Czas czytania: ok. 7 min
Data aktualizacji: 27 czerwca 2023
Proces tworzenia stron internetowych nie zawsze jest łatwy. Szczególnie jeśli mamy wątpliwości stylistyczne lub stricte UX owe. Subiektywnie atrakcyjna strona nie zawsze może okazać się taka dla jego użytkownika - co zresztą widać po współczynniku konwersji widzianym w Google Analytics. Aby odnaleźć i wprowadzić najlepsze rozwiązania, często wykorzystywana jest pomoc testów A/B. Mogą być one mniej lub bardziej skomplikowane, ale potrafią przynieść zaskakujące efekty w osiąganiu założonego celu strony.
Z artykułu dowiesz się:
czym są testy A/B i co dzięki testom można osiągnąć,
jakie ich typy możemy wyróżnić i na czym polegają,
co warto badać i co możemy dzięki temu zyskać,
z jakich narzędzi możemy korzystać.
Testy A/B (lub po prostu testy AB), to pewnego rodzaju metoda mająca na celu porównaniu dwóch wersji - w mniejszym lub większym stopniu różniących się od siebie wersji ‘czegoś’ (zazwyczaj mówimy tu o całych stronach, landing page czy elementach strony, np. przyciskach, wezwaniu do działania, CTA).
Celem tego działania jest ustalenie, która z rozpatrywanych wersji czy odpowiedzi na pytanie odnosnie skuteczności (mierzonej nierzadko współczynnikiem konwersji) jest lepsza. Lub, mówiąc językiem reklamy internetowej, celem tego działania jest optymalizacja konwersji tudzież weryfikacja istotności pewnych elementów strony www i ich wpływ na konwersję.
Sposób porównywania, na których zasadach opierają się testy A/B można było zauważyć już kilkaset lat temu. W XVIII wieku brytyjski lekarz James Lind przeprowadził test, aby udowodnić, że owoce cytrusowe mogą leczyć szkorbut. W tym celu podzielił 12 chorych marynarzy na sześć par i każdej z nich podawał w diecie inny dodatek. Do jednych z wariantów należały dwie pomarańcze i cytryna. Tylko w przypadku tej dwójki nastąpiła jakakolwiek poprawa.
Z kolei już w pierwszej połowie XX w. Ronald Fisher uruchomił eksperyment, który miał sprawdzić jaki wpływ na wzrost roślin i upraw mają różne czynniki zewnętrzne. Jest uważany za pierwszą osobę, która faktycznie opanowała podstawowe zasady, opracowanie statystyki i wyliczeń matematycznych stojących za testami A/B i stworzył z nich naukę. To właśnie jego praca jest przez wielu wskazywana jako punkt wyjścia dla nowoczesnego testowania hipotez.
Google swój pierwszy test A/B przeprowadziło w celu określenia optymalnej liczby wyników wyszukiwania. Obecnie zarówno to przedsiębiorstwo inne wiodące firmy typu Amazon, Facebook i Microsoft, przeprowadzają tysiące testów rocznie.
Jak sugeruje sama nazwa test A/B kojarzy się z dwoma wariantami, natomiast istnieje możliwość sprawdzenia większej ilości wariantów strony, a wprowadzenia więcej niż jednej zmiany w projekcie. Często każdy z tych sposobów kryje się pod określeniem Test A/B, ale w rzeczywistości możemy je rozróżnić następująco:
Standardowy test A/B - przedstawia użytkownikom dwa warianty stron pod tym samym adresem URL. W ten sposób możesz porównać dwa lub kilka wariantów tego samego elementu.
Split-testing (zwane też testami przekierowań) - przekierowuje część użytkowników na inny (w przypadku więcej niż jednej alternatywy - inne) adresów URL. Metoda ta jest szczególnie polecana osobom, które posiadają własny serwer służący im do hostowania strony internetowej.
Multivariate (w skrócie zwane MVT) - testy, przy których możemy spotkać się również z określeniem testy wielowariantowe. Mierzą one wpływ wielu zmian dokonanych na tej samej stronie internetowej. Przykładowo w tym samym czasie zmieniamy grafikę główną, button z CTA oraz formę nawigacji.
Multipage testing - wygląda podobne jak standardowy test A/B, z tą różnicą, że zamiast dokonywać zmian na jednej stronie, są one wprowadzane konsekwentnie na kilku stronach. Jeśli dany użytkownik trafi na witrynę o określonym wariancie, każda kolejna, która również uwzględniona jest w teście, będzie względem niej spójna (inaczej mówiąc, będzie należała do tej samej grupy testowej).
Przeprowadzanie regularnych testów A/B potrafi nieść za sobą wiele pozytywów, które dotyczą zarówno kwestii wizualnej jak i biznesowych.
Testy A/B na dłuższą metę to m.in.:
Oszczędność pieniędzy
Wzrost zysków
Pomoc w zidentyfikowaniu problemów
Poprawa treści
Zwiększenie zaangażowania odwiedzających
ROI (Return On Investment - zwrot z inwestycji, czyli metoda stosowana do oceny opłacalności projektów IT, marketingowych i szkoleniowych)
Poprawa wizerunku firmy
Większe spektrum do przeanalizowania
Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste
Oczywiście nie ma sztywnych wytycznych co można poddawać testom A/B. Tym sposobem sprawdzać możemy zarówno różne rozwiązania związane z contentem tekstowym, czyli tzw. copy, projekty wizualne oraz inne elementy.
Najczęściej testom A/B poddaje się:
CTA (sformułowanie, kolor, forma etc.)
Formularz kontaktowy
Formatowanie tekstu (nagłówki, bullet pointy, styl tekstu)
Social proof, czyli opinie i recenzje otrzymane przez użytkowników/klientów
Rozmieszczenie elementów w danej sekcji
“Podkreślenie” niektórych treści (skupienie na nich uwagi)
Nawigacja (jej rozmieszczenie, skład, czy też forma)
Budowa bloga oraz podejmowanych tematów
Różne sformułowania (np. tytułów, oferty etc)
Testy A/B to sposób na sprawdzenie, co działa, co nie działa i nad czym warto jeszcze popracować. Odpowiednio zarysowane potrzeby i cele oraz właściwe przeprowadzenie badań pozwala w pełni wykorzystać istniejący ruch i zwiększyć wpływy z przychodów.
Samo przeprowadzanie testów A/B będzie różniło się od siebie w zależności od ich podmiotu i dokładnego celu, jaki mają spełniać. Jesteśmy jednak w stanie ustalić kilka podstawowych kroków, z których składa się cały proces. Oczywiście nie zawsze pokryją się one stuprocentowo, ale z pewnością pozwolą nakreślić sam wygląd testów.
Zanim przejdziemy do czynnego etapu testów A/B, pierwsze co musimy zrobić, to dokonać analizy obecnego stanu strony internetowej. Jak wygląda ruch, konwersja, czy wyniki mają tendencje stałą, wzrostową, czy może zniżkową. Czy posiadamy stałych użytkownicy strony, czy są oni ,,przepływowi”? Gdzie spędzają oni najwięcej czasu? Możemy sprawdzić to korzystając z wyników np. z Analyticsa lub Google Search Console, ale też wybierając takie narzędzie jak Heatmapa - przy okazji możemy sporządzić dodatkowe wnioski i hipotezy, dlaczego właśnie tamte miejsca cieszą się największym zainteresowaniem.
Gdy zbierzemy podstawowe informacje, następne co należy zrobić, to jasno określić swoje priorytety - co chcemy osiągnąć dzięki badaniom, jakie są nasze cele. Może to być wzrost sprzedaży oferowanego przez nas produktu, wyższa liczba rejestracji, czy chociażby podniesienie czasu spędzonego na stronie. Oczywiście możemy posiadać więcej niż jeden, ale przy okazji musimy jasno nakreślić, który z nich jest dla nas najważniejszy.
W tym etapie należy wykonać alternatywę (/alternatywy) dla obecnego projektu, biorąc pod uwagę to, co zostało omówione w etapie I. W momencie gdy mamy gotowy nowy wariant, wprowadzamy ustalenia techniczne, czas trwania i tym samym uruchamiamy test A/B. Wyniki warto obserwować na bieżąco, ale nie należy ich z dnia na dzień przerywać.
Po zakończeniu testu należy przeanalizować otrzymane wyniki i sprawdzić, czy zaproponowane zmiany przyniosły pozytywne rezultaty. Najlepiej będzie jeśli uruchomimy test ponownie, aby potwierdzić poprawność poprzedniego. Jeśli różnica między wariantem bazowym (wersja A), a tym zmienionym była niewielka, przed “odpaleniem” drugiej próby, warto zastanowić się nad drobnymi poprawkami w wersji B. Dzięki temu ostateczne wyniki mogą wyglądać jeszcze lepiej.
W momencie gdy otrzymamy już potwierdzenie o pozytywnych rezultatach wynikających ze zmian w projekcie możemy wdrożyć je globalnie - w pełni.
Oczywiście wciąż warto obserwować zachowanie strony po wprowadzeniu do niej nowości, ale po dobrze sporządzonych testach A/B nie powinniśmy spodziewać się nagłej (negatywnej) zmiany.
Teraz nie pozostaje nic innego jak ustalić, co zostanie poddane kolejnemu testowi A/B.
W związku z coraz to większym zainteresowaniem przeprowadzania testów A/B, na rynku pojawia się również większa oferta narzędzi, która umożliwia ich przeprowadzanie i badanie rezultatów.
Testy A/B
CRM (customer relationship management, czyli zespół narzędzi umożliwiający zarządzanie kontaktem z klientami)
Zarządzanie leadami
Live chat
Automatyzacja marketingu
Email marketing
Dla agencji i ekspertów CRO (Conversion Rate Optimization)
Krótka charakterystyka - cechy:
Testy A/B
Split testing
Testy wielowariantowe
Testy multi-page
Integracje
Nieograniczona ilość testów i wariantów
Edytor WYSIWYG do budowania eksperymentów bez kodu
Podstawowe testy A/B
Personalizacja Landing page
Pop-upy i sticky bars (czyli poziomy pasek, który można "przykleić" na górze lub na dole strony)
Rozbudowane integracje
Krótka charakterystyka - cechy:
Testy A/B
Testy A/B/n (skrót sugerujący więcej niż dwa warianty testowe)
Split-testing
Testy wielowariantowe
Testy lejkowe
Widżety
Testy zaawansowane i segmentacja
Personalizacja z AI
Rozbudowane analizy i raporty
Krótka charakterystyka - cechy:
Testy A/B
Testy wielowariantowe
Optymalizacja lejka
Personalizacja
Analityka predykcyjna (przewidująca)
Zaawansowane targetowanie i segmentacja
Heat-mapy (wizualny przekaz prezentujący, jak odwiedzający daną stronę zachowują się kiedy na niej przebywają)
Analityka i raportowanie
Oczywiście w wielu przypadkach błędy, jakie popełniamy podczas przeprowadzania testów A/B są bezpośrednio zależne od wybranego tematu (badanego elementu). Jest jednak kilka, które możemy nazwać “uniwersalnymi”.
Zaliczamy tutaj:
Zbyt krótki czas testów - aby zobaczyć faktyczne, długofalowe różnice nie powinno się przeprowadzać badań, które trwają zaledwie kilka dni.
Jednorazowe testy - w przypadku ważniejszych zmian, testy najlepiej przeprowadzać kilkukrotnie. Do kolejnej próby można też udoskonalić nową propozycję. Przeprowadzenie testu tylko raz może dać złudny wynik - szczególnie jeśli nie zadbamy też o odpowiednio długi czas badania.
Brak ustalonych priorytetów - w momencie gdy nie ustalimy, na jakie dane zwracamy uwagę, w wielu przypadkach możemy doprowadzić do tego, że nie będziemy wiedzieli, na jakich zmianach się skupić lub w późniejszym rezultacie czasem trudno będzie również ustalić, czy wyniki są satysfakcjonujące.
Badanie zbyt wielu zmian jednocześnie - poddając testom A/B zbyt wiele elementów w tym samym czasie możemy otrzymać złudne wyniki. Przy niedopracowanym procesie trudno będzie stwierdzić co zadziałało wyjątkowo pozytywnie lub negatywnie.
Testy A/B coraz częściej wykorzystywane są nie tylko przez większe przedsiębiorstwa, ale też i mniejsze działalności. Stosowanie tej metody pozwala na odkrycie najlepszych rozwiązań dla naszej strony (także portfolio online czy własnego sklepu internetowego) - takich, które w największym stopniu usatysfakcjonują usera i pozwolą na osiągnięcie lepszych wyników sprzedażowy, wyświetleń etc.
Testy A/B mogą mieć swoje zastosowanie zarówno podczas wprowadzania niewielkich zmian, jak i całych procesów. Najlepiej korzystać z nich regularnie. Jeżeli zależy nam na wzroście konwersji, powinniśmy skupić się na modyfikacjach elementów, które w dużym stopniu na nią wpływają. Wybór narzędzi, które pomogą nam w przeprowadzeniu testów A/B jest duży, więc aby podjąć odpowiedni wybór, najlepiej ustalić wcześniej swoje oczekiwania oraz poziom zaawansowania samych badań strony.
Autor: Kaja Rowicka
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.