Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Julia Mądraszewska

Aplikacja PWA - czym jest i jak wykorzystać Progressive Web App?

Aplikacje internetowe są częścią wirtualnego środowiska już od kilku lat. Dzięki takim udoskonaleniom jak responsywność stron, już nie tylko programiści mogą tworzyć witryny internetowe w taki sposób, aby zachowywały się one jak aplikacje.

W ciągu ostatnich dwóch lat pojawiła się jednak nowa generacja aplikacji internetowych, nazwanych Progressive Web Apps (PWA). W języku polskim określana jest jako progresywna aplikacja internetowa.

Czym dokładnie jest PWA i dlaczego zyskuje na popularności? Warto ją zainstalować?

 

Czy różni się aplikacja internetowa od natywnej aplikacji mobilnej?

 

Przede wszystkim należy rozdzielić te dwa terminy.

Aplikacja natywna oznacza, że dany produkt tworzony jest na dedykowaną platformę, np. iOS lub Android i możesz pobrać je w App Store czy Google Play. Musi on wtedy zostać napisany w odpowiednim dla danej platformy języku - kolejno Swift/Objective-C lub Java. Dużym atutem jest pełny dostęp do podzespołów telefonu. Jeśli chcesz stworzyć aplikację, która w nietypowy sposób będzie korzystać z zasobów telefonu, to aplikacja natywna będzie najodpowiedniejszym wyborem. To doskonałe rozwiązanie dla użytkowników urządzeń mobilnych.

Za to aplikację internetową można potraktować jako rozwinięcie responsywnej strony internetowej. Pod kątem technicznym jest to zwykła aplikacja webowa, jednak użytkownik, który na nią trafi może odnieść wrażenie, że jest to zwykła aplikacja mobilna ze względu na możliwość działania w trybie offline. Nie tylko będzie mógł podpiąć ją do pulpitu, ale też zobaczy, że ma ona dedykowaną ikonę.

Dodatkowo osoby zajmujące się tworzeniem projektu tych aplikacji potrafią niemal perfekcyjnie odwzorować interfejs względem aplikacji natywnej.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Czym jest PWA? Poznaj technologię PWA!

Czym są Progressive Web Apps? Aplikacja PWA to aplikacja internetowa, która wykorzystuje nowoczesne możliwości sieciowe, aby zapewnić użytkownikom wrażenia podobne do dedykowanej aplikacji mobilnej. Te aplikacje muszą spełniać określone wymagania, są wdrażane na serwery, dostępne za pośrednictwem adresów URL i indeksowane przez wyszukiwarki.

 

Progressive Web App powinna:

  • obsługiwać bezpieczne połączenie HTTPS;

  • być responsywna;

  • posiadać plik Web App Manifest, czyli prosty plik w formacie JSON, który informuje przeglądarkę o aplikacji i o tym, jak powinna się zachować po instalacji na urządzeniu mobilnym lub komputerze;

  • musi się szybko ładować;

  • musi działać na wszystkich przeglądarkach;

  • każda podstrona powinna posiadać oddzielny adres url.


 

Pod kątem technicznym jest to zwykła aplikacja webowa, jednak użytkownik, który na nią trafi może odnieść wrażenie, że jest to zwykła aplikacja mobilna ze względu na możliwość działania również w trybie offline

 


 

Minusy Progressive Web Apps

Niestety aplikacje PWA mają pewne ograniczenia względem natywnych aplikacji. W szczególności tyczy się to możliwości telefonu, których nie da się powielić na stronę internetową. Od momentu pojawienia się systemu iOS 11.3 można uruchamiać PWA na urządzeniach Apple, ale nadal brakuje kompatybilności ze starszymi urządzeniami.

Dodatkowo nie mogą robić wszystkiego, co do czego zdolne są aplikacje mobilne. Ponieważ są napisane w JavaScript, nie są tak wydajne i zoptymalizowane, jak aplikacje napisane w Kotlin lub Swift.

 

Plusy progresywnych aplikacji webowych

Największym plusem aplikacji PWA jest ich dostępność. Można je instalować niemalże niezależnie od systemu operacyjnego danego telefonu. Niesie to zarówno korzyści dla deweloperów jak i użytkowników, ponieważ twórcy nie będą musieli tworzyć odrębnych aplikacji, a istnieje nawet możliwość używania ich trybie offline.

Przeglądarka Chrome pozwala na wygodne i bezpośrednie instalowanie aplikacji z poziomu strony internetowej.

Aplikacja PWA w WebWave

Największym plusem aplikacji PWA jest ich dostępność. Można je pobierać niemalże niezależnie od systemu operacyjnego danego telefonu. Niesie to zarówno korzyści dla deweloperów jak i użytkowników, ponieważ twórcy nie będą musieli tworzyć odrębnych aplikacji, a istnieje nawet możliwość używania ich w trybie offline.

Przeglądarka Chrome pozwala na wygodne i bezpośrednie instalowanie aplikacji z poziomu strony internetowej.

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

22 sierpnia 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: