Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski

11 zalet prowadzenia sklepu internetowego

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Handel w sieci nie traci na popularności. Coraz więcej firm decyduje się na sprzedaż produktów i usług w internecie. W związku z tym na rynku panuje ogromna konkurencja. Mniejsze podmioty muszą walczyć z globalnymi liderami rynku, takimi jak Amazon, Ebay, czy Aliexpress. Czy w takim razie w 2020 roku bez wielkich nakładów finansowych warto inwestować w sklep internetowy? Naszym zdaniem - tak. Oto 11 zalet prowadzenia e-sklepu. 

 

Spis treści:

 

Liczba potencjalnych klientów stale rośnie

 

Szacuje się, że na świecie istnieje już między 2 a 3 miliony firm zajmujących się sprzedażą w sieci. Z drugiej strony, ta nisza budzi też coraz większe zainteresowanie klientów. 

Pomiędzy rokiem 2014 a 2019 liczba osób korzystających z kanałów sprzedaży online wzrosła z 1 miliarda 320 milionów do 1 miliarda 920 milionów. Według prognoz, w roku 2020 przekroczy 2 miliardy. To ponad jedna czwarta wszystkich ludzi na świecie! 

 

Możesz dotrzeć do ludzi z całego świata

 

Te 2 miliardy ludzi to w rzeczywistości Twoi potencjalni klienci. W przypadku działalności w internecie granice praktycznie nie istnieją. Oczywiście działalność w skali globalnej często wiąże się z koniecznością spełniania lokalnych norm i przepisów. 

W przypadku sprzedaży wyłącznie na terenie Unii Europejskiej sprawa jest trochę prostsza. Przepisy gwarantują swobodę działalności gospodarczej na terenie Wspólnoty. Dlatego w większości przypadków wejście na rynki państw należących do UE będzie relatywnie proste. Trzeba przy tym pamiętać, że Unia Europejska to największa po Stanach Zjednoczonych gospodarka świata. Jest więc też ogromnym rynkiem, na którym wiele firm ma szansę odnieść spektakularny sukces. 

Poza tym, nawet działając na terenie jednego państwa możesz dotrzeć do sporej grupy konsumentów. Według raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield, Polska jest 17. co do wielkości rynkiem handlu internetowego na świecie - to naprawdę dobry wynik! 

 

Sprzedaż w internecie możesz zacząć bardzo szybko

 

Rozpoczęcie handlu w internecie wymaga minimalnych środków. Wiele osób dorabia sobie oferując produkty za pomocą popularnych platform sprzedażowych, jak Etsy czy OLX. W tych miejscach przedmioty można wystawiać za darmo. 

 

 

Bardziej profesjonalnym rozwiązaniem będzie założenie własnego sklepu internetowego na własnej stronie internetowej. Bez trudu stworzysz ją w kreatorze stron www WebWave. Wtedy nie musisz płacić nikomu za pracę nad witryną. Możesz skorzystać z jednego ze specjalnie przygotowanych szablonów stron internetowych i dostosować go do swoich potrzeb, lub zaprojektować sklep od zera. W każdym przypadku opublikujesz go w internecie jednym kliknięciem. 

 

Sklepy internetowe są dostępne 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu

 

Tradycyjne punkty sprzedaży rzadko są dostępne całą dobę. Tymczasem klienci chcą mieć możliwość robienia zakupów cały czas. Potwierdza to raport firmy KPMG The truth about online consumers. Aż 58% badanych stwierdziło, że decydują się na zakupy w sieci właśnie dlatego, że są one dostępne bez ograniczeń czasowych.

Ankietowani zwrócili również uwagę na inne czynniki związane z wygodą: 40% wskazało na oszczędność czasu, a 27% na możliwość zakupu wielu towarów w jednym miejscu. Dla 46% znaczenie mają niższe niż w przypadku sklepów stacjonarnych ceny i możliwość skorzystania z promocji i rabatów. 

Sklepy internetowe nie są pozbawione wad. Na towar trzeba poczekać, nie ma możliwości przetestowania go, ani obejrzenia “na żywo”. Jak widać, wygoda kupowania online powoduje, że dla dużej grupy klientów to właśnie ta forma zakupów jest atrakcyjniejsza.

 

Zacznij teraz 

Dołącz do ponad 513 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i bez kodowania

Niskie koszty magazynowania lub możliwość skorzystania z dropshippingu

Prowadzenie e-sklepu nie wymaga posiadania dużej powierzchni magazynowej. Wystarczy, że będziesz mieć pod ręką niewielki zapas asortymentu, konieczny do realizacji bieżących zamówień.

W wielu przypadkach można całkowicie zrezygnować z magazynu. Często stosowaną opcją jest dropshipping. Polega on na składaniu zamówienia bezpośrednio u producenta danego towaru i wysłaniu go do klienta z pominięciem magazynu. 

Możesz też zdecydować się na outsourcing usług logistycznych. Wtedy “fizyczną” realizacją zamówień zajmie się partner zewnętrzny. Do Ciebie będzie należała jedynie obsługa samego sklepu. 

 

 

Szerokie możliwości analizy zachowań klientów

 

Sklepy internetowe ułatwiają skuteczne dotarcie do klientów. Ma to związek z dostępnymi tu narzędziami analitycznymi, które umożliwiają zbadanie zachowań użytkowników strony. 

Podstawą jest Google Analytics. Ten darmowy program umożliwia szczegółowe sprawdzenie ruchu na stronie. Dowiesz się z niego między innymi, jak użytkownicy trafiają do sklepu, które podstrony odwiedzają czy ile czasu spędzają na Twojej stronie. 

Inne rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę, to Hotjar. Daje on możliwość tworzenia heatmap, czyli map obszarów strony, w które najczęściej klikają użytkownicy. 

 

 

Na podstawie analizy zachowań użytkowników, możesz przygotować mapę podróży klienta. Jest to dokument (najczęściej w formie graficznej), który pokazuje, w jakich punktach procesu zakupowego klient ma styczność z Twoją marką. Do takich punktów należą na przykład strona internetowa, profil na Facebooku czy płatne wyniki wyszukiwania. 

Stworzenie mapy podróży pomoże Ci spojrzeć na proces zakupowy z perspektywy klienta. Dzięki temu sprawdzisz, które metody komunikacji marketingowej przynoszą dobre rezultaty, a jakie działania są nieopłacalne. 

Samych sposobów dotarcia do klienta jest wiele - od reklam banerowych, przez działania SEO do promocji w mediach społecznościowych. Opisaliśmy je szerzej w tym artykule

 

Możliwość efektywnego wykorzystania reklamy internetowej

Reklama internetowa świetnie sprawdzi się w promocji e-sklepu. Największą zaletą jest fakt, że klient dokonuje zakupu bezpośrednio na stronie. Oznacza to, że pomiędzy kontaktem z reklamą a potencjalnym zakupem mija niewiele czasu. 

Najczęściej do przejścia z materiału promocyjnego na stronę z produktem wystarczy jedno kliknięcie. Oznacza to, że możesz wykorzystać impuls, którym kieruje się potencjalny klient. 

W przypadku sklepów stacjonarnych taka sytuacja nie jest możliwa. Klient musi przecież wyjść z domu, żeby zrobić zakupy. Czy ktokolwiek po zobaczeniu reklamy natychmiast popędzi do sklepu na zakupy? Oczywiście, że nie!

Reklama internetowa ma też inne zalety. Pozwala na dotarcie do precyzyjne dobranej grupy docelowej, nie wiąże się z wysokimi kosztami i umożliwia dokładną analizę wyników.

 


Handel w sieci nie traci na popularności. Coraz więcej firm decyduje się na sprzedaż produktów i usług w internecie. W związku z tym na rynku panuje ogromna konkurencja. Mniejsze podmioty muszą walczyć z globalnymi liderami rynku, takimi jak Amazon, Ebay, czy Aliexpress.


 

Skuteczna promocja w social media

 

Media społecznościowe są jednym z najbardziej skutecznych kanałów komunikacji marketingowej. Przede wszystkim, dzięki nim łatwo wejdziesz w dialog z odbiorcami. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć grupę docelową i dostosować ofertę do potrzeb potencjalnych klientów. 

Dużą zaletą jest też możliwość targetowania, czyli wyświetlania reklam bardzo sprecyzowanej grupie. Możesz tu wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Do podstawowych należą wiek, płeć czy miejsce zamieszkania. 

Korzystając z portali społecznościowych zgromadzisz dużo więcej informacji na temat użytkowników. Dlatego w targetowaniu możesz wziąć pod uwagę bardziej szczegółowe parametry. Należą do nich między innymi wykonywany zawód, zainteresowania czy poglądy polityczne.

 

 

Skuteczne działania poprzez email marketing

 

Chociaż maile są z nami od dawna i mogą wydawać się już nieco przestarzałą formą komunikacji, wciąż okazują się skuteczne. Ponad 80% małych i średnich przedsiębiorstw działających w sieci używa ich jako podstawowe źródło pozyskiwania i utrzymania klientów. Dużą zaletą są też niskie koszty. Poczta elektroniczna to przede wszystkim dobry sposób na informowanie o nowościach, promocjach czy zniżkach. 

 

Remarketing i utrzymywanie relacji z klientami

 

Jak już wspomnieliśmy w punkcie o analizie danych, prowadząc sklep internetowy możesz gromadzić szczegółowe dane na temat użytkowników. Wykorzystaj je do remarketingu. 

Remarketing to działania skierowane do użytkowników, którzy już odwiedzili Twój sklep. Mogą to być osoby, które dokonały zakupu albo użytkownicy, którzy z niego zrezygnowali. Największą zaletą remarketingu jest fakt, że kierujesz przekaz do osób już zainteresowanych Twoją ofertą. Dlatego istnieje duża szansa, że dokonają one zakupu. 

Jak sprawić, żeby klienci zostali z Tobą na dłużej? Zadbaj o pozytywne doświadczenie! Chodzi o ogół wrażeń, jakie odnosi użytkownik w kontakcie z Twoją firmą na każdym etapie podróży (o której pisaliśmy wyżej). Składają się na nią między innymi reklamy, sposób, w jaki korzysta się ze strony internetowej, obsługa klienta, metoda dostawy czy sposób zapakowania towaru. 

Dzięki analizie danych możesz znaleźć słabe punkty, w których użytkownicy rezygnują z zakupu i poprawić błędy. Dzięki temu doświadczenie klienta będzie lepsze.

Działania remarketingowe prowadzi się przede wszystkim przez system Google Ads. Umożliwia on wyświetlanie reklam użytkownikom, którzy odwiedzili Twoją stronę. 

 

 

Do utrzymywania dobrych relacji z klientami możesz też używać innych kanałów, takich jak media społecznościowe czy maile. 

Przy budowaniu lojalności klienta warto wykorzystać metody, które wpłyną na pozytywny obraz Twojej firmy. Zadbaj o dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb klienta. Proponuj mu produkty komplementarne (jeśli klient kupił np. wózek dziecięcy prawdopodobnie będzie potrzebował też łóżeczka czy przewijaka). 

Dobrym pomysłem jest też proponowanie zniżek i up-selli, czyli większych lub lepszych wersji produktu (na przykład większego opakowania pieluszek czy wózka z dodatkowymi funkcjami).

 

Marketing automation, czyli działania promocyjne “robią się same”

 

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tworzenie spersonalizowanej oferty wiąże się z ogromem pracy. Na szczęście, da się je zautomatyzować. 

Narzędzia do marketing automation monitorują zachowania użytkowników na stronie. Na tej podstawie możesz tworzyć grupy, do których będziesz kierować oddzielne komunikaty. Dzięki platformom do automatyzacji marketingu nie musisz samodzielnie analizować danych. Wszystkie najważniejsze informacje masz “podane na tacy”. 

Automatyzację marketingu możesz wykorzystać w większości kanałów online. Należą do nich między innymi mailingi, reklamy banerowe, social media czy treści na stronie. 

Programy do marketing automation umożliwiają też analizę wyników kampanii. Dzięki temu szybko zorientujesz się, które działania przynoszą dobry efekt, a co wymaga dopracowania. 

W sieci znajdziesz wiele narzędzi do automatyzacji marketingu. Oto najpopularniejsze z nich. 

Edrone - program stworzony z myślą o sklepach internetowych. Identyfikuje osoby odwiedzające stronę i na podstawie ich zachowań kategoryzuje je. Przydaje się zwłaszcza przy personalizowaniu oferty. 

Salesmanago - pozwala na budowanie, przeprowadzanie i analizowanie strategii we wszystkich najważniejszych kanałach. 

HubSpot - to narzędzie przyda się przede wszystkim do działań stricte sprzedażowych. Można tu też znaleźć rozwiązania przydatne w marketingu, między innymi możliwość tworzenia reklam czy treści video. 

Podsumowanie

Jak widzisz, założenie sklepu internetowego ma wiele zalet. Przede wszystkim, nie wymaga dużych środków na start. Często do działalności w małej skali wystarczy biurko z komputerem. Grupa potencjalnych klientów stale rośnie, ponieważ handel w sieci zyskuje na popularności i przekonuje się do niego coraz więcej osób. Możesz też łatwo dotrzeć do potencjalnych klientów za pomocą wielu kanałów. 

Dlatego stworzenie e-sklepu to świetny pomysł na biznes. Do jego założenia możesz z powodzeniem wykorzystać kreator WebWave. Wybierz jeden z gotowych szablonów, lub stwórz stronę wymarzonego sklepu od zera. Dzięki łatwej konfiguracji bez problemu będziesz zarządzać płatnościami i komunikować się z użytkownikami. Nie czekaj i wypróbuj możliwości naszego kreatora już dziś zupełnie za darmo! 
 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

02 lipca 2020

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: