Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data aktualizacji: 27 czerwca 2023

Jak pisać teksty na stronę internetową? Sposoby na skuteczny copywriting

jak wybrać nazwę bloga

Pisanie tekstów na stronę internetową może być dla niektórych wyzwaniem i jest to całkowicie normalne. Ale nie oznacza to wcale, że jeśli nie czujesz się copywriterem, to nie możesz nic napisać. Wręcz przeciwnie. Poznaj kilka sprawdzonych tipów, które pomogą Ci zrozumieć jak pisać teksty na własną stronę internetową. Dzięki nim nawet przy braku weny czy pomysłu na pisanie, uda Ci się stworzyć własny profesjonalny tekst na www.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak pisać teksty, by zajmować wysokie pozycje w wyszukiwarce Google,

 • na co zwracać uwagę podczas tworzenia treści  na stronę www,

 • jak zaangażować odwiedzających stronę Twojej firmy.

 

Od czego zacząć pisanie tekstów na stronę internetową?

 

Od początku, czyli od Twojego pomysłu na stronę. Gdy już go określisz, łatwiej będzie Ci go opisać. Ten etap jest kluczowy - niezależnie od tego, czy to strona firmy, produktu, czy projektu.

„Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić – to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz”.

 

Kolejnym krokiem w ramach copywritingu - bo tak alternatywnie będziemy tutaj nazywać proces tworzenia tekstów na strony www - jest przemyślenie celu strony a przede wszystkim, do kogo chcesz pisać. Wyobraź sobie kim jest persona marketingowa czy grupa docelowa; jakiego języka używa lub jaki content ją interesuje, co ją angażuje, na jakie pytania a propos produkt musisz odpowiedzieć.

Dzięki temu lepiej dobierzesz i słownictwo, i argumenty - a jest to bardzo istotny krok, gdyż treści na stronie internetowej mają zwiększyć przecież poziom konwersji i generować odpowiedni przychód. Chcesz dotrzeć do profesjonalistów? Czy do osoby, która chce po prostu rozwiązać swój problem? Pamiętaj o używaniu wyrażeń specjalistycznych, ale nie przesadzaj – tekst nadal powinien brzmieć naturalnie.Pisanie tekstów na stronę internetową

 

5 kroków, by napisać dobry tekst na stronę www

 

Jest bardzo praktyczna technika pisania, gdy nie masz pomysłu jak zacząć lub co opisać.

Więc tak:

 • zrób listę tego, o czym chcesz napisać

 • zadaj sobie pytania o konkretne rzeczy, o których chcesz napisać, do czego służą, co znaczą, czy są ważne dla strony i zastanów się jakie problemy rozwiązują

 • wypisz wszystkie rzeczy, które przyjdą Ci do głowy – mogą być śmieszne, lub niezwiązane z tematem. To właśnie one pokazują Twój tok myślenia

 • postaraj się o tym powiedzieć - swoimi słowami

 • spisz to, co mówisz.
   

Te pięć kroków ma dużo sensu. Wyjaśnijmy je na przykładzie.

Powiedzmy, że posiadasz stronę internetową stacjonarnego sklepu rowerowego. Świadczysz konkretne usługi i wiesz kim są Twoi klienci, powiedzmy, że tacy casual riders. Masz z nimi kontakt, więc mniej więcej wiesz, jak z nimi rozmawiać.

Wypisz informacje, które chcesz umieścić na stronie - prowadzisz sklep, masz przy nim warsztat, świadczysz konkretne usługi (łatanie i wymianę dętek, przeglądy, itp.), w ofercie są produkty tych i tych marek, a sam sklep mieści się w konkretnym miejscu. Musi być konkretnie. Teraz pora przekuć go w tekst na stronę internetową. Mając taką „bazę” możesz zacząć zadawać sobie pytania o konkretne rzeczy. Albo wyobrażać sobie, z jakimi pytaniami w głowie przyjdą na stronę Twoi przyszli klienci. Najlepiej jest na te pytania odpowiedzieć od razu, na stronie. Tak, jak odpowiedziałbym klientowi w sklepie. 

„Czy w tym sklepie wymienię dętkę” – tak, wymienisz. Napiszę to na stronie („Wymienimy dętkę w Twoim rowerze”).

„Co zrobić z rowerem po zimie” – najlepiej nasmarować i wyregulować, ale jeśli nie masz pewności jak to zrobić dobrze, to chętnie zrobię to za Ciebie. 

Nie masz pomysłu jak to opisać? Po prostu wypisz usługi, ale tak, żeby dotyczyły konkretnych potrzeb. Wymienimy łańcuch, wyprostujemy koło, zamontujemy dzwonek, a nawet bagażnik.

Warto wspomnieć, że pisanie o rozwiązywaniu problemów ma dużo wspólnego z językiem korzyści.

W „wypisywaniu” rozwiązań pojawia się dużo rzeczy ważnych dla przyszłych klientów. Kiedy masz taką listę, to zostaje tylko jedno: opowiedz o tym. Wyobraź sobie, że ktoś Cię pyta „czym się zajmuje Twój sklep rowerowy”. Gdy wiesz, już jakie problemy rozwiązujesz, łatwiej będzie Ci opisać idealne rozwiązanie innym. I to właśnie o nim opowiedz, a następnie na podstawie tej opowieści stwórz swój własny sklep internetowy.

 


 

Gdy wiesz, jakie problemy – codzienne, zwyczajne – rozwiązujesz, łatwiej opisać idealne rozwiązanie innym.

 


 

A co jeśli nadal nie idzie Ci pisanie treści na stronę?

 

Ta strategia nie każdemu może przypaść do gustu. Zwłaszcza ta część, w której masz coś opowiedzieć własnymi słowami. Ale pamiętaj: dobry i zrozumiały język to taki, który jest prosty i precyzyjny. Te cechy najlepiej widać właśnie w języku mówionym.

Masz kłopot ze spisaniem tego? Włącz rejestrator dźwięku w telefonie i zacznij opowiadać. Po kilku minutach opadnie zdenerwowanie i pojawi się flow.

Jakie narzędzia przydają się do pisania tekstów na stronę internetową?

 

Oczywiście – każdy tekst powinien być poprawny językowo. Mało co razi tak bardzo, jak tłusty ortograf. Jeśli nie masz do tego oka, to skorzystaj ze sprawdzania pisowni – czy to w Wordzie, czy w którymś z darmowych edytorów tekstu. Te programy najczęściej wytkną Ci najbardziej oczywiste ortografy i literówki.

Żeby sprawdzić, czy nie ma w tekście jakichś drobnych potknięć, warto skorzystać z LangiageTool. To całkiem sprawny „wytykacz” błędów, jednak nie jest idealny. Warto mieć to na uwadze.

Dodatkowym narzędziem jest Jasnopis. Pomaga wyłapać bardziej skomplikowane wyrażenia i zdania w tekście. Do tego ocenia poziom „zamglenia” (FOG Index), czyli to, jak trudny jest do zrozumienia konkretny tekst.

Dobrze się domyślasz – im jest prostszy, tym bardziej zrozumiały.

Jeśli jednak dalej nie masz pewności, czy te konkretne teksty na stronie są odpowiednie, to po prostu pokaż je znajomym. Ich zdanie może okazać się bardzo pomocne!

Z doświadczenia wiem, że nic nie zastąpi ogarniętego redaktora, ale ich usługi najczęściej są dosyć kosztowne. Podobnie jak usługi doświadczonych copywriterów. Ale warto wiedzieć, że możesz napisać coś samodzielnie.

 

Kto nie może pisać tekstów na stronę internetową?

 

Nie oszukujmy się – podstawowy poziom pisania powinien mieć każdy z nas. Za to nie każdy musi pisać idealne teksty, skuteczne teksty, teksty sprzedażowe. Teksty, które są angażujące (bo może inne, niż to czyni konkurencja tudzież stanowi wyraźne odejście od szeroko pojmowanego content marketingu, jaki się obecnie stosuje). Teksty, które - dla osób odwiedzających Twoją stronę - są jasne i stanowią odpowiedź na pytania, jakich szukają.

To trochę tak, jak z projektowaniem stron – każdy może to robić, podstawy nie są trudne, ale wejście na wyższy poziom może być wyzwaniem. Większym lub mniejszym. Dlatego warto chociaż spróbować. Może się okaże, że masz do tego prawdziwy talent?

Generalnie warto pamiętać, że pisanie tekstów na strony internetowe, zwłaszcza takich, które są przekonujące czy marketingowe, to konkretna praca, która ma też swój cennik. Za usługi pisania tekstów na zlecenie zazwyczaj płaci się, zaczynając od 45 złotych za 1000 znaków bez spacji. Za pisanie dobrych tekstów na stronę internetową, za skorzystanie z usług doświadczonego, profesjonalnego copywritera - płaci się od 80zł za 1000 znaków bez spacji wzwyż.

Istnieją też giełdy tekstów, ale musisz pamiętać, że kupowanie tekstu, który może zupełnie nie dotyczyć tematu strony tylko po to, żeby był, to zły pomysł. Chodzi nie tylko o kreatywność czy inwencję – ważna jest dosyć konkretna praca i konsekwencja w pisaniu.

 

Profesjonalne teksty? Zadbaj o architekturę!

 

Architektura, czyli sposób, w jaki treść została przedstawiona i zorganizowana. To również ważny czynnik ułatwiający użytkownikowi zrozumienie treści. 

Aby to, co piszesz, wyglądało profesjonalnie, zadbaj o:

 • Podzielenie tekstu na akapity (niech liczą od 4 do 6 linijek),
 • Dodaniu śródtytułów, które pomagają w szybszym znalezieniu potrzebnych informacji,
 • Używaniu wyliczeń, wypunktowań,
 • Zastosowaniu prostej czcionki w rozmiarze 12-14,
 • Pisaniu krótkich, prostych zdań zawierających maksymalnie 20 słów,
 • Wyrównaniu tekstu do lewej strony.

 

Jak pisać teksty pod SEO?

 

Poprawne pozycjonowanie bloga to darmowa reklama. Każdy twórca internetowy chce, aby jego praca była zauważalna. Dlatego warto wypozycjonować się w wynikach wyszukiwania. Jednak niektórych przeraża temat SEO na blogu czy stronie. Przecież zatrudnia się od tego duże firmy i płaci spore sumy. A wynik i tak czasami może nie być zadowalający.

Jednak pozycjonowanie własnej strony to ważny temat nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale też każdego blogera. Jeżeli wkładasz w coś serce i pracę, dlaczego nikt nie ma tego widzieć? Gdy interesuje cię tworzenie bloga bez podstawowej wiedzy na temat SEO Twoja strona będzie jedynie spadać w SERP-ach, czyli na stronie rezultatów wyszukiwania.

Oczywiście są sposoby, aby znaleźć się na samej górze w tych wynikach (Patrz: różnice miedzy SEO a SEM).  Są to płatne opcje - kampanie linków sponsorowanych. Mogą zajmować do czterech pierwszych miejsc na liście wyników wyszukiwań. Nie jest to jednak polecany zabieg z prostego powodu prostego powodu: aż 4 na 5 osób stara się ignorować płatne reklamy stron, a zwraca uwagę jedynie na organiczne wyniki wyszukiwania.

Dlatego właśnie warto zrozumieć, jak należy pisać treści pod SEO i starannie budować swoją markę w sieci.

 

Po co SEO na blogu?

Tworzenie bloga i następnie jego rozwiajnie - niezależnie od tego, czy hobbystycznie, czy jako ekspert w danej dziedzinie - na pewno chcesz, aby Twoja praca była widoczna i miała szeroką rzeszę odbiorców. Dlatego pracując nad wizerunkiem strony warto poświęcić chwilę na pisanie wartościowych treści.

Publikowanie linków w mediach społecznościowych przynosi coraz mniejsze korzyści z powodu ograniczania zasięgów. W związku z tym, zamiast poświęcać czas na kolejną promocję nowych wpisów, proponujemy skupić się na tworzeniu lepszej jakości treści i zachowaniu zasad SEO. Dzięki takim działaniom publikacje będą mogły same walczyć o odbiorców dzięki pojawieniu się wysoko w wynikach wyszukiwania. Najlepiej zaczynać od najbardziej podstawowych reguł.

 

Skuteczne stosowanie nagłówków H1 – H6

Używa się ich w celu wyróżnienia tekstu na stronie internetowej. Wskazują tematykę danego akapitu i jego słowa kluczowe. Nie tylko lepiej czyta się tekst, który jest podzielony na akapity, ale też nie męczy on użytkownika. 

Dlaczego ich stosowanie jest powiązane z SEO?

Frazy w nich zawarte pomagają rozpoznać wyszukiwarkom temat i dopasować do zagadnień szukanych przez użytkowników korzystających z np. Google. Dzięki temu, że śródtytuły są wypełnione słowami kluczowymi formułowanymi w naturalny sposób, cała treść artykułu oceniana jest wysoko, bo odpowiada na zadawane pytanie.

Nagłówki H1 powinno się stosować tylko raz, gdyż ma on bardzo duże znaczenie dla pozycjonowania strony i powinien być umieszczony na górze strony, pełniąc funkcję jej tytułu. Zamieszczona w nim treść oddaje sens całości i to ona pełni funkcję reprezentacyjną - również dla algorytmu Google.

Dalsze nagłówki stosuje się kolejno po sobie, w standardowych wpisach nie wychodzi się dalej niż za H3. W nich powinno się pisać kluczowe słowa w odmienionej formie, ich synonimu lub frazy z długiego ogona. Śródtytuły muszą brzmieć naturalnie i rozpoczynać akapit, który bezpośrednio do nich nawiązuje. Dzięki temu roboty Google dowiadują się, o czym jest strona i jakiego rodzaju treść omawia. 

Jednak warto zachęcać nie tylko algorytm, ale również użytkowników. W końcu to dla nich tworzone są te teksty.

 

Jak pisać dobre meta opisy?

Gdy szukasz nowej książki, zazwyczaj czytasz jej tylną okładkę, bo tam właśnie znajdziesz wycinek o tym, co opisuje cała książka. I najczęściej to właśnie ta część decyduje o tym, czy daną książkę kupisz.

Jest to powiązane z poprawnym korzystaniem z języka korzyści.

Dokładnie to samo tyczy się meta opisów. Są to odręcznie napisane krótkie, treściwe i zachęcające do przeczytania całego artykułu fragmenty tekstu. Tworzone są w celu pokazania, dlaczego warto wejść na Twoją stronę.

Czy warto go pisać za każdym razem, gdy dodajesz nowy wpis? Tak, warto, bo jeżeli Ty tego nie zrobisz, zrobi to za Ciebie Google, wybierając fragmenty tekstu zawierające kluczowe słowa. Wyszukiwarka nie zawsze potrafi wybrać odpowiedni kawałek z artykułu i może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Tworząc samodzielnie opis, możesz zachęcić potencjalnego użytkownika do wejścia w link skuteczniej niż maszyna. Im więcej CTR (ang. click-through rate, czyli współczynnik klikalności w dany wynik), tym Google wyżej pozycjonuje Twoją stronę.

Dodatkowo warto wspomnieć o podglądzie linku, który dodajesz na mediach społecznościowych, które nie są tak zaawansowane jak Google. Jeżeli nie stworzysz osobiście meta opisów, to pojawi się tam pierwsze zdanie jakie wychwyci strona. Warto go przygotować, bo niepasujący tekst do tytułu może zniechęcić do wejścia w dany link.

Wykorzystuj Call-to-action, czyli języka zorientowanego na działanie. Meta tag powinien sprzedać to, co pokazujesz, więc takie frazy jak „Sprawdź koniecznie!”, „Dowiedz się więcej” i „Przekonaj się!” spowodują większe zainteresowanie.

Jeżeli nie czujesz się pewnie pisząc je, zawsze możesz użyć któregoś z wielu dostępnych w internecie narzędzi do oceny meta description. Jednym z nich jest Meta Tag Analyzer, który między innymi podpowie Ci, czy Twój tytuł i opis są odpowiedniej długości i ile linków znajduje się na stronie.

Skoro już mówimy o strukturze dobrych meta tagów, warto poruszyć jeden z ważniejszych tematów.

Nie tylko lepiej czyta się tekst, który jest podzielony na akapity, ale też nie męczy on użytkownika. Bloki tekstu świetnie sprawdzają się przy dłuższych treściach i ułatwiają nawigację.

 

Co to słowa kluczowe i gdzie je umieścić?

Przed rozpoczęciem pisania kolejnego artykułu, pomyśl o jego celu. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu zainteresowania i nowych użytkownikach, warto dobrać do niego często wyszukiwane słowa kluczowe.

Przy pomocy Planera Słów Kluczowych możesz wyszukać frazy, które są powiązane z tematem Twojego tekstu i mają wysoką liczbę wyszukiwań. Oscylując wokół tych słów masz większą pewność, że nowi użytkownicy dotrą na Twoją stronę. Najlepiej wybrać nie więcej niż trzy kluczowe frazy, bo wiąże się to z wprowadzaniem robotów Google w błąd.

Dlaczego warto sprawdzać istotność słów kluczowych?

Dzięki nim wiem, że znacznie częściej szukany jest zwrot „pozycjonowanie stron” (8100/miesiąc) niż samo „pozycjonowanie” (6600/miesiąc). Oznacza to, że podczas pisania lepiej skupić się na całej frazie, niżeli rozbijać ją na poszczególne wyrazy.

Podczas wybierania słów, sprawdź również frazy z długiego ogona. Są to rozbudowane zapytania z niedużą ilością wyszukań, które użytkownicy wpisują, aby otrzymać konkretne odpowiedzi. Zawierają ciąg słów kluczowych, często specyficznych dla branży (zamiast „jamniki” użytkownik szuka „jamnik szorstkowłosy króliczy hodowla Warszawa”). Tego typu wyrażenia warto użyć jako śródtytuły (wyżej wspomniane H2). Dzięki temu targetujesz bardzo konkretne nisko konkurencyjne zapytania, gdzie możesz w łatwy sposób dojść do TOP3. Świetnym narzędziem, które ułatwia szukanie tego typu sformułowań jest AnswerThePublic, który działa w języku polskim i jest bardzo prosty zarówno w użyciu, jak i odczytywaniu danych.

Drugim polecanym narzędziem jest Ubersuggest, który nie tylko wskazuje rozwinięcie wpisanych słów, ale też informuje o ilości znajdujących się pod tym wyszukaniem stron, ich konkurencyjności, jak wygląda na nie moda i jaka jest procentowa szansa na dostanie się do TOP20 itd.

Gdy opracujesz już słowa i frazy kluczowe pamiętaj, że przede wszystkim piszesz dla użytkownika. Skuteczne treści SEO muszą być wartościowe i merytoryczne. Ciągłe powtarzanie tych samych zwrotów zmęczy czytającego, który szybko opuści Twoją stronę – Google odnotuje, że nie jest ona odpowiedzią na szukane przez niego zapytanie i spadnie ona w wynikach wyszukiwania.

Słowa kluczowe nie powinny przekraczać 4%-6% objętości całego tekstu. Dlatego warto używać wszelkiego rodzaju odmian i wyrazów bliskoznacznych. Optymalnie na jeden paragraf (zależnie od jego długości) powinno przypadać do trzech powtórzeń słów kluczowych w zróżnicowanej formie.

Jeżeli tworzysz treści nasycone grafikami pamiętaj o atrybutach alt. Wpisujesz tam co znajduje się na obrazie, aby roboty mogły umieścić go w wyszukiwaniach Google Grafika. Dodatkowo pamiętaj też o wpisywaniu słów kluczowych w te miejsca.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Co to jest linkowanie wewnętrzne?

Wykorzystaj to, że piszesz o czymś nowym, żeby poprawić indeksowanie strony. Poprzez osadzanie linków do innych podstron i tekstów skierujesz użytkowników do treści, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla konwersji (np. cennik, opis usług).

Dodatkowo intuicyjna nawigacja w obrębie danej strony stworzy przyjazne doświadczenie dla użytkownika. Pamiętaj, że roboty Google również poruszają się po Twojej stronie, gdy zaczynają ją analizować pod względem pozycjonowania. Dzięki zamieszczonym linkom mogą one poruszać się z jednego odnośnika na kolejny.

Oczywiście zamieszczane przez Ciebie linki powinny być powiązane tematycznie z tym, o czym piszesz. Dzięki temu zbudujesz bardzo rozległą sieć odnośników w obrębie własnej strony, po której wyżej wspomniane roboty będą mogły płynnie się poruszać indeksując wszystkie strony.

Aby poprawnie linkować na obszarze własnej witryny, musisz tworzyć odpowiedni anchor text dla każdego linku. Jest to po prostu tekst, pod którym kryje się link kierujący do innej strony. Anchor nie może przekraczać 60 znaków, bo inaczej wartość poszczególnego słowa w linku staje się mniejsza.

Im więcej konkretnych haseł będzie kierowało do danej strony, tym dokładniej algorytm Pingwin będzie mógł je indeksować pod rzeczywiste wyszukiwania. Dla przykładu, jeżeli do WebWave będzie kierowało wiele linków opisanych jako „biuro turystyczne”, Google zacznie przypisywać do nas właśnie to hasło i pokazywać w tych wynikach wyszukiwania.

Gdy opracujesz już słowa i frazy kluczowe pamiętaj, że przede wszystkim piszesz dla użytkownika. Skuteczne treści SEO muszą być wartościowe i merytoryczne

 

Jakie są korzyści linkowania zewnętrznego?

Zdobywanie odnośników z innych serwisów jest ważnym elementem SEO. Według algorytmu Google, strony do których prowadzi wiele linków są bardzo wartościowe. Jednak od 2012 roku przestała liczyć się ilość zdobytych linków, a jakość stron, które te linki udostępniają.

Dlatego warto pisać dla użytkownika, a nie dla robotów. To człowiek wybiera i czyta Twoją stronę, a potem uznaje czy jest warta dalszego udostępniania. Dlatego musisz skupić się na pisaniu przydatnych, merytorycznych postów, które będą mogły udostępniać duże serwisy, które mają swoich stałych czytelników. Jako że w linkowaniu zewnętrznym chodzi o jakość, a nie ilość, warto poznać miejsca, gdzie warto starać się o zamieszczenie linku. Serwisy, które posiadają rozszerzenia typu gov.pl lub edu.pl to strony o największym zaufaniu i mogą mieć znaczny wpływ na pozycję strony.

Najlepiej starać się o odnośniki ze stron powiązanych tematycznie. Google z każdym dniem lepiej rozpoznaje kontekst i tematykę witryn. Duży serwis, który jest ceniony i znany w danej branży będzie nieść dużą wartość dla Twojego linku.

 

Jak pisać teksty na stronę internetową? - Podsumowanie

Pisanie dobrych tekstów na stronę może być wyzwaniem, ale jeśli pamiętasz, że najważniejsze jest to, żeby użytkownik zrozumiał, o co chodzi, to jesteś blisko!

A jeśli chciałbyś założyć własnego bloga lub stronę internetową, koniecznie poznaj kreator stron internetowym jakim jest WebWave. Niezależnie, czy chcesz skorzystać z darmowego szablonu stron internetowych czy puścić wodze swojej kreatywności – jest to możliwe. Możliwości, jakie oferuje wykraczają poza standardowe kreatory, bo samo narzędzie jest stale ulepszane. W dodatku polski support zawsze służy pomocą i dba o to, by nawet najbardziej początkujący bez żadnych przeszkód stworzył swoją własną witrynę. 

Jeżeli jeszcze się zastanawiasz nad tym, gdzie zbudować swoją stronę – wypróbuj WebWave za darmo!

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Data aktualizacji: 27 sierpnia 2021

27 czerwca 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: