Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

Panel webmastera

KONTAKT

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

KREATOR

OFERTA

DLA KLIENTÓW

WEBWAVE

MATERIAŁY

Ta strona została stworzona w całości przy użyciu naszego kreatora stron www WebWave. Na tej stronie wykorzystujemy ciasteczka. Dowiedz się więcej.

EN

Zacznij Teraz

RO

Polub nasz profil na Facebooku, aby otrzymywać powiadomienia o nowych funkcjach, postach na blogu, szkoleniach i materiałach edukacyjnych.

POZNAJ NAS BLIŻEJ W SIECI

projektowanie stron www

Copyright, czyli kiedy można wykorzystywać cudze zdjęcia w internecie?

11 września 2015

Jest wiele pytań i niejasności związanych ze zdjęciami zamieszczanymi w internecie, które są niepodpisane imieniem i nazwiskiem lub nazwą autora, oraz nie zawierają tzw. noty copyright.

Czy zgodnie z prawem można takie zdjęcia bezpłatnie wykorzystywać na stronach internetowych?

Czy warunkiem objęcia zdjęć ochroną jest ich podpisanie przez autora lub opatrzenie zdjęcia notą prawną copyright?


Do 24 maja 1994 roku obowiązywał przepis prawa mówiący, iż: „Utwór, wykonany sposobem fotograficznym lub do fotografii podobnym, jest przedmiotem prawa autorskiego, jeżeli na utworze uwidoczniono wyraźnie zastrzeżenie prawa autorskiego”.

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych sytuację tę zmieniła.

Obecnie każde – co do zasady – zdjęcie, niezależnie czy jest podpisane czy nie, jest chronione prawem. Autor zdjęcia zawsze ma do niego osobiste prawa autorskie, nawet jeśli w ramach licencji lub innej umowy cywilnoprawnej przekazał autorskie prawa majątkowe innej osobie lub instytucji.

Twórca ma prawo do oznaczania swoimi danymi wykonanego przez siebie zdjęcia, a także ma prawo do decydowania o tym, czy jego nazwisko (bądź pseudonim lub nazwa) ma być podawany do publicznej wiadomości razem z opublikowanym zdjęciem.

Obecnie więc podpisanie lub umieszczenie noty copyright jest jedynie prawem – a nie obowiązkiem – autora.

 

Co w wypadku, gdy przed zmianą prawa zdjęcie nie było opatrzone notą copyright?

Jeżeli przed 24 maja 1994 roku zdjęcie było publikowane bez odpowiedniej noty (co było równoznaczne z brakiem ochrony prawnej), to nie może korzystać z ochrony prawnej również dzisiaj.

Dołącz do ponad 180 tysięcy ludzi, którzy tworzą responsywne strony internetowe za darmo i bez kodowania

Zbuduj własną stronę www. Zacznij od pustego projektu lub wybierz
jeden z kilkudziesięciu darmowych szablonów. 


STWÓRZ SWOJĄ STRONĘ ZA DARMO 

Co grozi za wykorzystanie cudzego zdjęcia przez osobę do tego nieuprawnioną?

Wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora lub innej osoby uprawnionej prowadzi do naruszenia osobistych lub majątkowych praw autorskich i tym samym wiąże się z sankcjami prawnymi.

Osoba uprawniona z tytułu praw autorskich do zdjęcia ma prawo do wystąpienia z roszczeniem odszkodowawczym albo o zadośćuczynienie wobec osoby, która dopuściła się ich naruszenia.

Z tego samego tytułu możliwe jest również podniesienie roszczeń m.in. o natychmiastowe zaniechanie naruszeń, jak również o usunięcie skutków naruszeń i wydanie uzyskanych stąd korzyści.

Obecnie więc podpisanie lub umieszczenie noty copyright jest jedynie prawem – a nie obowiązkiem – autora

Czy sankcje prawne dotyczą jedynie odpowiedzialności cywilnej?

Wykorzystywanie cudzej twórczości – w tym zdjęć – może wiązać się również z odpowiedzialnością karną. Przykładowo, zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy, każdy, kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

 

Kiedy w takim razie mogę skorzystać ze zdjęcia?

Zdjęcia w formie plików graficznych – co do zasady – są objęte ochroną prawną przewidzianą w ustawie z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Tworząc więc jakąkolwiek treść w internecie, należy o tym pamiętać i wykorzystywać tylko te zdjęcia, których legalności jesteśmy całkowicie pewni. Pewność taką mamy w zasadzie tylko wtedy, gdy pobierzemy zdjęcie ze źródła udostępniającego darmowe fotografie, lub kupimy je w jednym z ogólnodostępnych banków zdjęć.

 

Wybrane strony z darmowymi zdjęciami

Stron z tzw. "stockowymi" zdjęciami jest w internecie wiele. Takie zdjęcia można bez problemów pobrać i wykorzystać na swojej stronie za darmo. My polecamy następujące serwisy stockowe:

Autor: Bartosz Sobolewski, właściciel indywidualnej Kancelarii Adwokackiej

 

Blog

Tu dowiesz się, jak zrobić stronę internetową.

Chcesz być na bieżąco?

Darmowe szkolenie z tworzenia stron internetowych 

WYPRÓBUJ ZA DARMO

Wypróbuj nasz kreator stron internetowych i uzyskaj dostęp do darmowego szkolenia. Po rejestracji wyślemy Ci e-maila z linkiem do zapisu na szkolenie on-line. Na godzinnym szkoleniu dowiesz się jak samodzielnie stworzyć swoją stronę internetową!

 

ZACZNIJ TERAZ

PANEL WEBMASTERA

Logowanie

Blog