Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok 8 min

Data publikacji: 01.12.2022

Roadmapa - co to i jak może nam pomóc przy tworzeniu projektu

Przeprowadzanie projektu lub też innego rodzaju przedsięwzięcia wymaga od nas zazwyczaj sporej organizacji - musimy ustalić kroki, jakie należy spełnić, czego będą one od nas wymagały oraz (i tutaj chyba przede wszystkim) co chcemy ostatecznie osiągnąć, jakie są nasze cele etc. Roadmapa to jedn z rozwiązań pozwalających na opracowanie ścieżki z tym związanej. Czym jest dokładnie? Jak działa? Jak ją stworzyć i gdzie praktykować? Sprawdźmy to!
 

Czym jest roadmapa projektu?


Roadmapa (nazywana też czasami mapą drogową produktu) jest wizualną reprezentacją planów strategicznych. Jej bazowa forma łączy w sobie kilka elementów, odpowiadających na kluczowe pytania:

 • DLACZEGO?, czyli strategia

 • CO?, czyli konkretna praca, którą należy wykonać, aby osiągnąć swoje cele

 • KIEDY?, czyli harmonogram realizacji

Roadmapa pomaga w zobrazowaniu pracy (zazwyczaj wielopoziomowej i złożonej), która musi być wykonana wraz z odpowiednim harmonogramem. To narzędzie zarządzania pracą zespołu, które pomaga w śledzeniu postępów, elastycznym dostosowywaniu do wyzwań oraz komunikacji z interesariuszami. Pozwala też zaplanować zadania w ujęciu długoterminowym i upewnić się, że będą one harmonizować z obranym celem. 
 

Jak stworzyć harmonogram projektu?

To z czego składa się roadmapa będzie też zależne od jej rodzaju, ale możemy wyróżnić kilka elementów uniwersalnych.

 • belki/słupki (w takiej formie zazwyczaj prezentowane jest zadanie/proces)
 • przedziały czasowe
 • rozróżnienie kolorystyczne (np. ze względu na typ zadania/procesu)
 • wytyczne, status (poziom realizacji określonego zadania/procesu)
 • podział na uczestników/działy 
 • legenda - nie musi to być dokładnie rozpisana

Sama roadmapa jest przeważnie długodystansowa i powinna być raczej stała. Nie wyklucza to jednak wprowadzania w międzyczasie pewnych zmian. Po upływie czasu niektóre oczekiwania, środki, a nawet same cele mogą się zmienić - w mniejszym lub większym stopniu.
 

Roadmapy produktu a backlog


Sama definicja nakreśliła nam już pojęcie roadmapy, ale ważne jest też jej umiejętne rozróżnienie względem innych rozwiązań takich jak np. backlog. W tym przypadku różnica polega na tym, że to drugie to lista rzeczy do zrobienia, składająca się ze wszystkich zadań niezbędnych do realizacji określonej inicjatywy. Najczęściej będzie ona ułożona według priorytetu. Z kolei roadmapa przedstawia zbiór zadań oraz pomysłów realizujących docelową  wizję strategiczną.

 

Po co tworzyć roadmapę produktu?


Jak sama nazwa wskazuje, tego typu mama nakreśla nam pewną ścieżkę, ale to nie jedyny powód, który przemawia za ty, ze warto ją prowadzić. 

 • uniwersalna dla każdego forma ułatwia ogólną komunikację i zrozumienie wzajemnych zadań

 • pozwala na lepszy (a jednocześnie nieprzekombinowany) przekaz wizualny

 • nakreśla istotę i wagę poszczególnych zadań, pozwalając wytypować te priorytetowe oraz mniej znaczące

 • oszczędza wydatki, ponieważ eliminujemy zbędne kroki/zadania

 • ułatwia odgórne zarządzanie całymi procesami oraz ich monitorowanie 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Rodzaje roadmap 

Wyróżniamy co najmniej kilka rodzajów roadmap. do głównych zaliczamy oczywiście tą produktową oraz IT, ale jest ich znacznie więcej.

Roadmapa biznesowa - pokazuje najważniejsze działania strategiczne w całej firmie. Zazwyczaj wychodzi z rąk kadry kierowniczej. Dopiero później udostępniana jest zespołom/działom (na jej podstawie tworzą one swoje własne roadmapy)

Roadmapa strategiczna  -  wizualizuje cele i inicjatywy wysokiego poziomu 

Roadmapa produktu -  plan realizujący strategię produktu. Skupiamy się tutaj na intencji. Co i dlaczego chcemy osiągnąć z produktem w danym czasie, nakreślając tym samym kierunek rozwoju na każdym jego etapie.

Roadmapa portfolio - prezentuje planowane wydania, które mogą być rozróżnione dla wielu grup/ofert

Roadmapa funkcji - przedstawia prace w danym okresie oraz przypisane do nich statusy (np. w toku, do wdrożenia etc.)

Roadmapa “go-to” (z finalnym celem) - obejmuje wszystkie działania, które muszą być podjęte, aby proces zakończył się sukcesem. Często zawiera w sobie również kamienie milowe aby wyznaczyć etapy realizacji. 

Raodmapa marketingowa - jak sama nazwa sugeruje, pokazuje ona cele marketingowe i związane z nimi działania. W przypadku złożonych działań marketingowych roadmapa może posiadać swoje podziały lub rozgałęzieia. 

Roadmapa IT - zawiera w sobie ogólną strategię oraz wydawane projekty i funkcje.Sama roadmapa IT  również dzieli się na różne rodzaje, do których wliczamy m.in.:

 • roadmapę przedsiębiorstwa

 • roadmapę architektury 

 • roadmapę projektu

 • roadmapę inżynierii Typy roadmap możemy jeszcze wyselekcjonować, bazując na ich zawartości i sposobie przedstawienia, czyli na te skupiające się na zadaniach, bez ram czasowych, te, w których timeline jest jednym z kluczowych elementów oraz te łączące w sobie obydwa te aspekty. 


Różnica między roadmapą projektową a produktową

Różnic między tymi dwoma typami roadmap możemy wyróżnić co najmniej kilka, ale z pewnością jedną z tych głównych, która jest sam czas. Roadmapa projektowa ma sztywno zarysowane terminy oraz ostateczny deadline, natomiast roadmapa produktowa nie zawsze będzie się tym charakteryzować, ponieważ praca nad produktem, jego rozwojem i udoskonalaniem może być ciągła - bezterminowa. 
 

Roadmapa - narzędzia 


W zależności od naszych potrzeb możemy postawić na inny rodzaj roadmapy. Najpopularniejszym rodzajem i najbardziej utożsamianym z tym pojęciem jest ta w formie konsekwentnych osi, ale równie dużym zapotrzebowaniem cieczą się też te, które w wersji planów - np. takich, jakie oferuje Trello. Jest to organizer, w którym zadania możemy przyporządkować do dni tygodnia oraz przy okazji tworzyć zakładki z pomysłami. Oczywiście zastosowań jest znacznie więcej. Często tego typu forma roadmapy wykorzystuje statusy - np. ,”w traci”, “planowane”, “wdrożone Przykładem może być tutaj, chociażby roadmapa, która znajduje się u nas na stronie updatująca użytkowników o najnowszych przedsięwzięciach. Znajdziemy ją w zakładce nowe funkcje. Przejdźmy jednak do ogólnej listy narzędzi umożliwiających stworzenie roadmapy. Część z nich pozwala na skorzystanie z próbnego, darmowego planu, dzięki czemu będziemy w stanie sprawdzić, czy odpowiada nam praca na danym systemie. 

Oto kilka z nich: 

Planery zadaniowe:

 • monday.com 

 • Trello 

 • Tara

 • Productboard

 • Asana 

Rozbudowane roadmapy:

 • ProductPlan

 • TeamGantt

 • Craft.io

 • ClickUp

 • Wrike

 • airfocus

 • Aha

 • Roadmunk 

Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z tworzeniem roadmapy możemy postawić na coś, co jest nam już znane, czyli chociażby Google Sheets’y. Niekoniecznie będzie to prostsze rozwiązanie, ponieważ samo zbudowanie roadmapy w narzędziu, które to po części umożliwia, ale nie jest do tego stworzone, może być naprawdę czasochłonne. Jeśli zależy nam na znacznie bardziej klarownym, intuicyjnym przedstawieniu roadmapy, to wymienione wyżej narzędzia sprawdzą się tutaj znacznie lepiej. 
 


 

Jak stworzyć i update’ować roadmapę 


Stworzenie roadmapy nie zawsze będzie wymagało od nas dużo pracy. Wiele zależy od samego przygotowania koncepcji/celów, wyboru narzędzia lub samego sposobu tworzenia - w końcu możemy zbudować ją od początku do końca samodzielnie lub skorzystać z szablonu (tak jak w przypadku tworzenia strony w kreatorze stron www). 

W w dużym uproszczeniu:
1. Ustalamy swoje założenia, cele etc. 

 • strategia
 • wymagania
 • priorytety
 • podział na działań na kategorie, etapy 

2. Wybieramy styl roadmapy i narzędzie, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom 
3. Wybieramy szablon lub budujemy roadmapę samodzielnie uwzględniając wcześniej ustalony cel, etapy realizacji, milestone'y
4. Przekazujemy roadmapę reszcie zespołu i sprawdzamy, czy  jest ona dla nich zrozumiała (wprowadzamy ewentualne poprawki i uproszczenia)
5. Regularnie update'ujemy roadmapę aby zachować płynność pracy  

Roadmapa - podsumowanie

Klarowne wyznaczenie swoich celów, założeń etc. a następnie ich osiągniecie może wymagać od nas poczucia świadomości - co robimy i dlaczego to robimy. To zdecydowanie pomaga przy rozwoju - np. danego produktu. Wykorzystanie roadmapy w wygodny sposób nam to zarysowuje, przez co plan i jego następne kroki są zrozumiałe zarówno dla poziomu zarządzającego, strategicznego, jak i tego wykonawczego.

 

Przeczytaj także:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

02 grudnia 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: