Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 12 min.

Data publikacji: 20.04.2023

Narzędzia do zarządzania projektami - organizacja pracy

jak wybrać nazwę bloga

Udogodnienia w formie narzędzi dedykowanych i kompleksowych to jedna z tych rzeczy za którą powinniśmy docenić postępującą technologię. Warto tutaj dodać, że praca zdalna staje się coraz popularniejsza, a tego typu rozwiązania mogą okazać się niezwykle skuteczne dla efektywnego zarządzania zespołami i projektami.

Na rynku znajdziemy spory wachlarz propozycji aplikacji do organizacji i zarządzania projektami i innymi zadaniami związanymi z pracą (i nie tylko). Warto zwrócić więc uwagę na kilka kluczowych aspektów, które pomogą nam w podjęciu decyzji - łatwość użycia, funkcje i interface. Jakie narzędzia do zarządzania projektami są warte naszej uwagi? Jakie są ich plusy i minusy? Sprawdźmy to!

 

Rodzaje narzędzi do organizacji pracy


Zanim przejdziemy do omówienia samych narzędzi do organizacji i zarzdzania projektami warto zaznaczyć sama kwesta administrowania wszelkich etapów pracy (ale nie tylko) jest związana z różnymi aspektami. Wiele zależy od głównej potrzeby i samego typu narzędzia - a znajdziemy ich dużo. Każdy typ może skupiać się na różnych zadaniach. 

Kalendarz online - taki jak Google Calendar - pozwala na planowanie zadań i wydarzeń, a także przypominanie o nich.

Aplikacje do zarządzania projektami - takie jak Trello lub Asana - pozwalają na tworzenie listy zadań i śledzenie ich postępów.

Aplikacje do organizacji czasu - takie jak RescueTime - pozwalają na śledzenie czasu spędzanego na różnych zadaniach i pomagają w identyfikacji czasochłonnych zadań.

Aplikacje do śledzenia wydatków - takie jak Mint lub PocketGuard - pozwalają na monitorowanie wydatków i planowanie budżetu.

Aplikacje do zarządzania plikami - takie jak Google Drive lub Dropbox - pozwalają na przechowywanie i udostępnianie plików w chmurze.

Aplikacje do śledzenia postępów w nauce - takie jak Duolingo lub Quizlet - pozwalają na uczenie się nowych umiejętności i śledzenie postępów.

Aplikacje do zarządzania skrzynką odbiorczą - takie jak Gmail lub Outlook - pozwalają na organizowanie wiadomości e-mail i automatyczne sortowanie ich.
 

Do popularnych narzędzi do zarządzania i organizacji, które niekoniecznie są związane z pracą możemy zaliczyć:

Aplikacje do planowania posiłków - takie jak Yazio lub MyFitessPal - pozwalają na planowanie posiłków i listy zakupów.

Aplikacje do śledzenia czasu snu - takie jak Sleep Cycle lub Pillow - pozwalają na monitorowanie jakości snu i planowanie zdrowego trybu życia.

Aplikacje do planowania podróży - takie jak Airbnb lub Skyscanner - pozwalają na planowanie podróży i rezerwowanie noclegów i biletów.

Oprócz samej tematyki (przeznaczenia) nie zapominajmy też o kwestii poziomu zaawansowania i kompleksowości danego narzędzia do organizacji i zarządzania (jak z resztą widać po wytypowanych kategoriach). Z niektórymi stykamy się na porządku dziennym, natomiast inne są przeznaczone typowo do zadań biurowych lub związanych z prowadzeniem marki/firmy. 
 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Top programy do zarządzania projektami i organizacji pracy - zestawienie 

Zanim przejdziemy do krótkiego opisu każdego z narzędzi musimy podkreślić, że poniższa lista jest ułożona losowo - nie jest to ranking od najlepszego do najgorszego.

 

Monday.com

Monday.com to narzędzie do zarządzania projektami, które pozwala na skuteczną i efektywną organizację pracy zespołowej. Główną cechą wyróżniającą Monday.com jest jego interfejs, który opiera się na koncepcji tzw. "kanban board"*. Dzięki temu użytkownicy mają łatwy dostęp do wszystkich informacji związanych z projektem, co pozwala na szybkie reagowanie na zmiany i dostosowywanie planów do bieżącej sytuacji.

Monday.com oferuje wiele narzędzi do zarządzania projektami, takich jak kalendarz, listy zadań, Gantt chart, automatyzacje, integracje z innymi narzędziami i wiele innych. Dzięki temu użytkownicy mogą dostosować platformę do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

*System kanban został opracowany w latach 50’ XXw. w Japonii i w skrócie określa się w nim sposób wizualnego przedstawienia organizacji i zarządzania przepływem pracy.

 

Plusy i minusy 

+ Łatwy w użyciu interfejs użytkownika, który pozwala na szybkie i skuteczne zarządzanie projektami.

+ Wysoka elastyczność narzędzia, które może być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika i zespołu.

+ Możliwość wykorzystywania różnych widoków projektu, w tym kalendarza, list zadań, diagramu Gantta i innych.

+ Szeroka gama automatyzacji, które pozwalają na automatyzację powtarzalnych zadań i przyspieszenie pracy zespołu.

+ Integracje z innymi narzędziami, takimi jak Slack, Google Drive, Dropbox i wiele innych
 

- Dość wysoka cena 

- Brak natywnych aplikacji mobilnych, co może być utrudnieniem dla osób, które często pracują w podróży.

- Wymaga stosunkowo długiego czasu na nauczenie się korzystania z platformy i wykorzystanie jej w pełni.

 

Trello

Kolejne popularne narzędzie do zarządzania projektami, które cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją prostotę i intuicyjny interfejs. Narzędzie to umożliwia organizowanie projektów za pomocą kolorowych kart i list, co ułatwia śledzenie postępu pracy.

Trello umożliwia tworzenie tablic, na których można dodawać karty, listy i etykiety. Każda karta może reprezentować zadanie, a listy mogą przedstawiać różne etapy projektu, takie jak "Do zrobienia", "W trakcie" i "Zakończone". Dzięki funkcji przypisywania zadań i nadawania priorytetów łatwo można śledzić postęp projektu i ustalać, które zadania są najważniejsze.

To narzędzie do zarządzania i organizacji projektami posiada również wiele dodatkowych funkcji, takich jak komentarze, załączanie plików, przypominania o terminach i integracje z innymi narzędziami, takimi jak Google Drive czy Slack. Dzięki temu Trello może być skutecznym narzędziem do zarządzania projektami dla małych i średnich zespołów.
 

Plusy i minusy 

+ Prosty i intuicyjny interfejs

+ Dostępność na wielu platformach, w tym w formie aplikacji mobilnej

+ Duża liczba dodatkowych funkcji i integracji z innymi narzędziami

+ Elastyczność w organizowaniu projektów i zadań


- Brak zaawansowanych funkcji, które mogą być potrzebne do zarządzania bardziej złożonymi projektami

- Brak wbudowanych funkcji raportowania i analizy danych

- Ograniczone możliwości personalizacji interface'u użytkownika.

 

Basecamp

Basecamp to kolejne popularne narzędzie do zarządzania projektami, które jest dostępne dla użytkowników w formie aplikacji internetowej oraz mobilnej. Basecamp oferuje wiele funkcji, które ułatwiają zarządzanie projektami, w tym narzędzia do śledzenia postępów, komunikacji i koordynacji zespołu oraz harmonogramowania zadań.

Jedną z najważniejszych cech Basecamp jest jego intuicyjny i łatwy w obsłudze interface użytkownika. Dzięki temu nawet początkujący nie powinni mieć trudności z rozpoczęciem pracy z narzędziem. Ponadto, Basecamp umożliwia dodawanie komentarzy, przydzielanie zadań do konkretnych członków zespołu oraz tworzenie harmonogramów projektów.

Wśród głównych funkcji Basecamp znajdują się także narzędzia do prowadzenia dyskusji i wymiany informacji między członkami zespołu, wysyłanie powiadomień o zmianach w projekcie oraz generowanie raportów z postępów prac.

 

Plusy i minusy 

+ Intuicyjny i łatwy w obsłudze interface użytkownika

+ Narzędzia do koordynacji zespołu i harmonogramowania zadań

+ Możliwość prowadzenia dyskusji i wymiany informacji między członkami zespołu

+ Generowanie raportów z postępów prac
 

- Brak integracji z niektórymi popularnymi narzędziami

- Brak możliwości personalizacji widoku aplikacji

- Część użytkowników narzeka na ograniczone możliwości zarządzania zadaniami

- Brak funkcji śledzenia czasu pracy

 

Miro

Miro to innowacyjne narzędzie do pracy w chmurze, które umożliwia łatwe tworzenie, edytowanie i współpracę nad koncepcjami, schematami i diagramami. Jest to idealne narzędzie dla zespołów, które potrzebują szybkiego i intuicyjnego sposobu na dzielenie się pomysłami i pracowanie nad projektem w czasie rzeczywistym. Jest dość popularnym rozwiązaniem wśród osób zajmujących się web designem, innego rodzaju projektami graficznymi oraz video. 
 

Plusy i minusy

+ Miro oferuje dużą liczbę szablonów i narzędzi do tworzenia różnego rodzaju diagramów, co czyni go bardzo wszechstronnym narzędziem.

+ Narzędzie jest proste w obsłudze, co umożliwia szybkie rozpoczęcie pracy - szczególnie osób, które miały styczność z innymi rozwiązaniami do zarządzania i organizacji pracy 

+ Współpraca w czasie rzeczywistym pozwala na pracę z zespołem z dowolnego miejsca na świecie.

+ Możliwość integracji z innymi narzędziami, takimi jak Slack, Trello i Asana.

+ Jest wizualnie atrakcyjny 
 

- Może być nieco droższy niż część narzędzi do tworzenia diagramów i schematów.

- Narzędzie w niektórych aspektach nie jest jeszcze dopracowane

- Niektóre funkcje mogą być nieco skomplikowane dla początkujących użytkowników

 

Asana

Kolejnym narzędziem, które warto wziąć pod uwagę, jest Asana. To oprogramowanie zwiększa efektywność w pracy, pozwala na wyznaczanie celów, monitorowanie postępów i koordynowanie działań w zespole. Asana jest popularna wśród małych i średnich firm, ale także wśród dużych korporacji. W Asanie można przypisywać zadania do konkretnych osób, określać ich priorytety i terminy realizacji. Program pozwala na łatwe śledzenie postępu prac, a także udostępnianie dokumentów i komunikację wewnątrz zespołu.

 

Plusy i minusy 

+ Łatwość obsługi: Asana jest prosta w obsłudze, dzięki czemu każdy może zacząć korzystać z narzędzia bez dużego wysiłku.

+ Możliwość dostosowania do potrzeb użytkownika: Asana pozwala na dostosowanie interfejsu użytkownika do indywidualnych potrzeb, co zwiększa efektywność pracy.

+ Wysoka skalowalność: Asana jest w stanie obsłużyć projekty o różnych rozmiarach, od małych do bardzo dużych.

+ Integracja z innymi narzędziami: Asana pozwala na integrację z wieloma innymi narzędziami, w tym z Google Drive, Dropbox i Slack.
 

- Brak możliwości planowania projektów, które są bardziej złożone

- Narzędzie nie oferuje dedykowanych funkcji budżetowych, co może utrudnić śledzenie kosztów projektu i przewidywanie przyszłych wydatków (można to obejść poprzez integrację z innymi narzędziami lub stosowanie niestandardowych pól i formuł)

 

Wrike

Wrike to kompleksowe narzędzie do zarządzania projektami, które oferuje szeroki zakres funkcji i integracji. Wiele z tych funkcji sprawia, że Wrike jest atrakcyjnym wyborem dla dużych firm, w tym możliwość przypisywania zadań do projektów, śledzenia postępów projektów, komunikacji zespołowej, planowania zasobów, a także prowadzenia analizy danych. Narzędzie oferuje również wiele sposobów organizacji projektów, co pozwala użytkownikom wybrać optymalne dla nich rozwiązanie.
 

Plusy i minusy

+ Łatwe zarządzanie zespołem i praca w czasie rzeczywistym: Wrike oferuje wiele narzędzi do zarządzania zespołem, w tym śledzenie czasu pracy, udostępnianie plików i możliwość prowadzenia rozmów zespołowych. To ułatwia komunikację i współpracę między członkami zespołu.

+ Wysoka skalowalność: Wrike jest w stanie obsłużyć projekty o różnych rozmiarach - od małych do bardzo dużych.

+ Szeroki zakres funkcji i integracji: Wrike oferuje szereg funkcji, w tym śledzenie czasu, zarządzanie zadaniami, budowanie harmonogramów, przypisywanie zadań, tworzenie szablonów i wiele innych. Ponadto, narzędzie oferuje integracje z wieloma innymi aplikacjami - w tym z Google Drive, Dropbox i Slack.

+ Dostępność mobilna. Aplikacja umożliwia łatwy dostęp do projektów i zadań z dowolnego miejsca i urządzenia, co pozwala na pracę zdalną.
 

- Dość skomplikowany interfejs. Niektórzy użytkownicy mogą odczuwać trudności w korzystaniu z narzędzia z powodu skomplikowanego interfejsu.

- Wysoka cena. Co prawda Wrike oferuje rozbudowany pakiet funkcjonalności, ale jest też jednym z droższych narzędzi do zarządzania projektami na rynku, co może być problematyczne dla mniejszych firm lub osób prywatnych

- Brak pełnej kontroli nad danymi

 

Airtable

Airtable to narzędzie do zarządzania projektami, pojedynczymi zadaniami, harmonogramami i zbiorami (bazami danych). Łączy w sobie cechy arkusza kalkulacyjnego i wspomnianej przed chwilą bazy danych. Użytkownicy mogą tworzyć i dostosowywać swoje własne materiały, które są dostępne online i mogą być udostępnione dla innych członków zespołu. 
 

Plusy i minusy 

+ Bardzo elastyczne rozwiązanie, umożliwiające tworzenie niestandardowych formularzy i widoków.

+ Możliwość tworzenia relacji między różnymi tabelami, co ułatwia zarządzanie dużymi projektami.

+ Łatwość obsługi, nawet dla osób bez wcześniejszego doświadczenia w pracy z bazami danych.

+ Duże możliwości personalizacji - dostosowanie wielu elementów interface'u, w tym nazw pól, kolorów, czcionek i innych, co pozwala na indywidualne dostosowanie aplikacji do potrzeb użytkownika.

+ Łatwa integracja z innymi narzędziami zewnętrznymi takimi jak Zapier, Slack czy chociażby Google Drive 
 

- Nie oferuje takiej ilości funkcji, jak niektóre z bardziej zaawansowanych narzędzi, co może być ograniczające dla niektórych użytkowników - Brak wsparcia dla przypomnień, reguł automatyzacji i śledzenia czasu

- Nie oferuje tak dużej liczby integracji jak niektóre z innych narzędzi.

 

Jira

Jira to narzędzie do zarządzania projektami, które zostało stworzone przez firmę Atlassian. Jest szczególnie popularne wśród programistów i zespołów IT. 

Ma pomagać zespołom deweloperskim w śledzeniu postępu projektów i tworzeniu raportów. Oferuje takie funkcje jak: sprint planning, backlog management, burndown charts, śledzenie błędów, raportowanie, a poza tym także integrację z innymi narzędziami programistycznymi, takimi jak GitHub, Bitbucket i GitLab.

Jira jest co prawa bardzo elastyczna i może być dostosowana do potrzeb zespołu, jednakże niektóre funkcje mogą wymagać dużej ilości czasu na naukę i dostosowanie. 
 

Plusy i minusy 

+ Doskonałe narzędzie dla zespołów programistycznych i deweloperskich.

+ Zapewnia wiele funkcjonalności związanych z programowaniem, takich jak śledzenie błędów, wersjonowanie i zarządzanie kodem.

+ Łatwe do nauki i używania.

+ Integruje się z wieloma innymi narzędziami programistycznymi.
 

- Interfejs użytkownika może być nieco skomplikowany dla użytkowników, którzy nie są programistami.

- Niektóre funkcje mogą być bardziej skomplikowane w użyciu niż w innych narzędziach.

- Nie jest tak wszechstronne jak niektóre inne narzędzia do zarządzania projektami.

 

Microsoft Project 

Microsoft Project to kompleksowe narzędzie do zarządzania projektami, które jest idealne dla dużych organizacji i przedsiębiorstw. Umożliwia ono planowanie, zarządzanie zasobami, śledzenie postępu prac oraz dostarczanie raportów w czasie rzeczywistym. Projekt posiada szeroki wachlarz funkcji, takich jak tworzenie harmonogramów, zarządzanie ryzykiem, zarządzanie zadaniami i śledzenie postępu projektu.

 

Plusy i minusy 

+ Integruje się z innymi narzędziami Microsoft, takimi jak Excel i SharePoint

+ Posiada bogaty zestaw funkcji i narzędzi, które pozwalają na zarządzanie nawet najbardziej złożonymi projektami

+ Umożliwia zarządzanie zasobami projektowymi, takimi jak ludzie, materiały i czas

+ Oferuje szeroką gamę raportów, które pozwalają na monitorowanie postępów projektów w czasie rzeczywistym
 

- Często jest postrzegany jako narzędzie dla specjalistów od projektów, a nie dla początkujących lub menedżerów projektów (niby nie jest to minus, a jednak)

- Może wymagać dłuższego czasu na naukę 

- Wysoki koszt w porównaniu do innych narzędzi do zarządzania projektami

- Dostępny tylko z licencją 

 

ClickUp

ClickUp to wszechstronny i łatwy w użyciu system do zarządzania projektami. Dostępny jest wersja darmowa i płatna, co sprawia, że jest to dobre narzędzie dla małych i dużych zespołów. Platforma oferuje wiele funkcji, w tym śledzenie czasu, automatyzację zadań, budowanie listy zadań, raportowanie postępu projektu, zarządzanie ryzykiem i wiele innych.
 

Plusy i minusy 

+ Bardzo łatwy w użyciu interfejs użytkownika

+ Integracja z wieloma narzędziami, takimi jak Google Drive, Slack, GitHub, Dropbox i wiele innych.

+ Wysoce konfigurowalny, co umożliwia dostosowanie go do różnych potrzeb i stylów pracy zespołowej

+ Opcje zarządzania czasem, które ułatwiają śledzenie postępu projektów i ocenę czasu poświęconego na poszczególne zadania.

+ Darmowa wersja oferuje wiele funkcji, co czyni ją atrakcyjną dla małych firm i start-upów.
 

- Niektóre funkcje mogą być nieco skomplikowane dla początkujących użytkowników.

- Integracja z niektórymi narzędziami może wymagać trochę pracy przy konfiguracji

- Niektóre funkcje wymagają ulepszonych uprawnień lub subskrypcji, co może być kosztowne dla niektórych użytkowników.

 

Smartsheet

Smartsheet to narzędzie, które umożliwia zarządzanie projektami w oparciu o arkusze kalkulacyjne. Dzięki temu użytkownicy mogą wykorzystać znajomość Excela do tworzenia i zarządzania projektami. Smartsheet oferuje szereg funkcji, takich jak kalendarze, przypomnienia, powiadomienia i raporty, co pozwala na skuteczne zarządzanie projektem. Umożliwia też tworzenie i udostępnianie arkuszy kalkulacyjnych oraz diagramów Gantta, co ułatwia monitorowanie postępów projektów i zapewnienie efektywnej komunikacji z zespołem.
 

Plusy i minusy 

+ Integracja z różnymi narzędziami, takimi jak Salesforce, Microsoft Office i Jira.

+ Bogaty zestaw i elastyczność funkcji umożliwiających skuteczne zarządzanie projektami o różnym stopniu złożoności

+ Dostępność mobilna, co umożliwia pracę z dowolnego miejsca i urządzenia.

+ Prosta obsługa i intuicyjny interface

+ Możliwość tworzenia spersonalizowanych widoków projektów, które odpowiadają indywidualnym potrzebom użytkownika.
 

- Może okazać się skomplikowany dla osób, które nie są zaznajomione z zaawansowanym zarządzaniem projektami

- Dość wysoka cena

- Opcje raportowania mogłyby być jeszcze bardziej rozwinięte 

- Brak funkcji, które byłyby od razu dedykowane dla specyficznych branż

 

Jak wielu pewnie udało się zauważyć, niestety w w sporej części przypadków minusem jest cena, dlatego warto zwrócić na to uwagę. -  Szczególnie jeśli zależy nam na kontrolowaniu swojego budżetu. 

Aplikacje do zarządzania projektami i organizacji pracy - podsumowanie 

Zarządzanie projektami to kluczowy element każdej organizacji, który pozwala osiągać cele w zamierzonym czasie. Narzędzia do zarządzania projektami oferują wiele funkcji, które ułatwiają planowanie, śledzenie postępów i ocenę wyników projektów. Dzięki nim zespoły mogą skuteczniej działać, a menadżerowie (/wyższe kadry) mogą zoptymalizować procesy i poprawić wydajność zespołu. 

Takie aplikacje nie są jednak przeznaczone tylko i wyłącznie dla korporacji. Plannery stanowią też popularne rozwiązanie w pracy freelancera. 

Oczywiście wybór najlepszego narzędzia do zarządzania projektami zależy od indywidualnych potrzeb projektu i preferencji zespołu. Tak jak jednak wspomnieliśmy już na samym wstępie, warto zwrócić uwagę na funkcjonalność i łatwość użytkowania narzędzia. Poza tym znaczącą rolę mogą odgrywać też koszta (lub ich brak).

 

Dowiedz się o najlepszych praktykach tworzenia stron:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

20 kwietnia 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: