Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Autor: Julia Mądraszewska i Kaja Rowicka

Kim są cyfrowi nomadzi?

jak wybrać nazwę bloga

Szacunkowo do końca 2035 roku cyfrowych nomadów i freelancerów może być nawet ponad miliard. Dużo, prawda? 

Co wiesz o ludziach, którzy porzucili spokojną codzienność dla wiecznego podróżowania? Są to tzw. cyfrowi nomadzi. Praca i przyjemności w jednym...ale czy aby na pewno? Co kryje się za takim trybem pracy? Czy ma on tylko zalety? Co trzeba zrobić, aby zostać cyfrowym nomadą?

Sprawdźmy to!

 

Digital nomad: co to? Kim jest cyfrowy nomada?

 

Cyfrowy nomada (ang. digital nomad) to osoba, która co pewien czas wędruje, ale jednocześnie używa nowych technologii takich jak internet i urządzenia mobilne, które są jej stałym elementem pracy.

Ma dzięki nim możliwość komunikowania się i wymiany informacji z dowolnego miejsca na świecie.

Główną cechą cyfrowego nomady jest możliwość pracy z jakiejkolwiek lokalizacji. Jak? Po prostu – zdalnie. Jeszcze jakiś czas temu taka niezależność była trudna do wyobrażenia, ale powszechny dostęp do internetu oraz takie zjawiska, jak np. pandemia wiele zmieniły. 

Dla digital nomads mobilność nie jest tylko i wyłącznie ważną cechą pracy, ale też filozofią życia.

Ich podróże mają podłoże zawodowe, rekreacyjne (hobbystyczne) lub po prostu mówiąc ogólnie życiowe. Ludzie w tej chwili mają większą swobodę wyboru miejsca zamieszkania, pracy i stylu życia niż kiedykolwiek wcześniej.

Według niektórych statystyk większą część cyfrowych nomadów stanowią pracownicy poniżej 44. roku życia, a rozłożenie płci jest niemal równe.

Dla osób zaliczanych do tzw. cyfrowych nomadów ‘cyberprzestrzeń’ powinna być dość naturalnym środowiskiem, w którym czują się dobrze.

 

 

Cyfrowi nomadzi i praca zdalna

 

Możliwości pracy zdalnej z różnych części świata stają się z roku na rok coraz większe. Wzrasta zapotrzebowanie na treści i usługi wirtualne, a jednocześnie poprawia się też ogólna organizacja.  

Oczywiście projekty, które można wykonywać będąc digital nomadem, teoretycznie można wykonywać również w zaciszu domowym np. jako freelancer lub prowadząc wirtualny biznes.

Jednak tworzenie stron internetowych dla klientów będąc jednocześnie np. raz w Wiedniu, raz w Paryżu, a później, chociażby na Bali, brzmi dużo bardziej interesująco. Szczególnie jeśli podróże są nam bliskie lub mamy znajomych w danym kraju/mieście, których chętnie odwiedzimy. Jednak praca nomady nie kończy się na byciu wolnym strzelcem.

Internet to kopalnia możliwości…również tych zarobkowych, ale trzeba też potrafić z niego korzystać.

 

Cyfrowy nomadyzm: branże, zawody, zadania

 

Nie ma bardzo sztywnej reguły jeśli chodzi o zawody jakie może wykonywać cyfrowy nomad, ale z pewnością można powiedzieć, że niektóre z nich są bardziej powszechne i po prostu prostsze do zrealizowania w tej formie. 

Jakie branże cieszą się największym zainteresowaniem?

 • kreatywna - grafika, fotografia, tworzenie stron, animacja, montaż;

 • administracyjna – księgowość, wsparcie klienta, virtual assistant;

 • IT – konsulting, pozycjonowanie stron, tworzenie aplikacji, projektowanie UX;

 • pisanie i języki obce – copywriting, ghostwriting, korekty teksty i nauczanie języka obcego;

 • marketing – social media, optymalizacja reklam, public relations, marketing afiliacyjny, dropshipping.

 

Cyfrowi nomadzi a minimalizm

 

Cyfrowi nomadzi starają się trzymać minimalizmu i ograniczają zbędne rzeczy. Nie da się ukryć, że wieczni podróżnicy nie mają miejsca na "graty". W końcu transportowanie ich byłoby naprawdę niekomfortowe. Wobec tego nie są oni przywiązani do przedmiotów, tak jak inni ludzie. Podróżowanie po całym świecie zupełnie wynagradza im kwestie materialistyczne.

 

Digital nomad: skąd pracować zdalnie?

 

Kraje, które mają dobry rating na podstawie ocen digital nomadów, oferują często wiele stref coworkingowych z łatwym dostępem do dobrej jakości internetu. 

Są one również miejscem do stałego networkingu. Co oznacza to pojęcie? Według definicji jest to nawiązywanie kontaktów oraz utrzymanie pozytywnych relacji w celu wymiany informacji i wzajemnego wsparcia w sferze zawodowej. Bardzo przydaje się przy takim trybie pracy. Dlaczego?

Poszerzanie kontaktów daje możliwość lepszych rekomendacji i większej ilości zleceń.

Z kolei większa ilość zleceń oznacza większą dowolność w wyborze odpowiadającej nam pracy jak i prawdopodobieństwo negocjacji warunków wynagrodzenia.

Wiele krajów, w których przebywają często nomadzi, zaliczamy do tych, które wymagają niskich nakładów finansowych do codziennego życia. Szczególnie jeśli porównamy je do możliwości zarobkowych przez freelancerów.

W czołówce najpopularniejszych krajów wśród cyfrowych nomadów znalazły się: Tajlandia, Kolumbia, Indonezja i Wietnam. Portugalia, szósta w rankingu światowym, jest najczęściej wybierana wśród krajów europejskich.

Życie na jednym kontynencie, a zarabianie w innym może w pierwszej chwili wydawać się dość abstrakcyjne, ale przy dobrej organizacji (i miłości do minimalizmu) może okazać się bardzo opłacalne.  

 

 

 

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Gdzie cyfrowi nomadzi mogą znaleźć zlecenia i pracę?

Otrzymywanie zleceń zdalnych to istota każdej pracy freelancera.

Wiele portali oferuje szeroką bazę zleceń dla każdej branży, w której można pracować zdalnie.

Dominującymi na rynku portalami są upwork.com, fiverr.com freelancer.com.

Istnieją również strony dedykowane poszczególnym branżom: 99designs.com dla designerów, czy belaysolutions.com z ofertami pracy wirtualnych asystentów.

Możliwości jest wiele. 

 

 

Czy cyfrowi nomadzi faktycznie są na wiecznych wakacjach?

 

Podstawową różnicą między pracą na etacie a byciem freelancerem jest fakt, że w tym pierwszym przypadku jesteśmy zmuszeni pracować w jednym miejscu z pozostałymi (najczęściej stacjonarnymi) współpracownikami, a w tym drugim lokalizacje dostosowujemy do własnych potrzeb.

Nomadzi przeważnie nie mają narzuconych sztywnych ram czasowych. Dzięki czemu mogą traktować każde zadanie jako osobny projekt.

Oczywiście pracując w takim trybie, niezwykle przydatna jest umiejętność organizacji i zarządzania swoim czasem (samodyscypliny). Jeśli jej nie posiadamy lub nie potrafimy się jej wyuczyć, możemy być narażeni na tzw. ‘rozpraszacze’ (np. social media). Jednak jeśli uda nam się zmobilizować, to będziemy mogli sobie pozwolić na większą elastyczność i stosunkowe rozłożenie między czasem pracy, a odpoczynkiem. 

Zwiedzanie, poznawanie kultur, samorozwój i odkrywanie kolejnych części świata jest dla cyfrowego nomady formą spędzania wolnego czasu lub hobby.

W tym trybie niezwykle istotne jest zachowanie harmonii między pracą, a życiem prywatnym. (ang. work-life balance).

Dodatkowo możliwość doboru własnych zleceń zmniejsza ryzyko wypalenia zawodowego, a zwiększa szansę na ciągły rozwój w dowolnie wybranych kierunkach.

Jednak wymaga to bardzo wysokiego zorganizowania i samodyscypliny.

Mimo, że otaczają ich piękne widoki i niezwykłe kultury, to muszą wymagać od siebie zaangażowania i doskonałego zarządzania własnym czasem.

 

Czy warto łączyć pracę i wakacje w… pracowakacje?

 

Coraz więcej osób oczekuje od swojej pracy elastyczności.

Plastyczne godziny pracy, forma zatrudnienia i możliwość pracy zdalnej są coraz wyżej cenione. Do tego dochodzą statystyki, które potwierdzają te teorie – zaledwie kilka procent Polaków uważa, że ma stałą i satysfakcjonującą pracę.

Jeżeli dodamy do tego coraz trudniejsze znalezienie pracy „w zawodzie i po studiach”, cyfrowy nomadyzm może okazać się atrakcyjnym wyjściem.

Kolejne zawody przyszłości powstają niemal codziennie i jedyną możliwością jest kompletne przekwalifikowanie się i rzucenie się na „głęboką wodę”.

Jednak nie każdy gotowy jest porzucić bezpieczną posadę i wyjechać z plecakiem na drugi koniec świata.

Nagły brak stabilizacji, płatnych urlopów i chorobowego to zupełnie nowa sytuacja dla osoby przyzwyczajonej do pracy na etacie.

Cyfrowi nomadzi zostawiają za sobą nie tylko pracę, ale często też rodzinę i przyjaciół. Jednak dużo większa grupa osób, która decyduje się na taki tryb życia nie jest w związkach małżeńskich

Dla niektórych może to być zbyt samotna droga, a w szczególności na początku, ale wiele też zależy od osobowości. 

Trzeba być gotowym na szok kulturowy, czas potrzebny na dopasowanie się do środowiska i warunków życia.

Jeżeli jednak takie rzeczy nas nie przerażają (a przynajmniej nie do tego stopnia, abyśmy chcieli zrezygnować z takiego pomysłu), a bardziej ekscytują, to warto zastanowić się czy może nie warto zostać cyfrowym nomadą?

 

 

Plusy i minusy stylu życia cyfrowego nomady 

 

Jak wszystko, praca cyfrowego nomady ma swoje plusy i minusy. Jakie z nich warto wyróżnić ?

 

Plusy 

 • możliwość zaoszczędzenia (wybierając miejsce zamieszkania wymagające niskich nakładów finansowych)

 • praca z domu lub innej dowolnie wybranej przez nas lokalizacji

 • więcej czasu dla siebie i bliskich (np. nie tracimy czasu na dojazdy) 

 • większa elastyczność w godzinach pracy (zależy od tego, czy pracujemy jako freelancerzy czy mamy stałego pracodawcę)

 • odcięcie się od (czasem) szkodliwej polityki biura

 • poznawanie nowych kultur i środowisk 

 • nauka języka

 

Minusy  

 • ciągłe podróże mogą być wyczerpujące

 • samotność

 • brak przestrzeni prywatnej/ relaksacyjnej (miejsce zamieszkania jest też miejscem pracy i czasem trudno to rozdzielić)

 • możliwy brak stabilizacji 

 • walka z samodyscypliną

 • możliwe problemy z międzynarodowym ubezpieczeniem zdrowotnym,

 • trudności w zastosowaniu się do przepisów lokalnych (np. płacenia podatków i uzyskiwania wiz pracowniczych)

 

Jak zostać cyfrowym nomadą?

Nie zawsze na starcie będziemy potrzebowali konkretnych umiejętności.

Jednak musimy obrać jakąś drogę. Możemy zdecydować się na dalszą pracę w swojej profesji, tyle że na zupełnie innych warunkach lub postawić na coś zupełnie nowego. 

Warto zadać sobie kilka ważnych pytań:

 • Na czym się znam?

 • Na czym chcę się znać i jak to powiązać z tym, co potrafię?

 • Jakie mam umiejętności twarde i miękkie?

 • Jakie mam doświadczenia (nie tylko zawodowe) które mogą mi się przydać w karierze?

 • Co chcę robić zawodowo za pięć lat?

 

Zanim zdecydujemy się na prace w trybie digital nomad musimy podjąć decyzję co do swoich planów, zarówno życiu prywatnym jak i zawodowym. 

Na czas przejściowy możemy też ewentualnie spytać swojego aktualnego pracodawcę o opcje pracy zdalnej i przedstawienie mu swojego pomysłu.

Ciekawym pomysłem jest też projektowanie stron internetowym. W końcu zlecenia możemy realizować z każdego zakątka świata.

Warto do tego wykorzystać sprawdzone narzędzie, takie jak kreator od WebWave. Nie tylko ułatwi nam on naszą prace, ale też ją skróci, a tego chyba chcemy, prawda?....więcej jak najlepiej spędzonego wolnego czasu.

 

Koniecznie przeczytaj artykuły:

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

Data aktualizacji: 3 grudnia 2021

14 marca 2019

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: