Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: useme.eu

Bądź zdrów, czyli o ubezpieczeniu zdrowotnym dla freelancerów

Freelancerzy to na ogół ludzie młodzi, dla których wizja emerytury lub problemów zdrowotnych jest raczej odległa i mało realna.

Kwestia odkładania na emeryturę jest indywidualną sprawą „wolnego strzelca”.

Jednak ubezpieczenie zdrowotne to coś, o czym freelancer powinien pomyśleć.

 

Nawet jeśli cieszysz się dobrym zdrowiem, nieszczęśliwe wypadki zdarzają się każdemu. Doraźna pomoc medyczna, rehabilitacja w przypadku bólów kręgosłupa typowych u freelancerów wykonujących pracę siedzącą czy nawet uzyskanie recepty na lek refundowany to sytuacje, w których ubezpieczenie zdrowotne okazuje się niezbędne.

Jakie możliwości ma freelancer, który nie pracuje na etacie, a chce skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego?

 

Ubezpieczenie zdrowotne dla freelancerów: obowiązkowe czy dobrowolne?

 

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne stosunkowe rzadko dotyczy freelancerów, podlegają mu bowiem osoby prowadzące własną działalność gospodarczą albo zatrudnione w oparciu o umowę zlecenia bądź umowę o pracę.

Z tego typu ubezpieczenia nie możesz zrezygnować: składka jest doliczana do twoich podatków.
Jeśli jesteś na początku swojej kariery freelancera i nie myślisz jeszcze o założeniu swojej firmy, ale pracujesz głównie w oparciu o umowy o dzieło, możesz skorzystać z możliwości dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Dobrowolne ubezpieczenie medyczne: NFZ czy firma prywatna?

 

Jeśli nie obejmuje cię obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, możesz samodzielnie zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ lub wybrać ubezpieczenie w firmie prywatnej.
Oba te rozwiązania mają swoje dobre i złe strony, dlatego zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, jakie kwoty w ciągu miesiąca możesz przeznaczyć na składki i co w opiece medycznej jest ci najbardziej potrzebne?

opieka zdrowotna freelancera

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne freelancera: w NFZ

Zgłoszenie do ubezpieczenia wymaga kilku formalności – tutaj nie obędzie się bez wizyt w urzędach. Co musisz zrobić:

  1. mieszkać na terenie Polski

  2. wypełnić stosowny wniosek

  3. podpisać umowę w oddziale NFZ

  4. złożyć deklarację ZUS ZZA

  5. wnieść opłatę dodatkową za okres bez ubezpieczenia

  6. co miesiąc opłacać składkę na ubezpieczenie

 

Zwróć uwagę na ostatnie dwa punkty: to one sprawiają, że dla wielu freelancerów opcja NFZ staje się nieopłacalna.

Przede wszystkim co miesiąc musisz odprowadzać składkę na NFZ. Jej wysokość ustalana jest co kwartał na podstawie średniej krajowej zarobków brutto i obecnie wynosi nie mniej niż 423 zł.

Oprócz tego musisz liczyć się z tym, że NFZ i ZUS naliczą ci składki „wstecz” za okres, w którym nie obejmowało cię żadne ubezpieczenie, np. wynikającego z umowy zlecenia, umowy o pracę lub prowadzenia działalności – to jest właśnie opłata dodatkowa. „Kary” są wysokie: już 3 miesiące bez ubezpieczenia to koszt ponad 850 zł.

 

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne freelancera: w firmie prywatnej

Alternatywą pozostają oferty prywatnych ubezpieczycieli oraz firm świadczących opiekę medyczną. Niemal każda z większych firm posiada w swojej ofercie ubezpieczenie zdrowotne (nie myl go z ubezpieczeniem na życie).

Jedyną różnicą pozostaje, do jakich lekarzy uzyskasz dostęp w ramach comiesięcznej opłaty i na jaką opiekę możesz liczyć w nagłych przypadkach.

Zaletą tego rozwiązania jest brak kolejek oraz ilość placówek należących do danego ubezpieczyciela. Ceny za poszczególne pakiety zazwyczaj są niższe niż w przypadku ubezpieczenia w NFZ, jednak nie wszystkie dostępne pakiety obejmują ten sam zestaw usług – przede wszystkich szpitalnych i ambulatoryjnych – jakie gwarantuje ubezpieczenie państwowe.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Ubezpieczenie medyczne w LuxMed z Useme

Wychodząc naprzeciw potrzebom freelancerów, portal Useme.eu we współpracy z LuxMed stworzył ofertę dedykowaną właśnie „wolnym strzelcom”: tym bez działalności gospodarczej oraz prowadzącym własne firmy.

Pakiety przygotowane przez LuxMed dla freelancerów obejmują wizyty bez skierowań u najczęściej wybieranych specjalistów we wszystkich z blisko 2 tysięcy placówek LuxMed. Oferta obejmuje także dostęp do nowoczesnych centrów diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz zabiegów pielęgniarskich.

W przeciwieństwie do innych form ubezpieczenia, nie musisz dopełniać żadnych formalności: wystarczy wejść na stronę LuxMed w Useme, wybrać pakiet, a następnie podać swoje dane i opłacić pro formę. Po aktywacji usługi otrzymasz mail z potwierdzeniem. To wszystko: możesz korzystać z opieki medycznej w LuxMed. Chcesz zrezygnować z usługi? Wystarczy, że nie opłacisz kolejnej pro formy.

Jak freelancer może się ubezpieczyć? – podsumowanie

Freelancer, który decydujący się na skorzystanie z ubezpieczenia zdrowotnego, ma dwie możliwości: ubezpieczenie państwowe, w NFZ oraz ubezpieczenie prywatne, u jednego z komercyjnych operatorów medycznych.

Ubezpieczenie z NFZ gwarantuje ci dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w szpitalach, również w nagłych przypadkach, jednak obciążony jest bardzo wysokimi kosztami. Miesięczna opłata wynosi ponad 400 zł, a osoby, które miały przerwę w ubezpieczeniu (np. między przejściem z etatu na umowy o dzieło lub swoją własną działalność) muszą liczyć się z równie wysokimi opłatami dodatkowymi.

Alternatywą jest wybór jednej spośród licznych ofert prywatnych firm medycznych. W zależności od wybranego pakietu usług, możesz zapewnić sobie ubezpieczenie „skrojone” na miarę twoich potrzeb, zarówno pod względem specjalizacji lekarzy, jak i usług dodatkowych, takich jak diagnostyka medyczna, wizyt domowe i zabiegi ambulatoryjne.

Z myślą o freelancerach we współpracy z Useme.eu została stworzona specjalna oferta LuxMed. Dzięki niej w konkurencyjnej cenie możesz uzyskać dostęp do lekarzy ponad 20 specjalizacji wraz z pełnym pakietem innych usług medycznych.

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

28 sierpnia 2018

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: