraca uwagi na samą strukturę kodu strony, a bardziej na treść oraz pewne znaczniki, które muszą się w nim znaleźć. Co więcej zminimalizowany kod strony stanowi tak niewielką część (w kilobajtach) całej strony, że jest praktycznie pomijany w porównaniu np. z filmami, zdjęciami czy innymi multimediami.

Kod, czyli HTML, CSS czy JS, można pisać ręcznie. Trzeba jednak pamiętać, że stworzoną przez siebie stronę internetową należy przetestować. Sprawdzić czy wyświetla się poprawnie na różnych urządzeniach (komputer, telefon, tablet) i czy przeglądarki internetowe (Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge itd.) nie mają żadnych problemów z jej wyświetlaniem.

Stronę internetową można stworzyć także bez kodowania wykorzystując kreator stron www WebWave. Dzięki temu rozwiązaniu mamy pewność, że kod stworzony przez naszą aplikację będzie poprawny gramatycznie, zgodny z wszystkimi przeglądarkami, a także będzie prawidłowo wyświetlał stronę www na komputerach i wszystkich urządzeniach mobilnych.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Użyteczność strony internetowej: projekt stworzony pod klienta

Użyteczność oznacza, że nowi użytkownicy z łatwością mogą poruszać się po Waszej witrynie i bez problemu znajdują interesujące ich treści. Warto zadać sobie pytanie czy odwiedzający Waszą witrynę łatwo się na niej odnajdują? Czy mogą przejść z jednej strony do drugiej, a potem wrócić do strony głównej? Tutaj możesz przeczytaj więcej o dobrej nawigacji na stronie www.

Użyteczna strona jest łatwa w obsłudze nie tylko przez ludzi, ale i przez wyszukiwarki. Z tego powodu warto stworzyć mapę i odpowiednią strukturę witryny. Dodajmy, że mapa strony sitemap.xml tworzona jest automatycznie przy publikowaniu stron w kreatorze WebWave i zawsze znajduje się pod adresem: twojadomena.pl/sitemap.xml.

 

Czytelność strony internetowej: dobry design nie przeszkadza użytkownikowi

 

Wielu właścicieli i twórców stron internetowych nie wie, że czarne litery na białym tle są najprostsze do odczytu. Choć czarne czy brązowe tło może wyglądać ciekawie i nowocześnie, to dla przeciętnego internauty jest po prostu niewygodne. Pamiętajcie o wyborze kolorów na swoje strony internetowe i zawsze wybierajcie ciemny tekst na jasnym tle.

Funkcjonalność strony internetowej

Funkcjonalność umożliwia łatwe i bezproblemowe interakcje. Nie dotyczy to wyłącznie stron sprzedażowych, ale tak naprawdę wszystkich witryn. Jeżeli prowadzicie np. własnego bloga, na którym użytkownicy mogą dodawać komentarze, powinno to działać poprawnie.

Problemy z funkcjonalnością mogą wpływać na SEO, a także w dłuższej perspektywie na ruch w serwisie. Odwiedzający, którzy natrafią na niedziałające i hamujące ich aspekty, prawdopodobnie już do Was nie wrócą.

Upewnijcie się, że wszystkie linki i odnośniki na stronie są prawidłowe, materiały do pobrania są aktualne i łatwo dostępne, a wyszukiwarka w witrynie działa poprawnie.

Podsumowując, web design to nie tylko atrakcyjność strony, ale przede wszystkim ogólna sprawność jej działania. Jeżeli poświęcicie odpowiednią ilość czasu by zająć się powyższymi elementami, Wasz projekt będzie kompletny i zadowoli potencjalnych klientów.

Mamy nadzieję, że ten tekst jeszcze bardziej naświetlił Wam istotę web designu. Zapraszamy do komentarzy i zadawania pytań. Zawsze warto sprawdzić możliwości WebWave :).

 

Koniecznie sprawdź inne artykuły

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

20 grudnia 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: