Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

10 września 2020


Czy warto uczyć się HTML w 2020? Jak zacząć? Jakie są alternatywy?

Nauka HTML jest wciąż popularna wśród osób, które chcą zacząć przygodę z tworzeniem stron internetowych. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu. Opiszemy podstawy HTML, sposoby na naukę i alternatywne metody tworzenia stron internetowych.

Spis treści:

biznes internetowy

Czym jest HTML

HTML, czyli Hyper Text Markup Language (hipertekstowy język znaczników) to język używany do tworzenia stron internetowych. Pozwala opisać nie tylko treść, która znajdzie się na stronie, ale także formę, w jakiej zostanie ona zaprezentowana użytkownikowi witryny na ekranie. 

Początki HTML sięgają roku 1980, kiedy w ośrodku naukowym CERN stworzono system ENQUIRE, który umożliwiał dostęp do dokumentów znajdujących się fizycznie w różnych miejscach za pomocą hiperłączy. Na jego podstawie opracowano usługę WWW, która do dzisiaj jest podstawą funkcjonowania internetu.

 

Z czego składa się HTML

Język HTML składa się z dwóch podstawowych elementów.

Pierwszy z nich to tagi, czyli znaczniki wpływające na wygląd i funkcje treści. Mogą na przykład wskazywać na pogrubienie, kursywę, czy obecność hiperłącza.

Drugim są atrybuty - informacje niewidoczne dla użytkownika witryn.

Poza tym znajdziemy tu referencje znakowe, typy danych.

Istotne są też odwołania czy deklaracje typu dokumentu.

HTML a CSS

Pojęcia HTML często używa się w zestawieniu z innym skrótowcem - CSS. To drugie określenie odnosi się do kaskadowych arkuszy stylu (ang. Cascading Style Sheets, w skrócie CSS). Jest to język, który informuje przeglądarkę internetową o tym, w jaki sposób strona ma się wyświetlać na ekranie. 

Tworzenie w HTML bez znajomości CSS możliwe jest jedynie w przypadku bardzo prostych witryn zawierających głównie tekst. Dlatego do profesjonalnego tworzenia stron za pomocą kodowania konieczne jest opanowanie obu języków. 

 

Czy nauka HTML jest trudna

Jak widać z samej definicji, HTML jest dosyć skomplikowanym zagadnieniem. Do jego opanowania konieczny jest analityczny umysł. Nauka HTML z pewnością nie będzie więc łatwym zadaniem dla każdego. Jak za chwile się przekonasz, nie jest jednak niemożliwa. Co więcej, jest świetnym wstępem do nauki innych języków, ponieważ HTML to jeden z mniej skomplikowanych. 

 

Jak nauczyć się podstaw HTML

Istnieje wiele sposobów nauki HTML. Wybór konkretnej metody będzie zależał przede wszystkim od preferencji i możliwości ucznia. Najczęściej wybierana jest jedną z 4 ścieżek.

Studia 

To najbardziej oczywista droga dla osób, które chcą zająć się zawodowo tworzeniem stron. Nauka HTML jest elementem studiów informatycznych. Możemy też zdecydować się na specjalistyczne studia podyplomowe. 

Nie oznacza to, że szkoła wyższa jest jedyną, a nawet najlepszą metodą. Tym bardziej że z alternatywnych rozwiązań mogą skorzystać zarówno osoby, które są za młode na studia, jak i wszyscy, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę. Program studiów informatycznych jest jednak dużo szerszy i ci, którym zależy przede wszystkim na szybkim opanowaniu HTML i CSS będą musieli się tu mierzyć z wieloma zagadnieniami, które niekoniecznie ich interesują

Podręczniki

Na rynku można znaleźć wiele podręczników do nauki HTML, wiele z nich zawiera też informacje na temat CSS, który również jest istotny przy tworzeniu stron www. Podręczniki ułatwiają usystematyzowanie wiedzy. Są dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, które potrafią dobrze zorganizować swój czas i poświęcić go na regularną naukę. 

Minusem podręczników jest to, że wiedza w nich zawarta bardzo szybko się starzeje. Informatyka to prężnie rozwijająca się dziedzina. Trzeba pamiętać, że część wiedzy z podręcznika może być już nieaktualna.

Kursy online

W sieci bez trudu można trafić na wysokiej jakości szkolenia w trybie zdalnym. Ich plusem, w porównaniu do studiów, jest krótszy czas trwania i często niższe koszty. W przeciwieństwie do samodzielnej pracy z książkami możemy tu czasem liczyć na wsparcie osoby prowadzącej, która pomoże rozwiać wątpliwości i odpowie na wszystkie pytania. 

Bootcampy

Intensywne kursy HTML to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej nauce. Ich zaletą jest też fakt, że zajęcia odbywają się o określonych godzinach, co wpływa na samodyscyplinę uczniów i poprawę wyników. 

Niestety, jakość wiedzy przekazywanej na wielu bootcampach pozostawia wiele do życzenia. Dlatego przed skorzystaniem z oferty któregoś z nich dobrze jest poszukać opinii w internecie. Wiele tego typu kursów nie jest wartych swojej ceny. 

Niezależnie od wybranej metody trzeba pamiętać, że wiedzę trzeba cały czas poszerzać i aktualizować. Nawet najlepszy specjalista, który nie śledzi zmian i nie rozwija umiejętności, szybko wypadnie z obiegu, a przez to straci pozycję na rynku.

 

Czy warto uczyć się HTML?

Znajomość HTML z pewnością przyda się osobom, które wiążą swoją przyszłość z profesjonalnym tworzeniem stron internetowych. Jest podstawą tworzenia witryn i jego znajomość z pewnością pomaga w zrozumieniu zasad, którymi rządzi się ten proces.

Z drugiej strony, tworzenie stron www podlega automatyzacji. W związku z tym zapotrzebowanie na specjalistów operujących językiem HTML powoli maleje, choć raczej nie zniknie całkowicie. 

Podobna sytuacja miała miejsce w historii wiele razy. Powstanie fabryk ubrań spowodowało znaczny spadek zapotrzebowania na usługi krawców. Nie znaczy to jednak, że ten zawód zniknął. Istnieje grupa specjalistów zajmująca się szyciem ekskluzywnych ubrań na zamówienie czy poprawkami.

Prawdopodobnie tak stanie się w przyszłości z web developerami posługującymi się HTMLem. Będzie ich coraz mniej, ale najlepsi specjaliści bez trudu znajdą zatrudnienie. W codziennej pracy nad stronami znajomość HTML będzie miała coraz mniejsze znaczenie

Tworzenie stron w HTML - za i przeciw 

Używanie języka HTML można uznać za podstawowy sposób tworzenia witryn. Wiele osób uważa, że wciąż jest najlepszy. Jakie są jego zalety i wady?

Plusy:

  • Szybkość ładowania się strony

  • Niski koszt hostingu

  • Wysoka jakość kodu

  • Dobre zabezpieczenie witryny przed atakami hakerskimi

  • Proste tworzenie kopii zapasowych

  • Łatwa edycja kodu

Minusy:

  • Konieczność dogłębnego poznania języka HTML

  • Elementy pojawiające się na wielu podstronach (np. stopka) muszą być zmieniane na każdej z nich oddzielnie

  • Trudno jest zintegrować stronę z narzędziami SEO i innymi wtyczkami

  • Brak panelu administracyjnego umożliwiającego łatwe aktualizowanie treści

Chociaż kodowanie strony za pomocą HTML ma swoje plusy, nie brakuje mu też mankamentów. Największym z nich może okazać się brak panelu CMS umożliwiającego łatwą edycję treści strony bez potrzeby wprowadzania zmian w kodzie. 

Jakie są inne sposoby na stworzenie strony internetowej

Obecnie coraz rzadziej tworzy się strony od podstaw przy użyciu HTML. Jakie metody tworzenia stron www zyskują na popularności? Możemy tu zauważyć 3 zasadnicze trendy.

To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

Projekt w technologii Flash

Flash to rozwiązanie stworzone przez firmę Macromedia. Strony stworzone w tej technologii są bardzo atrakcyjne wizualnie.  Rozkwit Flasha nastąpił około roku 2004. To rozwiązanie sprawdzało się najlepiej w przypadku niekonwencjonalnych stron, gdzie ważną rolę odgrywają grafiki, animacje czy dźwięk. 

Wada tej technologii to skomplikowany proces tworzenia witryny. W związku z tym jest to rozwiązanie przeznaczone dla profesjonalistów. Dla początkujących Flash będzie stanowczo zbyt skomplikowany. Poza tym, w dzisiejszych czasach ta technologia wydaje się przestarzała. Google Chrome przestał wspierać stworzone za jej pomocą strony. 

narzędzia online przydatne w prowadzeniu biznesu internetowego

CMS

W tej technologii powstaje dzisiaj większość stron internetowych. CMS to skrót od wyrażenia Content Managing System (system zarządzania treścią). Zaleta tego rozwiązania jest oddzielenie elementów odpowiadających za wygląd witryny od jej zawartości. Dlatego do edycji treści nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza czy umiejętności. Dostęp do strony jest możliwy za pośrednictwem prostego w obsłudze panelu. 

Za wygląd zewnętrzny strony odpowiada kod, tworzony głównie z wykorzystaniem HTML i CSS. Coraz częściej można spotkać też  witryny zbudowane za pomocą języka PHP i innych. Kod strony zazwyczaj jest edytowalny. Oznacza to, że wygląd witryny stworzonej za pomocą CMS można zmieniać. Konieczna jest do tego umiejętność kodowania.

 

Kreatory stron www

To narzędzia, które z punktu widzenia użytkownika są podobne do programów graficznych. Tworzy się w nich wizualny projekt strony, który następnie jest automatycznie “tłumaczony” na kod. Korzystanie z tego typu narzędzi niesie ze sobą kilka korzyści. 

Po pierwsze, do stworzenia strony nie potrzeba znajomości HTML, CSS czy wiedzy informatycznej. W związku z tym nie ma konieczności tworzenia makiety strony, a następnie pracy nad działającą witryną. Projekt jest tu jednocześnie gotową stroną, którą publikuje się w internecie jednym przyciskiem. 

Po drugie, obsługa kreatorów jest intuicyjna. Mogą z nich korzystać nie tylko graficy, ale też osoby bez wcześniejszego doświadczenia w projektowaniu stron. Dla tej drugiej grupy z pewnością przydatne będą gotowe szablony. Na ich podstawie, po podmienieniu ilustracji i tekstów, można w łatwy sposób utworzyć profesjonalnie wyglądającą witrynę. 

Po trzecie, koszty tworzenia i utrzymania strony w kreatorze są minimalne. Podczas gdy sam projekt witryny może kosztować kilka tysięcy złotych, jej samodzielne stworzenie w kreatorze jest najczęściej darmowe. Utrzymanie witryny również nie wiąże się z dużymi wydatkami. Przykładowo, miesięczny koszt Pakietu Premium w WebWave to tylko 30 zł netto. Umożliwia on między innymi nadanie stronie dowolnie wybranej domeny (nazwy), oraz automatyczne zgłoszenie jej do Google w celu wypozycjonowania.

 

Podsumowanie

HTML to podstawa współczesnego internetu. Jego znajomość z pewnością pomaga w tworzeniu stron www, oraz lepszym zrozumieniu zasad rządzących siecią i struktury witryn. W codziennej pracy ten język ma jednak coraz mniejsze znaczenie. Rozwój technologii powoduje, że inne narzędzia stają się bardziej efektywne. Chodzi tu przede wszystkim o systemy zarządzania treścią (CMS), a także kreatory stron internetowych. To właśnie te ostatnie są przyszłością projektowania witryn

Znajomość HTML może się jednak przydać w pracy z tymi narzędziami. Kreatory takie jak WebWave mają funkcje wklejenia własnych kodów strony. Dzięki temu są jeszcze bardziej elastyczne i zyskują prawie nieograniczone możliwości. Znajomość HTML, chociaż nie jest konieczna, z pewnością ułatwi więc pracę nad zaawansowaną witryną. 

 

 

Autorzy:

Treść - Jan Chmielowski

Grafiki - Irina Jewsiewickaja

 

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Jeśli zaciekawił Cię ten artykuł, polub nasz profil na Facebooku i na bieżąco otrzymuj informacje o nowych wpisach na blogu!
 

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT