Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 12 min. 

Data aktualizacji: 23 grudnia 2022

ABC content marketingu - jak wykorzystać go do promocji strony internetowej?

Content marketing z roku na rok zyskuje na popularności. Nic dziwnego - jest po prostu skuteczny. To w tej chwili jeden z gorących trendów jeśli chodzi o promocję w sieci. W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, które pozwolą Ci na skuteczną promocję w sieci z wykorzystaniem marketingu treści.

 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 

  • Czym jest content marketing?
  • Jakie korzyści daje content marketing?
  • Rodzaje treści
  • Content marketing a SEO
  • Jak stworzyć strategię content marketingową?
  • Jakie narzędzia wykorzystać do content marketingu?

 

Czym jest content marketing?

 

Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że internet jest przeładowany reklamami. Komunikaty marketingowe dosłownie zalewają użytkowników. W związku z tym coraz więcej osób instaluje programy blokujące reklamy, świadomie lub nieświadomie ignoruje płatne wyniki wyszukiwania czy reklamy banerowe. 

Dlatego coraz ważniejsze staje się dostarczanie  treści, które będą same w sobie stanowiły dla użytkowników wartość. Pomogą im rozwiązać problemy czy odpowiedzą na nurtujące ich pytania. Dostarczaniem takich materiałów zajmuje się content marketing. 

 

Jakie korzyści daje content marketing?

 

Działania content marketingowe niosą za sobą szereg korzyści. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich. 

 

Zwiększa świadomości marki

Przebicie się do świadomości konsumentów tradycyjnymi kanałami wymaga ogromnych środków i czasu. Dzięki stworzeniu wysokiej jakości treści to zadanie staje się łatwiejsze. Jeśli odpowiesz na pytania nurtujące użytkowników, sami chętnie sięgną po stworzone przez Ciebie materiały.

 

Pomaga zbudować wizerunek eksperta

Publikując artykuły eksperckie czy poradniki pokażesz, że znasz się na swojej branży. Dzięki temu możesz zostać uznany za autorytet. Wizerunek eksperta zwiększy Twoją rozpoznawalność i zaufanie do marki.

 

Poprawia zaangażowanie użytkowników

Dobrej jakości treści są chętnie komentowane i udostępniane przez odbiorców. W ten sposób organicznie zwiększysz zasięg swoich działań marketingowych.

 

Wpływa na lojalność wobec marki

Działania content marketingowe pomagają zbudować bazę odbiorców, którzy chętnie będą sięgać po Twoje treści w dłuższym okresie. To z kolei przełoży się na zwiększenie sprzedaży.

 

Pomaga pozyskać ruch organiczny na stronie

Interesujące treści same przyciągają użytkowników na stronę. Taki ruch jest wysoko oceniany przez algorytmy Google. Dzięki temu Twoja strona poprawia pozycję w wynikach wyszukiwania, a tym samym zdobywa jeszcze więcej użytkowników.

 

Rodzaje treści

 

Wiele osób wciąż uważa, że content marketing opiera się na tekstach. Rzeczywiście, spora część materiałów ma formę pisaną, jednak marketing treści oferuje szeroki wachlarz propozycji. Ich wybór zależy od przyjętej strategii, grupy docelowej czy zasobów, jakimi dysponujesz. 

 

Blogi

To w tej chwili najpopularniejsza forma wykorzystywana w content marketingu. Blog to witryna lub podstrona, na której umieszcza się powiązane tematyczne artykuły. Dużą zaletą tworzenia bloga jest niski próg wejścia. Może go założyć każdy, na przykład korzystając z kreatora stron www WebWave.

Blog to idealne miejsce do prezentacji wysokiej jakości treści. Jeśli posiadasz wiedzę z danej dziedziny i poznasz podstawy pisania, możesz odnieść sukces na tym polu. Pamiętaj jednak, że konkurencja jest naprawdę duża i tworzone przez Ciebie materiały muszą wyróżniać się oryginalnością i użytecznością dla odbiorców. 

Podczas prowadzenia bloga pamiętaj o regularności. Czytelnicy oczekują, że nowe wpisy będą pojawiały się cyklicznie. Blogowanie to działanie długookresowe. Zdarza się, że wymierne rezultaty pojawiają się po kilku miesiącach pracy. Warto jednak zainwestować czas i środki, ponieważ efekty są długotrwałe. 

 

Raporty

To bardziej rozbudowane materiały, często wysyłane w formie e-booka. Służą przede wszystkim budowaniu wizerunku eksperta i świadomości marki. Mogą też być metodą pozyskiwania leadów sprzedażowych - użytkowników, którzy są zainteresowani pobraniem raportu często prosi się o zostawienie danych kontaktowych.  Raporty często są publikowane cyklicznie, jednak systematyczność nie jest tu tak ważna jak w przypadku bloga.

Raporty to są powszechnie wykorzystywane w komunikacji skierowanej do firm. Pozwalają w skrótowej formie przekazać specjalistyczną wiedzę, którą można wykorzystać w praktyce.

 

Case studies

To opisy realizacji konkretnego działania, na przykład tworzenia strony internetowej dla klienta. Zawarte są w nich założenia projektu, etapy jego realizacji, problemy, na jakie natrafiliśmy, rezultaty i wnioski. 

To również element wykorzystywany przede wszystkim w komunikacji do partnerów biznesowych. Pozwala na pokazanie sposobu pracy, a przez to zbudowanie wizerunku profesjonalisty. 

 

White papers

To rodzaj bardzo rozbudowanego raportu. Można go wręcz porównać do badania naukowego. Stworzenie takiego dokumentu jest czasochłonne, wymaga wiele pracy i wiedzy eksperckiej. 

Stworzenie white paper jest warte wysiłku. Tego typu teksty dostarczają zazwyczaj wyjątkowo cennej wiedzy, dzięki czemu szybko zyskują popularność w gronie eksperckim, co przekłada się na postrzeganie marki jako profesjonalnej. 

 

Infografiki

To materiały graficzno-tekstowe prezentujące dane. To dobry sposób na przyciągnięcie uwagi użytkowników i zainteresowanie ich marką. 

Infografiki prezentują ważne dane w skrótowy i przystępny sposób. Są potężną dawką łatwo przyswajalnej wiedzy, czyli czymś, czego użytkownicy szukają wyjątkowo często.
 

Materiały wideo

Dłuższe i krótsze filmiki to świetny sposób na przekazanie informacji. Nie bez powodu mówi się, że obraz to więcej niż tysiąc słów. Pokazanie produktu w użyciu czy sposobu realizacji usługi na filmie przemawia do wyobraźni. To też dobry sposób na zaprezentowanie wiedzy eksperckiej, na przykład w wywiadzie. 

 

Webinary

To szkolenia dające możliwość kontaktu z prowadzącym online. Najczęściej są sposobem na przekazanie konkretnych umiejętności. W WebWave organizujemy cykliczne webinary na temat tworzenia witryn i pozycjonowania stron. 

Webinary są szczególnie cenione przez użytkowników, ponieważ dają konkretną korzyść. Pozwalają nauczyć się nowych rzeczy, które można wykorzystać w praktyce. Dlatego są świetną metodą na budowanie lojalności klienta. 
 

Podcasty

Podcasty to materiały audio do słuchania w dowolnym momencie. Możesz je umieścić na jednym z serwisów streamingowych lub udostępnić użytkownikom na swojej stronie. Podcasty to, podobnie jak wideo, skuteczny sposób na przekazanie wiedzy eksperckiej. 
 

UGC (User-Generated Content)

To wszelkie treści, których autorami są użytkownicy. Jeśli na przykład prowadzisz blog kulinarny, udostępnij zdjęcia dań przygotowanych przez użytkowników. Przykładem UGC jest nasza podstrona, gdzie prezentujemy najlepsze strony stworzone przez naszych użytkowników. 

UGC to przede wszystkim metoda na zwiększenie zaangażowania użytkowników. To z kolei wpływa korzystnie na ruch na stronie czy zasięgi w social media.  
 

Działania w mediach społecznościowych  

Facebook, Twitter, Instagram i inne media społecznościowe skupiają już ponad 3 miliardy użytkowników. Dlatego obecność na tego typu platformach to konieczność dla prawie wszystkich firm - od lokalnych barów i zakładów fryzjerskich do największych marek jak Coca Cola czy Audi. Dobry content w mediach społecznościowych zwiększa zasięg organiczny postów, buduje świadomość marki i zaufanie użytkowników. Social Media umożliwiają bezpośredni kontakt z użytkownikami, co przekłada się na ich lojalność. Komentarze, wiadomości czy liczba polubień postów to też materiał badawczy, który możesz wykorzystać do lepszego określenia grupy docelowej.

 

Treści wiralowe

To bardzo nieformalna forma komunikacji. Nie oznacza jednak, że sprawdzi się wyłącznie w dotarciu do młodych odbiorców. W każdej branży znajdą się tematy, które można potraktować z przymrużeniem oka. 

Memy czy zabawne materiały wideo rozprzestrzeniają się po sieci w mgnieniu oka. Są dobrą metodą na zwiększenie zasięgów. Zdarza się, że za ich pomocą można dotrzeć do milionów użytkowników przy minimalnym budżecie. 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Content marketing a SEO

Content marketing nierozerwalnie wiąże się z SEO, czyli optymalizacją strony www pod wyszukiwarki internetowe. To w końcu przede wszystkim dobrej jakości treści decydują o pozycji strony w wynikach wyszukiwania. 

Zadaniem algorytmów Google jest ocena stron pod kątem ich użyteczności dla użytkowników. Roboty są coraz doskonalsze i dawno minęły czasy, kiedy można było je oszukać przy pomocy prostych sztuczek. 

Oczywiście wysokiej jakości treści to dopiero początek działań SEO. Konieczne jest również między innymi zdobywanie linków dofollow, dobry i czysty kod strony, czy odpowiednie meta opisy. 

Nie zmienia to faktu, że bez wysokiej jakości treści nie uda Ci się skutecznie wypozycjonować witryny. Nie bez powodu mówi się, że content is the king.

 

Jak stworzyć strategię content marketingową?

 

Zanim zaczniesz prowadzić działania content marketingowe, powinieneś przygotować szczegółowy plan działania. Pomoże Ci to w organizacji pracy i umożliwia mierzenie rezultatów. 

 

Określ cel

Pierwszym etapem tworzenia kampanii jest określenie tego, co chcesz przez nią osiągnąć. Cele powinny spełniać kryteria koncepcji S.M.A.R.T., czyli być: skonkretyzowany (ang. specific), mierzalny (measurable) osiągalny (achievable), istotny (relevant) i określony w czasie time-bound). Cele możemy podzielić na krótko i długoterminowe. Cele krótkoterminowe to na przykład zwiększenie ruchu na stronie, pozyskanie leadów sprzedażowych czy zdobycie nowych obserwujących w mediach społecznościowych. Do celów długoterminowych możemy zaliczyć między innymi uzyskanie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, stworzenie wizerunku, budowanie lojalności klientów czy zwiększenie ich zaangażowania. 

 

Zdefiniuj grupę docelową

Powinieneś dokładnie określić, do kogo kierujesz komunikat. Przeanalizuj swoich odbiorców. Weź pod uwagę ich wiek, płeć, miejsce zamieszkania, dochody, zainteresowania, problemy i potrzeby. 

Na podstawie zebranych informacji stwórz persony, czyli postaci symbolizujące Twoich odbiorców. Tworząc komunikaty, zawsze pamiętaj o tym, kim są osoby, do których się zwracasz. Pomoże Ci to lepiej odpowiedzieć na ich potrzeby. 
 

Opracuj tematy

Na podstawie analizy grupy docelowej stworzysz listę potencjalnie interesujących tematów. Następnie możesz zaplanować kolejność ich omawiania. 
 

Zastanów się nad rodzajem treści

Wybierz formę, w jakiej przekażesz komunikat. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na przynajmniej kilka nośników - na przykład tekst, infografikę i krótki film. 
 

Stwórz treści

Jak zabrać się za produkcję materiałów? Do wyboru masz kilka możliwości. Możesz stworzyć je samemu. To dobre rozwiązanie, jeśli dysponujesz wiedzą i czasem oraz kiedy znasz chociaż podstawy pisania czy tworzenia grafik. 
Inna opcja to zlecenie całości lub części prac na zewnątrz. Możesz zdecydować się na współpracę z freelancerem lub zatrudnienie agencji.
Wybór konkretnego rozwiązania będzie zależał od wielu czynników. Weź pod uwagę budżet, czas, doświadczenie i umiejętności. 
 

Mierz wyniki i optymalizuj treści

Po opublikowaniu materiałów czas na analizę ich skuteczności. Sprawdź, które materiały cieszą się największym zainteresowaniem i jaki jest ich odbiór. 
Na podstawie analizy słabych punktów możesz wprowadzać zmiany, które poprawią wyniki kampanii. Wiedząc jakie treści cieszą się zainteresowaniem, łatwiej zaplanujesz działania na przyszłość.

Jakie narzędzia wykorzystać do content marketingu?

Tworząc treści, możesz korzystać z wielu narzędzi i sposobów, które ułatwiają to zadanie. Oto kilka najważniejszych, które pomogą Ci w budowaniu dobrego contentu.

 

Skąd czerpać pomysły na tematy?

Skuteczny content marketing przede wszystkim dostarcza treści, które odpowiadają na potrzeby odbiorcy. Dlatego podstawowym źródłem tematów są Twoi klienci. Wsłuchaj się dokładnie w ich głos. Na podstawie rozmów, maili, pytań czy komentarzy w mediach społecznościowych możesz stworzyć listę interesujących ich zagadnień. Na jej podstawie opracujesz materiały, które angażują odbiorców. 

Powinieneś też zwrócić uwagę na wypowiedzi użytkowników grup i forów. W ten sposób możesz dowiedzieć się, jakie tematy zyskują na popularności i co wzbudza największą ciekawość. 

Kolejnym źródłem pomysłów jest konkurencja. Sprawdź, jakie tematy poruszają firmy działające w Twojej branży. Może warto przedstawić je z innej perspektywy, albo dodać informacje, których użytkownicy nie znajdą u innych? 

 

Jak wybrać słowa kluczowe

Odpowiedni dobór słów kluczowych jest kluczowy, jeśli chcesz znaleźć się wysoko w wyszukiwarce Google. Jak wybrać odpowiednie frazy? Masz do wyboru 3 podstawowe sposoby. 

Po pierwsze, spisz wyrażenia, które są związane z Twoją działalnością. Prowadzisz sklep z rowerami w Poznaniu? Twoi potencjalni klienci będą szukać takich fraz jak “rowery”, “gdzie kupić rower w Poznaniu”, czy “sklep rowerowy Poznań”.Tak wybrane frazy wpisz w okno wyszukiwarki Google. Wtedy wyświetli Ci się lista podobnych wyrażeń wpisywanych przez użytkowników. Również te frazy powinieneś uwzględnić w pozycjonowaniu.Możesz też skorzystać z jednego z narzędzi służących do wyszukiwania słów kluczowych. Najpopularniejszym jest Keyword planner od Google. Tego typu rozwiązania pozwalają na dokładniejszą analizę konkretnych fraz, między innymi pod kątem ich popularności. 

 

 

Jak dopasować się do trendów?

Nie zapominaj, że potrzeby Twoich użytkowników zmieniają się w czasie. Musisz więc stale podążać za trendami. Jak już wspomnieliśmy, powinieneś sprawdzać, co interesuje twoich odbiorców i jakie tematy porusza konkurencja.

Pamiętaj, że tematy mogą szybko tracić na popularności. Dlatego trzymaj rękę na pulsie i regularnie sprawdzaj, co w trawie piszczy. Narzędziem, które przydaje się w wyszukiwaniu aktualnych tematów jest Google Trends. Za jego pomocą możesz sprawdzić, jak popularność danego wyrażenia zmieniała się w czasie.

 

Jak mierzyć skuteczność działań?

Analiza skuteczności content marketingu nie jest łatwym zadaniem. Podejmowane działania często przynoszą efekty po dłuższym czasie. Poza tym, czasem trudno określić, czy to akurat marketing treści skłonił klienta do dokonania zakupu. 

Można jednak przeprowadzić analizę ruchu na stronie. Dzięki temu dowiesz się, jakie materiały przyciągnęły użytkowników i pośrednio wpłynęły na ich decyzję o zakupie. Dobrym narzędziem, które możesz wykorzystać w tym celu jest Google Analytics. Pozwala on sprawdzić, skąd użytkownicy trafiają na stronę i jak się na niej zachowują. Na podstawie takich danych możesz określić skuteczność działań content marketingowych. 

 

Podsumowanie

Działania content marketingowe to jeden z najlepszych sposobów na pozyskanie klientów. Dzięki nim zwiększysz ruch na stronie, zbudujesz pozycję eksperta czy zwiększysz świadomość marki. Dobre treści to też podstawowy element, który musisz brać pod uwagę przy pracy nad SEO strony. 

Stworzenie dobrej strategii i dobór odpowiednich narzędzi pozwoli Ci na skuteczne wdrożenie elementów content marketingu w życie.

 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

 

Autorzy:

Treść - Jan Chmielowski

Grafiki - Irina Jewsiewickaja

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

23 grudnia 2022

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: