Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Kaja Rowicka 

Zdjęcia produktowe - podstawy, które warto znać. Jak robić fotografię produktową?

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Prezentacja w sieci to teraz niemalże codzienność. Widzimy ją na stronach internetowych, ale też i w social mediach. Aby zachęcić użytkownika do zapoznania się i finalnie skorzystania z naszej oferty, należy wykonać tzw. zdjęcia produktowe. Czym są dokładnie, jakie ich rodzaje możemy wyróżnić i jak je wykonać…lub ile za nie zapłacimy? 

Sprawdźmy to!

 

Fotografia produktowa - co to?

 

Jak sama nazwa może nam już sugerować, zdjęcia typu produktowe, to takie, które wykonujemy w celu zaprezentowania danego obiektu. Powinny być one wykonane z niezwykłą starannością, aby uchwyciły tylko i wyłącznie pozytywy przedstawionego 'produktu'. Często poza samym ‘naturalnym’ wyglądem przechodzą one jeszcze przez dodatkowy proces obróbki graficznej, dzięki której możemy pozbyć się niechcianych mankamentów…i jeszcze bardziej ‘wyidealizować’ jego wygląd. 

 

Rodzaje zdjęć produktowych 

 

W związku z tym, że szeroko pojęta oferta sprzedażowa/usługowa jest bardzo różnorodna, sposób jej zaprezentowania też będzie różny. 

Możemy wyróżnić kilka rodzajów zdjęć produktowych- od podstawowych po bardziej skomplikowane przedsięwzięcia. 

 

1. Packshoty

Na początku warto zapoznać się z pojęciem packshot, które określa podstawowy sposób profesjonalnego przedstawienia obiektu. Zazwyczaj jest on wtedy umieszczony na białym tle, tak aby jak najlepiej ukazać rzeczywisty wygląd i jednocześnie nie rozpraszać niczym odbiorcy. Oczywiście są przypadki, w których to tło może mieć inny kolor. Jest to wybór osoby zlecającej lub też sugestia o. wykonującej.

Wiele też zależy od koncepcji/ wizji artystycznej, czy też marketingowej.

Na platformach umożliwiających wystawianie swoich produktów np. tych aukcyjnych białe tło jest jednak wymogiem, którego niespełnienie może wiązać się z odrzuceniem naszej propozycji lub jej słabym ‘wypozycjonowaniem’. 

Dość popularnym zabiegiem przy zdjęciach packshotowych jest również dodawanie efektu cienia lub odbicia, dzięki czemu zyskujemy jeszcze lepsze wrażenie…niemalże namacalności. 

 

 

 

2. Flatshot

Nie jest to do końca odrębny rodzaj zdjęcia produktowego, a raczej odłam wliczany do packshotów. Jak sama nazwa nam to sugeruje, będą to zdjęcia prezentujące nasz produkt na płasko (np. elementy garderoby) i bez urozmaiceń. 

Obydwa typy zdjęć są najczęściej wykorzystywane do prezentacji obiektów sprzedawanych w sklepach internetowych i wspomnianych wcześniej platformach aukcyjnych.

 

3. Flatlay

Nazwa podobna do flatshota. W tym wypadku zdjęcia produktowe wykonywane są od góry. Nie będą one już ‘gołe’, tak jak to było w przypadku packshotów i flatshotów. Tym razem naszym głównym obiektom towarzyszą jeszcze inne. Tworzymy w ten sposób pewnego rodzaju kompozycje. Najczęściej możemy spotkać się z tym rodzajem zdjęć na platformach społecznościowych typu Instagram.

 

 

3. Zdjęcie kompozycyjne/kolażowe 

Zdecydowanie ma ono wiele wspólnego ze swoim poprzednikiem, z tym że w tym wypadku nie ograniczamy się już jednak tylko i wyłącznie do ujęć z “lotu ptaka”. Tym razem możemy postawić na inne rozwiązania. Ciekawe zaaranżowanie produktu bądź też kilku jest tutaj jednak tak samo ważne. Można więc powiedzieć, że niemalże każdy flatlay będzie zdjęciem kompozycyjnym, ale już nie każde zdjęcie kompozycyjne będzie flatlay-em.  

 

 

4. Zdjęcie “duch”

Bardzo specyficzna nazwa, ale określa ona zdjęcia obiektów, których lepsze zareprezentowanie wiąże się z wykorzystaniem dodatkowego przedmiotu albo też nawet osoby. Najczęściej będą one stosowane w przypadku prezentowania ubrań (np. sukienki) i niektórych dodatków (np. zegarka). 

Określenie duch wzięło się tutaj, ponieważ my, jako odbiorcy widzimy tylko i wyłącznie produkt. Model lub manekin jest usuwany w procesie postprodukcyjnym.

Najczęściej spotkamy się z takimi rozwiązaniami w katalogach oraz sklepach online. 

 

5. Fotografia 360⁰

Zdjęcie z możliwością obejrzenia obiektu z każdej strony. Sprawdzi się zarówno w formie fotografii “duch” lub przy pomocy manekina czy też modela.

Jak możemy otrzymać taki efekt? Standardowym rozwiązaniem w takim przypadku będzie umieszczenie naszego przedmiotu na ruchomej platformie, a następnie wykonanie mu zdjęć z każdej strony. 

Możemy wykorzystać ten efekt do jeszcze lepszego zaprezentowania oferty i nadania mu bardziej rzeczywistego wymiaru- stanowi główny podgląd lub być uzupełnienie np. zestawu standardowych packshotów. 

 

Produkty możemy zaprezentować m.in na:

  • wieszaku- jak można się domyślać, będzie to dotyczyło przede wszystkim ubrań. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale z pewnością prezentowane przez nas produkty będą wyglądały znacznie lepiej niż np. położone na ziemi. Niekoniecznie uda nam się dobrze zareprezentować duże obiekty, ale mniejsze elementy garderoby lub po prostu odzież dziecięca może zostać sfotografowana w taki sposób.  

  • manekinie- kompromis między wieszakiem, a modelem. Wygląda znacznie lepiej niż pierwsza opcja, ale z kolei mniej naturalnie niż ta druga…ale nie można ukrywać, że będzie to też znacznie tańsze. Warto tutaj wykorzystać fotografie “duch”. 

  • modelu - spośród tych trzech propozycji, to pozwala na jak najlepsze przedstawienie produktu- jest profesjonalne i ludzkie zarazem. Podnosi wyobrażenie wykorzystania obiektu przez odbiorcę. Mimo wszystko skupienie wciąż jest skierowane na produkt- unikamy rozpraszaczy (chociażby w postaci ‘przekombinowanego’ tła)

Dołącz do 413 tysięcy ludzi, którzy tworzą bezpłatne strony internetowe i bez kodowania.

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

 

6. Lookbook

Ta propozycja zdjęć produktowych jest już znacznie bardziej zaawansowana, ponieważ tworząc taką sesję, mamy zamiar przedstawić nasz obiekt/obiekty w działaniu- dynamicznie. Nie jest już tutaj zaprezentowany tylko i wyłącznie jego wygląd, ale też bardzo często widzimy tutaj jego sposób użycia.

Z reguły nazywamy tak propozycje zaaranżowane przez jedną markę. Na takich zdjęciach produktowych bardzo często znajduje się więcej niż jeden produkt, który chcemy przedstawić “widowni”. 

Bardzo ważna jest tutaj oprawa stylistyczna lub motyw przewodni. Jeśli taki posiadamy, to warto się nim sugerować. 

Lookbook jest dużo bardziej reklamowy niż zwykłe packshoty. Najczęściej jest wykorzystany w przypadku mebli i innych akcesoriów związanych z projektowaniem wnętrz oraz ubrań i dodatków. 

 

7. Edytorial

Będzie to bardziej rozbudowana wersja lookbooka. Nie skupia się on już tylko i wyłącznie na jednej marce lecz przedstawia połączenie kilku obiektów z różnych źródeł.

Takie zdjęcia produktowe spotkamy najczęściej u influencerów np. modowych, w magazynach oraz w social mediach. 

 

Poza tymi formami zdjęć produktowych warto jeszcze wspomnieć o tzw. renderach, czyli grafikach odwzorowujących wygląd naszego obiektu i oczywiście chyba dobrze nam wszystkim znanych fotografiach “stockowych” takich, jakie oferuje np. Adobe czy w wersji darmowej, chociażby Unsplash, z którego możemy korzystać bezpośrednio z pozycji kreatora WebWave.  

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak robić zdjęcia produktowe - zlecić czy wykonać samodzielnie?

Profesjonalne zdjęcia produktowe to wbrew pozorom ciężka sztuka. Jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt i umiejętności możemy spróbować wykonać je samodzielnie. Musimy jednak pamiętać, że jeśli sesja ta jest ważna dla naszej marki, to nie powinniśmy na niej przesadnie oszczędzać. Oczywiście warto poszukać najkorzystniejszej i kompleksowej oferty, ale musi mieć ona przełożenie na jakość fotograficzną. 

 

Zdjęcia produktowe i cennik usługi

Od tego ile zapłacimy za zdjęcia produktu, zależy kilka kwestii. Oczywiście chyba można już pominąć samo wynagrodzenie osoby wykonującej prace. 

 

1. Ilość zdjęć

Jak to bywa w przypadku wielu rodzajów zamówień im więcej tym taniej. Wiele osób realizujących zlecenia oferuje rabat w momencie gdy konsumenci chcą zapłacić za ‘hurtową’ ilość zdjęć.

 

2. Fotografowany obiekt

Wbrew pozorom ceny aranżacji nie będą sztywne w każdej kategorii. Przedmioty, które można sfotografować, są przeróżne. Mogą być małe lub duże, sztywne lub giętkie, “atrakcyjne” bądź też nie. Przykłady?

- szklane obiekty (odbijające światło i łatwe do zapalcowania), 

- białe przedmioty, które chcemy ukazać na białym tle 

- “skomplikowane” kreacje modowe, których niewłaściwe ukazanie kompletnie zaburzy ich wygląd lub też zatraci ich unikatowość. 

 

3. Sprzęt

Zarówno firmy jak i freelancerzy oferujący wykonanie różnego rodzaju zdjęć produktowych, posiadają zazwyczaj zaawansowany sprzęt. Chodzi tu zarówno o same aparaty, obiektywy lampy oświetleniowe, tła, blendy etc. W związku z tym do wysokości ceny wliczany jest również asortyment, przy którego pomocy wykonana zostanie sesja.

 

3. Rodzaj zdjęć produktowych 

Poznaliśmy typy zdjęć produktowych. Jedne są prostsze w wykonaniu, a drugie trudniejsze. Przy niektórych wystarczy tylko dobre oświetlenie, a z kolei przy części z nich proces postprodukcji będzie bardziej skomplikowany. Przykładowo- zamawiając standardowe packshoty, zapłacimy kilkadziesiąt złotych, ale przy sesji z modelem będzie to kwota kilkuset złotych (czasem nawet kilku tysięcy).

 

4. Renoma osoby wykonującej zlecenie 

Poświęcony czas na wykonanie zdjęć produktowych oraz ich obrobienie to jedno, a doświadczenie i umiejętności to drugie. Musimy więc liczyć się z faktem, że jeśli nasze zlecenie powierzymy np. firmie albo freelancerowi z wysoką renomą, to otrzymamy wysokiej jakości rezultaty, ale też cena będzie przynajmniej odrobinę wyższa (a przynajmniej powinna). 

 

5. Za co płacimy 

Można by powiedzieć, że płacimy za zdjęcia, ale nie zawsze jest to sprecyzowana odpowiedź. Owszem, bywają przypadki, w których to zamawiamy, tylko i wyłącznie tę usługę, ale bardzo często należy również uwzględnić pracę przy postprodukcji, a czasem koszta zorganizowania lokalizacji, rekwizytów, czy też modela i wizażysty.

Tymi elementami możemy zająć się na własną rękę, ale czasem warto zaufać kontaktom, jakie ma osoba zajmująca się naszym zleceniem. 

 

 

Wykorzystanie zdjęć produktowych - skrót 

 

Dlaczego warto zastanowić się nad zleceniem lub samodzielnym wykonaniem jednolitych zdjęć produktowych? Do czego mogą nam się przydać?- bezpośrednio i pośrednio 

  • aukcje sprzedażowe,

  • własny sklep internetowy lub/ stacjonarny, 

  • reklama np. w formie plakatów; 

  • katalog np. przedstawiający kolekcje/ofertę; 

  • budowanie wizerunku marki, etc. 

Podsumowanie 

Zdjęcia produktowe, są niezwykle istotne jeśli chcemy jak najlepiej przedstawić naszą ofertę i sprawić, że wyda się ona jak najbardziej atrakcyjna. Możemy postawić na podstawie ukazanie obiektu za pomocą np. packshotów lub też np. zorganizować całą sesję do powstania lookbooka czy katalogu.

Od tego co będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem, zależy przede wszystkim to, co chcemy przedstawić. Pamiętamy też, że na takim zleceniu nie warto oszczędzać na siłę, ponieważ jego dobra realizacja najprawdopodobniej przyczyni się do wzrostu sprzedaży, a na tym raczej nam zależy.  

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

29 grudnia 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: