Autor: Jan Chmielowski, Paula Niziołek
Data aktualizacji: 19.12.2023
Utrzymanie i aktualizacja stron internetowych to codzienność praktycznie wszystkich właścicieli własnego biznesu. Wraz z rozwojem technologi powstały systemy zarządzania treścią, które mają nas w tym wyręczyć. Zobaczymy, czym są, jakie są ich zalety, wady oraz zastosowania. Gotowy? Dowiedz się co to jest CMS!
CMS, czyli system zarządzania treścią (Content Management System), umożliwia dodawanie i modyfikowanie treści na stronie internetowej przez wiele osób. W przypadku stron www CMS umożliwia wprowadzanie na stronie zmian bez konieczności ich kodowania. Korzystanie z niego jest proste i możliwe dla każdego.
Na CMS składają się najczęściej dwa elementy:
CMA (content management application), to część systemu zawierająca interfejs użytkownika. Umożliwia wprowadzanie zmian na stronie bez konieczności edycji jej kodu.
CDA (content delivery application) odpowiada za “przetłumaczenie” wprowadzonych zmian na kod.
Dzięki takiej strukturze korzystanie z CMS nie wymaga znajomości języków HTML czy CSS (ani pracy na otwartym kodzie źródłowym). Z punktu widzenia użytkownika system przypomina edytor tekstu. Dlatego stronę może modyfikować osoba, która nie ma doświadczenia w kodowaniu. Wystarczy podstawowa umiejętność obsługi komputera oraz dostęp do internetu.
Systemy tego typu stosuje się wszędzie tam, gdzie konieczna jest łatwa i szybka edycja treści. Należą do nich przede wszystkim serwisy informacyjne, blogi, sklepy internetowe i rozbudowane serwisy firmowe.
CMSy możemy podzielić na kilka rodzajów:
Podobnie jak w przypadku każdego oprogramowania open source, kod źródłowy w systemie jest dostępny dla użytkowników. Takie programy można pobrać za darmo. Czasami zdarza się, że za dodatkowe usługi i rozszerzenia (na przykład pomoc techniczną, aktualizacje czy wtyczki) trzeba zapłacić. Do CMSów typu Open Source należą między innymi: WordPress, Joomla czy Magneto.
W tym wypadku właścicielem systemu jest firma, która go stworzyła. W związku z tym użytkownicy, aby stworzyć stronę, muszą zapłacić za korzystanie z oprogramowania. W niektórych przypadkach płaci się tylko przy instalacji. Czasem konieczne jest odnowienie licencji co 12 miesięcy. Prywatne CMSy to między innymi Kentico, Oracle WebCenter Content i Pulse.
Skrót SaaS rozwija się jako Software as a Service, czyli oprogramowanie jako usługa. W przypadku tego systemu CMS program jest udostępniany przez internet. Dlatego nie trzeba go instalować ani aktualizować. Wszystkie obowiązki związane z utrzymaniem systemu spadają tu na usługodawcę. Oprogramowanie SaaS staje się coraz bardziej popularne. Większość z najpopularniejszych CMSów działa w tym systemie. Są to na przykład WebWave, ostatnio coraz bardziej popularna Canva czy Joomla.
Jak sama nazwa wskazuje, to rozwiązania stworzone przede wszystkim do zakładania i prowadzenia blogów. Należą do nich takie narzędzia jak Blogger i Drupal, trudno też nie wymienić w tym miejscu WordPressa. Oczywiście WebWave także umożliwia tworzenie bloga na własnej domenie. Zobacz jak założyć bloga!
To systemy CMS przeznaczone do budowania i obsługi sklepów internetowych. Poza zarządzaniem treścią umożliwiają realizację zamówień czy pobieranie płatności oraz inne ważne funcjonalnośc. Popularne platformy tego typu to Shopify, Joomla i Drupal.
Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste
Headless CMS to takie oprogramowanie, które nie ma interfejsu graficznego. Aby przekształcić w niego CMS, należy odciąć „head”, czyli zewnętrznej warstwy prezentacji, czyli front end. Pozostaje back end, który przechowuje informacje. Takie rozwiązanie nie będzie ograniczać sposobów na przedstawianie treści do jednej technologii.
Wykorzystując API, czyli Interfejs Programowania Aplikacji, developer może wybrać dowolną z nich. Czym zatem Headless CMS różni się od CMS?
Bazą danych
Panelem administracyjnym do zarządzania treścią
Warstwą wizualną
Renderowaniem stron
Na rynku można znaleźć wiele narzędzi do zarządzania treścią, czyli CMS-ów. Jakie rozwiązania cieszą się największą popularnością?
To obecnie jedno z najpopularniejszych narzędzi służących do tworzenia stron www. Około 35% wszystkich stron w internecie zostało stworzonych przy jego użyciu. Ta platforma powstała z myślą o blogerach. Szerokie możliwości i wiele dostępnych dodatków sprawiły, że WordPress stał się podstawą pracy wielu web designerów.
To wszechstronne narzędzie może być jednak zbyt skomplikowane dla osób początkujących. Do większych modyfikacji konieczna jest umiejętność kodowania. Poza tym, chociaż korzystanie z niego jest darmowe, za niektóre przydatne dodatki trzeba zapłacić.
Joomla to, podobnie jak WordPress, rozwiązanie typu open source. Skupia wokół siebie dużą grupę aktywnych użytkowników. Jego zaletą jest dostępność wielu wersji językowych. W tej chwili jest ich aż 65.
Niestety Joomla, tak jak jej największy konkurent, może okazać się skomplikowana dla osób początkujących.
To platforma SaaS służąca do budowy i obsługi sklepów internetowych. W związku z tym poza typowymi funkcjami CMS można znaleźć tu rozwiązania służące do obsługi codziennego funkcjonowania sklepu.
Plusem Shopify jest dość łatwa w porównaniu z innymi CMSami obsługa i dostępność pomocy na żywo 24 godziny na dobę. Minusy to dodatkowa prowizja od transakcji przy korzystaniu z rozwiązań partnerów zewnętrznych i struktura adresów URL, które nie są przyjazne SEO.
Szczególnym rodzajem CMSów są systemy stworzone z myślą o obsłudze sklepów internetowych. Do najpopularniejszych należą wspomniane wyżej Shopify i Magneto oraz między innymi WooCommerce, BigCommerce i OpenCart.
Platformy CMS dla e-commerce wyróżnia wszechstronność. Poza standardowymi funkcjami możliwe jest zarządzanie wysyłką czy pobieranie płatności.
Systemy CMS powstały, aby możliwe było wprowadzanie zmian na stronie bez konieczności kodowania. Dzięki tego typu programom skraca się proces wprowadzania modyfikacji. Osoba odpowiedzialna za stworzenie treści może samodzielnie umieścić ją na stronie. Nie jest konieczne angażowanie do tego celu programisty.
Większość systemów CMS umożliwia też stworzenie prostej strony bez kodowania. Dzięki temu nawet osoby, które nie znają języków HTML i CSS, mogą samodzielnie zbudować witrynę. Również profesjonaliści często korzystają z tego typu narzędzi, ponieważ skracają one czas potrzebny na wykonanie zlecenia.
Kolejna zaletą CMS jest możliwość pracy nad stroną przez wiele osób. Wystarczy udostępnić im hasło i login. Dzięki temu praca nad witryną staje się jeszcze szybsza.
Systemy CMS ułatwiają też pracę nad SEO strony. Większość systemów ma wbudowane narzędzia pomocne przy optymalizacji. Można też skorzystać z łatwo dostępnych na rynku wtyczek. Za pomocą CMSów i dodatków można między innymi ustawić meta tytuł i meta opis strony, dodać przekierowania 301 czy przyspieszyć ładowanie witryny.
Chociaż systemy CMS to przydatne narzędzia, nie są one pozbawione wad. Przede wszystkim strony stworzone przy ich użyciu ładują się wolniej, niż witryny, które powstały poprzez ręczne kodowanie.
Co więcej, funkcje związane z tworzeniem stron są tutaj zazwyczaj ograniczone. Zbudowanie profesjonalnej i oryginalnej witryny wymaga pracy nad jej kodem i instalowania dodatków. Dlatego zwłaszcza początkujący mogą natrafić tu na wiele problemów.
Poza tym opcje SEO są tu dość ograniczone. Optymalizacja stron stworzonych w CMSach jest możliwa, ale często wymaga instalacji wtyczek, które mogą obciążać stronę i wydłużać czas jej ładowania.
Do wad trzeba też zaliczyć stopień skomplikowania. Chociaż w systemach CMS można stworzyć prostą stronę bez kodowania, bardziej zaawansowane projekty będą wymagały znajomości HTMLa i CSSa lub instalowania dodatków.
Korzystanie z CMSów, czyli systemów zarządzania treściom to obecnie najpopularniejsza metoda tworzenia stron internetowych. Praca z nimi jest szybsza i często łatwiejsza, niż budowanie i zarządzanie stroną przy pomocy kodowania. Systemy tego typu mogą być jednak trudne w obsłudze.
Dlatego dobrą alternatywą jest korzystanie z kreatora stron www. Kreatory umożliwiają stworzenie profesjonalnej strony i publikację jej w internecie nawet osobom bez doświadczenia. Projektowanie witryny jest niesamowicie proste i polega na funkcji „złap i upuść”. Można też wykorzystać gotowe szablony stron internetowych i szybko dostosować je do własnych potrzeb.
Systemy typu CMS mogą być jednak trudne w obsłudze, dlatego dobrą alternatywą są kreatory stron www.
Właśnie dowiedziałeś się co to jest CMS, jakie są jego rodzaje oraz jakie są jego alternatywy.
Systemy CMS ułatwiają zarządzanie treścią na stronie internetowej. Dzięki nim możliwe jest wprowadzanie zmian bez konieczności kodowania. Praca nad witryną staje się wtedy szybsza i nie wymaga wiedzy technicznej. Niestety, CMSy mogą okazać się zbyt skomplikowane dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z tworzeniem stron.
Dlatego dobrą alternatywą mogą okazać się kreatory stron www, takie jak WebWave. Umożliwiają one zaprojektowanie i publikację stron bez doświadczenia i umiejętności kodowania.
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.