Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Bartek Raducha, Paula Niziołek

Domena internetowa – co to? Definicja i przykłady

Zastanawiasz się, czym jest domena i dlaczego jest niezbędna przy posiadaniu własnej strony internetowej? Jaki jest jej koszt, czy jest na własność i czy da się ją uzyskać za darmo? Koniecznie sprawdź nasz artykuł! 

 

Szybki spis treści:

Co to jest domena?

Czy strona internetowa, to jest to samo co domena?

Jak wybrać nazwę domeny?

Czy mogę przenosić domeny między stronami?

Gdzie dostanę darmową domenę?

Ile kosztuje domena

Własne konta e-mail

Czy domena jest na własność?

Co się stanie z domeną, kiedy przestanę za nią płacić?

Domena pl – czy to konieczność?

Nazwa domeny a SEO

Czy mogę przenieść domenę do innego dostawcy?

 

Co to jest domena internetowa?

 

Domena to unikalny adres Twojej strony i hostingu, czyli „działki” na której ją postawisz. No i oczywiście narzędzi, dzięki którym stworzysz stronę, oraz jej zawartości czy chociażby skrzynek pocztowych. Po wpisaniu poprawnej nazwy domeny, przeglądarka wyświetli stronę, która jest połączona z konkretną nazwą.

Tak w skrócie przedstawiają się najważniejsze informacje, jakie możemy znaleźć w słowniku. Rozszerzmy sobie jednak te pojęcia. Każda domena jest powiązana z usługą DNS - Domain Name System, czyli systemem nazw domenowych. Tłumaczy on nazwy domen zrozumiałe dla użytkowników (na przykład WebWaveCMS.com) na adres IP dla urządzeń obsługujących sieć.

 

Sama domena składa się z kilku elementów:

  • protokołu - http:// lub https:// – ten drugi zawiera certyfikat SSL

  • subdomeny - www.

  • nazwy domeny

  • domeny najwyższego poziomu - czasem domeny drugiego poziomu, na przykład com.pl

 

Nazwa domeny i domena drugiego poziomu tworzą razem tak zwaną root domain. Jest to w praktyce nazwa najwyższego w hierarchii strony adresu.

W przypadku WebWave mamy na przykład pomoc.webwavecms.com. słowo - pomoc, jest tutaj subdomeną, .com domeną najwyższego poziomu, a WebWaveCMS – nazwą domeny. Z kolei webwavecms.com to root domain.

Nazwa domeny może zawierać litery, cyfry lub znak „-”. Duże i małe litery nie są rozróżniane. Od niedawna można też stosować znaki diakrytyczne (na przykład polskie ą, ę i tak dalej).

Jeśli do domeny dodamy jeszcze protokół (http:// lub https://) tworzy nam się adres URL.

czym jest domena - jak z niej skorzystać - najważniejsze informacje - jaka jest struktura adresu strony www

Rodzaje domen internetowych

Domeny dzielimy na kilka rodzajów:

  • globalne np. .com, .net, org - czyli najbardziej popularne domeny, używane i znane na całym świecie

  • krajowe np. .pl, .de, .ch - są to domeny przypisane do konkretnych krajów, w tym wypadku do Polski, Niemiec i Szwajcarii

  • sponsorowane np. gov.pl - zazwyczaj są to strony rządowe

  • terytorialne np. waw.pl - są to domeny polskie, należące do konkretnych miast lub regionów

  • funkcjonalne np. edu.pl, media.pl, turystyka.pl - są one przypisane do konkretnej branży i podmiotów

 

Domeny najwyższego i najniższego poziomu

Warto wspomnieć jeszcze o tym, czym są domeny najwyższego, a czym drugiego poziomu.

Te najwyższego, czyli TLD - Top Level Domain dzielą się na krajowe np.: .pl, .de, .co.uk i funkcjonalne .com, .org.

Domeny drugiego poziomu to takie, które w strukturze są poniżej TLD. Widać to na przykładzie .com.pl, czyli najpopularniejszej domeny drugiego poziomu w Polsce.

Ciekawostką może być to, że niektóre krajowe domeny najwyższego poziomu są używane na całym świecie. Na przykład domena Dżibuti (.dj) jest popularna wśród DJ-ów. Pewnie się domyślasz dlaczego.

 

Czy strona internetowa to jest to samo, co domena internetowa?

 

Nie, są to dwie różne rzeczy, a do tego jest jeszcze hosting. Strona internetowa to dokument (wygląd, treść) udostępniony w sieci, a domena to miejsce na którym się on znajduje (adres strony). 

Obejrzyj nasze wideo, w którym wyjaśniamy dokładniej różnicę między nimi. 

 

 

Jak wybrać nazwę domeny?

 

Jest sporo dobrych praktyk związanych z wyborem nazwy domeny. Jeśli prowadzisz firmę, to nazwa domeny powinna być z nią powiązana. Jest to ważne przy brandingu - czyli powiązaniu nazwy marki z jej adresem w internecie. Ze względów praktycznych  –  o wiele łatwiej będziesz kojarzyć nazwę domeny powiązaną z nazwą firmy. 

Nazwa domeny jest niepowtarzalna i korzystając z niej odwołujesz się do ściśle określonego zasobu w Internecie. Nie zmienia to faktu, że liczba wolnych domen jest ograniczona. Dlatego warto wybrać taką, która jest powiązana nazwą firmy lub przedsiębiorstwa, marką lub nazwą prowadzonej działalności - na przykład bloga.

Warto wspomnieć, że dodawanie myślników do nazwy domeny jest niezbyt dobrym pomysłem, bo wiele stron spamujących korzystało z tego tricku. Jednak jeśli ma on rozdzielać dwa człony nazwy strony (na przykład adres-strony.pl), to jest to przydatny zabieg.

 

Czy mogę przenosić domeny między stronami?

 

Jest to jak najbardziej możliwe. Domena działa pod tym względem podobnie jak numer telefonu. Możesz zmienić telefon - czyli stronę. Możesz też zmienić operatora - czyli firmę, w której domena jest zarejestrowana.

Domenę możesz też przekierować - czyli podać nowy adres DNS, do którego będzie się odwoływała lub przenieść ją do innego dostawcy (wtedy potrzebujesz kodu authinfo). Tu znajdziesz przykład procedur przekierowania.

Jeśli natomiast chcesz zarejestrować nową domenę, a jednocześnie nie utracić starej, oprócz przeniesienia jej do nowego dostawcy, powinieneś wykonać przekierowanie 301. To skuteczny sposób na przekierowanie odwiedzających z jednego adresu URL na drugi. Jest to niezbędny element optymalizacji witryny internetowej, który ma duże znaczenie zarówno dla pozycji w wynikach wyszukiwania (SEO), jak i dla komfortu użytkowników (User Experience).

 

Gdzie dostanę darmową domenę?

 

Domena w większości przypadków jest płatna. Istnieje wiele serwisów, które je sprzedają jak np. www.domeny.pl. Jednak w przypadku kreatora stron www WebWave, otrzymasz darmową domenę na rok - wystarczy że jesteś naszym użytkownikiem. Jest to rozwiązanie prostsze i tańsze niż. np. w przypadku Wordpress!

 

Ile kosztuje domena: czy mogę zamówić bezpłatną?

 

Ceny domen różnią się w zależności od rodzaju domeny i firmy rejestrującej. Warto pamiętać, że rejestrując domenę, trzeba uzupełnić czasem sporo dodatkowych formalności (na przykład w przypadku domen .org). Jednak bardzo często wystarczy podać dane osoby lub organizacji rejestrującej. 

Ceny rejestracji domeny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Koszt przedłużenia - od kilkudziesięciu do kilkuset. Wszystko zależy od domeny i firmy rejestrującej.

 

Czym się różni rejestracja od przedłużenia domeny?

Przede wszystkim ceną – przedłużenie domeny jest zazwyczaj droższe niż jej rejestracja. Warto o tym pamiętać, bo koszt rejestracji często jest wliczany w pierwszy rok korzystania z hostingu, na przykład wykupując Pakiet Premium w WebWave na rok, masz rejestrację domeny .pl za darmo. Po roku korzystania z tego adresu trzeba osobno zapłacić za przedłużenie domeny.

Jak już zostało wspomniane – strona to dom, hosting to działka, na którym stoi, a nazwa domeny to adres. Każda z tych rzeczy wymaga osobnego dopilnowania. Też finansowego.

 

Na ile mogę przedłużyć domenę?

Domena zawsze działa w cyklu rocznym - czyli rejestracja domeny to zapewnienie sobie wyłączności na nią na rok. Można też opłacić korzystanie z niej na dłużej – na przykład na pięć lat. Wybór należy do Ciebie.

 

ile kosztuje własna domena?

 

Własne konta e-mail

 

Kiedy posiadasz domenę, możesz założyć własną pocztę pod swoim adresem. Jest to bardzo przydatne wizerunkowo, zwłaszcza w przypadku firm.

Jednak własna poczta e-mail to dodatkowa usługa, za którą niekiedy trzeba zapłacić dodatkowo. W WebWave dodajemy ją za darmo do oferowanego przez nas Pakietu Premium.

Posiadanie własnej domeny to raczej dzierżawa niż własność.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Czy domena internetowa jest na własność?

Opłacając domenę, zapewniasz sobie prawo do korzystania z konkretnego adresu www. Niestety domena nie może być Twoją własnością.

To dokładnie tak jak z numerem telefonu - dopóki opłacasz abonament, konkretny numer jest Twój, czyli masz wyłączność na korzystanie z niego. Gdy przestajesz opłacać lub wygasa Ci umowa - tracisz tę wyłączność. Identycznie jest z domeną.

Płacąc, zapewniasz sobie wyłączność na korzystanie z niej. Posiadanie własnej domeny przypomina pod tym względem raczej dzierżawę niż własność.

 

Czym jest hosting i serwer?

 

Pojęcia hosting i serwer są często stosowane zamiennie, co wynika z ich bezpośredniego powiązania. Co znaczą? Serwer to urządzenie zapewniające określone zasoby: pamięć, pojemność, moc, itp. Hosting natomiast określa się jako „miejsce”, w którym przechowujemy nasze pliki – te będą wyświetlane po wpisaniu adresu domeny w przeglądarce. 

 

Czym jest subdomena?

 

Subdomena to inaczej adres utworzony w ramach domeny głównej. Jej nazwa poprzedza nazwę głównej domeny i jest oddzielona od niej kropką. Na przykład subdomeną dla domeny twojafirma.pl będzie oferta.twojafirma.pl

Domenę kupujesz tylko raz i najczęściej możesz tworzyć dowolną ilość subdomen na swoim koncie. 

 

Co się stanie z domeną, kiedy przestanę za nią płacić?

 

Wtedy tracisz możliwość korzystania z konkretnego adresu. Mówi się, że taka nieopłacona domena wygasa. Jednak przez jakiś czas jest jeszcze ona zarezerwowana, na przykład 30 dni w przypadku domen .pl i 28 w przypadku .com. Od wygaśnięcia możliwe jest ponowne aktywowanie domeny przez jej poprzedniego użytkownika.

Najczęściej wiąże się to z dodatkowymi kosztami za ręczną aktywację. Po tym czasie domena trafia z powrotem na rynek.

Czy da się łatwo uniknąć kosztów przedłużenia? Niestety. Są firmy, które automatycznie skupują domeny wracające na rynek – głównie po to, żeby odsprzedać je drożej. Dlatego, jeśli masz zarejestrowaną domenę i zależy Ci na niej, to warto pilnować jej przedłużenia.

Ważne: w momencie, w którym domena wygasa, przestaje przekierowywać na stronę!

 

Domena pl – czy to konieczność?

 

Domeny krajowe to pewien standard, zwłaszcza dla biznesów działających w konkretnym kraju i konkretnym języku. Dlatego utarło się, że polskie firmy korzystają z domeny najwyższego poziomu .pl.

Można oczywiście skorzystać z setek nazw domen. Na przykład w 2014 pojawiło się wiele nowych domen, które można wykorzystać, żeby dopełnić nazwę firmy czy strony czymś fajnym.

 

Nazwa domeny a SEO

 

Czasy, w których upychanie słów kluczowych w nazwę domeny (czyli EMD - Exact Match Domain) już minęły. Jednak nazwa domeny związana z nazwą firmy na pewno nie zaszkodzi.

Warto wspomnieć o związku między wiekiem domeny a pozycją strony w wynikach wyszukiwania - co pokazuje badanie ahrefs.pl. Jednak sama relacja domen i SEO jest naprawdę skomplikowana.

 

 

Czy mogę przenieść domenę do innego dostawcy?

 

Domena jest jak numer telefonu – przeniesiesz ją bez większych kłopotów między operatorami - czyli firmami rejestrującymi domeny.
 

ile kosztuje własna domena?

Czym jest domena - podsumowanie

Domena to adres konkretnej strony w internecie, nigdy nie masz jej na własność, ale możesz zapewnić sobie wyłączność. Domenę zawsze przedłużasz na co najmniej rok, ale możesz na więcej. Domena jest niezbędnym elementem przy posiadaniu własnej strony www. Warto nie tracić czasu i nie przejmować się tym, którą dokładnie wybrać. W kreatorze stron www WebWave podłączysz ją jednym kliknięciem. 

 


 

A może nadal nie masz strony i chciałbyś założyć własną stronę internetową za darmo i bez kodowania? Sprawdź nasze darmowe szablony stron internetowych, dzięki którym stworzysz stronę w kilka chwil jedynie wypełniając szablon własną treścią.

 


 

Źródło: WeNet

 

Dowiedz się więcej o najlepszych praktykach tworzenia stron:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Data aktualizacji: 16 czerwca 2021

28 listopada 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: