Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

jak zrobić stronę internetową za darmo

Darmowe zdjęcia i grafiki na stronę internetową oraz ich optymalizacja pod SEO 

19 czerwca 2019

Praktycznie niemożliwe jest stworzenie strony internetowej bez żadnych grafik ani zdjęć. Byłaby ona bardzo męcząca do czytania i szybko nudziła wzrok.

Dlatego też jednym z dwóch głównych powodów umieszczania grafik w witrynie jest przyciągnięcie uwagi użytkownika i nadanie charakteru stronie.

Drugim, czasami nawet istotniejszym elementem jest bycie zauważonym przez indeksujące roboty Google, dzięki którym możesz zwiększyć ruch z wyszukiwarki grafik.

Jednak wszystko sprowadza się do podstawowych pytań:

Brać obrazy z internetu, a może lepiej tworzyć je własnoręcznie? Czy istnieją darmowe banki zdjęć do użytku komercyjnego? W jakim formacie zapisywać pliki i czy istnieją ogólne zasady dotyczące publikowania ich w internecie?

 

Jakie obrazy umieszczać na stronie?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ można podzielić je na kilkanaście różnych kategorii, w zależności, o czym mówimy. Jeśli podchodzimy do tego pytania od bardziej technicznej kwestii, odpowiedź może być prosta: dobrej jakości, ale o małym rozmiarze.

Aby osiągnąć balans między tymi dwoma (teoretycznie wykluczającymi się) oczekiwaniami, trzeba pamiętać o trzech ważnych zasadach umieszczania obrazów na swoją stronę.

 

Nie przesadzaj z rozdzielczością

Zdjęcia, które pochodzą z banków zdjęć, są standardowo w gigantycznych rozmiarach. Przed dodaniem grafiki lub zdjęcia musisz pamiętać, aby jak najlepiej dopasować je do rozdzielczości ekranu, na którym będzie wyświetlana.  

Dlaczego? Ponieważ większa rozdzielczość bezpośrednio przekłada się na znacznie większą wagę pliku. 

Dodanie zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości mija się z celem, bo żaden ekran nie będzie w stanie pokazać jego prawdziwego rozmiaru. Najlepiej trzymać się zawsze górnej granicy. Jest to oczywiście FullHD, którego rozdzielczość wynosi 1920 x 1080 pikseli.

Cokolwiek by miało zostać wrzucone na stronę, w zupełności wystarczy, aby jego rozdzielczość przekraczała FullHD.

 

Które rozszerzenie wybrać?

Format zdjęć ma bezpośredni wpływ nie tylko na jego jakość, ale też na wagę. Dlatego wybór poprawnego rozszerzenia jest kluczowy, aby zapewnić możliwie najlepszą jakość obrazów na stronie. Najczęściej wybiera się między czterema najpopularniejszymi formatami, którymi są JPG, PNG, GIF i SVG.

Poświęciliśmy cały artykuł, aby przyrównać dokładnie każdy z nich i określić, kiedy należy z którego korzystać, dlaczego, jeżeli zastanawiasz się jaki format zdjęć wybrać na stronę internetową, sprawdź poniższą infografikę i przeczytaj nasz wpis.

 

Co to jest kompresja?

Jest to manualne zmniejszenie gabarytu grafiki. Istnieje błędne przekonanie, że zawsze musi się to wiązać ze znacznym pogorszeniem jakości zdjęcia. Jednak dodawanie zbyt dużych plików na stronę spowoduje jej spowolnione ładowanie. Co więc wybrać?

Logikę i technologię! Istnieje wiele darmowych sposobów na bezproblemową i bezstratną kompresję.

 

Czy naprawdę musisz zawracać sobie tym głowę?

Koniecznie!

Nie tylko wzrośnie prędkość ładowania się Twojej strony, ale też uatrakcyjni to wizytę nowego użytkownika. Dzięki temu współczynnik odrzuceń spadnie, a to bezpośrednio przełoży się na podniesienie pozycji w wynikach wyszukiwania.

W szczególności, że jest to darmowe i dostępne dosłownie przy użyciu kilku kliknięć.

Jednak aby móc coś skompresować, potrzebujesz najpierw zdjęć w wysokiej rozdzielczości.

Dołącz do 160 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Darmowe grafiki z banków

Nie każdy jest fotografem i może pozwolić sobie na publikowanie własnych prac. Dlatego też z pomocą przychodzą darmowe banki, gdzie można bez opłat wykorzystywać znajdujące się tam fotografie i grafiki. Zależnie od strony, może być to również użycie komercyjne.

 

Pixabay

Oferująca ponad milion najwyższej jakości zdjęć każdej kategorii. Podczas pobierania masz możliwość wyboru rozmiaru danego obrazu i sprawdzenia, ile każda opcja waży. Jedyny minus tej strony to jej nastawienie na sprzedaż. Podczas przeglądania darmowych zdjęć czasami umieszcza ona również płatne obrazy, które zazwyczaj bardziej przyciągają wzrok.

Wszystkie dostępne na witrynie prace z możliwością bezpłatnego pobrania są objęte licencją Creative Commons CC0, w której autor zrzeka się wszelkich praw i zezwala na użycie komercyjne.

 

Pexels

Do niedawna mój osobisty faworyt. Uważam, że ma lepsze jakościowo zdjęcia od poprzednika i przede wszystkim każda grafika jest dokładniej opisywana. Przy szukaniu hasła “map” na pixabay niemal od razu ukazuje się kilka niepowiązanych z mapami obrazów. Jest to spowodowane nadawaniem zbyt wielu tagów pojedynczemu zdjęciu, nawet jeżeli nie są bezpośrednio powiązane ze zdjęciem.

Pexels nie pokazuje płatnych zdjęć między darmowymi.

WebWave - Unspash

W kreatorze WebWave również dostępny jest darmowy bank zdjęć. Nie wymaga on wychodzenia poza obszar własnej strony i oferuje aż cztery rozmiary grafik. Możesz go używać do czego tylko chcesz - zarówno do działań komercyjnych, jak i bezpłatnie. Wszystkie prace objęte są Creative Commons CC0, w której autor zrzeka się do nich wszelkich praw. Wystarczy, że wpiszesz co Cię interesuje, a obszerny katalog pokaże Ci kilkadziesiąt pasujących zdjęć.

A może chcesz robić grafiki ręcznie?

Nie ma żadnego zaskoczenia w tym, że obrazy tworzone własnoręcznie, czy są to fotografie, czy w pełni cyfrowe elementy - są najlepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o SEO na stronie.

Jeżeli dysponujesz czasem i pomysłem, koniecznie zapoznaj się z proponowanymi przez nas narzędziami do tworzenia prostych grafik.

 

Canva

Zdecydowanie najpopularniejsza opcja w całym internecie, jeśli chodzi o darmowe narzędzia.

Platforma oferuje wirtualny program, który pozwala na tworzenie niemal każdego rodzaju grafik. Przede wszystkim skierowana jest do osób obsługujących media społecznościowe, ponieważ posiada tysiące gotowych szablonów do edycji, zależnie od platformy społecznościowej. Możesz wybrać, czy chcesz stworzyć coś w rozmiarach postu na Facebook, zdjęcia na Instagram, tła na wydarzenie czy może plakat? Opcji jest kilkadziesiąt!

Do tego dochodzi (dość mały) bank bezpłatnych elementów graficznych i możliwość importowania własnych plików.

W ciągu ostatnich tygodni również dodano kilka nowych opcji:

  • Dwa banki zdjęć do korzystania wewnątrz narzędzia: Pexels i Pixbay

  • Możliwość osadzenia video na projekt (z Youtube, Dropbox lub po przesłaniu z dysku)

  • Wysokiej jakości obrazy emoji

  • Możliwość połączenia z kontami Instagram i Facebook, dzięki czemu można używać zdjęć bezpośrednio z tych serwisów

  • Dodawanie plików w formacie GIF (przy pomocy GIPHY)

Czy istnieją ogólne zasady dotyczące publikowania ich w internecie?

Piktochart

Niesamowicie proste i intuicyjne narzędzie pozwalające zrobić wspaniałe infografiki.

Bezkonkurencyjny ze względu na rozwinięte funkcje podczas dodawania tabel i tworzenia wykresów. Można również importować swoje pliki Excel.

Umożliwia dostęp do bardzo szerokiego wyboru gotowych, pięknych ikon, które wzbogacą każdą infografikę. Są dostępne zarówno w gotowych połączeniach z tekstem, jak i indywidualnie.

Tak samo, jak w narzędziu Canva, tutaj również jest bezpośredni dostęp do bezpłatnej bazy zdjęć. Jest to mój faworyt wśród tworzenia infografik. Idealne uzupełnienie Canvy i vice versa.

 

Easil

O tym narzędziu mówię przede wszystkim z jednego powodu - ogromna ilość darmowych, wysokiej jakości drobnych ilustracji, które można wykorzystać za darmo.

Posiada gotowe szablony z możliwością formatowania i podstawienia własnych tekstów, a ich rozmiar, w przeciwieństwie do Canvy, można zmieniać w trakcie edycji. Zdecydowanie polecam poznać bliżej to narzędzie, ponieważ jest to niemalże ukryty skarb wśród takich platform. Jeżeli nie masz możliwości tworzenia własnych grafik, jest to naprawdę świetne rozwiązanie.

 

Co ma grafika wspólnego z pozycjonowaniem?

Tak jak wspominałam wcześniej, obrazy na stronie mogą mieć duży wpływ na SEO.

Przy poprawnym użyciu zwiększą Twoją widoczność w wyszukiwarce.

W szczególności ma to bezpośrednie powiązanie z rozmiarem danej grafiki. Zarówno użytkownicy, jak i roboty Google docenią szybko ładującą się witrynę.

Jednak nie jest to wszystko, co możesz zrobić.

Nazwa pliku jest istotna, ponieważ jest ona widoczna w kodzie strony, który czytają roboty indeksujące. Dlatego zawsze ukrywaj w swoich ilustracjach słowa dotyczące danej podstrony (nawet, jeżeli nie są do końca powiązane z tym, co się na niej znajduje).

To samo tyczy się alternatywnego opisu każdej grafiki, ponieważ on też zawarty jest w kodzie. ALT wyświetla się w momencie, gdy użytkownikowi nie załaduje się zdjęcie - dzięki temu nadal wie, co się na nim znajdowało. Dokładnie tak samo działają roboty Google. Dzięki znajdującym się słowom w tagu potrafią dopasować zdjęcia do odpowiednich wyszukiwań graficznych.

Optymalizacja tego typu powinna być zastosowana dla każdego elementu graficznego, jaki znajduje się na stronie.  

 

Obrazy są nie tylko po to, żeby było ładnie

Dlatego warto od pierwszego dnia już pamiętać o odpowiednich rozmiarach grafik, o estetyce, o niepowtarzalności.

Wszystko to możesz dostać w naszym kreatorze - optymalizacja ilustracji jeszcze nigdy nie była tak prosta i wygodna.

 

 

Koniecznie przeczytaj podobne artykuły:

 

Autor: Julia Mądraszewska

 

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog