Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 8 min.

Data publikacji: 15.12.2022

Platforma BeReal – co to? Jak działa nowa aplikacja w social media?

Social media towarzyszą nam na każdym kroku. Większość z nas jest ich częścią. Jedni biorą w nich bierny, a drudzy czynny udział. Nie należy jednak ukrywać, że w pewnym stopniu social media stały się formą prezentowania najlepszych, najkorzystniejszych momentów, tych, które wyglądają dobrze, estetycznie. Nie zapominajmy też o filtrach, szczególnie tych, które z pozoru są niezauważone, a mimo tego w dużym stopniu zmieniają to, co widzimy. Jako kontra do tego typu platform społecznościowych powstało BeReal. Czym jest BeReal? Jak działa? Czym się charakteryzuje? Sprawdźmy to!

 

Platforma BeReal - co to 

 

BeReal to aplikacja społecznościowa działająca na Androidzie i iOS, opracowana we Francji. Za jej stworzenie odpowiada Alexis Barreyat, który wcześniej należał do grupy GoPro oraz Kevin Perreau. Jest to jedna z nowszych opcji, ponieważ wystartowała dopiero w 2020 roku. Jednak to dopiero w tym roku aplikacja zaczęła przyciągać większą uwagę. Do jej “rozpromowania” przyczyniła się jej popularność na kampusach uniwersyteckich. Pod koniec sierpnia 2022 r. aplikacji udało dobić do ponad 10 milionów aktywnych użytkowników dziennych i 21,6 milionów aktywnych użytkowników miesięcznych.

Aplikacja korzysta z dofinansowań - między innymi tych prowadzonych przez Andreessen Horowitz i Accel (+/- 85 mln) oraz od DST Global Jurija Milnera (+/- 30 mln).

 

Jak korzystać z aplikacji BeReal?

 

Podstawowe zasady, jakie zobaczymy w komunikacie zaraz po założeniu konta, wyglądają następująco:

  • Raz dziennie każdy użytkownik otrzymuje powiadomienie o tym samym czasie. Inny dzień inna pora. 

  • W ciągu 2 minut od otrzymania powiadomienia, należy otworzyć aplikację i zrobić zdjęcia.

  • Zdjęcie, jakie wykonujemy, będzie zawierało podgląd przedniej i tylnej kamery.

  • Publikujemy tylko raz dziennie 

  • Jeśli chcemy zobaczyć, co robią nasi znajomi (jakie zdjęcia wykonali) musimy zdążyć na czas z wykonaniem swojego, inaczej nie można ich obserwować.

 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Opinie użytkowników na temat BeReal

 

Na dzień dzisiejszy BeReal cieszy się pozytywnymi opiniami. Zazwyczaj główną zaletą, z jaką spotkamy się czytając recenzje, jest autentyczność.  Niektórzy nazywają go nawet Instagramem bez toksyczności, pełnym naturalności. ,,Love the whole idea of bereal! It’s so refreshing to see my friends share their not so Instagram-able parts of their days and strip away all of the unrealistic expectations social media has put on us all.” (tł. pl. Uwielbiam ideę BeReal! To odświeżające widzieć, jak moi przyjaciele dzielą się swoimi nie tak Instagramowymi częściami swoich dni i “rozbierają” wszystkie nierealistyczne oczekiwania, jakie media społecznościowe nałożyły na nas wszystkich.) Uwagi, na jakie możemy się natchnąć, to m.in. bugi, jeszcze nie do końca dopracowany system odliczania czasu oraz wykonywania zdjęcia. Niektórzy też mają pewne obiekcje co do opcji jednorazowej możliwości publikacji posta. Z drugiej strony rezygnacja z tego mogłaby zmniejszyłaby różnicę między BeReal, a innymi social mediami. 

 

Jak działa aplikacja BeReal?

 

BeReal nie skupia się na nieskończonym contencie. Tutaj istotne jest prawdziwe tu i teraz, na tym skupili się twórcy aplikacji. Na ten moment jest to platforma przeznaczona przede wszystkim dla znajomych, przyjaciół i rodziny. 

Podstawowe zasady już poznaliśmy, ale przyjrzyjmy się temu trochę dokładniej. Wszyscy użytkownicy aplikacji otrzymują codzienne powiadomienie push. Komunikat zachęca ich do wykonania zdjęcia tego co robią, co dzieje się w danym momencie. BeReal daje nam na to dwie minuty (łącznie z publikacją).Jeśli nie zdążymy w wyznaczonym czasie, wciąż możemy udostępnić post. Będzie on jednak oznaczony jako "late". 

Każda nasza publikacja zawiera dwa zdjęcia zrobione w tym samym czasie: zdjęcie tego, co robisz (na pełen ekran) i automatyczne selfie siebie podczas robienia tego zdjęcia (miniatura). Wizualnie przypomina to np. video-call na telefonie. Co prawda BeReal pozwala na wielokrotne wykonanie fotografii, ale znajomi będą mogli zobaczyć, ile ponownych zdjęć zrobiono, zanim ostatecznie zatwierdziliśmy swój post. 

Po opublikowaniu mamy możliwość dodania opisu. To, czego nie będziemy w stanie zrobić, a do czego mogły przyzwyczaić nas inne platformy społecznościowe, wykorzystanie filtrów, naklejek i innych "ulepszaczy". Jeśli chcemy, mamy też opcję udostępnienia posta np. na Instagramie. 

Posiadając status ,,znajomych" możemy komentować i reagować na zdjęcia za pomocą funkcji RealMojis. Z kolei jeśli korzystamy z Discovery (strona główna zawierająca publiczne posty), opcja komentowania jest wyłączona. 

Wszystkie nasze publikacje możemy wyświetlić w formie kalendarza - wystaczy wpisać datę, aby zobaczyć zdjęcie z tego dnia. 

 

 

RealMojis

Na BeReal RealMojis działają jak polubienia . Ich wyróżnikiem jest jednak to, że poza standardową emotikoną osoba reagująca na dany post, odtwarza wybraną przez siebie rekcję (emoji) - np.  kciuk w górę. Wykreowane przez siebie reakcje mogą być unikatowe (przypisane do konkretnego zajęcia) lub możemy zapisać je i używać wielokrotnie. BeReal posiada tylko pięć typów emoji do wyboru, a więc zebranie całej kolekcji nie powinno zająć wiele czasu. 

Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie, jednak nie znajdzie ono swoich sprzymierzeńców wśród osób, które nie chcą pokazywać swojego wizerunku, a chcą doceniać (reagować na) publikacje innych.

 

BeReal zastąpi inne media społecznościowe?

 

Jak już sobie powiedzieliśmy wcześniej, popularność aplikacji wzrasta. Na AppStore w kategorii Sociale za 0 zł. znalazła się na 4 miejscu, wyprzedzając między innymi Facebook'a. W związku z coraz większym zainteresowaniem BeReal przekłuło też uwagę innych platform. Tak jak Instagram zaczął kłaść większy nacisk na wideo po sukcesie, który odniósł TikTok, tak teraz planuje on wprowadzić Candid Stories. Rozwiązanie jest na razie testowane, ale miałoby opierać się na tej samej zasadzie co posty BeReal - dostajemy powiadomienie z zachętą podzielenia się ze znajomymi tym, co teraz robimy - również z podglądem przedniej i tylnej kamery. 

 

Post w 2 minuty 

Dwuminutowa "bramaka", w której powinniśmy się zmieścić, została co prawda wprowadzona z pozytywnym zamiarem, ale może też przyczynić się do ograniczenia wzrostu popularności aplikacji? Dlaczego? Z jednej strony motywuje ona do autentyczności i życia/działania tu i teraz oraz w pewien sposób ogranicza naszą nadmierną aktywność na platformie społecznościowej, ale patrząc na ten zabieg z innej strony, osoby spędzające mniej czasu na telefonie, nieużywające go podczas szkoły, pracy etc. automatycznie mają mniejsze szanse na spełnienie jednej z głównych zasad. 

Jak działa BeReal - podsumowanie 

Aplikacja BeReal z pewnością różni się od "standardowych" social mediów. Zero filtrów, ograniczony czas aktywności, podwójna perspektywa etc. W związku z tym, że rozwiązanie nie gości na rynku zbyt długo możemy spodziewać się jeszcze kilku modyfikacji. Szczególnie po tym, jak popularność aplikacji zaczęła znacznie wzrastać.Trudno przewidzieć czy BeReal swoją popularnością, będzie w stanie dorównać np. Instagramowi. Być może kiedyś stanie się idealnym miejscem na reklamę czy też alternatywą dla portfolia online. W końcu codzienne wrzucanie swoich prac i ich efektów mogłoby być naprawdę interesującym zabiegiem. Może to nie być łatwe w związku z nakreślonymi zasadami. Jest to jednak dość oryginalne rozwiązanie, któremu warto się przyjrzeć i niekoniecznie sprawdzi się ono jako konto prywatne. W niektórych przypadkach może okazać się też ciekawym (ale zdecydowanie bardziej szczerym/autentycznym) zabiegiem marketingowym dla firmy lub marki osobistej. 

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

15 grudnia 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: