Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Data aktualizacji: 12 stycznia 2024

 

Autor: Paula Niziołek

Jak zadbać o bezpieczeństwo strony internetowej? 

Internet to możliwości. Szanse. I niestety zagrożenia. Te ostatnie to w głównej mierze cyberataki na strony internetowe oraz prywatne urządzenia. Ich liczba wzrosła na przestrzeni kilku ostatnich lat. Masz własną stronę? Musisz zadbać o jej bezpieczeństwo.

W artykule znajdziesz:

 

Rodzaje cyberataków a bezpieczeństwo witryny – co nam grozi?

 

Cyberatak to nielegalne działanie prowadzone w przestrzeni wirtualnej i jednocześnie próba wykorzystania, zniszczenia lub uzyskania dostępu do cudzej strony bądź konta. Hakerom sprzyja posiadanie łatwej do penetracji witryny oraz niska świadomość użytkownika o potencjalnych zagrożeniach.

Wybuch światowej pandemii w 2020 roku przyczynił się do wzrostu hakerskich ataków (ze względu na rozpowszechnienie pracy zdalnej). 

Według raportu KPMG, w 2020 r., aż 64% organizacji odnotowało przynajmniej jeden cyber incydent, a w ¼ firm, mimo kryzysu spowodowanego pandemią, zwiększono wydatki na zapewnienie bezpieczeństwa. Jakich ataków powinieneś się obawiać? Które z nich musisz znać, aby zadbać o bezpieczeństwo Twojej witryny internetowej?

 

Malware

Najbardziej popularnym oprogramowaniem wśród hakerów jest malware. Wirus sprytnie przedostaje się do systemu z zainfekowanych stron internetowych, gier, pobranych plików, subskrypcji lub z poczty elektronicznej. Najczęściej wykorzystywany jest do przechwycenia naszych haseł i danych osobowych, w celu wyrządzenia szkód finansowych firmy.

Jeśli komputer działa bardzo wolno, zawiesza się, a przeglądarka zmieniła nagle stronę główną, możesz przypuszczać, że został on zainfekowany właśnie przez malware. Wyróżnia się kilka rodzajów tego wirusa, są nimi m.in: robaki, trojany, keyloggery, spyware czy adware. Bardzo mocno zagrażają one bezpieczeństwu Twojej strony.

 

Phishing

To kolejny sposób na wyłudzenie danych przez hakerów. Niczego nieświadomi użytkownicy zostają „złowieni na przynętę” (SMS bądź e-mail) od fałszywej organizacji lub firmy, z której na co dzień korzystają. Po kliknięciu w wysłany link odbiorcy proszeni są o podanie danych logowania. W ten prosty sposób hakerzy zostają posiadaczami informacji, które następnie wykorzystują m.in do kradzieży tożsamości, loginów czy haseł.

Najbardziej podstępnym rodzajem phishingu jest tzw. spear-phishing, czyli spersonalizowany atak na konkretnego odbiorcę. Przestępcy początkowo zbierają dane o użytkowniku, tj. jego zainteresowania, znajomi czy praca, a następnie podszywają się pod znaną mu osobę lub partnera biznesowego. Bezpośrednio kontaktują z nim w celu wymuszenia konkretnych działań, lub wyłudzenia informacji. Najczęściej robią to przez media społecznościowe (Instagram czy Facebook), kontakt mailowy lub rozmowę telefoniczną. 

 

Ransomware

Oprogramowanie szantażujące mające na celu wymuszenie okupu od użytkownika komputera. Po uprzednim zaszyfrowaniu wszystkich danych przez hakera użytkownik informowany jest o możliwości ich odkupienia poprzez wpłacenie ustalonej kwoty. Ten zabieg celowany jest głównie w większe firmy, dla których utrata takich informacji może oznaczać poważne problemy. Jeśli kopie zapasowe nie są wykonywane regularnie, ransomware może doprowadzić do całkowitej utraty wszystkich danych.

Wyróżniamy trzy typy tego wirusa. Pierwszy z nich, to screen-locker. Blokuje on dostęp do urządzenia, poprzez zablokowanie ekranu użytkownika. Jest najmniej groźny ze wszystkich rodzajów ransomware. Wystarczy posiadać trochę wiedzy technicznej, by z łatwością go usunąć.

Nieco bardziej szkodliwy jest crypto-ransomware. Szyfruje lokalne pliki ofiary i te znajdujące się w chmurze. Następnie informuje o konieczności zapłaty w celu ich odblokowania. Ten wirus wyłudza co roku ponad milion dolarów od użytkowników na całym świecie.

Najnowszą wersją ransomware stał się disk-encryption. W przeciwieństwie do poprzednich szyfruje on cały dysk użytkownika i nie pozwala on na uruchomienie systemu operacyjnego. Tego rodzaju wirusy lokują się najczęściej w pobranych fakturach, informacjach o dostawie zamówienia czy innych ważnych dokumentach. 

 

Brute force attack

Brute force attack, czyli atak siłowy, to technika łamania haseł, która polega na sprawdzeniu wszystkich możliwych kombinacji z użyciem małych i wielkich liter, cyfr i znaków specjalnych. Odkrycie krótkiego i łatwego hasła jest dla tego ataku bardzo łatwe.

W przypadku dłuższej i złożonej kombinacji brute force attack będzie potrzebował wykonać ogromną ilość manewrów, co może mu zająć nawet kilka lat.

Jednym z rodzajów brute force attack jest atak słownikowy (ang. dictionary attacks). Hakerzy zbierają dane na temat użytkownika lub firmy, następnie tworzą listę możliwych do wystąpienia haseł oraz składają je w „słownik”. Posiadając gotowe możliwości wykorzystują złośliwe oprogramowanie, które testuje wszystkie możliwe loginy i hasła, aż do skutku.

Kolejną metodą jest odwrócony atak siłowy (ang. reverse brute force attack). W tym wypadku hakerzy wykorzystują jedno, zwykle najbardziej popularne hasło i próbują je użyć przeciwko wielu użytkownikom jednocześnie. Z tego właśnie powodu mocne hasło w przypadku bezpieczeństwa stron internetowych jest bardzo ważne. 

 

Defacement

Jest to atak, który powoduje zepsucie witryny internetowej za pomocą zmiany wyglądu. Defacement stanowi bardzo duże zagrożenie dla bezpieczeństwa stron www. Najczęściej dokonywany jest przez osobę, która posiadała już dostęp do serwera www.

Tego rodzaju atak to najczęściej próba dokonania protestów na tle politycznym i religijnym, chęć rozpowszechniania obraźliwych wiadomości lub po prostu zniesławienia konkretnej osoby, organizacji czy firmy. Złośliwe informacje przenikają do witryny internetowej i zastępują jej zawartość własnymi treściami i grafikami. Szczególnie narażone są popularne i często odwiedzane strony.

Właścicielom e-commerce tego typu atak może zablokować możliwość sprzedaży produktów i spowodować duże straty finansowe. 

 

DoS

Atak DoS (Denial-of-Service, czyli odmowa dostępu) polega na zakłóceniu pracy serwera poprzez uniemożliwienie jego użytkownikom połączenie się z nim przez internet. Denial of Service działa na zasadzie skierowania do serwera tak dużego ruchu, że sieć docelowa nie jest w stanie odpowiadać lub przestaje działać. Jednym ze sposobów jest ciągłe wysyłanie określonych typów pakietów na adres IP atakowanego serwisu. W przeciwieństwie do innych ataków ten nie jest bardzo skomplikowany. Nie trzeba być doświadczonym hakerem, żeby go przeprowadzić.

Powodem takiego ataku najczęściej jest szantaż, chęć zemsty lub zniszczenia konkurencji, dlatego narażeni są dosłownie wszyscy. Aby się przed nim uchronić, konieczna będzie zmiana rekordów DNS, co spowoduje skierowanie całego ruchu do warstwy filtrującej, w której dokonywana jest inspekcja każdego pakietu i zapytania.

 

Insider Attack

Zagrożeniem dla naszej firmy nie muszą być jedynie ataki hakerów. Dosyć częstym zjawiskiem jest insider attack, czyli atak z wewnątrz. Przeprowadzony zostaje przez pracowników, kontrahentów lub współpracowników, którzy posiadają legalne dostępy do sieci firmowej. Mają też informacje wewnętrzne dotyczące danych systemowych i haseł.

Wyróżniane są trzy typy tego ataku, z którymi nawet bezpieczna strona internetowa nie zawsze sobie poradzi. Pierwszy z nich to złośliwy insider. Jest to ktoś, kto nadużywa dostępu do systemu w celu kradzieży danych. Zazwyczaj jest to osoba, która żywi urazę do poprzedniego pracodawcy i chce narobić mu szkód.

Kolejny to nieostrożny insider, czyli osoba, która nieświadomie wystawia firmę na zewnętrzne zagrożenia, np. poprzez kliknięcie w niezabezpieczone łącze, infekujące tym samym system złośliwym oprogramowaniem.

Ostatnim jest tzw. kret. Z technicznego punktu widzenia działa on praktycznie jak outsider, który posiada dostęp do uprzywilejowanej sieci. Często takie osoby działają odpłatnie, na zlecenie innych, konkurencyjnych firm lub organizacji. Celowo zatrudniają się w wybranej firmie, a następnie udają pracownika lub partnera.

 


 

Zastanawiasz się jak stworzyć stroną internetową, która jest bezpieczna? Słusznie. Bezpieczna strona internetowa to w dzisiejszych czasach konieczność! Stworzysz ją w kreatorze stron www WebWave korzystając z gotowych szablonów stron internetowych.

 


 

Jakie szkody powodują cyberataki?

 

Straty jakie ponoszą firmy dotknięte przez cyberataki bywają ogromne. Nieodpowiednie zabezpieczenia mogą powodować nieodwracalne skutki. Dotyczy to przede wszystkim wiarygodności wśród odbiorców. Dlatego zadbanie o bezpieczeństwo strony internetowej jest tak ważne.

Jakie szkody dla użytkowników, mogą spowodować cyberataki?

Poważnym zagrożeniem jest w świecie online kradzież danych osobowych, w celu ich dalszego wykorzystania. Włamanie się na konto internetowe użytkownika może okazać się dla hakera żyłą złota. Wszystkie prywatne dane, takie jak np. konto bankowe, informacje podatkowe czy pesel, znajdują się w internecie. Wchodząc w ich posiadanie przestępca może ukraść cudzą tożsamość, wziąć wysoki kredyt, uzyskać dostęp do firmy, w której pracuje dana osoba lub po prostu sprzedać te dane dla zysku.

W przypadku strony internetowej należącej do przedsiębiorstwa cyberataki mogą zainfekować witrynę i zapełnić ją nieprzyzwoitą treścią. Tego typu działania mogą mieć wpływ na reputację firmy. Dla użytkowników raz zainfekowana strona stanie się niebezpieczna, co w następstwie może zniechęcić ich do jej ponownego odwiedzenia. 

Skutkiem może być też nałożenie kar administracyjnych na właściciela strony. Jednak największym zagrożeniem jest utrata danych poufnych korporacji, co w następstwie może prowadzić nawet do upadku firmy.

 

Jak poprawić bezpieczeństwo strony www i ochronić ją przed atakami hakerów?

 

Jako że cyberataki są bardzo powszechne, a nawet nieuniknione, firmy oraz osoby prywatne obowiązkowo powinny zabezpieczyć albo poprawić bezpieczeństwo swoich danych. Zdobycie wiedzy na temat potencjalnych zagrożeń jest pierwszym krokiem do zmniejszenia ryzyka ataku. Następnym jest skorzystanie z dostępnych zabezpieczeń. Sprawdź czego dokładnie potrzebuje strona internetowa, aby mogła być bezpieczna.

 

Certyfikat SSL

SSL (Secure Sockets Layer) to obowiązkowy i podstawowy element ochrony. Pozwala on na szyfrowanie przesyłanych informacji między stroną internetową a użytkownikiem.

 

 

Stronę z takim certyfikatem rozpoznamy po małej kłódce widocznej przed adresem strony www. Dzięki SSL nikt z zewnątrz nie będzie mógł wejść w posiadanie danych poufnych. Wdrożenie tego certyfikatu zapewni klientów o bezpieczeństwie witryny i wzbudzi ich zaufanie. Oprócz tego posiadanie certyfikatu SSL wpłynie na lepsze pozycjonowanie w wyszukiwaniach Google. Warto zaznaczyć, że najnowsze przeglądarki od razu wyświetlają użytkownikom ostrzeżenie o niezabezpieczonej stronie, co może zniechęcić do jej odwiedzania.

Jak wygląda proces przesyłania informacji za pomocą certyfikatu SSL?

Po pierwsze konieczne jest potwierdzenie tożsamości użytkownika. Następnie kopia protokołu SSL trafia z serwera do przeglądarki, która weryfikuje źródło i ważność certyfikatu oraz odsyła informację z powrotem. Przez serwer wysyłane jest potwierdzenie, które pozwala na rozpoczęcie szyfrowanej sesji. Skutkiem tego jest przesyłanie zabezpieczonych informacji między nimi.

Na rynku znajdziemy firmy oferujące zarówno płatne, jak i bezpłatne certyfikaty. Ich dostawcy muszą zostać potwierdzeni przez CA Security Council. Najpopularniejsi z nich to: Domain, Comodo czy Digicert. Darmowy certyfikat założysz na stronie Let’s Encrypt lub Cloudflare.

Do najprostszego i najbardziej popularnego certyfikatu należy DV (Domain Validation). W tym wypadku potrzebujesz jedynie witryny zarejestrowanej na danych firmowych oraz powiązanego z nią adresu e-mail.

Kolejnym jest OV (Organization Validation). Tutaj konieczne jest potwierdzenie danych w celu zweryfikowania działalności. Potrzebny też będzie skan dowodu oraz dokumenty firmy.

Ostatnim jest EV (Extended Validation), który kosztuje trochę więcej, lecz wyróżniony jest w przeglądarce dodatkowym polem, na którym obok kłódki wyświetla się pełna nazwa firmy. Aby go uzyskać, konieczne jest potwierdzenie naszych danych w organizacji zewnętrznej, zajmującej się weryfikacją tego rodzaju danych. Certyfikat EV jest konieczny w przypadku prowadzenia stron bankowych, czy państwowych. Warto dodać, że każdy klient kreatora WebWave, certyfikat DV otrzyma za darmo.

 

Używanie tylko skomplikowanych haseł

Bezpieczna strona internetowa potrzebuje bezpiecznego hasła i loginu. Jeśli znajduje się na niej panel administracyjny, konieczne będzie użycie skomplikowanych kombinacji. Proste i krótkie dane, będą dla hakerów idealną okazją do zhakowania. Podczas ich tworzenia powinniśmy pamiętać o użyciu zarówno wielkich, jak i małych liter oraz cyfr i znaków specjalnych. Hasłem nie może być popularny wyraz, słowo związane z tematyką strony, ciąg liter, data urodzin czy imię któregoś z członków rodziny. W przypadku wielu osób logujących się na stronę firmową warto ograniczyć uprawnienia poszczególnym pracownikom. Nawet nieświadomie niektóre osoby mogą przyczynić się do sytuacji, w której ktoś niepożądany uzyska dostęp do witryny. W żadnym wypadku nie należy podawać danych do logowania osobom, które nie są do tego upoważnione.

 

Aktualizowanie komponentów strony

W kwestii bezpieczeństwa stron, stworzonych w oparciu o WordPressa, konieczne będzie regularne aktualizowanie wszystkich komponentów witryny. Popularność narzędzia oraz wiedza hakerów o jego słabych stronach spowodowała, że witryny stworzone w WordPress często padają ofiarą cyberprzestępców. Wszystkie nieaktualne rozszerzenia, wtyczki oraz motywy posiadają znane przez hakerów luki i są idealną okazją dla cyberataku. Warto zaopatrywać się w dodatkowe funkcje jedynie u zaufanych dostawców i nigdy nie instalować rozszerzeń pochodzących z niesprawdzonego źródła.

W przypadku każdej nawet najmniejszej aktualizacji elementów strony, pamiętaj o kopii zapasowej. Dzięki temu szybko i sprawnie przywrócisz jej poprzedni stan w razie ewentualnej awarii. W przypadku WebWave nie jest to konieczne, gdyż oprogramowanie na którym pracuje strona jest aktualizowane przez doświadczonych administratorów, a kopia zapasowa robiona jest codziennie i przechowana co najmniej przez 30 dni.

 

Wtyczki lub komponenty do ochrony witryny

W sieci znajdziemy przeróżne wtyczki i dodatki do stron internetowych mające zapewnić ich bezpieczeństwo. Bądź jednak ostrożny. Licz się z tym, że nie będzie to całkiem darmowa usługa. Profesjonalny i bezpieczny dodatek do witryny wiąże się z kosztami, natomiast wiele pirackich stron oferuje darmowe narzędzia.

Takie wtyczki niejednokrotnie mają zmodyfikowany kod. Zatem zdecydowanie bezpieczniej i opłacalniej będzie wykupić dodatek u sprawdzonego dostawcy, niż ponosić koszty za odwirusowanie strony internetowej. 

Najbardziej znanymi narzędziami do ochrony strony internetowej są: 

 

 

  • Sucuri Security - dostępny w wersji płatnej i bezpłatnej. Program natychmiast informuje mailowo o każdym potencjalnym zagrożeniu oraz o wszystkich nieudanych próbach logowania. Skaner złośliwego oprogramowania sprawdzi też, czy ktoś nieupoważniony nie modyfikuje zawartości strony.

 

  • All in One WP Security and Firewall - to tu znajdziemy wszystkie funkcje dotyczące ochrony stron stworzonych w WordPressie. Zawiera filtry antyspamowe i ochronę przed kopiowaniem. Dba o to by strony internetowe były bezpieczne. 

 

  • iThemes Security Pro - wtyczka, która usuwa wszystkie luki w witrynie oraz zapewnia autoryzację dwukierunkową wysyłając hasło na telefon komórkowy użytkownika, podczas pierwszej próby logowania. Z jej pomocą wygenerujesz też silne i skomplikowane loginy i hasła.

 

 

 

Zadbaj o bezpieczny i sprawdzony hosting

Bezpieczeństwo stron internetowych w głównej mierze zależne jest od dobrego, darmowego hostingu. Jego dostawca musi być rzetelny i wiarygodny. Zwró uwagę na kilka aspektów.

Pierwszym z nich jest dostępność (tzw. uptime). Jest to parametr informujący o awariach u danego dostawcy hostingu, które mogą powodować zakłócenia podczas działania strony. Z tego powodu bezpieczne serwery są bardzo ważne.

Firma powinna posiadać wskaźnik SLA na poziomie minimum 99,5% - inaczej usługa nie spełni wszystkich Twoich potrzeb. Wysoki wynik to gwarancja nieprzerwanego dostępu do witryny. Kolejną rzeczą jest sprawdzenie, czy dany hosting używa aktualnej wersji BHP oraz bazy danych MySQL. Dostawcy powinni posiadać wersję PHP 7.1 lub nawet wyższe.

Starsze warianty mogą być narażone na różnego typu zagrożenia. Warto odpuścić sobie korzystanie ze współdzielonego hostingu. Bardzo często zasoby jednego komputera są dzielone między kilkudziesięciu klientów. Skutkiem tego są limity nałożone na poszczególne strony w celu uniknięcia spowolnienia maszyny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z serwera prywatnego, jakim jest VPS.

 

Usuwanie starych komponentów

Utrzymuj porządek na stronie i na bieżąco usuwaj stare wtyczki i dodatki, które nie są już wykorzystywane. To samo dotyczy odinstalowanych komponentów. Upewnij się, że proces deinstalacji został w pełni zakończony i nie zostały po nim żadne pozostałości. Tego typu elementy, mogą mieć luki oraz stać się przynętą dla cyberataków.

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak sprawdzić bezpieczeństwo strony internetowej?

Odwiedzający stronę użytkownicy bardzo często dowiedzą się o jej zawirusowaniu dzięki komunikatowi w przeglądarce internetowej lub sygnałowi ze swojego programu antywirusowego. Po takiej informacji klient się zniechęca i może stracić zainteresowanie naszymi usługami. Dlatego warto upewnić się, czy Twoja strona nie ma wirusów. Szczególnie jeśli nie korzystałeś wcześniej z żadnych zabezpieczeń.

Jak sprawdzić, czy strona internetowa jest bezpieczna?

W sieci możesz natknąć się na narzędzia online odpowiadające za zwiększenie bezpieczeństwa: skanujące strony internetowe i wychwytujące wirusy. Jednak nie są one w 100% skuteczne. Skanują jedynie kod strony i nie mają dostępu do plików czy bazy danych, gdzie głównie znajduje się wirus. Jednak w przypadku popularnych i niegroźnych cyberataków są w stanie powiadomić o  przypuszczeniu zainfekowania strony i mogą pomóc zadbać o bezpieczeństwo strony www.

 

 

Sucuri SiteCheck

Jednym z najbardziej popularnych skanerów antywirusowych dla stron internetowych jest platforma Sucuri SiteCheck. Po wpisaniu adresu strony otrzymasz pełny raport na temat wszystkich potencjalnych zagrożeń. Dowiesz się też, czy strona znajduje się na czarnych listach. Jednak nie poznasz w nim dokładnej lokalizacji wirusa. Program poinformuje jedynie o jego obecności. 

 

Google Safe Browsing

Skaner od Google w kwestii bezpieczeństwa stron internetowych, sprawdza się całkiem dobrze. Pozwala szybko sprawdzić, czy wpisany adres URL jest oznaczony jako „bezpieczny do odwiedzenia” przez wyszukiwarkę Google. Narzędzie monitoruje miliardy linków i –w razie podejrzeń – od razu oznacza je jako „niebezpieczne”. Według danych podawanych przez Google codziennie wykrywanych jest tysiąc witryn stanowiących zagrożenie dla użytkowników. 

 

 

Virus Total

Kolejnym znanym narzędziem ważnym dla bezpieczeństwa strony internetowej jest Virus Total. Analizuje on podejrzane pliki i adresy URL oraz umożliwia wykrycie wirusów, robaków, trojanów i innych szkodliwych programów typu malware. Ten skaner działa w oparciu o bazy danych wirusów z aplikacji antywirusowych, a następnie przedstawia konkretny raport.

 

 

Norton Safe Web

Bezpieczne strony internetowe? Skaner, jakim jest Norton Safe Web, idealnie sprawdzi się do wykrycia najnowszych rodzajów zagrożeń. Wykorzystuje on zaawansowaną technologię wykrywania wirusów firmy Symantec. Po skanowaniu powiadomi Cię o potencjalnym zagrożeniu wycieku danych oraz o innych podejrzanych niezgodnościach. To, co wyróżnia ten program, to dodatkowe adnotacje, które pomagają w dokładniejszym zbadaniu zagrożenia i zlokalizowaniu go.

 

 

UpGuard Scanner

To kompleksowe narzędzie do skanowania stron www pod kątem zagrożeń. UpGuard Cloud Scanner wspiera ochronę danych i szuka złośliwego kodu, podejrzanych zawartości oraz łączy oraz prób wyłudzenia informacji. Sprawdza też DNS, ustawienia poczty i otwarte porty. Dzięki niemu użytkownicy są w stanie monitorować oraz zapobiegać wyciekom danych, oraz chronić dane klientów i co najważniejsze dbać bezpieczeństwo swoich stron internetowych. Narzędzie jest płatne, ale po rejestracji na stronie użytkownikom udostępniana jest opcja darmowego, nieco uproszczonego skanu.

 

 

Jak usunąć wirusa ze strony internetowej?

 

Twoja witryna mogła zostać zaatakowana? Masz do wyboru jest kilka rozwiązań. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem jest zatrudnienie specjalisty lub dedykowanej firmy. Jednak to wiąże się ze sporymi kosztami. 

Wolisz zaoszczędzić i spróbować rozwiązać problem sam?

Upewnij się, czy obecny program antywirusowy jest aktywny, a następnie stwórz kopię bezpieczeństwa. Konieczne jest wyizolowanie backupu strony do zewnętrznego nośnika (dysku zewnętrznego bądź pendrive'a), w razie jakichkolwiek niepowodzeń. Następnie przystąp do zmiany wszystkich możliwych loginów i haseł. Jeśli posiadasz kopię zapasową, przywróć jej niezainfekowaną wersję.

W przypadku CMS należy przejrzeć wszystkie pliki szablonów, w szczególności zwracając uwagę na header.php oraz footer.php i porównać oryginalne pliki z plikami na swoim serwerze. Nie zaszkodzi też dokonać skanu komputera. Mało prawdopodobne, ale jednak możliwe jest, że to właśnie on stał się powodem zainfekowania strony www.

W przypadku usunięcia wirusa ostatnim krokiem jest odblokowanie strony z tzw. czarnych list różnych programów wirusowych.

Jeśli natomiast podane działania nie wystarczyły i strona nadal jest zainfekowana, niezwłocznie zgłoś się do specjalisty w celu usunięcia zagrożenia i przywrócenia bezpieczeństwa na stronie. 

 

 

Jak upewnić się, że strona internetowa jest bezpieczna?

 

Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć stronę www bez konieczności instalowania specjalnych wtyczek i programów, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: kreator stron WebWave, już o to zadbał. 

Wszystkie strony tworzone w kreatorze są bezpieczne, a każda z nich posiada oprogramowanie, które jest stale aktualizowane. Wszystkie nowinki technologiczne mające pomóc w utrzymaniu bezpiecznej strony www są sprawdzane i testowane na bieżąco. 

Dodatkowo otrzymasz darmowy certyfikat SSL do każdej stworzonej przez Ciebie witryny. 

Twoja strona www jest cały czas monitorowana pod względem potencjalnych ataków, a w sytuacji zagrożenia reakcja jest natychmiastowa.

Możesz być pewien, że wybierając WebWave otrzymasz najwyższej klasy systemy zabezpieczeń dostępny w cenie pakietu. Nie musisz martwić się już o to który program zadziała oraz jakie ataki Ci grożą. WebWave zrobi to za Ciebie i co ważne - bez dodatkowych kosztów. Bezpieczeństwo stron internetowych, bezpieczeństwo danych jest dla nas najważniejsze. 

Podsumowanie

Niezabezpieczone witryny są idealną okazją dla hakerów, a skutki ich działań bywają katastrofalne.  

Konieczne jest stałe monitorowanie stanu bezpieczeństwa strony www oraz jej ciągłe skanowanie w poszukiwaniu zagrożeń.

Na szczęście, wybierając WebWave otrzymasz najwyższej klasy systemy zabezpieczeń, aktualne oprogramowanie oraz kopie bezpieczeństwa stron www za darmo! Użytkownik, który będzie przeglądał Twoją stronę również zyska gwarancję prywatności i bezpieczeństwa. 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

15 kwietnia 2021

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: