Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Jan Chmielowski

Data publikacji: 17 stycznia 2024

11 zalet prowadzenia sklepu internetowego

Blog, sklep internetowy, strona firmowa? Jakie witryny stworzysz za pomocą kreatora stron www

Coraz więcej firm decyduje się na sprzedaż produktów i usług w internecie. W związku z tym na rynku panuje ogromna konkurencja. Mniejsze podmioty muszą walczyć z globalnymi liderami rynku, takimi jak Amazon, Ebay, czy Aliexpress. Czy w takim razie w 2024 roku bez wielkich nakładów finansowych warto inwestować w sklep internetowy? Naszym zdaniem tak.

Oto 11 zalet prowadzenia e-sklepu. 

 

Spis treści:

 

Liczba potencjalnych klientów e-commerce stale rośnie

 

Szacuje się, że na świecie istnieje już między 2 a 3 miliony firm zajmujących się sprzedażą w sieci. Z drugiej strony, ta nisza budzi też coraz większe zainteresowanie klientów. 

Pomiędzy rokiem 2014 a 2019 liczba osób korzystających z kanałów sprzedaży online wzrosła z 1 miliarda 320 milionów do 1 miliarda 920 milionów. To ponad jedna czwarta wszystkich ludzi na świecie! 

 

Z handlem online możesz dotrzeć do ludzi z całego świata

 

Te 2 miliardy ludzi to w rzeczywistości Twoi potencjalni klienci. W przypadku działalności w internecie granice praktycznie nie istnieją. Oczywiście działalność w skali globalnej często wiąże się z koniecznością spełniania lokalnych norm i przepisów. 

Na terenie Unii Europejskiej sprawa jest trochę prostsza. Przepisy gwarantują swobodę działalności gospodarczej na terenie Wspólnoty. Dlatego w większości przypadków wejście na rynki państw należących do UE będzie relatywnie proste. Unia Europejska to największa po Stanach Zjednoczonych gospodarka świata. Jest więc też ogromnym rynkiem, na którym wiele firm ma szansę odnieść spektakularny sukces. 

Poza tym, nawet działając na terenie jednego państwa możesz dotrzeć do sporej grupy konsumentów. Według raportu firmy doradczej Cushman & Wakefield, Polska jest 17. co do wielkości rynkiem handlu internetowego na świecie - to naprawdę dobry wynik! 

 

Sprzedaż towarów w internecie możesz zacząć bardzo szybko

 

Rozpoczęcie handlu w internecie wymaga minimalnych środków. Wiele osób dorabia sobie oferując produkty za pomocą popularnych platform sprzedażowych, jak Etsy czy OLX. W tych miejscach przedmioty można wystawiać za darmo. 

 

 

Bardziej profesjonalnym rozwiązaniem będzie założenie własnego sklepu internetowego na własnej stronie internetowej. Bez trudu stworzysz ją w kreatorze stron www WebWave. Wtedy nie musisz płacić nikomu za pracę nad witryną. Możesz skorzystać z jednego ze specjalnie przygotowanych szablonów stron internetowych i dostosować go do swoich potrzeb. Lub zaprojektować sklep od zera. W każdym przypadku opublikujesz go w internecie jednym kliknięciem. 

 

Sklepy internetowe są dostępne 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu

 

Tradycyjne punkty sprzedaży rzadko są dostępne całą dobę. A przecież klienci chcą mieć możliwość robienia zakupów cały czas. Potwierdza to raport firmy KPMG The truth about online consumers. Aż 58% badanych stwierdziło, że decydują się na zakupy w sieci właśnie dlatego, że są one dostępne bez ograniczeń czasowych.

Ankietowani zwrócili również uwagę na inne czynniki związane z wygodą: 40% wskazało na oszczędność czasu, a 27% na możliwość zakupu wielu towarów w jednym miejscu. Dla 46% znaczenie mają niższe niż w przypadku sklepów stacjonarnych ceny i możliwość skorzystania z promocji i rabatów. 

Sklepy internetowe nie są pozbawione wad. Na towar trzeba poczekać, nie ma możliwości przetestowania go, ani obejrzenia “na żywo”. Jednak wygoda kupowania online powoduje, że dla dużej grupy klientów to właśnie ta forma zakupów jest atrakcyjniejsza.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Niskie koszty magazynowania lub możliwość skorzystania z dropshippingu

Prowadzenie e-sklepu nie wymaga posiadania dużej powierzchni magazynowej. Wystarczy, że będziesz mieć pod ręką niewielki zapas asortymentu, konieczny do realizacji bieżących zamówień.

W wielu przypadkach można całkowicie zrezygnować z magazynu. Często stosowaną opcją jest np. dropshipping. Polega on na składaniu zamówienia bezpośrednio u producenta danego towaru i wysłaniu go do klienta z pominięciem magazynu. 

Możesz też zdecydować się na outsourcing usług logistycznych. Wtedy “fizyczną” realizacją zamówień zajmie się partner zewnętrzny. Do Ciebie będzie należała jedynie obsługa samego sklepu. 

 

 

Szerokie możliwości analizy zachowań klientów w e-handlu

 

Sklepy internetowe ułatwiają skuteczne dotarcie do klientów. Ma to związek z dostępnymi tu narzędziami analitycznymi, które umożliwiają badanie zachowań użytkowników strony. 

Podstawą jest Google Analytics. Ten darmowy program umożliwia szczegółowe sprawdzenie ruchu na stronie. Dowiesz się z niego między innymi, jak użytkownicy trafiają do sklepu, które podstrony odwiedzają oraz ile czasu spędzają na Twojej stronie. 

Inne rozwiązanie, na które warto zwrócić uwagę, to Hotjar. Daje on możliwość tworzenia heatmap, czyli map obszarów strony, w które najczęściej klikają użytkownicy. 

 

 

Na podstawie takiej analizy, możesz przygotować mapę podróży klienta. Jest to dokument (najczęściej w formie graficznej), który pokazuje, w jakich punktach procesu zakupowego klient ma styczność z Twoją marką. Należy do nich przykład strona internetowa, profil na Facebooku czy płatne wyniki wyszukiwania. 

Stworzenie mapy podróży pomoże Ci spojrzeć na proces zakupowy z perspektywy klienta. Dzięki temu sprawdzisz, które metody komunikacji marketingowej przynoszą dobre rezultaty, a jakie działania są nieopłacalne. 

Samych sposobów dotarcia do klienta jest wiele - od reklam banerowych, przez działania SEO do promocji w mediach społecznościowych. 

 

Możliwość efektywnego wykorzystania reklamy internetowej

Reklama internetowa świetnie sprawdzi się w promocji e-sklepu. Największą jej zaletą jest fakt, że klient dokonuje zakupu bezpośrednio na stronie. Oznacza to, że pomiędzy kontaktem z reklamą a potencjalnym zakupem mija niewiele czasu. 

Najczęściej do przejścia z materiału promocyjnego na stronę z produktem wystarczy jedno kliknięcie. Oznacza to, że możesz wykorzystać impuls, którym kieruje się potencjalny klient. 

W sklepach stacjonarnych taka sytuacja nie jest możliwa. Klient musi przecież wyjść z domu, żeby zrobić zakupy. Czy ktokolwiek po zobaczeniu reklamy natychmiast popędzi do sklepu na zakupy? Oczywiście, że nie!

Reklama internetowa ma też inne zalety. Pozwala na dotarcie do precyzyjne dobranej grupy docelowej, nie wiąże się z wysokimi kosztami i umożliwia dokładną analizę wyników.

 


Coraz więcej firm decyduje się na sprzedaż produktów i usług w internecie. W związku z tym na rynku panuje ogromna konkurencja. Mniejsze podmioty muszą walczyć z globalnymi liderami rynku, takimi jak Amazon, Ebay, czy Aliexpress.


 

Skuteczna promocja w social media

 

Media społecznościowe są jednym z najbardziej skutecznych kanałów komunikacji marketingowej. Dzięki nim łatwo wejdziesz w dialog z odbiorcami. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć grupę docelową i dostosować ofertę do potrzeb potencjalnych klientów. 

Dużą zaletą jest też możliwość targetowania, czyli wyświetlania reklam bardzo sprecyzowanej grupie. Możesz tu wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Do podstawowych należą wiek, płeć, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód, zainteresowania czy poglądy polityczne. 

 

 

Skuteczne działania poprzez email marketing

 

Chociaż maile są z nami od dawna i mogą wydawać się już nieco przestarzałą formą komunikacji, wciąż okazują się skuteczne. Ponad 80% małych i średnich przedsiębiorstw działających w sieci używa ich jako podstawowych źródeł pozyskiwania i utrzymania klientów. Dużą zaletą są też niskie koszty. Poczta elektroniczna to przede wszystkim dobry sposób na informowanie o nowościach, promocjach czy zniżkach. 

 

Remarketing i utrzymywanie relacji z klientami

 

Prowadząc sklep internetowy możesz gromadzić szczegółowe dane na temat użytkowników. Wykorzystaj je do remarketingu. 

Remarketing to działania skierowane do użytkowników, którzy już odwiedzili Twój sklep. Mogą to być osoby, które dokonały zakupu albo użytkownicy, którzy z niego zrezygnowali. Największą zaletą remarketingu jest fakt, że kierujesz przekaz do osób już zainteresowanych Twoją ofertą. Dlatego istnieje duża szansa, że dokonają zakupu. 

Jak sprawić, żeby klienci zostali z Tobą na dłużej? Zadbaj o pozytywne doświadczenie! Chodzi o ogół wrażeń, jakie odnosi użytkownik w kontakcie z Twoją firmą na każdym etapie podróży (o której pisaliśmy wyżej). Składają się na nią między innymi reklamy, sposób, w jaki korzysta się ze strony internetowej, obsługa klienta, metoda dostawy czy sposób zapakowania towaru. 

Znajdź słabe punkty, w których użytkownicy rezygnują z zakupu i popraw błędy, a doświadczenie klienta będzie lepsze.

Działania remarketingowe prowadzi się przede wszystkim przez system Google Ads. Umożliwia on wyświetlanie reklam użytkownikom, którzy odwiedzili Twoją stronę. 

 

 

Do utrzymywania dobrych relacji z klientami możesz też używać innych kanałów, takich jak media społecznościowe czy maile. 

Przy budowaniu lojalności klienta warto wykorzystać metody, które wpłyną na pozytywny obraz Twojej firmy. Zadbaj o dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb klienta. Proponuj mu produkty komplementarne (jeśli klient kupił np. wózek dziecięcy prawdopodobnie będzie potrzebował też łóżeczka czy przewijaka). 

Dobrym pomysłem jest też proponowanie zniżek i up-selli, czyli większych lub lepszych wersji produktu (na przykład większego opakowania pieluszek czy wózka z dodatkowymi funkcjami lub darmowej wysyłki).

 

Marketing automation, czyli działania promocyjne “robią się same”

 

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tworzenie spersonalizowanej oferty wiąże się z ogromem pracy. Na szczęście, da się je zautomatyzować. 

Narzędzia do marketing automation monitorują zachowania użytkowników na stronie. Wszystkie najważniejsze informacje masz “podane na tacy”.  Na tej podstawie możesz tworzyć grupy, do których będziesz kierować oddzielne komunikaty. 

Automatyzację marketingu możesz wykorzystać w większości kanałów online. Należą do nich między innymi mailingi, reklamy banerowe, social media czy treści na stronie. 

Umożliwiają one też analizę wyników kampanii. Jako przedsiębiorca i dostawca szybko zorientujesz się, które działania przynoszą dobry efekt, a które wymagają dopracowania. 

W sieci znajdziesz wiele narzędzi do automatyzacji marketingu. Oto najpopularniejsze z nich. 

Edrone - program stworzony z myślą o sklepach internetowych. Identyfikuje osoby odwiedzające stronę i na podstawie ich zachowań kategoryzuje je. Przydaje się zwłaszcza przy personalizowaniu oferty. 

Salesmanago - pozwala na budowanie, przeprowadzanie i analizowanie strategii we wszystkich najważniejszych kanałach. 

HubSpot - to narzędzie przyda się przede wszystkim do działań stricte sprzedażowych. Można tu też znaleźć rozwiązania przydatne w marketingu, między innymi możliwość tworzenia reklam czy treści video. 

Wady i zalety handlu internetowego: podsumowanie

Jak widzisz, założenie sklepu internetowego ma wiele zalet. Przede wszystkim, nie wymaga dużych środków na start. Często do działalności w małej skali wystarczy biurko z komputerem. Grupa potencjalnych klientów stale rośnie, ponieważ zakupy online zyskują na popularności i przekonuje się do nich coraz więcej osób. Możesz też łatwo dotrzeć do potencjalnych klientów za pomocą wielu kanałów. 
 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

02 lipca 2020

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: