Autor: Jan Chmielowski
Aby potencjalni klienci zdecydowali się na dokonanie zakupu w Twoim własnym sklepie internetowym, musisz zaoferować im przynajmniej kilka sposobów na opłacenie zamówienia. Nawet połowa użytkowników sieci rezygnuje z zakupów, jeśli na stronie nie znajdą odpowiadającej im opcji. W tym wpisie przedstawiamy 10 najpopularniejszych metod płatności.
Z przelewów korzysta 4 na 5 osób robiących zakupy online. Płacenie w ten sposób nie wymaga skomplikowanej i czasochłonnej konfiguracji. Nie trzeba też instalować dodatkowego oprogramowania. Najpopularniejsze obecnie przelewy typu pay-per-click umożliwiają wpłatę w kilku prostych krokach.
Sprzedawcy w przelewach cenią możliwość szybkiego zaksięgowania wpływów. Informacja o dokonanej wpłacie przychodzi zwykle w kilka sekund. Pieniądze trafiają na konto zazwyczaj tego samego lub następnego dnia roboczego. Korzystanie z przelewów wymaga śledzenia transakcji. Dlatego ta opcja sprawdza się w przypadku małych sklepów, które sprzedają niewielkie partie towarów.
Możliwość płatności kartą debetową, a nie tylko mało popularną w Polsce karta kredytową, przyczyniła się do rozpowszechnienia tej usługi. Tylko od stycznia do marca 2020 Polacy dokonali płatności kartą za sumę ponad 149 miliardów złotych. To wzrost o 10% rok do roku. Ten sposób płatności jest wybierany przez 10 do 20% klientów sklepu.
Dużą zaletą płatności kartą jest możliwość jej integracji z wyszukiwarkami lub pojedynczymi stronami. Znacząco skraca to proces składania zamówienia. Ta cecha jest szczególnie ważna dla użytkowników urządzeń mobilnych.
Przekazy to jedna z niewielu metod płatności, w której można skorzystać z gotówki. Decydują się na nią osoby nieprowadzące rachunku bankowego. Inni użytkownicy wybierają tę opcję, ponieważ z różnych powodów wolą nie korzystać z bankowości elektronicznej.
Przekazy bankowe są dosyć kłopotliwą formą płatności z perspektywy właścicieli sklepów. Jej największa wada to brak możliwości natychmiastowego otrzymania zapłaty. Niemniej jednak warto udostępnić tę funkcję w swoim sklepie. Wbrew pozorom spora grupa klientów wciąż wybiera tę metodę.
To rozwiązanie doceniają w szczególności użytkownicy urządzeń mobilnych. Płatność BLIK to szybki i intuicyjny system, z którego łatwo można skorzystać za pomocą telefonu czy tabletu. Aby dokonać płatności, wystarczy wygenerować w aplikacji sześciocyfrowy kod, wkleić go w odpowiednie pole na stronie i potwierdzić transakcję.
Blik można, podobnie jak karty płatnicze, podpiąć pod konkretną stronę internetową lub wyszukiwarkę. Wtedy klient zapłaci za zamówienie jednym kliknięciem.
To propozycja dla użytkowników urządzeń z systemem operacyjnym iOS. Można z niej skorzystać również z laptopów i komputerów stacjonarnych, ale największą popularnością cieszy się wśród użytkowników iPadów oraz iPhone’ów.
Apple Pay umożliwia połączenie aplikacji Wallet z kartą płatniczą. Dzięki temu za pomocą iPhone’a zapłacimy zbliżeniowo.
Zaletą Apple Pay jest bezpieczeństwo. Skorzystanie z tej metody jest możliwe dopiero po weryfikacji biometrycznej (przy użyciu odcisku palca lub skanu twarzy). Poza tym dane osobowe ani numer karty nie są tu przechowywane.
Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste
Google Pay to system stworzony przez producentów największej wyszukiwarki na świecie. Współpracuje z przeglądarką Google Chrome. Jest odpowiednikiem Apple Play dla telefonów z Androidem. Tutaj również można dokonywać płatności bez podawania danych osobowych i numeru karty oraz płacić zbliżeniowo za pomocą telefonu.
To konieczność, jeśli chcesz działać na rynkach zagranicznych. Dzięki płatności mobilnym w walucie kraju, w którym przebywają Twoi klienci ułatwisz im składanie zamówienia.
Firmy udostępniające płatności walutowe, na przykład Przelewy24, proponują wiele rozwiązań - od kart, przez e-przelewy po elektroniczne portfele walutowe.
To coraz popularniejsza forma rozliczeń. Klient składa zamówienie, które jest realizowane w standardowym terminie, a płaci za nie później. Najczęściej w ciągu 30 dni. Ta forma jest atrakcyjna dla osób, które muszą pilnie kupić konkretny produkt, ale nie mogą sobie na niego pozwolić w danej chwili.
Inną zaletą płatności odroczonych jest możliwość przetestowania produktu. Jeśli towar nie spełni oczekiwań zamawiającego, klient zwróci go bez konieczności czekania na zwrot pieniędzy. Taka opcja zwiększa zaufanie użytkowników do Twojego sklepu.
Aby potencjalni klienci zdecydowali się na dokonanie zakupu w Twoim sklepie internetowym, musisz zaoferować im przynajmniej kilka sposobów na opłacenie zamówienia. Nawet połowa użytkowników sieci rezygnuje z zakupów, jeśli na stronie nie znajdą odpowiadającej im opcji.
Coraz więcej klientów decyduje się na zakupy na raty. Możliwość rozłożenia płatności powoduje, że klienci chętniej wydadzą większe sumy podczas składania jednego zamówienia.
Klient, płacąc raty, rozlicza się z bezpośrednio z bankiem. Sklep otrzymuje pełną sumę za złożone zamówienie. Dlatego korzystanie z tej metody nie powoduje opóźnień w płatnościach.
Ta opcja pozwoli zwiększyć zaufanie do Twojego sklepu. Płatność przy odbiorze daje klientom poczucie bezpieczeństwa. Nie będą musieli płacić za zamówienie przed jego odebraniem. Dlatego w razie jakichkolwiek problemów z jego realizacją nie stracą pieniędzy.
Udostępnienie najpopularniejszych metod płatności pomoże Ci przekonać klientów do skorzystania z Twojej oferty. W WebWave, dzięki integracji naszego kreatora z systemem Przelewy24, możesz wybierać najbardziej odpowiadające Ci rozwiązania spośród bogatej oferty naszego partnera.
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.