Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

po co stronie internetowej stopka

Darmowa reklama strony, czyli jak pisać teksty pod SEO na bloga? Copywriting i treści SEO friendly w 2019 roku.

02 maja 2019

Poprawne pozycjonowanie bloga to dosłownie darmowa reklama.

Każdy twórca internetowy chce aby jego praca była zauważalna. Dlatego warto wypozycjonować się w wynikach wyszukiwania. Jednak niektórych przeraża temat SEO na blogu czy stronie. Przecież zatrudnia się od tego duże firmy i płaci spore sumy. A wynik i tak czasami może nie być zadowalający.

Jednak pozycjonowanie własnej strony to ważny temat nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale też każdego blogera. Jeżeli wkładasz w coś serce i pracę, dlaczego nikt nie ma tego widzieć? Prowadząc bloga bez podstawowej wiedzy na temat SEO Twoja strona będzie jedynie spadać w SERP-ach, czyli na stronie rezultatów wyszukiwania.

Oczywiście są sposoby aby znaleźć się na samej górze w tych wynikach. Dlatego poza SEO istnieje też SEM.  Są to płatne opcje - kampanie linków sponsorowanych. Mogą zajmować do 4 pierwszych miejsc na liście wyników wyszukiwań. Nie jest to jednak polecany zabieg z prostego powodu prostego powodu: aż 4 na 5 osób stara się ignorować płatne reklamy stron, a zwraca uwagę jedynie na organiczne wyniki wyszukiwania.

Dlatego właśnie warto zrozumieć, jak należy pisać treści pod SEO i starannie budować swoją markę w sieci.

blog seo jak pisać bloga blogger

Czym jest SEO?

Search Engine Optimization oznacza optymalizację pod silnik wyszukiwarki.

To kompleksowy proces, który ma na celu poprawę widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania. Składa się na to wiele czynników, takie jak poprawienie technicznych aspektów witryny, zdobywanie linków z innych domen i rozbudowa umieszczanych treści.

W marcu 2016 dowiedzieliśmy się bezpośrednio od źródła, co składa się na wysoką pozycję.

Jest to zadbanie o rozbudowaną i wysoką jakościowo sieć linków, pisanie treści odpowiadającej na potrzeby użytkowników i kryteria analizowane przez RankBrain – jedną ze składowych algorytmu Koliber.

Pozycjonowanie to proces powiązany z budowaniem wizerunku i jego widoczności połączony z pozyskiwaniem organicznego ruchu z wyników wyszukiwania.

Logiczne, że firmy chcą mieć wysokie pozycje w wyszukiwaniach i zatrudniają od tego często zewnętrze firmy. W końcu zależy im na zysku. A blogi? Czy blogerom zależy na zysku?

 

Po co SEO na blogu?

Prowadząc bloga niezależnie od tego, czy hobbystycznie, czy jako ekspert w danej dziedzinie, chcesz aby Twoja praca była widoczna i miała szeroką rzeszę odbiorców. Dlatego pracując nad wizerunkiem strony warto poświęcić chwilę na pisanie wartościowych treści.

Publikowanie linków w mediach społecznościowych przynosi coraz mniejsze korzyści z powodu ograniczania zasięgów, a dodatkowo jest monotonne i mało atrakcyjne z perspektywy fanów. W związku z tym zamiast poświęcać czas na kolejną promocję nowych wpisów, proponujemy skupić się na tworzeniu lepszej jakości treści i zachowaniu zasad SEO. Dzięki takim działaniom publikacje będą mogły same walczyć o odbiorców dzięki pojawieniu się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Najlepiej zaczynać od najbardziej podstawowych reguł.

Dołącz do ponad 150 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Skuteczne stosowanie nagłówków H1 – H6

Używa się ich w celu wyróżnienia tekstu na stronie internetowej. Wskazują tematykę danego akapitu i jego słowa kluczowe.

Nie tylko lepiej czyta się tekst, który jest podzielony na akapity, ale też nie męczy on użytkownika. Bloki tekstu świetnie sprawdzają się przy dłuższych treściach i ułatwiają nawigację.

Dlaczego ich stosowanie jest powiązane z SEO?

