Autor: Adwokat Bartosz Sobolewski
Jest wiele pytań i niejasności związanych ze zdjęciami zamieszczanymi w internecie, które są niepodpisane imieniem i nazwiskiem lub nazwą autora, oraz nie zawierają tzw. noty copyright.
Czy zgodnie z prawem można takie zdjęcia bezpłatnie wykorzystywać na stronach internetowych?
Do 24 maja 1994 roku obowiązywał przepis prawa mówiący, iż: „Utwór, wykonany sposobem fotograficznym lub do fotografii podobnym, jest przedmiotem prawa autorskiego, jeżeli na utworze uwidoczniono wyraźnie zastrzeżenie prawa autorskiego”. W innym przypadku twórca dzieła nie mógł liczyć na wyłączne prawo do utworu.
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych sytuację tę zmieniła. Korzystanie z utworu na ten moment wygląda inaczej.
Obecnie każde – co do zasady – zdjęcie, niezależnie czy jest podpisane czy nie, jest chronione prawami autorskimi. Autor zdjęcia zawsze ma do niego autorskie prawa osobiste, nawet jeśli w ramach licencji lub innej umowy cywilnoprawnej przekazał autorskie prawa majątkowe innej osobie lub instytucji.
Twórca ma prawo do oznaczania swoimi danymi wykonanego przez siebie zdjęcia, a także ma prawo do decydowania o tym, czy jego nazwisko (bądź pseudonim lub nazwa) ma być podawany do publicznej wiadomości razem z opublikowanym zdjęciem.
Obecnie więc podpisanie lub umieszczenie noty copyright - oznaczenie - jest jedynie prawem, a nie obowiązkiem autora.
Jeżeli przed 24 maja 1994 roku zdjęcie było publikowane bez odpowiedniej noty (co było równoznaczne z brakiem ochrony prawnej), to nie może korzystać z ochrony praw autorskich danego utworu również dzisiaj.
Wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora lub innej osoby uprawnionej prowadzi do naruszenia osobistych lub majątkowych praw autorskich i tym samym wiąże się z sankcjami prawnymi.
Osobie uprawnionej z tytułu praw autorskich do zdjęcia przysługuje prawo do wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym albo o zadośćuczynienie wobec osoby, która dopuściła się ich naruszenia.
Z tego samego tytułu możliwe jest również podniesienie roszczeń m.in. o natychmiastowe zaniechanie naruszeń, jak również o usunięcie skutków naruszeń i wydanie uzyskanych stąd korzyści.
Obecnie więc podpisanie lub umieszczenie noty copyright jest jedynie prawem – a nie obowiązkiem – autora
Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste
Według ustawy o prawach autorskich wykorzystywanie cudzej twórczości – w tym zdjęć – może wiązać się również z odpowiedzialnością karną. Przykładowo, zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy, każdy, kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
Zdjęcia w formie plików graficznych – co do zasady – są objęte ochroną prawną przewidzianą w ustawie z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Tworząc więc jakąkolwiek treść w internecie, należy o tym pamiętać i wykorzystywać tylko te zdjęcia, których legalności jesteśmy całkowicie pewni, bądź mamy zgodę właściciela praw. Pewność taką mamy w zasadzie tylko wtedy, gdy pobierzemy zdjęcie ze źródła udostępniającego darmowe fotografie, lub kupimy je w jednym z ogólnodostępnych banków zdjęć.
Stron z tzw. "stockowymi" zdjęciami jest w internecie wiele. Takie zdjęcia można bez problemów pobrać i wykorzystać na swojej stronie za darmo. My polecamy następujące serwisy stockowe:
Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.
contact@webwavecms.com
+48 731 395 898
Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.
Znajdziesz nas na:
Kreator WebWave.
Oferta.