Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

Jak używać WebP

CMS - system zarządzania treścią w pigułce

05 listopada 2020

Utrzymanie i aktualizacja stron internetowych to codzienność praktycznie wszystkich właścicieli witryn. Aby ułatwić to zadanie, powstały systemy zarządzania treścią. W tym wpisie przyjrzymy się im bliżej. Zobaczymy, czym są, jakie są ich zalety, wady i zastosowania.

Spis treści:

 

Czym jest CMS i do czego służy

Mówiąc w skrócie CMS to system, który umożliwia dodawanie i modyfikowanie treści przez wiele osób. Są wykorzystywane do edycji dokumentów w dużych zespołach, a także witryn internetowych. W przypadku stron www CMS umożliwia wprowadzanie na stronie zmian bez konieczności kodowania. 

 

 

 

Na CMS składają się najczęściej dwa elementy:

  • CMA (content management application) to część systemu zawierająca interfejs użytkownika. Umożliwia wprowadzanie zmian na stronie bez konieczności edycji jej kodu.

  • CDA (content delivery application) odpowiada za “przetłumaczenie” wprowadzonych zmian na kod. 

 

Dzięki takiej strukturze korzystanie z CMS nie wymaga znajomości języków HTML czy CSS. Z punktu widzenia użytkownika system przypomina edytor tekstu. Dlatego stronę może modyfikować osoba, która nie ma doświadczenia w kodowaniu. Wystarczy podstawowa umiejętność obsługi komputera. 

Systemy tego typu stosuje się wszędzie tam, gdzie konieczna jest łatwa i szybka edycja treści. Należą do nich przede wszystkim serwisy informacyjne, blogi, sklepy internetowe i rozbudowane serwisy firmowe. 

 

Jakie są rodzaje CMS

CMSy możemy podzielić na kilka typów. 

 

  • Open source

Podobnie jak w przypadku każdego oprogramowania open source, kod źródłowy w systemie tego typu jest dostępny dla użytkowników. Takie programy można pobrać za darmo. Czasami zdarza się, że za dodatkowe usługi (na przykład pomoc techniczną, aktualizacje czy wtyczki) trzeba zapłacić. Do CMSów typu Open Source należą między innymi: Wordpress, Joomla czy Magneto. 

 

 

 

  • Prywatne

W tym wypadku właścicielem systemu jest firma, która go stworzyła. W związku z tym użytkownicy muszą zapłacić za korzystanie z oprogramowania. W niektórych przypadkach płaci się tylko przy instalacji. Czasem konieczne jest odnowienie licencji co 12 miesięcy. Prywatne CMSy to między innymi Kentico, Oracle WebCenter Content i Pulse.

 

 

 

  • SaaS

Skrót SaaS rozwija się jako Software as a Service (oprogramowanie jako usługa). W przypadku takiego rozwiązania program jest udostępniany przez internet. Dlatego nie trzeba go instalować ani aktualizować. Wszystkie obowiązki związane z utrzymaniem systemu spadają tu na usługodawcę. Oprogramowanie SaaS staje się coraz bardziej popularne. Większość z najpopularniejszych CMSów działa w tym systemie. Są to na przykład Magento, Wordpress czy Joomla. 

 

 

 

  • Serwisy blogowe

Jak sama nazwa wskazuje, to rozwiązania stworzone przede wszystkim do zakładania i prowadzenia blogów. Najpopularniejszym systemem tego typu jest Wordpress. Inne znane narzędzia to Blogger i Drupal. 

 

 

 

  • Platformy e-commerce

To systemy przeznaczone do budowania i obsługi sklepów internetowych. Poza zarządzaniem treścią umożliwiają realizację zamówień czy pobieranie płatności. Popularne platformy tego typu to Shopify, Joomla i Drupal. 

 

 

Najpopularniejsze systemy CMS

Na rynku można znaleźć wiele narzędzi do zarządzania treścią. Jakie rozwiązania cieszą się największą popularnością?

 

Wordpress

To obecnie najpopularniejsze narzędzie służące do tworzenia stron www. Około 35% wszystkich stron w internecie zostało stworzonych przy jego użyciu. Ta platforma powstała z myślą o blogerach. Szerokie możliwości i wiele dostępnych dodatków sprawiły, że Wordpress stał się podstawą pracy wielu web designerów. 

To wszechstronne narzędzie może być jednak zbyt skomplikowane dla osób początkujących. Do większych modyfikacji konieczna jest umiejętność kodowania. Poza tym, chociaż korzystanie z niego jest darmowe, za niektóre przydatne dodatki trzeba zapłacić. 

 

Joomla 

Joomla to, podobnie jak Wordpress, rozwiązanie typu open-source. Skupia wokół siebie dużą grupę aktywnych użytkowników. Jego zaletą jest dostępność wielu wersji językowych. W tej chwili jest ich aż 65. 

Niestety Joomla, tak jak jej największy konkurent, może okazać się skomplikowana dla osób początkujących. 

 

Shopify

To platforma SaaS służąca do budowy i obsługi sklepów internetowych. W związku z tym poza typowymi funkcjami CMS można znaleźć tu rozwiązania służące do obsługi codziennego funkcjonowania sklepu. 

Plusem Shopify jest dość łatwa w porównaniu z innymi CMSami obsługa i dostępność pomocy na żywo 24 godziny na dobę. Minusy to dodatkowa prowizja od transakcji przy korzystaniu z rozwiązań partnerów zewnętrznych i struktura adresów URL, które nie są przyjazne SEO. 

 

Dołącz do 300 tysięcy ludzi, którzy tworzą strony za darmo i  bez kodowania

Kreator stron internetowych WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony.

STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 
 

Jak wykorzystać CMS w sklepie internetowym

Szczególnym rodzajem CMSów są systemy stworzone z myślą o obsłudze sklepów internetowych. Do najpopularniejszych należą wspomniane wyżej Shopify i Magneto oraz między innymi WooCommerce, BigCommerce i OpenCart. 

Platformy CMS dla e-commerce wyróżnia wszechstronność. Poza standardowymi funkcjami możliwe jest zarządzanie wysyłką czy pobieranie płatności. 

 

 

Zalety CMS

Systemy CMS powstały, aby możliwe było wprowadzanie zmian na stronie bez konieczności kodowania. Dzięki tego typu programom skraca się proces wprowadzania modyfikacji. Osoba odpowiedzialna za stworzenie treści może samodzielnie umieścić ją na stronie. Nie jest konieczne angażowanie do tego celu programisty. 

Większość systemów CMS umożliwia też stworzenie prostej strony bez kodowania. Dzięki temu nawet osoby, które nie znają języków HTML i CSS, mogą samodzielnie zbudować witrynę. Również profesjonaliści często korzystają z tego typu narzędzi, ponieważ skracają one czas potrzebny na wykonanie zlecenia. 

Kolejna zaletą CMS jest możliwość pracy nad stroną przez wiele osób. Wystarczy udostępnić im hasło i login. Dzięki temu praca nad witryną staje się jeszcze szybsza.

Systemy CMS ułatwiają też pracę nad SEO strony. Większość systemów ma wbudowane narzędzia pomocne przy optymalizacji. Można też skorzystać z łatwo dostępnych na rynku wtyczek. Za pomocą CMSów i dodatków można między innymi ustawić meta tytuł i meta opis strony, dodać przekierowania 301 czy przyspieszyć ładowanie witryny. 

 

Wady CMS

Chociaż systemy CMS to przydatne narzędzia, nie są one pozbawione wad. Przede wszystkim strony stworzone przy ich użyciu ładują się wolniej, niż witryny, które powstały poprzez “ręczne” kodowanie. 

Co więcej funkcje związane z tworzeniem stron są tutaj zazwyczaj ograniczone. Zbudowanie profesjonalnej i oryginalnej witryny wymaga pracy nad jej kodem i instalowania dodatków. Dlatego zwłaszcza początkujący mogą natrafić tu na wiele problemów. 

Poza tym opcje SEO są tu dość ograniczone. Optymalizacja stron stworzonych w CMSach jest możliwa, ale często wymaga instalacji wtyczek, które mogą obciążać stronę i wydłużać czas jej ładowania. 

Do wad trzeba też zaliczyć stopień skomplikowania. Chociaż w systemach CMS można stworzyć prostą stronę bez kodowania, bardziej zaawansowane projekty będa wymagały znajomości HTMLa i CSSa lub instalowania dodatków. 

 

Jeśli nie CMS to co?

Korzystanie z CMSów to obecnie najpopularniejsza metoda tworzenia stron internetowych. Praca z nimi jest szybsza i często łatwiejsza, niż budowanie i zarządzanie stroną przy pomocy kodowania. Systemy tego typu mogą być jednak trudne w obsłudze. 

Dlatego dobrą alternatywą są kreatory stron www. Umożliwiają one stworzenie profesjonalnej strony i publikację jej w internecie nawet osobom bez doświadczenia. Projektowanie witryny przypomina tu budowę z klocków. Można też skorzystać z gotowych szablonów i szybko dostosować je do własnych potrzeb. 

Utrzymanie i aktualizacja stron internetowych to codzienność praktycznie wszystkich właścicieli witryn. Aby ułatwić to zadanie, powstały systemy zarządzania treścią. 

Podsumowanie

Systemy CSS ułatwiają zarządzanie treścią na stronie internetowej. Dzięki nim możliwe jest wprowadzanie zmian bez konieczności kodowania. Praca nad witryną staje się wtedy szybsza i nie wymaga wiedzy technicznej. Niestety, CMSy mogą okazać się zbyt skomplikowane dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z tworzeniem stron. Dlatego dobrą alternatywą mogą okazać się kreatory stron www, takie jak WebWave. Umożliwiają one zaprojektowanie i publikację stron bez doświadczenia i umiejętności kodowania. Jeśli chcesz sprawdzić, jak tworzy się strony przy pomocy kreatorów, możesz wypróbować WebWave zupełnie za darmo bez ograniczeń czasowych.


 

Koniecznie przeczytaj te artykuły:

 

Autor: Jan Chmielowski

Twój e-mail
Zapisz się!
Zapisz się!
Udało się!
Podaj e-mail!

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog

- 50%

WIELKA PROMOCJA NA BLACK FRIDAY!

na Pakiet Premium w WebWave

ODBIERZ RABAT