Autor: Bartek Raducha, Paula Niziołek
Zastanawiasz się, czym jest domena i dlaczego jest niezbędna przy posiadaniu własnej strony internetowej? Jaki jest jej koszt, czy jest na własność i czy da się ją uzyskać za darmo? Koniecznie sprawdź nasz artykuł!
Czy strona internetowa, to jest to samo co domena?
Czy mogę przenosić domeny między stronami?
Co się stanie z domeną, kiedy przestanę za nią płacić?
Domena pl – czy to konieczność?
Czy mogę przenieść domenę do innego dostawcy?
Domena to adres Twojej strony i hostingu, czyli „działki” na której ją postawisz. No i oczywiście narzędzi, dzięki którym stworzysz stronę, oraz jej zawartości czy chociażby skrzynek pocztowych. Po wpisaniu poprawnej nazwy domeny, przeglądarka wyświetli stronę, która jest połączona z konkretną nazwą.
Działanie domen obsługuje DNS - Domain Name System, czyli system nazw domenowych. Tłumaczy on nazwy domen zrozumiałe dla użytkowników (na przykład WebWaveCMS.com) na adres IP dla urządzeń obsługujących sieć.
Sama domena składa się z kilku elementów:
protokołu - http:// lub https:// – ten drugi zawiera certyfikat SSL
subdomeny - www.
nazwy domeny
domeny najwyższego poziomu - czasem domeny drugiego poziomu, na przykład com.pl
Nazwa domeny i domena drugiego poziomu tworzą razem tak zwaną root domain. Jest to w praktyce nazwa najwyższego w hierarchii strony adresu.
W przypadku WebWave mamy na przykład pomoc.webwavecms.com. słowo - pomoc, jest tutaj subdomeną, .com domeną najwyższego poziomu, a WebWaveCMS – nazwą domeny. Z kolei webwavecms.com to root domain.
Nazwa domeny może zawierać litery, cyfry lub znak „-”. Duże i małe litery nie są rozróżniane. Od niedawna można też stosować znaki diakrytyczne (na przykład polskie ą, ę i tak dalej).
Domeny dzielimy na kilka rodzajów:
globalne np. .com, .net - czyli najbardziej popularne domeny, używane i znane na całym świecie
krajowe np. .pl, .de, .ch - są to domeny przypisane do konkretnych krajów, w tym wypadku do Polski, Niemiec i Szwajcarii
sponsorowane np. gov.pl - zazwyczaj są to strony rządowe
terytorialne np. waw.pl - są to domeny polskie, należące do konkretnych miast lub regionów
funkcjonalne np. edu.pl, media.pl, turystyka.pl - są one przypisane do konkretnej branży i podmiotów
Warto wspomnieć jeszcze o tym, czym są domeny najwyższego, a czym drugiego poziomu.
Te najwyższego, czyli TLD - Top Level Domain dzielą się na krajowe np.: .pl, .de, .co.uk i funkcjonalne .com, .org.
Domeny drugiego poziomu to takie, które w strukturze są poniżej TLD. Widać to na przykładzie .com.pl, czyli najpopularniejszej domeny drugiego poziomu w Polsce.
Ciekawostką może być to, że niektóre krajowe domeny najwyższego poziomu są używane na całym świecie. Na przykład domena Dżibuti (.dj) jest popularna wśród DJ-ów. Pewnie się domyślasz dlaczego.
Nie, są to dwie różne rzeczy, a do tego jest jeszcze hosting. Strona internetowa to dokument (wygląd, treść) udostępniony w sieci, a domena to miejsce na którym się on znajduje.
Obejrzyj nasze wideo, w którym wyjaśniamy dokładniej różnicę między nimi.
Jest sporo dobrych praktyk związanych z wyborem nazwy domeny. Jeśli prowadzisz firmę, to nazwa domeny powinna być z nią powiązana. Jest to ważne przy brandingu - czyli powiązaniu nazwy marki z jej adresem w internecie. Ze względów praktycznych - łatwiej zapamiętasz nazwę domeny powiązaną z nazwą firmy.
Nie zmienia to faktu, że liczba wolnych domen jest ograniczona. Dlatego warto wybrać taką, która jest powiązana nazwą firmy lub przedsiębiorstwa, marką lub nazwą prowadzonej działalności - na przykład bloga.
Warto wspomnieć, że dodawanie myślników do nazwy domeny jest niezbyt dobrym pomysłem, bo wiele stron spamujących korzystało z tego tricku. Jednak jeśli ma on rozdzielać dwa człony nazwy strony (na przykład adres-strony.pl), to jest to przydatny zabieg.
Jest to jak najbardziej możliwe. Domena działa pod tym względem podobnie jak numer telefonu. Możesz zmienić telefon - czyli stronę. Możesz też zmienić operatora - czyli firmę, w której domena jest zarejestrowana.
Domenę możesz też przekierować - czyli podać nowy adres DNS, do którego będzie się odwoływała lub przenieść ją do innego dostawcy (wtedy potrzebujesz kodu authinfo). Tu znajdziesz przykład procedur przekierowania.
Domeny są płatne. Jest wiele serwisów, które je sprzedają jak np. www.domeny.pl. Jednak w przypadku kreatora stron www WebWave, otrzymasz darmową domenę na rok - wystarczy że jesteś naszym użytkownikiem.
Ceny domen różnią się w zależności od rodzaju domeny i firmy rejestrującej. Warto pamiętać, że rejestrując domenę, trzeba uzupełnić czasem sporo dodatkowych formalności (na przykład w przypadku domen .org). Jednak bardzo często wystarczy podać dane osoby lub organizacji rejestrującej.
Ceny rejestracji domeny wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Koszt przedłużenia - od kilkudziesięciu do kilkuset. Wszystko zależy od domeny i firmy rejestrującej.
Przede wszystkim ceną - przedłużenie domeny jest zazwyczaj droższe niż jej rejestracja. Warto o tym pamiętać, bo koszt rejestracji często jest wliczany w pierwszy rok korzystania z hostingu, na przykład wykupując Pakiet Premium w WebWave na rok, masz rejestrację domeny .pl za darmo. Po roku korzystania z tego adresu trzeba osobno zapłacić za przedłużenie domeny.
Jak już zostało wspomniane - strona to dom, hosting to działka, na którym stoi, a nazwa domeny to adres. Każda z tych rzeczy wymaga osobnego dopilnowania. Też finansowego.
Domena zawsze działa w cyklu rocznym - czyli rejestracja domeny to zapewnienie sobie wyłączności na nią na rok. Można też opłacić korzystanie z niej na dłużej – na przykład na pięć lat. Wybór należy do Ciebie.
Kiedy posiadasz domenę, możesz założyć własną pocztę pod swoim adresem. Jest to bardzo przydatne wizerunkowo, zwłaszcza w przypadku firm.
Jednak własna poczta e-mail to dodatkowa usługa, za którą niekiedy trzeba zapłacić dodatkowo. W WebWave dodajemy ją za darmo do oferowanego przez nas Pakietu Premium.
Posiadanie własnej domeny to raczej dzierżawa niż własność.
Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania
Opłacając domenę, zapewniasz sobie prawo do korzystania z konkretnego adresu www. Niestety domena nie może być Twoją własnością.
To dokładnie tak jak z numerem telefonu - dopóki opłacasz abonament, konkretny numer jest Twój, czyli masz wyłączność na korzystanie z niego. Gdy przestajesz opłacać lub wygasa Ci umowa - tracisz tę wyłączność. Identycznie jest z domeną.
Płacąc, zapewniasz sobie wyłączność na korzystanie z niej. Posiadanie własnej domeny przypomina pod tym względem raczej dzierżawę niż własność.
Wtedy tracisz możliwość korzystania z konkretnego adresu. Mówi się, że taka nieopłacona domena wygasa. Jednak przez jakiś czas jest jeszcze ona zarezerwowana, na przykład 30 dni w przypadku domen .pl i 28 w przypadku .com. Od wygaśnięcia możliwe jest ponowne aktywowanie domeny przez jej poprzedniego użytkownika.
Najczęściej wiąże się to z dodatkowymi kosztami za ręczną aktywację. Po tym czasie domena trafia z powrotem na rynek.
Czy da się łatwo uniknąć kosztów przedłużenia? Niestety. Są firmy, które automatycznie skupują domeny wracające na rynek – głównie po to, żeby odsprzedać je drożej. Dlatego, jeśli masz zarejestrowaną domenę i zależy Ci na niej, to warto pilnować jej przedłużenia.
Ważne: w momencie, w którym domena wygasa, przestaje przekierowywać na stronę!
Domeny krajowe to pewien standard, zwłaszcza dla biznesów działających w konkretnym kraju i konkretnym języku. Dlatego utarło się, że polskie firmy korzystają z domeny najwyższego poziomu .pl.
Można oczywiście skorzystać z setek nazw domen. Na przykład w 2014 pojawiło się wiele nowych domen, które można wykorzystać, żeby dopełnić nazwę firmy czy strony czymś fajnym.
Czasy, w których upychanie słów kluczowych w nazwę domeny (czyli EMD - Exact Match Domain) już minęły. Jednak nazwa domeny związana z nazwą firmy na pewno nie zaszkodzi.
Warto wspomnieć o związku między wiekiem domeny a pozycją strony w wynikach wyszukiwania - co pokazuje badanie ahrefs.pl. Jednak sama relacja domen i SEO jest naprawdę skomplikowana.
Domena jest jak numer telefonu - przeniesiesz ją bez większych kłopotów między operatorami - czyli firmami rejestrującymi domeny.
Domena to adres konkretnej strony w internecie, nigdy nie masz jej na własność, ale możesz zapewnić sobie wyłączność. Domenę zawsze przedłużasz na co najmniej rok, ale możesz na więcej. Domena jest niezbędnym elementem przy posiadaniu własnej strony www. Warto nie tracić czasu i nie przejmować się tym, którą dokładnie wybrać. W kreatorze stron www WebWave podłączysz ją jednym kliknięciem.
A może nadal nie masz strony i chciałbyś założyć własną stronę internetową za darmo i bez kodowania? Sprawdź nasze darmowe szablony stron internetowych, dzięki którym stworzysz stronę w kilka chwil jedynie wypełniając szablon własną treścią.
Data aktualizacji: 16 czerwca 2021
Popularne artykuły.
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na: