Zaloguj się

Zarejestruj się

Panel Webmastera

Czas czytania: ok. 10 min. 

Data publikacji: 16.03.2023

Ebook - czym jest i jak działa? Jak stworzyć własnego ebooka?

jak wybrać nazwę bloga

Czym jest ebook?

 

Jak zawsze przy tego typu tematach warto przedstawić definicję, która pozwoli nam lepiej ugruntować omawiane pojęcie i zrozumieć następnie omawiane kroki. 

Ebook, to wersja książki zapisana w postaci pliku elektronicznego, który można czytać na różnego rodzaju urządzeniach, takich jak komputer, tablet, czytnik e-booków lub smartfon. W przeciwieństwie do tradycyjnych książek, ebooki nie wymagają druku i fizycznej dystrybucji, dzięki czemu są zwykle tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Każdy może je pobrać!

Jakie zalety może mieć czytanie ebook'ów?

  • mobilność

  • wygoda (lekkość)

  • dostępność

  • dostosowanie obrazu do indywidualnych potrzeb

 

Jak stworzyć ebooka? Poradnik dla początkujących

 

Napisanie i wydanie własnego ebooka to proces, który wymaga przebrnięcia przez kilka etapów. Pomniejsze zadania będą różniły się od siebie w zależności od tematu projektu, ale możemy wymienić kroki, który pomogą zarysować nam proces pracy nad naszym przedsięwzięciem, jakim jest książka w formie ebooka.

 

Wybór tematu

Wybierz temat, który jest interesujący i w którym masz odpowiednie doświadczenie lub wiedzę. Na przykład, jeśli interesujesz się gotowaniem, możesz napisać ebooka o różnych technikach gotowania, przepisach na dania kuchni włoskiej lub wegańskiej. Jeśli jesteś ekspertem w dziedzinie zarządzania projektami, możesz napisać ebooka o najlepszych praktykach zarządzania projektami lub o zarządzaniu projektami w branży IT.

 

Określenie celu

Określ cel, który chcesz osiągnąć dzięki swojemu ebookowi. Pamiętaj, co chcesz napisać. Na przykład, jeśli piszesz ebooka o technikach gotowania, możesz chcieć, aby Twój ebook był instruktażowy i pomógł czytelnikom opanować różne techniki gotowania. Jeśli piszesz ebooka o najlepszych praktykach zarządzania projektami, możesz chcieć, aby Twój ebook był motywacyjny i pomógł czytelnikom zwiększyć efektywność swojego zespołu projektowego.

 

Przeprowadzenie badań

Zbadaj swoją grupę docelową i rynki, które Cię interesują. Sprawdź, co już istnieje na rynku w Twojej tematyce i co jest potrzebne. Przeczytaj różne artykuły, książki i publikacje, które mogą Ci pomóc w poszerzeniu wiedzy na dany temat. Na przykład, jeśli piszesz ebooka o technikach gotowania, możesz przeczytać różne blogi kulinarne, recenzje książek kucharskich i artykuły na temat najnowszych trendów w kuchni. Jeśli piszesz ebooka o zarządzaniu projektami, możesz przeczytać raporty branżowe, blogi specjalistów od zarządzania projektami i artykuły na temat nowych narzędzi i technologii wykorzystywanych w zarządzaniu projektami.

 

Stworzenie planu

Stwórz plan, który pomoże Ci w organizacji Twojej książki online. Zastanów się, jakie będą kolejne rozdziały, jakie będą przypisy i bibliografia. Planowanie to kluczowy krok, który pomoże Ci w ułożeniu treści i uporządkowaniu myśli. Na przykład, jeśli piszesz ebooka o technikach gotowania, możesz stworzyć plan, który obejmuje rozdziały na temat różnych rodzajów kuchni, technik kulinarnych i wyposażenia kuchennego. Jeśli piszesz ebooka o zarządzaniu projektami, możesz stworzyć plan, który obejmuje rozdziały na temat planowania projektów, zarządzania zespołem projektowym i rozwiązywania problemów.

 

Zebranie materiałów

Zbierz wszystkie materiały, które potrzebujesz, aby napisać swojego ebooka. Mogą to być notatki, artykuły, zdjęcia, diagramy i grafiki. Upewnij się, że masz dostęp do wszystkich informacji, które potrzebujesz, aby skutecznie napisać swojego ebooka.

 

Proces pisania

Rozpocznij pisanie swojego ebooka, trzymając się planu, który stworzyłeś. Staraj się być konkretny i zwięzły, unikając zbędnych informacji. Dobre ebooki powinny być jasne i łatwe do przeczytania. Pamiętaj, że Twój ebook powinien być wartościowy dla czytelników, a nie tylko narzędziem do sprzedaży.

 

Edycja i wprowadzanie poprawek

Po zakończeniu pisania ebooka, przeczytaj go kilka razy i dokonaj korekty swojej książki. Popraw błędy ortograficzne i gramatyczne, usuń powtórzenia i doprecyzuj niejasne sformułowania. Możesz poprosić również znajomych lub rodzinę o przeczytanie Twojego ebooka i wyrażenie opinii.

 

Formatowanie i oprawa wizualna

Kiedy ukończysz poprawianie, przejdź do formatowania i opracowania projektu. Zadbaj o czytelny układ tekstu, używaj odpowiedniej czcionki i interlinii. Opracuj projekt okładki i zaprojektuj odpowiednią stronę tytułową. Jeśli nie masz umiejętności graficznych, możesz poprosić o pomoc profesjonalnego projektanta. Dzięki temu Twój ebook będzie wyglądał jeszcze lepiej!

 

Wydanie i proces promowania 

Kiedy Twój ebook jest gotowy, opublikuj go w wybranym formacie. Możesz wydać go na własną rękę lub skorzystać z usług wydawniczych. Następnie, zacznij promować.

 

Formaty dla ebooków 

Ebooki mogą być przedstawiane w różnych formach, w zależności od formatu pliku i urządzenia, na którym są odtwarzane. 

  • Pliki PDF - ebook w formacie PDF wygląda jak skan strony papierowej książki i zwykle zachowuje oryginalną układkę, czcionkę i grafikę.

  • EPUB - ebook w formacie EPUB jest bardziej dynamiczny i pozwala na dostosowanie wielkości czcionki, stylu, wyrównania tekstu oraz zmianę koloru tła.

  • MOBI - ebook w formacie MOBI jest powszechnie stosowany na czytnikach Kindle i oferuje funkcje podobne do formatu EPUB. 

Możemy też rozróżńić:

  • Aplikacje czytników ebook'ów - niektóre czytniki e-booków, takie jak Kindle, Nook, Kobo, oferują swoje własne aplikacje, które pozwalają na odtwarzanie ebooków w formatach MOBI lub EPUB, ale z dodatkowymi funkcjami, takimi jak podświetlanie tekstu, zakładki i notatki.

  • Aplikacje mobilne - istnieje wiele aplikacji mobilnych, takich jak Google Play Books, Apple Books, Amazon Kindle, które umożliwiają czytanie ebooków na smartfonach i tabletach w formacie EPUB lub MOBI.

Zacznij teraz 

Ponad 600 000 ludzi tworzy strony za darmo, bez kodowania i przy wsparciu AI. Zobacz, jakie to proste

Jak promować e-booka?

Promocja e-booka wymaga strategicznego podejścia i zaangażowania w różne działania marketingowe. Oczywiście najlepiej przetestować jak najwięcej rozwiązań. To pozwoli nam namierzyć kanał, który przynosi nam najlepsze rezultaty. Rzecz jasna nie warto też odcinać się od pozostałych rozwiązań, ale ustalenie tych priorytetowych zdecydowanie pomoże w organizacji czasowej i efektywności.

Oto kilka sposobów na promowanie e-booka:

Social media

Social media to doskonałe narzędzie do promowania e-booka. Możesz użyć platform, takich jak Facebook, Instagram, Twitter, aby dotrzeć do swojej grupy docelowej. Zwróć uwagę na odpowiednie hashtagi, które przyciągną uwagę potencjalnych czytelników. 

 

Strona internetowa

Możesz umieścić informacje o swoim e-booku na swojej własnej stronie internetowej. Dodaj przycisk "kup teraz" i umieść krótki opis e-booka, który przyciągnie uwagę czytelników.

  • Blog - blogowanie jest skutecznym sposobem na zwiększenie zainteresowania e-bookiem. Możesz napisać kilka wpisów na temat treści zawartych w e-booku lub dodać fragmenty e-booka do swojego bloga, co zachęci czytelników do zakupu pełnej wersji i przeczytania całej zawartości książki. 

 

E-mail marketing

Możesz wysłać e-mail do swojej listy subskrybentów z informacjami o nowym e-booku. Dodaj link do strony, na której czytelnicy mogą zakupić e-booka. 

 

Recenzje

Poproś o recenzje swojego e-booka. Recenzje mogą pomóc przyciągnąć nowych czytelników i zwiększyć sprzedaż. 

 

Konkursy

Organizuj konkursy na swojej stronie internetowej lub na mediach społecznościowych, w których uczestnicy mogą wygrać e-booka. To skuteczny sposób na promowanie e-booka i zwiększenie zainteresowania nim. 

 

Reklama

Możesz skorzystać z płatnej reklamy, takiej jak reklamy Google lub Facebook, aby dotrzeć do szerszej grupy docelowej. Dobrze skierowane reklamy mogą przyciągnąć nowych czytelników i zwiększyć sprzedaż. 

Ważne jest, aby używać kilku sposobów jednocześnie i regularnie monitorować wyniki swoich działań marketingowych. Dzięki temu będziesz mógł dostosować swoją strategię i zwiększyć skuteczność promocji e-booka.

 

Jak zarabiać na ebooku ?

Tak, na ebooku można zarobić, ale zależy to od wielu czynników, takich jak popularność tematu, jakość treści, strategia marketingowa, jakość okładki, itp. Oto kilka sposobów, jak można zarobić na ebooku. 

 

Sprzedaż ebooka na platformach e-commerce

Jednym z najpopularniejszych sposobów zarabiania na ebookach jest sprzedaż ich na platformach e-commerce, takich jak Amazon Kindle Direct Publishing, Kobo Writing Life, Barnes & Noble Press czy Google Play Books. Te platformy umożliwiają sprzedaż ebooka w formacie elektronicznym, a autor otrzymuje prowizję za każdy sprzedany egzemplarz.

 

Własny sklep internetowy

Autor może stworzyć własny sklep internetowy, na którym sprzedaje ebooka bezpośrednio klientom. To pozwala na większą kontrolę nad procesem sprzedaży i na większy udział w zyskach. 

 

Subskrypcja

Autor może zaoferować subskrypcję, w której klienci otrzymują na bieżąco nowe ebooki w zamian za opłatę subskrypcyjną. To pozwala na regularny przychód i budowanie stałej bazy klientów. 

 

Kampanie reklamowe

Autor może wykorzystać kampanie reklamowe, takie jak reklamy na Facebooku czy Google AdWords, aby dotrzeć do większej liczby klientów i zwiększyć sprzedaż ebooka. 

 

Programy partnerskie

Autor może wziąć udział w programach partnerskich i zaoferować innym blogerom i właścicielom stron internetowych prowizję za sprzedaż jego ebooka. 

 

Wykorzystanie ebooka jako marketingu wstępnego

Autor może wykorzystać ebooka jako narzędzie marketingowe, aby zbudować swoją markę i zainteresowanie swoją ofertą. Może rozdawać ebooka za darmo lub za niską cenę w zamian za adres email potencjalnego klienta, który będzie mógł potem otrzymać od autora więcej informacji o jego ofercie.

 

Strona internetowa dla ebooka

Strona internetowa przeznaczona do prezentacji i promowania e-booka powinna być przejrzysta i łatwa do nawigacji. Najpopularniejszym rodzajem będzie tutaj landing page, czyli typ strony przeznaczony do reklamowania swojej oferty. Oczywiście jeśli ebook jest tylko dodatkiem w naszej działalności możemy postać na podstronę i np. dodatkowe elementy promocyjne takie jak baner, pop-up, karuzela, czy chociażby dodatkowa sekcja na stronie głównej. Jeśli chcemy zacząć zarabiać na stworzonym przez nas ebooku powinniśmy posiadać też koszyk. Oczywiście możemy przekierowywać do zewnętrznej platformy, ale to wydłuża i komplikuje proces zakupu, a tym samym w pewnym stopniu go naraża. 

 

Jakie treści na temat ebooka warto umieścić na stronie? 

Okładka e-booka - warto umieścić ją na stronie głównej, aby przyciągnąć uwagę czytelników. Może być w formie flat designu lub przy wykorzystaniu mock-up’u.

Opis e-booka - krótki, ale wciągający opis e-booka, który zachęci do jego zakupu. W opisie powinny znaleźć się informacje o treści e-booka, jego celu oraz korzyściach, jakie przyniesie czytelnikowi.

Przycisk (np. "kup teraz") - widoczny button, który po kliknięciu przeniesie czytelnika na stronę, na której będzie mógł dokonać zakupu ebooka.

Fragmenty e-booka - warto je uwzględnić, aby czytelnicy mogli zapoznać się z jego treścią przed zakupem.

Recenzje i opinie - umieszczenie ich na stronie może zachęcić potencjalnych czytelników do zakupu e-booka. Możesz również umieścić zdjęcia czytelników, którzy skorzystali z e-booka i podzielili się swoimi wrażeniami.

Informacje o autorze - dzięki krótkiej notce (biografii), czytelnicy będą mogli dowiedzieć się więcej o doświadczeniu i wiedzy autora i po prostu móc przypisać ebook do jego twórcy (jeśli zamieszczamy zdjęcie, to do twarzy).

Kontakt - informacje o sposobach kontaktu z autorem lub wydawcą e-booka, umożliwią czytelnikom zadawanie pytań lub uzyskanie dodatkowych informacji, dzięki czemu możesz stworzyć swoje własne społeczeństwo.

Wiemy już jak zrobić ebooka. Teraz przyszła pora na wdrożenie powyższych punktów w działanie. Stronę e-książki możemy z łatwością wykonać przy pomocy kreatora WebWave. 


Zacznij już teraz

Zacznij teraz 

Zacznij teraz 

16 marca 2023

Zacznij teraz 

Popularne artykuły. 

Jak zrobić sklep internetowy?

Jak zrobić landing page?

Jak zrobić stronę internetową?

Kreator stron www WebWave umożliwia tworzenie stron www z pełną swobodą. Strony internetowe możesz tworzyć zaczynając od czystej karty lub wykorzystując szablony www. Strona www bez kodowania? To łatwe - zacznij już teraz.

contact@webwavecms.com
+48 731 395 898

Porozmawiaj z nami na czacie
Od godziny 08:00 do 24:00

          

Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave.

Znajdziesz nas na: