Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzy zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na:


Kreator WebWave.

Oferta. 

Materiały. 

Firma.

03 grudnia 2020

Imię i nazwisko autora

SEO w kreatorach stron www - na co zwracać uwagę przy pozycjonowaniu stron

O tym, że SEO, czyli pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania, jest niezbędne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Z Google i konkurencyjnych rozwiązań korzysta ponad 80 procent użytkowników internetu. Wysoka pozycja strony na liście wyników wyszukiwania to gwarancja dużego ruchu. W tym wpisie przyjrzymy się najważniejszym aspektom pozycjonowania i zobaczymy, jak zadbać o nie w kreatorze takim jak WebWave.

 

Jakość treści

To najważniejszy element, jaki biorą pod uwagę algorytmy wyszukiwarek podczas oceny strony. Tworząc treści trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, żeby spełniały oczekiwania użytkowników, czyli dawały im oryginalne, angażujące i przydatne informacje. Istnieje też kilka elementów, które są szczególnie istotne z technicznego punktu widzenia.

 

Słowa kluczowe

To wpisywane w okno wyszukiwania frazy, na które pozycjonowała się będzie witryna. Na przykład w przypadku strony poświęconej budowaniu stron www słowa kluczowe to między innymi “jak zrobić stronę”, “tworzenie stron www” i “jak stworzyć stronę internetową”. Podczas tworzenia treści trzeba pamiętać, żeby strona w jak najwyższym stopniu odnosiła się do wybranych wyrażeń. Opis procesu dobierania słów kluczowych znajduje się w tym artykule

Rozmieszczenie słów kluczowych w tekście powinno być naturalne. Dobrze, jeśli pojawią się w tytule i podtytułach. Ich zbytnie zagęszczenie lub występowanie w niewłaściwym kontekście zmniejsza wiarygodność strony dla wyszukiwarek. 

 

Struktura tekstu - nagłówki

Odpowiednie podzielenie tekstu wpłynie nie tylko na łatwość jego odbioru. Pomoże również zwiększyć jej czytelność dla algorytmów. Nagłówki ustalają hierarchię treści. Jeśli zawarte są w nich słowa kluczowe, podpowiadają, na jakie frazy ma pozycjonować się strona. Ważne, żeby na każdej podstronie znalazł się najwyżej jeden nagłówek pierwszego poziomu (H1). O tym, jak dodawać nagłówki w kreatorze WebWave piszemy w tym miejscu.

 

Meta tagi

Meta tagi, czyli meta tytuł i meta opis, to znaczniki, które opisują zawartość strony. Wyświetlają się na stronie wyników wyszukiwania. Dlatego mają znaczenie nie tylko z punktu widzenia indeksowania strony (czyli jej oceny przez algorytmy), ale także zdobywania ruchu. Odpowiednio przygotowane teksty sprawią, że użytkownicy chętnie klikną w link prowadzący do strony. Instrukcję dodawania meta tytułów i meta opisów w WebWave można znaleźć tutaj.

 

 

 

Grafiki

To obok tekstów najczęściej spotykana forma treści na stronach. Dodając je do witryny trzeba pamiętać o odpowiednim formacie i opisach alternatywnych. 

 

Format obrazów i filmów

Zbyt “ciężkie” grafiki i materiały wideo negatywnie wpływają na czas ładowania się strony, co z kolei przekłada się na jej niską ocenę przez algorytmy wyszukiwarek. To prowadzi do spadku jej pozycji na liście wyników wyszukiwania. Obecnie zalecanym formatem dla obrazów jest WebP. Umożliwia on ich kompresję przy minimalnej utracie jakości. Kreator WebWave automatycznie konwertuje pliki na stronie do tego formatu. Odpowiednikiem WebP dla wideo jest WebM.

 

Opisy alternatywne

To teksty, które pozwalają algorytmom na zrozumienie tego, co znajduje się na grafice. Ich dodanie pomoże w wypozycjonowaniu strony na powiązane z obrazami słowa kluczowe. Umożliwi też wyświetlanie jej zawartości w trybie poszukiwania grafiki. Informację o dodawaniu opisów alternatywnych w kreatorze WebWave można znaleźć tutaj. 

 

Dane strukturalne

Dane strukturalne to treści, które pomagają algorytmom w analizie strony. Opisują, co się na niej znajduje. Mają też znaczenie z punktu widzenia użytkowników. Dzięki nim opis strony w wynikach wyszukiwania Google jest bardziej szczegółowy - zawiera odnośniki do konkretnych podstron. O tym, jak dodać dane strukturalne do strony stworzonej w WebWave, piszemy w tym tekście. 

 

 

Strona błędu 404

To komunikat, który wyświetla się, kiedy użytkownik wejdzie na nieistniejącą podstronę. Najczęściej znajduje się tam link umożliwiający powrót do strony głównej. 

 

 

Strona błędu 404 informuje algorytmy wyszukiwarek, że struktura witryny jest przejrzysta. W WebWave użytkownicy mogą skorzystać z domyślnego wyglądu tego typu podstrony. Da się ją łatwo edytować. W jaki sposób? Odpowiedź znajduje się tutaj.

 

Pliki Robots.txt

Właściciel strony ma wpływ na to, w jaki sposób algorytmy wyszukiwarek analizują jej zawartość. Służą do tego pliki Robots.txt. W praktyce przede wszystkim umożliwiają wskazanie, jakie podstrony nie powinny podlegać ocenie. Dzięki temu można bezpiecznie umieścić w witrynie treści, które zostałyby ocenione negatywnie przez wyszukiwarki (na przykład zduplikowany tekst). Informacje o edycji plików Robot.txt w kreatorze WebWave znajdują się tutaj. 

 

Bezpieczeństwo

Odpowiednie zabezpieczenie strony zapobiega niekontrolowanemu wyciekowi danych użytkownika. W tej chwili standardem jest protokół SSL. Dzięki niemu informację są szyfrowane już w przeglądarce, co utrudnia ich przechwycenie. 

Strony nieposiadające certyfikatu SSL są uznawane przez Google za niezabezpieczone i jako takie oznaczone w przeglądarce Chrome. Dlatego posiadanie certyfikatu SSL jest niezbędne. Wszystkie strony stworzone w WebWave mają darmowy certyfikat SSL, który świadczy o ich najwyższym poziomie bezpieczeństwa.

 

 

Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych

Lwia część ruchu w internecie pochodzi z telefonów i tabletów. Z roku na rok ich użytkownicy stanowią coraz większy procent osób korzystających z sieci. Dlatego algorytmy wyszukiwarek sprawdzają, czy strona jest do nich dostosowana. Google już od jakiegoś czasu stosuje podejście mobile first. Oznacza to, że wersja strony na urządzenia mobilne jest traktowana priorytetowo. 

Strony stworzone w WebWave można dostosować do widoków mobilnych. W tym celu wystarczy kliknąć jedną z ikon, które widoczne są na górnym pasku w kreatorze. Dokładna instrukcja znajduje się w tym artykule. 

 

Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne

Jeśli do strony prowadzą linki z budzących zaufanie witryn, jej pozycja w wynikach wyszukiwania wzrasta. Dlatego dobrze jest pomyśleć o współpracy z wiarygodnymi partnerami, którzy umieszczą je w swoich serwisach internetowych. 

Jakość linków wewnętrznych również ma znaczenie. Trzeba przede wszystkim zadbać, aby nie prowadziły one do nieistniejących lub nieaktualnych podstron. 

 

Przekierowanie 301

Domena, czyli adres strony w internecie może mieć różną postać, na przykład zawierać lub nie zawierać członu “www”. Dlatego konieczne jest stworzenie przekierowań, które przeniosą użytkownika na stronę z adresem “głównym” (kanonicznym). Dzięki temu użytkownicy wpisujący różne wersje adresu strony trafią w to samo miejsce. 

Zastosowanie przekierowania 301 zwiększy też wiarygodność strony dla algorytmów. Bez niego wyszukiwarki będą traktować treści znajdujące się pod poszczególnymi domenami jako oddzielne witryny i uznają, że treści są zduplikowane. O przekierowaniach 301 szerzej piszemy w tym artykule.

 


 

Z Google i konkurencyjnych rozwiązań korzysta ponad 80 procent użytkowników internetu. Wysoka pozycja strony na liście wyników wyszukiwania to gwarancja dużego ruchu.

 


 

 

Analizer SEO w WebWave

Po przeczytaniu tej dosyć długiej listy pozycjonowanie może wydawać się trudne. Na szczęście w WebWave można znacznie ułatwić sobie to zadanie. Nasz kreator ma wbudowany analizer, który automatycznie bada SEO strony i podpowiada, co zrobić, żeby poprawić jej wynik. Jak skorzystać z tego rozwiązania? Instrukcja znajduje się tutaj. 

 

Podsumowanie

Pozycjonowanie to jedna z najważniejszych rzeczy, o jaką trzeba zadbać podczas pracy nad stroną. Dzięki informacjom zawartym w tym poradniku łatwiej będzie zadbać o SEO witryny. Pomoże w tym także analizer dostępny w kreatorze WebWave, z którym bez trudu można wypozycjonować stronę stworzoną w WebWave. 
 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

 

Autor: Jan Chmielowski

Panel Webmastera

Zarejestruj się

Zaloguj się