Frazy w nich zawarte pomagają rozpoznać wyszukiwarkom temat i dopasować do zagadnień szukanych przez użytkowników korzystających korzystający z np. Google. Dzięki temu, że śródtytuły są wypełnione słowami kluczowymi formułowanymi w naturalny sposób, cała treść artykułu oceniana jest wysoko, bo odpowiada na zadawane pytanie.

Nie bez powodu mają one korelujące z ich istotnością cyfry. Nagłówki H1 powinno się stosować tylko raz, gdyż ma on bardzo duże znaczenie dla pozycjonowania strony i powinien być umieszczony na górze strony, pełniąc funkcję jej tytułu. Zamieszczona w nim treść oddaje sens całości i to ona pełni funkcję reprezentacyjną (również dla algorytmu Google).

Dalsze nagłówki stosuje się kolejno po sobie, w standardowych wpisach nie wychodzi się dalej niż za H3. W nich powinno się pisać kluczowe słowa w odmienionej formie, ich synonimu lub frazy z długiego ogona (o którym wspomnę później).

Śródtytuły muszą brzmieć naturalnie i rozpoczynać akapit, który bezpośrednio do nich nawiązuje. Dzięki temu roboty Google dowiadują się, o czym jest strona i jakiego rodzaju treść omawia.

Jednak warto zachęcać nie tylko algorytm, ale również użytkowników. W końcu to dla nich tworzone są te teksty.

 

Jak pisać dobre meta opisy?

Gdy szukasz nowej książki, zazwyczaj czytasz jej tylną okładkę, bo tam właśnie znajdziesz wycinek o tym, co opisuje cała książka. I najczęściej to właśnie ta część decyduje o tym, czy daną książkę kupisz.

Jest to powiązane z poprawnym korzystaniem z języka korzyści.

Dokładnie to samo tyczy się meta opisów. Są to odręcznie napisane krótkie, treściwe i zachęcające do przeczytania całego artykułu fragmenty tekstu. Tworzone są w celu pokazania, dlaczego warto wejść na Twoją stronę.

Czy warto go pisać za każdym razem, gdy dodajesz nowy wpis? Tak, warto, bo jeżeli Ty tego nie zrobisz, zrobi to za Ciebie Google, wybierając fragmenty tekstu zawierające kluczowe słowa. Wyszukiwarka nie zawsze potrafi wybrać odpowiedni kawałek z artykułu i może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Tworząc samodzielnie opis, możesz zachęcić potencjalnego użytkownika do wejścia w link skuteczniej niż maszyna. Im więcej CTR (ang. click-through rate, czyli współczynnik klikalności w dany wynik), tym Google wyżej pozycjonuje Twoją stronę.

Dodatkowo warto wspomnieć o podglądzie linku, który dodajesz na mediach społecznościowych, które nie są tak zaawansowane jak Google. Jeżeli nie stworzysz osobiście meta opisów, to pojawi się tam pierwsze zdanie jakie wychwyci strona. Warto go przygotować, bo niepasujący tekst do tytułu może zniechęcić do wejścia w dany link.

Wykorzystuj Call-to-action, czyli języka zorientowanego na działanie. Meta tag powinien sprzedać to, co pokazujesz (pamiętaj o porównaniu z książką!) więc takie frazy jak „Sprawdź koniecznie!”, „Dowiedz się więcej” i „Przekonaj się!” spowodują większe zainteresowanie.

Jeżeli nie czujesz się pewnie pisząc je, zawsze możesz użyć któregoś z wielu dostępnych w internecie narzędzi do oceny meta description. Jednym z nich jest Meta Tag Analyzer, który między innymi podpowie Ci, czy Twój tytuł i opis są odpowiedniej długości i ile linków znajduje się na stronie.

Skoro już mówimy o strukturze dobrych meta tagów, warto poruszyć jeden z ważniejszych tematów.

 

Nie tylko lepiej czyta się tekst, który jest podzielony na akapity, ale też nie męczy on użytkownika. Bloki tekstu świetnie sprawdzają się przy dłuższych treściach i ułatwiają nawigację

Co to słowa kluczowe i gdzie je umieścić?

Przed rozpoczęciem pisania kolejnego artykułu, pomyśl o jego celu. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu zainteresowania i nowych użytkownikach, warto dobrać do niego często wyszukiwane słowa kluczowe.

Przy pomocy Planera Słów Kluczowych możesz wyszukać frazy, które są powiązane z tematem Twojego tekstu i mają wysoką liczbę wyszukiwań. Oscylując wokół tych słów masz większą pewność, że nowi użytkownicy dotrą na Twoją stronę. Najlepiej wybrać nie więcej niż trzy kluczowe frazy, bo wiąże się to z wprowadzaniem robotów Google w błąd.

Dlaczego warto sprawdzać istotność słów kluczowych?

Dzięki nim wiem, że znacznie częściej szukany jest zwrot „pozycjonowanie stron” (8100/miesiąc) niż samo „pozycjonowanie” (6600/miesiąc). Oznacza to, że podczas pisania lepiej skupić się na całej frazie, niżeli rozbijać ją na poszczególne wyrazy.

Podczas wybierania słów, sprawdź również frazy z długiego ogona. Są to rozbudowane zapytania z niedużą ilością wyszukań, które użytkownicy wpisują aby otrzymać konkretne odpowiedzi. Zawierają ciąg słów kluczowych, często specyficznych dla branży (zamiast „jamniki” użytkownik szuka „jamnik szorstkowłosy króliczy hodowla warszawa”). Tego typu wyrażenia warto użyć jako śródtytuły (wyżej wspomniane H2). Dzięki temu targetujesz bardzo konkretne, nisko konkurencyjne zapytania, gdzie możesz w łatwy sposób dojść do TOP3. Świetnym narzędziem, które ułatwia szukanie tego typu sformułowań jest AnswerThePublic, który działa w języku polskim i jest bardzo prosty zarówno w użyciu, jak i odczytywaniu danych.

Drugim polecanym narzędziem jest Ubersuggest, który nie tylko wskazuje rozwinięcie wpisanych słów, ale też informuje o ilości znajdujących się pod tym wyszukaniem stron, ich konkurencyjności, jak wygląda na nie moda i jaka jest procentowa szansa na dostanie się do TOP20/TOP10/etc.

Gdy opracujesz już słowa i frazy kluczowe pamiętaj, że przede wszystkim piszesz dla użytkownika. Skuteczne treści SEO muszą być wartościowe i merytoryczne. Ciągłe powtarzanie tych samych zwrotów zmęczy czytającego, który szybko opuści Twoją stronę – Google odnotuje, że nie jest ona odpowiedzią na szukane przez niego zapytanie i spadnie ona w wynikach wyszukiwania.

Słowa kluczowe nie powinny przekraczać 4%-6% objętości całego tekstu. Dlatego warto używać wszelkiego rodzaju odmian i wyrazów bliskoznacznych. Optymalnie na jeden paragraf (zależnie od jego długości) powinno przypadać do trzech powtórzeń słów kluczowych w zróżnicowanej formie.

Jeżeli tworzysz treści nasycone grafikami pamiętaj o atrybutach alt. Wpisujesz tam co znajduje się na obrazie, aby roboty mogły umieścić go w wyszukiwaniach Google Grafika. Dodatkowo pamiętaj też o wpisywaniu słów kluczowych w te miejsca.

 

Co to jest linkowanie wewnętrzne?

Wykorzystaj to, że piszesz o czymś nowym, żeby poprawić indeksowanie strony. Poprzez osadzanie linków do innych podstron i tekstów skierujesz użytkowników do treści, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla konwersji (np. cennik, opis usług).

Dodatkowo intuicyjna nawigacja w obrębie danej strony stworzy przyjazne doświadczenie dla użytkownika. Pamiętaj, że roboty Google również poruszają się po Twojej stronie, gdy zaczynają ją analizować pod względem pozycjonowania. Dzięki zamieszczonym linkom mogą one poruszać się z jednego odnośnika na kolejny.

Oczywiście zamieszczane przez Ciebie linki powinny być powiązane tematycznie z tym, o czym piszesz. Dzięki temu zbudujesz bardzo rozległą sieć odnośników w obrębie własnej strony, po której wyżej wspomniane roboty będą mogły płynnie się poruszać indeksując wszystkie strony.

Aby poprawnie linkować na obszarze własnej witryny, musisz tworzyć odpowiedni anchor text dla każdego linku. Jest to po prostu tekst, pod którym kryje się link kierujący do innej strony. Anchor nie może przekraczać 60 znaków, bo inaczej wartość poszczególnego słowa w linku staje się mniejsza.

Im więcej konkretnych haseł będzie kierowało do danej strony, tym dokładniej algorytm Pingwin będzie mógł je indeksować pod rzeczywiste wyszukiwania. Dla przykładu, jeżeli do WebWave będzie kierowało wiele linków opisanych jako „biuro turystyczne”, Google zacznie przypisywać do nas właśnie to hasło i pokazywać w tych wynikach wyszukiwania.

 

Gdy opracujesz już słowa i frazy kluczowe pamiętaj, że przede wszystkim piszesz dla użytkownika. Skuteczne treści SEO muszą być wartościowe i merytoryczne

 

Korzyści linkowania zewnętrznego

Zdobywanie odnośników z innych serwisów jest ważnym elementem SEO. Według algorytmu Google, strony do których prowadzi wiele linków są bardzo wartościowe. Jednak od 2012 roku przestała liczyć się ilość zdobytych linków, a jakość stron, które te linki udostępniają.

Dlatego warto pisać dla użytkownika, a nie dla robotów. To człowiek wybiera i czyta Twoją stronę, a potem uznaje czy jest warta dalszego udostępniania. Dlatego musisz skupić się na pisaniu przydatnych, merytorycznych postów, które będą mogły udostępniać duże serwisy, które mają swoich stałych czytelników. Jako, że w linkowaniu zewnętrznym chodzi o jakość, a nie ilość, warto poznać miejsca, gdzie warto starać się o zamieszczenie linku.  Serwisy, które posiadają rozszerzenia typu gov.pl lub edu.pl to strony o największym zaufaniu i mogą mieć znaczny wpływ na pozycję strony.

Najlepiej starać się o odnośniki ze stron powiązanych tematycznie. Google z każdym dniem lepiej rozpoznaje kontekst i tematykę witryn. Duży serwis, który jest ceniony i znany w danej branży będzie nieść dużą wartość dla Twojego linku.

Tak, jak wspominałam wcześniej nie zawsze warto poświęcać dużo czasu na udostępnianie strony w mediach społecznościowych. Takie linki nie wpływają na poprawę pozycji, a jedynie pomagają promować treść.

Jeżeli te wszystkie informacje to dla Ciebie za dużo do zrozumienia na raz mam dla Ciebie dobrą wiadomość.

 

Narzędzie do sprawdzania SEO w tekście i na stronie

Nie każdy ma czas na stałe sprawdzanie, czy w poprawny sposób pozycjonuje każdy tekst lub, czy strona nie ma żadnych błędów pod tym kątem. Czasami nawet po prostu nie umiesz wszystkiego sprawdzić, bo to bardzo zawiły temat. Dlatego też istnieją specjalne narzędzia, które pomagają w tym zadaniu.

Jedną z nich jest YOAST SEO dostępny dla stron stworzonych na CMS Wordpress. Jest to prosta wtyczka, która oferuje sprawdzanie poprawności korzystania ze słów kluczowych w poszczególnych wpisach. Aby móc korzystać z tego narzędzia w pełni, trzeba płacić ponad 70zł miesięcznie za subskrypcję. Niestety jej darmowa wersja jest bardzo ograniczona i na wpół kompatybilna z językiem polskim. Nie potrafi odmieniać, nie rozumie synonimów i ma problemy z poprawnym indeksowaniem nagłówków.

Zespół WebWave jest w trakcie tworzenia własnego urządzenia, które będzie mogło bezproblemowo i przede wszystkim w języku polskim sprawdzać SEO tekstów. Różnicą między YOAST SEO i WebWave jest taka, że nasze narzędzie jest tworzone przez nas, a nie zewnętrzną firmę. Będzie ono dostępne za darmo dla każdego naszego użytkownika. Dlatego warto obserwować nasze dostępne nowości, gdzie będą pojawiały się informacje na temat wszelkich zmian.

Niezależnie, czy chcesz skorzystać z darmowego szablonu, czy puścić wodze swojej kreatywności – jest to możliwe w naszym kreatorze. Możliwości, jakie oferujemy wykraczają poza standardowe kreatory, bo zależy nam na stałym ulepszaniu tego narzędzia. Jesteśmy zawsze do pomocy i dbamy o to, by non stop pojawiały się nowości.

Jeżeli jeszcze się zastanawiasz nad tym, gdzie zbudować swoją stronę – zrób to w WebWave.


 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Julia Mądraszewska

 

Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT